eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 122
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Skarb Kibica - Kolejarz Rawicz
 2019-03-12 15:14:13  Mikołaj Wiśniowski    gurustats.pl

Zapraszam do przedsezonowego cyklu "Skarb Kibica", gdzie będę starał się przybliżyć sylwetki wszystkich drużyn, które wezmą udział w sezonie 2019 we wszystkich Polskich ligach żużlowych. Tym razem przyszła pora na analizę 3 drużyny drugiej ligi żuzlowej w ubiegłym sezonie, czyli Kolejarz Rawicz.

Sezon 2018 

Ubiegły sezon dla Rawickiego żużla był z pewnością sezonem dość niezwykłym. Po fuzji z Unią Leszno, zespół przechrzczono z Kolejarza Rawicz na Unię Kolejarz Rawicz. Nowe rozdanie przyniosło sporo pozytywów. Pierwszym z nim był z pewnością wielce szanowany i utytułowany trener Roman Jankowski, który objął drużynę. Kolejnym była możliwość rozjeżdżania niezwykle zdolnej leszczyńskiej młodzieży w ogniu rywalizacji ligowej. Współpraca z "bykami" umożliwiła także starty w klubie Damiana Balińskiego oraz Jaimona Lidsey'a, gdyby nie wspomniana fuzja, Kolejarza z pewnością nie byłoby stać na takich zawodników. Wszystkie te czynniki wpłynęły pozytywnie także na wynik sportowy. W sezonach 2016 i 2017 "niedźwiadkom" udało się wygrać zaledwie 2 mecze.  W roku 2018 Rawiczanie odnieśli aż 7 zwycięstw, a na własnym torze ulegli nieznacznie tylko niepokonanej Stali Rzeszów. Wynik ten umożliwił im awans do fazy play-off, gdzie po wyrównanej walce ulegli Ostrovii Ostrów. Właściwie jedynym minusem korzystania z pomocy Unii, jest fakt, że część zawodników może w każdej chwili zostać powołana do zeszłorocznego mistrza Polski, co sprawia, że drużyna niejako nie posiada swojego kręgosłupa. Jest to jednak maleńki kamyczek w ogródku pełnym pozytywów. Liderami zeszłorocznego Kolejarza byli  Baliński oraz Lindsey, jednakże największe pochwały kierowane były w stronę juniorów, czyli Szymona Szlauderbacha oraz Wiktora Trofimowa. Obaj młodzieżowcy "wykręcili" średnią ponad 1,800 pkt/bieg i  byli zdecydowanie najlepszymi młodzieżowcami w lidze. Wspomniany duet startował razem 16 razy i aż połowę z tych wyścigów zakończył na dwóch pierwszych miejscach.  Postawa Szaluderbacha była na tyle dobra, że wobec kontuzji Dominika Kubery wystąpił on w ekstraligowej potyczce z GKM-em Grudziądz. Trofimow za swoją jazdę został nagrodzony transferem do Motoru Lublin, gdzie wspólnie z Wiktorem Lampartem mają stworzyć bardzo mocną parę juniorską. 

Wyniki 2018

Rawicz – Krosno 51:39

Rawicz – Bydgoszcz 62:28

Rzeszów – Rawicz 44:43

Rawicz – Poznań 53:31

Rawicz – Ostrów Wlkp. 45:45

Opole – Rawicz 52:38

Rawicz – Opole 52:37

Ostrów Wlkp. – Rawicz 51:39

Poznań – Rawicz 43:47

Rawicz – Rzeszów 42:47

Bydgoszcz – Rawicz 40:0 (wo.)

Krosno - Rawicz 37:53

 

Skład na sezon 2019

Facundo Albin - Argentyna

Damian Baliński - Polska

Petr Chlupac - Czechy

Todd Kurtz - Australia

Jaimon Lidsey - Australia

Paweł Nagibin - Rosja

Arkadiusz Pawlak - Polska

Keynan Rew Australia

Juniorzy:

Szymon Szlauderbach - Polska

Tymoteusz Picz - Polska

Krzysztof Sadurski - Polska

Kacper Pludra - Polska

Trener: Roman Jankowski 

Rawiczanie  nie poczynili przed tym sezonem żadnych spektakularnych ruchów transferowych. Na minus z pewnością trzeba zapisać utratę Ricky'ego Wellsa oraz Richiego Worralla. Obaj zawodnicy byli w ubiegłym sezonie solidnymi punktami "niedźwiadków" i ich utrata z pewnością odciśnie piętno na wynikach rawickiej drużyny. Drużyna w przyszłym sezonie będzie oparta jeszcze mocniej niż to było w ubiegłym roku na wychowankach Unii Leszno.  Regularnie startowali będą prawdopodobnie Kacper Pludra oraz Tymoteusz Picz. Wielką niewiadomą jest starszy brat znanego w żużlowym świecie Brad'yego Kurza - Todd. Starszy z braci zapowiada, że jest gotowy na naszą ligę, choć na starty w niej zdecydował się dość późno, bo ma teraz 26 lat. Kolejarz w okienku transferowym pozyskał trzech bardzo zdolnych nastolatków. Nagibin, Chlupac a przede wszystkim Keynan Rew w dalekiej przyszłości mogą stanowić o sile Unii Leszno, jednakże póki co mają spokojnie rozwijać się pod czujnym okiem trenera Jankowskiego.Takie podejście należy z pewnością chwalić, lecz zastępców Wellsa i Worralla na tą chwilę nie pozyskano i kibice będą musieli trzymać kciuki za dobrą jazdę młodziutkich zawodników Kolejarza.

Ocena Rynku Transferowego (1-10):

Prognozowany skład:

1.Damian Baliński

2.Arkadiusz Pawlak

3.Jaimon Lidsey

4.Tymoteusz Picz

5.Facundo Albin

6.Kacper Pludra

7.Szymon Szlauderbach

Mocne strony:

1.Juniorzy. Młodzieżowcy stanowią zdecydowanie najmocniejsza stronę rawickiej drużyny. Szymon Szlauderbach jest to już na tą chwilę zdecydowanie junior na poziomie ekstraligowym i myślę, że gdyby nie perspektywa jazdy w  sezonie 2020 w barwach Unii Leszno, bądź zastępowanie kogoś z duetu Kubera/Smektała w razie kontuzji w nadchodzącym sezonie, młodego Szymona już by ani w Lesznie ani w Rawiczu nie było. 16-letni Pludra ma już za sobą debiut w barwach Kolejarza. Ten nastolatek dostał szanse startu, gdy tylko osiągnął minimalny wiek uprawniający go do występu w meczu ligowym i już ma on na rozkładzie m.in. Zbigniewa Sucheckiego. Jest to z pewnością diament, który trzeba oszlifować, podobnie sytuacja ma się z Tymoteuszem Piczem, który jest rówieśnikiem Pludry. Taka formacja młodzieżowa jest bezapelacyjnie najmocniejszą na torach 2LŻ. 

2.Trener. Marka jaką jest Roman Jankowski wzbudza szacunek w każdym żużlowym ośrodku. Młode talenty z Rawicza nie mogły lepiej trafić, bo każdy wie ilu zawodników na bardzo wysokim poziomie Jankowski już wychował.  Mając do dyspozycji takie talenty były Indywidualny Mistrz Polski w przyszłości będzie wstanie z kilku z nich zrobić naprawdę solidnych żużlowców. 

3.Jaimon Lidsey. Analizując składy kolejnych drużyn drugiej ligi, ciężko jest mi się doszukać tak utalentowanego zawodnika jak 20-letni Australijczyk. Jego rozwój przebiega doskonale i moja subiektywna opinia jest taka, że młody "kangur" będzie w trójce najlepiej punktujących zawodników rozgrywek 2019. 

Słabe strony:

1.Nierówny skład. O ile Lidsey, Baliński i Szlauderbach są pewniakami do wysokich zdobyczy punktowych to pozostali zawodnicy są kompletną niewiadomą. Ogromnym problemem będą na pewno mecze wyjazdowe, gdzie rawicka młodzież nie będzie tak skuteczna jak na własnym stadionie.

2. Kontuzje. Pisząc kontuzje mam na myśli urazy zawodników Unii Leszno. W przypadku jakiegoś nieszczęścia kogoś z dwójki Kubera/Smektała automatycznie do składu wskakuje Szlauderbach, co zabiera Kolejarzowi jednego z liderów. Taka sama sytuacja tyczy się Lidseya, który w przypadku urazu któregoś z leszczyńskich seniorów z pewnością wskoczy do składu.

3. Brak ławki. W razie kontuzji  czy to właśnie tak jak opisywałem wyżej zawodnika Unii Leszno, czy to kogoś z podstawowego składu rawiczan jedynym w miarę sensownym zastępstwem wydaje się Todd Kurtz, jednakże na co go stać na naszym podwórku to australijczyk pewnie sam jeszcze do końca nie wie. Oprócz Kurtza, trener Jankowski będzie miał w obwodzie samych nastolatków. Najbliżej zespołu wydaje się Rew, jednakże mądrzejsi będziemy po kilku treningach "niedzwiadków".

Terminarz

Rawicz – Bydgoszcz

Piła – Rawicz

Rawicz – Krosno

Kraków – Rawicz

Rawicz – Opole

Poznań – Rawicz

Rawicz – Poznań

Opole – Rawicz

Rawicz – Kraków

Krosno – Rawicz

Rawicz – Piła

Bydgoszcz – Rawicz

Prognozowane miejsce:

Pomimo dużych zasobów talentu jakimi dysponują rawiczanie, myślę że na tą chwilę w tak wyrównanej i silnej drugiej lidze nie mają szans na walkę o fazę play-off. "Niedźwiadki" z pewnością napędzą stracha nie jednemu faworytowi zwłaszcza na własnym torze, jednakże sezon jest długi a Kolejarz ma bardzo krótką ławkę a do tego nie są pewni tego jakich zawodników będą mieli do dyspozycji w danym dniu. Wynik sportowy to jedno, ale tej drużynie naprawdę warto się przyglądać bo mają w składzie kilku naprawdę fajnych młodych żużlowców, którzy w przyszłości mogą być wartościowymi zawodnikami, jednakże na tą chwilę typuję ich nie wyżej niż 6 lokata. 

eSpeedway Team - Oliver Berntzon

Tabele ligowe
P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Motor Lublin

 2. zielona-energia.com Włókniarz3. Moje Bermudy Stal Gorzów4. For Nature Solutions Apator Toruń


5. Betard Sparta Wrocław


6. Fogo Unia Leszno

 
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz


8. Cellfast Wilki Krosno eWinner 1. Liga Żużlowa
1. Arged Malesa Ostrów Wlkp.


2. Stelmet Falubaz Zielona Góra


3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz


4. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


6. Trans MF Landshut Devils


7. ROW Rybnik


8. SpecHouse PSŻ Poznań


2. Liga Żużlowa
1. Aforti Start Gniezno


2. OK Bedmet Kolejarz Opole


3. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz


4. Optibet Lokomotiv Daugavplis


5. Texom Stal Rzeszów


6. Unia Tarnów


7. Budmax-Stal Polonia Piła


 U24 Ekstraliga
1. Arged Malesa Ostrów Wlkp. 14 29 +133
2. Agromix Polcopper Unia Leszno 14 26 +122
3. WTS Sparta Wrocław 14 22 +37
4. Stal Gorzów 14 19 -+70
5. GKM Grudziądz  14 17 -34
6. KS Toruń 14 17 +2
7. Motor Lublin 14 8 -154
8. Włókniarz Częstochowa 14 2 -176
Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna

14

33

+190

2. Lejonen Gislaved 14 26 +172
3. Vastervik Speedway 14 25

+37

4. Indianerna Kumla 14

15

-61
5. Rospiggarna Hallstavik 14 13

-30

6. Dackarna Malilla 14 11 +3
7. Piraterna Motala

14

10 -155
8. Masarna Avesta 14 7

-155

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 166
2.  Leon Madsen 133
3.  Maciej Janowski 106
4.  Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6.  Daniel Bewley 102
7.  Patryk Dudek 102
8.  Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculik 91
10.  Jason Doyle 83
11.  Mikkel Michelsen 82
12.  Jack Holder 67
13.  Max Fricke 52
14.  Anders Thomsen 51
15.  Paweł Przedpełski 29
16.  Andrzej Lebiediew 26
Klasyfikacja SEC
1.  Leon Madsen 53
2.  Janusz Kołodziej 52
3.  Mikkel Michelsen 45
4.  Patryk Dudek 42
5.  Dominik Kubera 33
6.  Rasmus Jensen 31
7.  Daniel Bewley 30
8.  Bartosz Smektała 29
9.  Piotr Pawlicki 28
10.  Oliver Berntzon 28
11.  Andrzej Lebiediew 23
12.  Dimitri Berge 20
13.  David Bellego 20
14.  Kacper Woryna 18
15.  Vaclav Milik 15
16.  Adam Ellis 12
17.  Kai Huckenbeck 12
18.  Jan Kvech 7
19.  Kai Huckenbeck 5
20.  Marcin Nowak 1
21  Petr Chlupac 0
Partner
Ostatni wywiad
   Filip Seniuk: Moim idolem zawsze był Tai Woffinden

Arged Malesa Ostrów, to klub, który przestrzeni ostatnich lat mocno stawia na swoich wychowanków. Filip Seniuk, to najmłodszy zawodnik, który wyszedł spod ręki Mariusza Staszewskiego. Specjalnie dla eSpeedway.pl, opowiedział nam o żużlu i planach na przyszły sezon.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Marcin Nowak w eSpeedway Team!

Miło nam państwu ogłosić, że nasz portal objął patronatem medialnym nowego zawodnika Texom Stali Rzeszów - Marcina Nowaka. Tym samym 27-latek dołącza do Olivera Berntzona, jako członek naszego teamu. Były zawodnik H. Skrzydlewska Orła Łódź jest zadowolony z faktu, iż dołącza do naszej "drużyny" i zaprasza wszystkich do odwiedzenia jego mediów społecznościowych, które są dostępne TUTAJ.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu