eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 82
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Wywiady

  Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik
 2023-02-02 11:34:55  Bartosz Bielecki    inf.własna

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

Sam Masters, reprezentował swój kraj podczas rundy cyklu Speedway Grand Prix oraz podczas Drużynowego Pucharu Świata, teraz będzie w Polsce reprezentował barwy klubu na którym torze, na któym czuje się jak ryba w wodzie.

Co zainspirowało cię do rozpoczęcia kariery żużlowca i jakie były największe wyzwania, z którymi się mierzyłeś?

Zacząłem ścigać się we flat tracku w Australii, gdy miałem pięć lat, poszedłem w kroki mojego kuzyna oraz wujka, później w wieku dwunastu lat przeskoczyłem na 125cc. Później zobaczyłem jak funkcjonuje liga w Europie i od tego momentu zawsze chciałem być żużlowcem, nie oglądam się za siebie i kocham to, co robią coraz bardziej z każdym kolejnym dniem.

Co wyróżnia wyścigi żużlowe na tle innych sportów motorowych i jak przygotowujesz się psychicznie i fizycznie do każdego wyścigu?

Moi rodzicie zaszczepili we mnie żużel, głównie, dlatego że ten sport było ich stać w porównaniu do wyścigów szosowych oraz MX, ale i tak byłem zakochany w żużlu i nigdy nie miałem myśli, żeby robić coś innego w życiu.

Co uważasz za kluczowe składniki sukcesu w sporcie żużlowym i jak stale doskonalisz i rozwijasz swoje umiejętności.

Gdybym znał ten kluczowy składnik, to już dawno bym został Mistrzem Świata. Zawsze staram się rozwijać. Ostatnich parę sezonów w Wielkiej Brytanii był dla mnie naprawdę dobre, tory tam są zupełnie inne niż w Polsce. Tory brytyjskie, są bardziej techniczne, ustawienie sprzętu jest ważne, ale nie aż, tak jak na innych torach w Europie, tory w Wielkiej Brytanii wymagają więcej umiejętności.

Do tej pory w Polsce zwiedziłeś paru klubów, który najmilej wspominasz?

Nie ścigałem się w wielu klubach w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce właściwie to chciałbym ostać w jednym klubie na dłuższy okres, ale jest wiele powodów, dla których zmieniam je co roku. Lublin, Ostrów i Rawicz to kluby, w których bardzo lubiłem ścigać się. Z Motorem Lublin, wygrałem ligę i awansowaliśmy do PGE Ekstraligi. Duże plany miałem na sezon 2020, ale niestety nie było dane mi ścigać się dla drożyny z Ostrowa, na przeszkodzie stanęła pandemia. Ostatni sezon, który spędziłem w Rawiczu był naprawdę niesamowity. Klub opiekował się mną bardzo mocno szczególnie, wtedy gdy byłem kontuzjowany, bardzo to doceniam. Jakbym miał wybrać, to na równi postawiłbym kluby z Ostrowa oraz Rawicza.

W sieci pojawiły się informacje, że nie zbyt inwestowałeś w sprzęt, jak się odniesiesz do tych doniesień?

Śmieję się z tego, gdyż jest to niezgodne z prawdą. Prezes Sławek z Rawicz, zmyślił tę plotkę, ale najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że sam kupił mi nowiutki silnik od Ashleya Holloweya, na którym ścigałem się w każdym meczu, jeżdżąc dla drużyny z Rawicza, w zanadrzu miałem jeszcze nowiutki silnik od Petera Johnsa, także w 100% nie jest to prawdą.

Wraz ze swoim rodakiem Joshua Pickeringiem, przenieśliście się z Rawicz do klubu z Gniezna, możesz proszę opowiedzieć, jakie był zakulisowe powody twojego transferu.

Bardzo chciałem zostać w Rawiczu, ale z jakiegoś powodu nie widziano mnie w klubie na sezon 2023. Zaproponowali mi kontrakt, ale był to najgorszy kontrakt, jaki kiedykolwiek miałem w Polsce, lepszy kontrakt podpisałem nawet w sezonie 2015, który był pierwszym moim na Polskich torach. Jestem zdania, że przedstawienie takiej oferty oznaczało jednoznacznie, że mnie tam nie chcą.

Parę tygodni temu, wziąłeś udział w Indywidualnych Mistrzostwach Australii, swój występ tam zakończyłeś na pierwszej rundzie w związku z kontuzją, jaki jest twój stan zdrowia na dzień dzisiejszy.

Tak, nabawiłem się dość poważnej kontuzji barku w pierwszej rundzie, nie było żadnych złamań, ale uszkodziłem mięśnie w barku. W przeszłości miałem kilka kontuzji, ale ta była najbardziej bolesna, na szczęście prawie już nie odczuwam jej skutków i jest prawie zagoniona. Wznowiłem już swoje przygotowania do sezonu 2023.

Jak będzie wyglądał twój warsztat sprzętowy na sezon 2023?

Na sezon 2023, kupię nowy silnik, przed rozpoczęciem sezonu, nie jestem jeszcze pewien, od którego tunera, będzie ten silnik, ale także motocykle będą prawie w komplecie nowe, już nie mogę się doczekać, aby znów na nich się ścigać.

Nie samym żużlem człowiek żyje, co porabiasz w wolnym czasie oraz jakie masz zainteresowanie i hobby?

Uwielbiam kolarstwo górskie. Uprawiam je przez większość dni, kiedy jestem w Australii. Kolejnym hobby jest motocross. Najlepiej czas spędzam jednak z moją młodą rodziną.

Czy możesz opisać szczególnie trudny moment w swojej karierze i jak go przezwyciężyłeś?

Oczywiście, że kontuzje zawsze hamują rozwój, ale w moim przypadku najtrudniejszym momentem było to, że w 2013 odmówiono mi wizy do Wielkiej Brytanii z powodu jakiejś głupiej zasady, co było dla mnie bardzo trudne do zniesienia. W związku z tym o wielebardziej doceniłem jazdą na żużlu w 2014 roku, kiedy to wróciłem do Europy.

W ostatnich latach należałeś do czołówki drugiej ligi żużlowej, każdy sezon kończyłeś w czołowej dziesiątce nie kusiło Cię spróbować swoich sił w pierwszej lidze?

Tak, nie było najgorzej w ostatnich latach, ale wiem, że stać mnie na jeszcze więcej, chciałbym wrócić do 1. ligi i kiedyś do PGE Ekstraligi, niestety nie otrzymałem żadnych ofert z wyższych lig, mam nadzieję, że pociągnę Start Gniezno do awansu i będę startował w ich barwach już w pierwszej lidze, byłoby to wspaniale.

W marcu odbędzie się twój testimonial na torze w Wolverhampton, w stawce już są ciekawe nazwiska, opowiedz proszę coś więcej o tym wydarzeniu.

Mój testimonial, odbędzie się26 marca o godzinie 15:00 czasu lokalnego. Mam nadzieję, że pogoda mi dopisze i wszyscy tam będą się dobrze bawić, jeszcze jest dużo do zorganizowania i z tego miejsca ogromne podziękowania nalezą się Stephanie Babb za całą jej pomoc w tym wydarzeniu.

Jakie cele sobie stawiasz na sezon 2023?

W nadchodzącym sezonie, moim celem jest zajęcie czołowej średniej we wszystkich ligach, w jakim będę startować i zdobycie tytułu mistrzowskiego w Polsce ze Startem Gniezno, wiem, że będzie to wymagało dużo ciężkiej pracy, ale jestem gotowy jak nigdy do tej pory.

Dziękuje Ci bardzo za twój czas.

Również dziękuje, cała przyjemność po mojej stronie.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu