eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 512
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Fogo Unia Leszno - podsumowanie sezonu
 2022-10-23 20:02:14  Kacper Wącek    inf.własna

Pora na podsumowanie sezonu 2022 w wykonaniu kolejnej z drużyn PGE Ekstraligi. Tym razem czas przyjrzeć się leszczyńskim Bykom z Leszna, które zakończyły rozgrywki na szóstym miejscu, choć w fazie zasadniczej byli w stanie sprawić niejedną sensację. Piotr Baron mógł liczyć na większość zawodników, z którymi miał przyjemność pracować rok wcześniej, jednak jedno odejście dało się we znaki, jeśli chodzi o rezultaty notowane przez zespół względem sezonu 2021.

Bilans: 7Z/0R/9P
Najskuteczniejszy zawodnik: Janusz Kołodziej - 2,427 pkt/bieg (173 punkty, 9 bonusów, 75 biegów w piętnastu meczach) - 3. zawodnik ligi pod względem średniej
Najskuteczniejszy junior: Damian Ratajczak - 1,133 pkt/bieg (47 punktów, 4 bonusy, 45 biegów w trzynastu meczach)
Najwyższe zwycięstwo: Arged Malesa Ostrów - FOGO Unia Leszno (33:57)
Najwyższa porażka: Motor Lublin - FOGO Unia Leszno (58:32)

Po sezonie 2021 z drużyną leszczyńską pożegnał się Emil Sajfutdinow, który ostatnie siedem lat spędził w zespole ze stadionu im. Alfreda Smoczyka. W jego miejsce władze Unii ściągnęły Davida Bellego z Abramczyk Polonii Bydgoszcz, który na zapleczu PGE Ekstraligi legitymował się średnią 2,292 pkt/bieg zostając najskuteczniejszym zawodnikiem na zapleczu. To spowodowało, że Bellego był pierwszym Francuzem startującym na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce od 1994 roku. Formację seniorską drużyny uzupełnili Janusz Kołodziej, Jason Doyle, Piotr Pawlicki i Jaimon Lidsey, a pod numerami juniorskimi na przestrzeni całego sezonu startowali Damian Ratajczak, Hubert Jabłoński, Maksym Borowiak, Antoni Mencel. Do tego kilka biegów w sezonie dostał Keynan Rew.

Siła drużyny na papierze względem poprzednich rozgrywek zmieniła się o utratę Sajfutdinowa, którego zastąpił Bellego, lecz ta jedna zmiana powodowała, iż Unia z miejsca stała się drużyną, którą większość kibiców widziała na koniec w drugiej połowie tabeli, aniżeli walczącą o kolejne medale. Początek sezonu przeczył jednak wszelkim predykcjom, a Byki Piotra Barona rozpoczęły zmagania od trzech zwycięstw w stosunku 46:44, z czego aż dwa z nich były na wyjeździe i to nie u byle kogo, bowiem z tarczą wyjeżdżali z Częstochowy i Wrocławia. Dobrze w Ekstraligę wszedł Bellego, a od samego początku Kołodziej był niemal nie do zatrzymania. Kilka tygodni później miała miejsce kolejna ważna wygrana, tym razem nad toruńskim Apatorem, choć jak wiadomo kontrowersji nie brakowało.

O ile do tego momentu wszystko wyglądało znakomicie, tak wypadek w Grudziądzu z udziałem Nickiego Pedersena i Piotra Pawlickiego odmienił wszystko. Kontuzji doznał 27-letni Pawlicki, a drużyna w następnych meczach stosowała za niego zastępstwo zawodnika. Sam mecz w Grudziądzu skończył się porażką Byków, które w rewanżu zdołały pokonać Gołębie, lecz bonus pojechał z drużyną GKM-u do Grudziądza. Od momentu feralnego upadku w Grudziądzu, Unia zdołała zwyciężyć jedynie w Ostrowie, przegrywając wszystkie pozostałe spotkania do końca rundy zasadniczej. Co prawda sam Pawlicki wrócił na cztery ostatnie mecze, lecz na nic to się zdało i trzeba przyznać, że mecz w Grudziądzu był punktem przełomowym, jeśli chodzi o to jak prezentowała się Unia Leszno w tym sezonie.

Przez nieudaną drugą połowę sezonu, Unia trafiła w ćwierćfinale na Motor Lublin, który nie pozostawił wątpliwości, wygrywając już pierwszy mecz na Smoczyku aż 49:41. Stało się jasne, że tylko cud jakim byłoby wysokie zwycięstwo przy Alejach Zygmuntowskich sprawiłoby, że sezon dla Byków jeszcze się nie skończył. Cudu jednak nie było i choć leszczynianie stawiali się przez długi czas lubelskim Koziołkom, a David Bellego po trzech biegach był niepokonany, tak jednak Motor w końcówce odskoczył wygrywając 51:39 i awansując do półfinału rozgrywek. To z kolei oznaczało, że sezon dla Unii Leszno dobiegł końca.

Sezon 2022 dla Unii Leszno był dla nich najgorszym od 2016 roku, kiedy to zajęli siódmą lokatę. Gdyby nie zmiana formatu rozgrywek i rozszerzenie play-offów do sześciu drużyn, to Unii by w nich zabrakło. Początek sezonu pokazał, że w zespole drzemał potencjał, lecz z biegiem czasu drużyna wyhamowała, a spadek na szóstą pozycję i ćwierćfinał z Motorem Lublin z góry skazywał leszczynian na trudny dwumecz, po którym przejście do fazy medalowej byłoby nie lada sensacją. Zdecydowanym liderem drużyny był Janusz Kołodziej, na którego zawsze można było liczyć, lecz brakowało w talii Piotra Barona drugiego tak mocnego punktu. Zawodził Doyle o czym świadczy aż siedem meczów bez dwucyfrówki i dopiero piętnasta średnia ligi, jeszcze niżej w tym rankingu był Piotr Pawlicki. Wyraźnie brakowało drugiej strzelby gwarantującej wysokie zdobycze punktowej. Jaimon Lidsey zanotował postęp względem poprzedniego roku, natomiast David Bellego wywiązał się z zadań, jakie postawili przed nim działacze Unii. Formacja młodzieżowa Leszna już w tym sezonie była w stanie regularnie punktować, a przed tymi żużlowcami jeszcze kilka sezonów w gronie juniorów i to właśnie na rozwój tych chłopaków stawiają w klubie.

Jak wiadomo, z klubu odchodzą Piotr Pawlicki i Jason Doyle, co z miejsca stawiało prezesa Unii Leszno, Piotra Rusieckiego w trudnej sytuacji negocjacyjnej. Klub pochwalił się zawarciem porozumień z byłym mistrzem świata, Chrisem Holderem oraz z Grzegorzem Zengotą, który ostatni raz barwy Byków reprezentował w sezonie 2017. Niewątpliwie sezon 2023 będzie dla Leszna wymagający, jednak czas pokaże na co będzie stać ten zespół w nadchodzących rozgrywkach.

Statystyki zawodników FOGO Unii Leszno w sezonie 2022:
Janusz Kołodziej (Polska) - 2,427
Jason Doyle (Australia) - 1,952
Piotr Pawlicki (Polska) - 1,820
Jaimon Lidsey (Australia) - 1,628
David Bellego (Francja) - 1,487
Damian Ratajczak (Polska) - 1,133
Hubert Jabłoński (Polska) - 0,788

Zawodnicy niesklasyfikowani:
Keynan Rew (Australia) - 0,600
Maksym Borowiak (Polska) - 0,400
Antoni Mencel (Polska) - 0,222

 

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu