eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 125
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  ICE Speedway

  Wyścigi na lodzie powracją nad Wisłę (zapowiedź)
 2020-12-13 00:07:28  redakcja    inf.własna

Wyścigi motocyklowe na lodzie po niemal siedmiu latach wracają do Polski. W niedzielę, 13 grudnia na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim odbędą się zaległe Indywidualne Mistrzostwa Europy. Na starcie staną zawodnicy z Zachodniej Europy oraz drugi garnitur rosyjskich potentatów.

Od 2007 roku stolicą reaktywowanych w Polsce wyścigów na lodzie był bez wątpliwości Sanok. Styczniowe zawody na Torze Lodowym Błonie mocno wpisały się w sportowy kalendarz imprez w tym podkarpackim mieście i przez osiem kolejnych lat przyciągały tysiące widzów z całego świata. Tę świetnie prosperującą tradycję przerwała tragiczne śmierć Grzegorza Knappa. Po tym jak pochodzący z Wąbrzeźna lider reprezentacji Polski zginął podczas zawodów żużlowych w belgijskim Heusden Zolder, promotorom tej dyscypliny wyraźnie skończył się zapał. Starty z przyczyn zdrowotnych zakończył Mirosław Daniszewski, przygody nie kontynuował bratanek Grzegorza, Michał, a jeszcze wcześniej z jazdy zrezygnował Paweł Strugała. Polska na kolejne lata znowu zniknęła z mapy wyścigów na lodzie. Posuchę miał przełamać Kamil Janura, który nabył motocykl, trenował pod okiem Michała Widery i wystąpił w 2017 roku w jednej rundzie IM Czech. Niestety udział w zawodach zakończył kontuzją i awarią sprzętu i nigdy więcej na lodowej tafli się nie pokazał.

W 2019 roku powrotu zimowej odmiany wyścigów torowych podjęła się firma Speedway Events, która zgłosiła chęć organizacji finału Indywidualnych Mistrzostw Europy właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. Impreza zaplanowana na marzec została niestety odwołana ze względu na panikę, która opanowała świat w związku z koronawirusem. Nie było wiadome kiedy ostatecznie zawody się odbędą i czy w ogóle dojdą do skutku. Pierwotne założenia mówiły o rozegraniu turnieju... w lecie. Tor w Tomaszowie znajduje się w hali i jest sztucznie mrożony, więc klimat nie byłby problemem. Dużo gorzej sprawa wyglądała w kwestii zawodników, którzy bez możliwości treningu i obycia z motocyklem na pewno nie czuliby się pewnie rywalizując latem o tytuł Mistrza Europy. Miejmy nadzieję, że 13 grudnia, choć w polskiej historii jest datą szczególną, nie przyniesie żadnych negatywnych niespodzianek i zawody dojdą do skutku.

Faworytami do medali są oczywiście Rosjanie, choć MFR tradycyjnie nie wystawiła do rywalizacji o czempionat Starego Kontynentu swoich najcięższych dział, to przewaga jaką mają dzięki rozbudowanemu systemowi szkolenia oraz wyjątkowo profesjonalnemu, w skali świata wyścigów na lodzie, podejściu do tej dyscypliny jest niekwestionowalna. Wśród nich wyróżnia się Nikita Tołoknow. Reprezentant Miega-Łady Togliatti ma za sobą starty w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata, jest bez wątpienia najbardziej doświadczonym zawodnikiem spośród swoich rodaków i zakończenie zawodów poniżej pierwszego miejsca, w jego przypadku, będzie można uznawać za porażkę.

Indywidualne Mistrzostwa Europy są okazją dla czołowych nierosyjskich zawodników do walki o najwyższe cele. Ich atutem jest też sztucznie mrożony lód, którego charakterystyka znacznie różni się od twardych, naturalnych rosyjskich tafli. Jeździ się po nim łatwiej, więc Rosjanie nie mają aż tak dużych możliwości, by udowadniać swoją ogromną przewagę. Spośród Europejczyków, bo tak mawia się w lodowym środowisku o zawodnikach spoza kraju spod znaku dwugłowego orła, najgroźniejszy będzie Niemiec Hans Weber, który w ostatnich latach wielokrotnie pokazywał, że podchodzi do rywalizacji bez kompleksów. Niestraszne mu są nawet tak wielkie nazwiska jak Iwanow, Kołtakow czy Chomicewicz. Eishans niejednokrotnie pokazywał im plecy, nawet w ich ojczyźnie. Humorystycznie można stwierdzić, że największym rywalem Bawarczyka jest on sam. Weber prezentuje bardzo odważną, bezkompromisową jazdę, która często kończy się upadkami. Pokazał to już podczas sobotniego treningu. Próbę ataku po zewnętrznej zakończył w materacach okalających tor.

Warto przyjrzeć się także już dość wiekowym zawodnikom. Sześćdziesięciodwuletni Szwed Stefan Svensson jeszcze w ubiegłym roku ścigał się w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, kończąc je na dziewiątym miejscu, z czego pierwsze pięć pozycji zajęli Rosjanie. W klasyfikacji generalnej wyprzedził m.in. swojego syna, Niklasa Kalina. Drugim z zaawansowanych wiekowo zawodników jest pięćdziesięcioletni, doskonale znany w Polsce Austriak Franz Zorn. Nazywany niegdyś Królem Sanoka, właśnie na Podkarpaciu w 2008 roku dokonał historycznego osiągnięcia. Jako jedyny zawodnik spoza Rosji zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepsze lata pochodzący z Saalfelden jeździec ma już jednak za sobą. Po fatalnej kontuzji, złamaniu uda, odniesionej w 2014 roku w Krasnogorsku nie może powrócić do formy, ustępując pierwszeństwa młodym Szwedom, Weberowi czy... starszemu od siebie rodakowi, Haraldowi Simonowi.

Bardzo ciekawa jest także postawa Jaspera Iwemy. Zawodnik ten w przeszłości z powodzeniem startował na zapleczu MotoGP w wyścigach szosowych. Kwestie finansowe wymusiły na nim przekwalifikowanie się i próbę swoich możliwości w wyścigach na lodzie. Będący w połowie Holendrem, a w połowie Polakiem Iwema czyni stałe postępy i coraz śmielej poczyna sobie na lodowych owalach. Z pewnością w ojczyźnie swojej mamy będzie chciał pokazać się z jak najlepszej strony.

Ostatnimi zawodnikami, którzy mogą namieszać w stawce są Czech – Lukáš Hutla i Niemiec Luca Bauer. Pardubiczanin jest trzecim pokoleniem zmotoryzowanej rodziny. Pod okiem dziadka i znanego z występów w Sanoku ojca Radka, stale rozwija swoje możliwości. W minionym roku był bliski awansu do Finałów IMŚ. Ostatecznie pełnił funkcję kwalifikowanego rezerwowego, wystąpił w kilku rundach i pokazał się w nich z nienajgorszej strony. Luca, choć startuje z włoską licencją, podobnie jak Weber pochodzi z Bawarii. Jest synem byłego Indywidualnego Wicemistrza Świata, Günthera. Jazdę na lodzie trenował od najmłodszych lat i gdy debiutował w zawodach wydawał się być ogromnym talentem. W kolejnych występach nie było już tak kolorowo. Młody Niemiec dobre występy przeplatał słabszymi. Zmiana może nastąpić w tym roku, bowiem jego tata pożegnał się ze swoją karierą. Być może teraz będzie w stanie pomóc synowi w rozwinięciu skrzydeł.

Dużym nietaktem byłoby pominięcie wątku Michała Knappa. Jedyny reprezentant Polski próbował swoich sił na lodzie jeszcze przed śmiercią swojego wuja, jednak nie zdążył wówczas błysnąć. Niedzielne zawody będą dla niego pierwszymi po blisko sześciu latach przerwy. Co gorsza, Knapp nie miał w tym roku okazji do wcześniejszych treningów, więc występ w Tomaszowie Mazowieckim będzie niejako z marszu. Ciężko od niego oczekiwać jakiegokolwiek rezultatu, a każda próba walki z rywalami powinna być uznawana za sukces.

Jednym z faworytów do medali był Szwed Martin Haarahiltunen. Niestety, utalentowany Szwed podczas sobotniego treningu upadł odnosząc kontuzję łokcia. Jego występ w zawodach jest niemożliwy. Reprezentant Kraju Trzech Koron ogłosił jednak, że użyczy swój sprzęt oraz pełniącemu rolę mechanika tatę koledze z drużyny, Ove Ledströmowi. Podopieczny legendarnego Per-Olofa Sereniusa zapowiedział na tegoroczną zimę rozbrat ze startami w celu zaleczenia odniesionej w minionym sezonie kontuzję. Uproszony przez organizatorów zgodził się jednak na uzupełnienie stawki. W normalnych okolicznościach byłby w gronie zawodników mogących sporo namieszać, jednak w tym wypadku należy przewidywać zachowawczą jazdę Szweda.

Zawody, niestety, muszą odbyć się bez udziału publiczności. Będą one jednak transmitowane przez kanał nsport+. Początek o godzinie 16:30.

Lista startowa:
1. Ove Ledström (Szwecja)
2. Luca Bauer (Niemcy, lic. FMI)
3. Konstantin Kolenkin (Rosja)
4. Lukáš Hutla (Czechy)
5. Michał Knapp (Polska)
6. Hans Weber (Niemcy)
7. Franz Zorn (Austria)
8. Dmitrij Solannikow (Rosja)
9. Jasper Iwema (Holandia)
10. Benedikt Monn (Niemcy)
11. Andrej Diviš (Czechy)
12. Stefan Svensson (Szwecja)
13. Atte Suolammi (Finlandia)
14. Jiři Wildt (Czechy)
15. Nikita Tołoknow (Rosja)
16. Aki Ala-Riihimäki (Finlandia)

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

8

17

+124

2. Betard Sparta Wrocław 8 9 +26
3. ebut.pl Stal Gorzów 7 9 -46
4. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  8 9 +19
5  KS Apator Toruń 8 4 -9
6.   NovyHotel Falubaz Zielona Góra 7 6 -37
7.   ZOOleszcz GKM Grudziądz

8

4 -84
8. Fogo Unia Leszno 7

4

-81
 2. Speedway Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz  7 10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  7 10 +28
3. Arged Malesa Ostrów 6 8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno 7 8 +2
5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 6 7 -12
6.  Texom Stal Rzeszów 7 4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź 7 4 -46
8. Energa Wybrzeże Gdańsk 

6

1

-57
Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno   4 6 +18
2.  Trans MF Landshut Devils 5 6 -25
3. Unia Tarnów  4 4 +37
4. Optibet Lokomotiv Daugavpils 5 4 -7
5. OK Kolejarz Opole  4 4 -20
6. Polonia Piła  4 2 --3

 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

1


 

2. Dackarna Malilla 1

3. Indianerna Kumla  1

 

4. Lejonen Gislaved 1

 


5. Piraterna Motala 1

 

6. Rospiggarna Hallstavik 1

7. Smederna Eskilstuna

1SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik  66
2. Jack Holder 54
3. Robert Lambert 53
4.  Jason Doyle 47
5.  Mikkel Michelsen 47
6. Martin Vaculik 47
7.  Fredrik Lindgren 44
8.  Dominik Kubera 39
9. Daniel Bewley 33
10. Leon Madsen 32
11.  Szymon Woźniak 32
12.  Kai Huckenbeck  27
13.  Andrzej Lebiediew 22
14.  Tai Woffinden  17
15.  Jan Kvech  13
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu