eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 155
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Artykuły

  Skarb Kibica 2023: Unia Tarnów
 2022-12-22 15:34:10  Tymek Szerszyński    inf.własna

Prezentujemy Państwu Skarb Kibica polskiego ligowego żużla na sezon 2023. Opiszemy w nim kadry zespołów, przeanalizujemy szanse w zbliżającej się kampanii oraz pokusimy się o wytypowanie miejsca w ligowej tabeli na koniec rozgrywek. Skarb rozpoczynamy od najniższej klasy rozgrywkowej, a pierwszą drużyną, którą weźmiemy "na tapet", z uwagi na to, że los Polonii Piła jest bliżej nieznany, będzie przedostatni zespół 2. Ligi minionego sezonu - Unia Tarnów

Jaskółki w zakończonym sezonie wyrównały swój najgorszy wynik w historii. To nie błąd. Żużlowa Unia, startująca w rozgrywkach ligowych nieprzerwanie od sezonu 1957, ponownie, po czterdziestu pięciu latach, a więc sezonu 1977, została przeodstatnią drużyna żużlowej Polski. Wtedy jednak miało to miejsce na drugim, ówczesnym najniższym poziomie. Teraz sytuacja miała miejsce w trzeciej klasie rozgrywkowej.

W zakończonych rozgrywkach tarnowianom "gołym okiem" brakowało zawodnika, który regularnie górowałby nad rywalami, innymi słowy - lidera "z prawdziwego zdarzenia". Ostatecznie najskuteczniejszym zawodnikiem Unii okazał się wiekowy Szwed - Peter Ljung. Jego średnia nie była jednak wysoka - wyniosła niecałe 1,9 punktu na bieg. Ljung nie był jedynym byłym stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix w talii trenera Stanisława Burzy. Włodarze klubu sprowadzili również inne "głośne", jak na drugoligowe standardy, nazwisko. Tarnowianie postawili na dobrze znanego, choć nieco zapomnianego w Polsce - Australijczyka - Troya Batchelora. 35-latek jednak zawiódł "na całej linii". Jego średnia wyniosła nieco ponad 1,150 punktu na bieg, a po sezonie w środowisku można było zasłyszeć opinie o nieprofesjonalnym podejściu zawodnika do wykonywania obowiązków.

Podsumowując sezon 2022 w wykonaniu tarnowian należy także wspomnieć o kontuzji Patryka Rolnickiego. Niewykluczone, że gdyby nie uraz, którego wychowanek klubu z Mościc, nabawił się w domowym meczu przeciwko Budmax-Stal Polonii Piła, biało-niebiescy zdołaliby zdobyć jakiekolwiek dodatkowe punkty meczowe i w końcowym rozrachunku pozwoliłoby im to przeskoczyć z szóstej na piątą lokatę. Temat ewentualnego awansu do fazy play-off należy zamknąć, gdyż czwarci Łotysze mieli już niemało dużych “oczek” więcej. Ostatecznie zespół Unii rozgrywki zakończył z dziesięcioma punktami na koncie, na które złożyły się dwa zwycięstwa nad outsiderem z Piły i domowe wygrane z SpecHouse PSŻ-em Poznań oraz w Derbach Południach. Dodatkowo tarnowianie zdobyli dwa punkty bonusowe w starciach ze wspomnianymi pilanami i rzeszowianami. Zwycięstwo w dwumeczu na odwiecznym rywalem z Rzeszowa z pewnością osłodziło fanom biało-niebieskich mierny sezon.

Kadra Unii Tarnów 2023:

Seniorzy:
Ernest Koza
Oskar Bober
Piotr Pióro (U24)
Kenneth Hansen (Dania)
Rene Bach (Dania)
Matic Ivacic (Słowenia)
Richard Lawson (Wielka Brytania) 

Juniorzy:
Piotr Świecz
Mateusz Gzyl
Paweł Pikul
Jan Heleniak
William Drejer (Dania)
Daniel Klima (Czechy)  

Ocena siły kadry seniorskiej: 4

Włodarze trzykrotnego drużynowego mistrza kraju zmienili politykę kadrową. Z klubem pożegnali się niezwykle doświadczeni Peter Ljung oraz Troy Batchelor. O słuszności decyzji tarnowskich działaczy niech świadczy fakt, że obaj do dnia dzisiejszego pozostali wolnymi zawodnikami, gdyż w listopadowym okienku transferowym nie znaleźli się na nich chętni. W ich miejsce ściągnęto duet duńsko - słoweński. Postawiono na niesklasyfikowanego Rene Bacha oraz przeciętnego Maticia Ivacicia. Brzmi średnio? Być może, jednak w rzeczywistości należy uznać to za dobre posunięcia. Bach, co prawda sklasyfikowany nie został, jednak zdołał w miniony roku w polskiej lidze odjechać całe dwadzieścia wyścigów, z całkiem niezłym skutkiem. Jego średnia biegopunktowa wyniosła 2,150. Ivacic w słabej pilskiej Budmex-Stal Polonii wykręcił średnią na poziomie około 1,750 punktu na bieg. Znając specyfikę sportu żużlowego przy równej formie, w lepszym zespole, wyniku poprawić nie powinien, jednak jak zdążyliśmy się przekonać - sezon sezonowi nierówny. Trzecim zagranicznym senior został Brytyjczyka – Richard Lawson. To posunięcie to w zasadzie zagadka. Dla osób śledzących rozgrywki ligowe na Wyspach jest to z pewnością postać nieanonimowa, jednak polska liga to zupełnie inne realia. Zawodnik ten ma w każdym razie “czystą kartę”. W krajowej formacji seniorskiej doszło do znacznie mniejszych przetasowań. W klubie pozostali Patryk Rolnicki oraz Oskar Bober, dla których zakończone rozgrywki były po prostu średnie. Do macierzy powrócił natomiast Ernest Koza, który jest przymierzany do roli krajowego lidera. Na pozycji seniora do 24. roku życia dużego pola manewru nie ma. Będąc rzetelnym - żadnego. Rolę tę pełnić będzie Piotr Pióro. 

Ocena siły kadry juniorskiej: 7

Stosunkowo wysoka ocena potencjału młodzieżowców Unii to zasługa przede wszystkim objawienia minionych drugoligowych rozgrywek - Duńczyka - Wiliama Drejera. 17-latek wystąpił w dwudziestu trzech wyścigach, w których osiągnął średnią na poziomie około 1,5 punkta na bieg. Co istotne, żużlowiec podpisał z tarnowskim ośrodkem dwuletni kontrakt. Analizując młodzieżowców obecnie znajdujących się w kadrach rywali tarnowian, śmiało można obrać tezę, że Drejer będzie aspirował do miana najlepszego juniora całych rozgrywek. Działacze Unii w kadrze mają jeszcze jednego zagranicznego młodzieżowca - Czecha - Davida Klimę. Jednak, jak wiadomo, regulamin nie pozwala, aby w kadrze meczowej obie pozycje młodzieżowe były obsadzone przez "stranieri". Tym samym partnera Drejera powinniśmy szukać w osobach Piotra Świercza, bądź Mateusza Gzyla. Klimie pozostaje ewentualna pozycja rezerwowego i zastępowanie zawodników na pozycji seniora, poza polskim U24, będących w słabszej dyspozycji.

Prognozowane miejsce: 5

Faza play-off pozostanie poza zasięgiem Jaskółek. Tak przewidujemy sezon 2023 w ich wykonaniu. Powinien o tym zadecydować brak wyraźnego lidera, zawodnika, który regularnie zdobywałby wyniki dwucyfrowe. Ernesta Koza czy Rene Bacha powinno stać na zadowalające rezultaty na trzecim poziomie rozgrywkowym. Obaj mogą aspirować do roli lidera "z prawdziwego zdarzenia". Mogą, ale czy faktycznie nim będą? Dokładając do tego utalentowanego Drejera widać, że Unię nie można stawiać na przegranej pozycji. Dużo niewiadomych każe nam jednak umieścić biało-niebieskich dopiero na piątym miejscu.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

 2. Orlen Oil Motor Lublin


3. ebut.pl Stal Gorzów


4. Tauron Włókniarz Częstochowa


5 KS Apator Toruń


6. Fogo Unia Leszno


7. ZOOleszcz GKM Grudziądz


8. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno


2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3. Arged Malesa Ostrów


4. INNPRO ROW Rybnik


5. Texom Stal Rzeszów


6. Energa Wybrzeże Gdańsk


7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź


8. #OrzechowaOsada PSŻ Poznań

 


Krajowa Liga Żużlowa
1   Polonia Piła 1 2 +18
2.  Ultrapur Start Gniezno  1 2 +8
3. Trans MF Landshut Devils 1 2 +6
4.  Optibet Lokomotiv Daugavpils 1 0 -6
5. Unia Tarnów 1 0 -8
6. OK Bedmet Kolejarz Opole  1 0 -18

 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 158
2.  Fredrik Lindgren 150
3. Martin Vaculik 125
4. Jack Holder  123
5. Leon Madsen 111
6. Robert Lambert 108
7. Daniel Bewley 104
8. Jason Doyle 96
9.  Max Fricke 83
10. Patryk Dudek 76
11.  Tai Woffinden 64
12.  Mikkel Michelsen 56
13.  Kim Nilsson 44
14. Maciej Janowski 43
15.  Anders Thomsen 36
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 52
2.  Leon Madsen 44
3.  Janusz Kołodziej 42
4.  Patryk Dudek 33
5.  Andrzej Lebiediew 33
6.  Dominik Kubera 30
7.  Kai Huckenbeck 30
8.  Kacper Woryna 27
9.  Antonio Lindbeack 25
10.  Dimitri Berge 24
11. Adam Ellis  22
12.  Andreas Lyager 20
13.  Szymon Woźnia6 18
14.  Grzegorz Zengot 16
15.  Vaclav Milik  16
16.  Jan Kvech  13
17.  Niels Kristian Iversen 9
18. Maksym Drabik 9
19.  Timo Lahti 5
20.  Norick Blodorn 3

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com/  

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu