Artykuły
TS Kolejarz Opole od kilku sezonów melduje się na czołowych pozycjach 2. Ligi, jednak nie może zwyciężyć w rozgrywkach. Niezwykle blisko osiągnięcia upragnionego celu było podczas minionej kampanii, kiedy opolanie wygrali rundę zasadniczą i "w cuglach" awansowali do finałowego dwumeczu. Tam jednak musieli uznać wyższość niemieckiego AC Landshut Devils ulegając rywalom kilkoma "oczkami"
O ile przed zeszłym rokiem to akcje Kolejarzy stały najwyższej, tak przed tegorocznymi rozgrywkami głównego faworyta do awansu w szeregi eWinner 1. Ligi upatruje się w drużynie z Poznania. Niemniej biało-granatowo-bordowi ciągle będą groźni dla wszystkich, a brak awansu do wyższej klasy rozgrywkowej zostanie odebrany za porażkę. Skład zespołu w stosunku do minionego roku nie zmienił się znacznie. Ważnym ubytkiem jest jedynie brak Madsa Hansena, który wybrał ofertę finałowego pogromcy OK Bedmet Kolejarza, aby spróbować sił na wyższym poziomie. Strata jest mniej bolesna, jeśli przypomnimy, że w 2. Lidze nie będzie funkcjonowała już instytucja zawodnika seniorskiego do 24. roku życia. Brak Duńczyka tym samym można stosunkowo łatwo "załatać".
Po sezonie 2021, w przeciwieństwie do niektórych drugoligowych ośrodków, opolski klub był pewny startu w przyszłorocznych rozgrywkach. To mogło ułatwić rozmowy z potencjalnymi nowymi nabytkami. Ostatecznie Kolejarze ściągnęli m.in. Pontusa Aspgrena z eWinner 1. Ligi oraz zawodnika na pozycję drugiego krajowego seniora, co było zeszłoroczną bolączką opolan - Adriana Cyfera. Do tego sprowadzono kilku zagranicznych młodzieżowców. Jednocześnie trzon klubu, poza wspomnianym Duńczykiem, został zatrzymany.
Kadra OK Bedmet Kolejarza Opole 2022:
Seniorzy:
Oskar Polis
Adrian Cyfer
Pontus Aspgren (Szwecja)
Jacob Thorssell (Szwecja)
Andriej Kudriaszow (Rosja)
Juniorzy:
Oskar Stępień
Jakub Krawczyk (gość)
Jakub Poczta (gość)
Theo Johansson (Szwecja)
Jan Macek (Czechy)
Esben Hjerrild (Dania)
Ocena siły kadry seniorskiej: 8
Potencjał kadry seniorskiej opolan jest imponujący. Zacznijmy od krajowego duetu. Oskar Polis, co prawda w stosunku do roku 2020, w zeszłym sezonie zaliczył niemały spadek średniej biegopunktowej, jednak jego średnia meczowa wynosi ciągle dwucyfrową zdobycz. Do niego dochodzi Adrian Cyfer, który wydaje się być obecnie solidniejszym zawodnikiem od Kamila Brzozowskiego, który po sezonie 2021 zakończył żużlową karierę. Świadczą o tym również statystyki. Formacja zagraniczna "na papierze" prezentuje się lepiej od krajowej. Liderować jej powinni Jacob Thorsell wraz z Pontusem Aspgrenem. Obaj są jednymi z mocniejszych nazwisk w całej drugoligowej stawce. Nie można także lekceważyć Rosjanina - Andrieja Kudriaszowa. Ostatni rok z pewnością nie pokazał pełni potencjału zawodnika, a jego nazwisko wskazywałoby na lepsze rezultaty, szczególnie w trzeciej klasie rozgrywkowej. Tak doszliśmy do końca kadry seniorskiej opolskiego klubu. Dość szybko, co odkrywa być może jedyny jej mankament. Jest po prostu wąską, co przy ewentualnym urazie któregoś z zawodników może być sporym problemem.
Ocena siły kadry juniorskiej: 6
Juniorsko opolanie również wyglądają nieźle. Co prawda, ich jedyny na dobrą sprawę krajowy młodzieżowiec - Oskar Stępień - dopiero co zdał licencję żużlową, jednak nie on z pewnością będzie wchodzić w skład nominalnej pary. Opolscy włodarze mają do dyspozycji dwóch ekstraligowych "gości" z Arged Malesy Ostrów Wielkopolski, co jest korzyścią. Mianowicie, któryś z ostrowskiego duetu Jakub Krawczyk - Jakub Poczta powinien być zawsze dostępny, biorąc pod uwagę obecność w Ostrowie innego mocnego juniora - Sebastiana Szostaka. Do tego dochodzi sprawa juniora zagranicznego. Opolanie przed tegorocznym sezonem zakontraktowali trzech takich młodzieżowców. Są nimi: Esben Hjerrild, Theo Johansson oraz Jan Macek. Dla całego tercetu jest to pierwsza styczność z polską ligą. Jak możemy się domyślać, wymienieni żużlowcy nie mają dużego bagażu doświadczeń, jednak Duńczyk oraz Szwed są w swoich krajach uważani za obiecujących zawodników. Zresztą, co opolanie ryzykują. A nuż się uda.
Prognozowane miejsce: 2
Włodarze opolskiego klubu ponownie zmontowali silny, jak na drugoligowe realia, zespół. Ponownie jednak może się okazać, że to nie oni na koniec sezonu będą się cieszyć z promocji do wyższej ligi. Taki scenariusz też przewidujemy. Druga lokata nie będzie tragedią, nie da jednak upragnionej eWinner 1. Ligi.
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | Motor Lublin |
10 |
22 | +108 |
2. | Moje Bermudy Stal Gorzów | 10 | 14 | +65 |
3. | For Nature Solutions Apator Toruń | 10 | 12 | +14 |
4. | Fogo Unia Leszno |
10 | 12 | -20 |
5. | zielona-energia.com Włókniarz | 10 | 12 | +52 |
6. | Betard Sparta Wrocław | 10 | 10 | +22 |
7. | ZOOLeszcz GKM Grudziądz | 10 | 9 | -60 |
8. | Arged Malesa Ostrów Wlkp. |
10 | 0 | -181 |
![]() |
||||
1. | Abramczyk Polonia Bydgoszcz | 11 | 21 | +61 |
2. | Stelmet Falubaz Zielona Góra | 11 | 18 | +104 |
3. | Trans MF Landshut Devils | 10 | 12 | -5 |
4. | Cellfast Wilki Krosno | 9 | 11 | +37 |
5. | H. Skrzydlewska Orzeł Łódź | 11 | 10 | -38 |
6. | Zdunek Wybrzeże Gdańsk | 10 | 10 | -18 |
7. | Aforti Start Gniezno | 10 | 7 | -95 |
8. | ROW Rybnik | 10 | 6 | -46 |
![]() |
||||
1. | Bedmet OK Kolejarz Opole | 9 | 16 | +136 |
2. | Metalika Recycling Kolejarz Rawicz | 9 | 15 | +38 |
3. | Optibet Lokomotiv Daugavplis | 8 | 10 | +12 |
4. | Unia Tarnów | 9 | 9 | -79 |
5. | SpecHouse PSŻ Poznań | 8 | 9 | +148 |
6. | Texom Stal Rzeszów | 8 | 7 | -11 |
7. | Budmax-Stal Polonia Piła | 9 | 3 | -164 |
![]() |
||||
1. | Agromix Polcopper Unia Leszno | 8 | 14 | +86 |
2. | Arged Malesa Ostrów Wielkopolski | 7 | 12 | +57 |
3. | GKM Grudziądz | 8 | 9 | +26 |
4. | KS Toruń | 8 | 9 | +36 |
5. | Stal Gorzów | 7 | 8 | +45 |
6. | WTS Sparta Wrocław | 6 | 7 | -3 |
7. | Motor Lublin | 8 | 3 | -115 |
8. | Włókniarz Częstochowa | 8 | 2 | -132 |
![]() |
||||
1. | Smederna Eskilstuna |
7 |
16 |
+114 |
2. | Vastervik Speedway | 7 | 14 | +75 |
3. | Lejonen Gislaved | 7 | 13 |
+96 |
4. | Piraterna Motala | 7 |
6 |
-59 |
5. | Indianerna Kumla | 6 | 5 |
-25 |
6. | Rospiggarna Hallstavik | 8 | 4 | -54 |
7. | Dackarna Malilla |
8 |
2 | -34 |
8. | Masarna Avesta | 8 | 2 |
-113 |
1. | ![]() |
78 |
2. | ![]() |
60 |
3. | ![]() |
53 |
4. | ![]() |
53 |
5. | ![]() |
51 |
6. | ![]() |
50 |
7. | ![]() |
49 |
8. | ![]() |
49 |
9. | ![]() |
47 |
10. | ![]() |
44 |
11. | ![]() |
44 |
12. | ![]() |
42 |
13. | ![]() |
33 |
14. | ![]() |
32 |
15. | ![]() |
19 |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
34- letni Argentyńczyk startujący z Włoską licencją Nicolas Covatti, specjalnie dla eSpeedway, opowiedział nam o żużlu w Argentynie gdzie ostatnio połączył swój urlop z jazdą na żużlu.W lidze Polskiej do tej pory nie miał na razie wielu okazji aby pokazać na co go stać, w przyszłości chciałby to zmienić i regularnie startować w Polsce.
Więcej wywiadówJak co roku na zakończenie sezonu najlepszej żużlowej ligi świata organizowana jest gala PGE Ekstraligi na której zawodnicy oraz ludzie ze środowiska żużlowego będą nagradzani "Szczakielami" za bycie, zdaniem publiczności, najlepszym w danej kategorii.
Więcej felietonówKurz po pierwszej kolejce PGE Ekstraligi powoli opada i wielu kibiców kręci nosem, że przez zmiany regulaminowe sezon zasadniczy jest już praktycznie rozstrzygnięty, ale spotkania z inauguracyjnego weekendu udowodniły, że może on przynieść jeszcze wiele niespodzianek.
Więcej artykułów