eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 108
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Artykuły

  Skarb Kibica 2022: Metalika Recykling Kolejarz Rawicz
 2022-02-13 23:27:37  Tymek Szerszyński    inf.własna

Miejsce na najniższym stopniu podium zeszłego sezonu 2. Ligi przypadło rawickiemu Metalika Recykling Kolejarzowi. Tym samym w naszej serii analiz przyszedł czas na zespół popularnych Niedźwiadków. Przed nowymi rozgrywkami szeregi klubu zasiliło wielu zawodników. Jednocześnie odeszło jedynie dwóch. Tym samym rawiczanie dysponować będą najszerszą kadrą w całej lidze.

Po reaktywacji sportu żużlowego w Rawiczu w latach 90. XX wieku, obecny RKS Kolejarz nie może nawiązać do sukcesów bardziej utytułowanego poprzednika. Zespół, poza epizodami na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, nieustannie rywalizuje na trzecim poziomie rozgrykowym. Przez ostatnie cztery lata obserowaliśmy fuzję rawicko-leszczyńską, która spowodowana była słabą kondycją finansową drugoligowego ośrodka. Miniony rok był najlepszym w okresie współpracy pomiędzy Kolejarzem, a Fogo Unią. Klub zakończył rozgrywki na trzeciej lokacie, długo będąc realnym kandydatem do zwycięstwa w 2. Lidze. Rawiczanie przewodzili ligowej tabeli przez długi okres sezonu, ostatecznie wygrywając całą rundę zasadniczną. W rywalizacji półfinałowej musieli jednak uznać wyższość niemieckiego AC Landshut Devils, ulegając rywalom sromotnie. Finalnie sympatycy Niedźwiadków mogą się pocieszać faktem, iż ulegli późniejszemu triumfatorowi całej ligi.

Po sezonie 2021 zostaliśmy oficjalnie poinformowali o zakończeniu wspomnianej współpracy rawicko-leszczyńskiej. Długo nad rawiczanami wisiało widmo wycofania klubu z rozgrywek, jednak w rezultacie udało się zebrać środki pozwalające na start w 2. Lidze. Zresztą w bieżącym sezonie o dobry wynik nie powinno być trudniej niż w zeszłym. Metalika Recykling Kolejarz ściągnął zawodników podnoszących potencjał zespołu, jednocześnie zatrzymując część trzonu zeszłorocznej drużyny. W opinii wielu osób śledących wydarzenia na żużlowych arenach, tak zbudowana kadra daje nadzieje na skuteczną walkę o promocję do eWinner 1. Ligi.

Kadra Metalika Recykling Kolejarza Rawicz 2022:

Seniorzy:
Damian Baliński
Damian Dróżdż
Daniel Kaczmarek
Sam Masters (Australia)
Ryan Duglas (Australia)
Josh Pickering (Australia)
Nick Skorja (Słowenia)
Matic Ivacic (Słowenia)
Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia)

Juniorzy:
Bartosz Curzytek
Oskar Kołak
Wiktor Przyjemski (gość)
Krzysztof Sadurski (gość)
Steven Goret (Francja)
Tom Brennan (Wielka Brytania)

Trener:
Adam Skórnicki

Ocena siły kadry seniorskiej: 7

Klub prowadzony przez lubiącego kontrowersje Sławomira Knopa w zeszłym roku mógł poszczycić się równą, solidną formacją seniorską. Nie inaczej ma być w tym roku, choć Rawicz opuścił Szymon Szlauderbach. W klubie pozostał duet Damian Dródż - Damian Baliński, a więc pierwszy i trzeci najskuteczniejszy zawodnik rawiczan podczas zeszłorocznej kampanii. Minimalna liczba pozycji do rozdysponowania krajowym seniorom wynosi równe dwie, toteż ta silna, jak na drugoligowe warunki, dwójka powinna wystarczyć w rywalizacji o wyższej pozycje. Nie można jednak zapominać o próbującym odbudować swoją pozycję, wciąż młodym Danielu Kaczmarku. Zawodnik schodzi na trzecim poziom rozgrywkowy z pewnością z myślą o jak najszybszym powrocie do poważniejszego ścigania. Pomóc mu w tym mają ponadprzeciętne wyniki osiągnięte w 2. Lidze. Do krajowego tercetu dochodzi Sam Masters, a więc głośne nazwisko ściągnięte z Rzeszowa. Australijczyk zeszły sezon zdecydowanie zalicza do udanych, będąc trzecim najlepiej punktującym zawodnkiem w całej lidze. Jednocześnie pierwszym spośród tych, którzy w 2022 przystąpią do rywalizacji na tym poziomie. Zarówno Dimitri Berge, jak i Kai Huckenbeck postanowili sprawdzić swoich sił z niemieckim beniaminkiem w eWinner 1. Lidze. Pozostaje piąte miejsce do obsadzenia. Chętnych jest kilku, choć najbliższej niego wydaje się być Słoweniec - Matic Ivacic. Pozostali zawodnicy, którzy podpisali kontrakty w Rawiczu to: Ryan Douglas, Josh Pickering, Nick Skorja oraz Bradley Wilson-Dean.

Ocena siły kadry juniorskiej: 6

Juniorsko rawiczanie również wyglądają nieźle, pomimo straty nieodżałowanego Krzysztofa Sadurskiego. Wychowanek leszczyńskiej Unii skutecznie ścigał się w 2. Lidze, co nie pozostało niezauważone przez włodarzy ekip ścigających się w wyższych ligach. Ostatecznie po spekulacjach, Sadurski wybrał ofertę z Krosna zasilając tamtejsze Cellfast Wilki. W zastępstwie Polaka przed kilkoma dniami włodarze Metalika Recykling Kolejarza poinformowali o ściągnięciu aktualnego młodzieżowego mistrza Wielkiej Brytanii - Toma Brennana - który może skutecznie zapełnić lukę po Sadurskim. Sprawa doparowego Brytyjczyka wygląda już znacznie gorzej, chyba, że dopisze szczęście i rawiczanom będzie dane korzystać często z usług tzw. "gości" w osobach Wiktora Przyjemskiego czy wspomnianego Krzysztofa Sadurskiego. W innym wypadku trenera Adam Skórnicki będzie musiał korzystać z Bartosz Curzytka, Kacpra Kłosoka, bądź Oskara Kołaka. Drogę do składu zamknięta ma raczej Francuz - Steven Goret. To oczywiście za sprawą przepisu zabraniającego startować na obu pozycjach młodzieżowych zawodnikom zagranicznym.

Prognozowane miejsce: 3

Skład zbudowany przez włodarzy klubu jest z pewnością obiecujący, choć ma parę mankamentów. Są nimi pozycja piątego seniora oraz drugiego juniora. To te aspekty powinny zaważyć o braku argumentów w pojedynkach z najgroźniejszymi rywalami. Mimo to, należy pamiętać, że zielono-żółtych czeka pierwszy od 2017 sezon przejechany "na własną rękę". Już nie będziemy czytać zdegustowanych wpisów sympatyków innych drużyn drugoligowych o łamaniu ducha fair-play przez rawiczan. Tym większe brawa dla Kolejarzy.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

8

17

+124

2. Betard Sparta Wrocław 8 9 +26
3. ebut.pl Stal Gorzów 7 9 -46
4. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  8 9 +19
5  KS Apator Toruń 8 4 -9
6.   NovyHotel Falubaz Zielona Góra 7 6 -37
7.   ZOOleszcz GKM Grudziądz

8

4 -84
8. Fogo Unia Leszno 7

4

-81
 2. Speedway Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz  7 10 +75
2. Innpro ROW Rybnik  7 10 +28
3. Arged Malesa Ostrów 6 8 +16
4. Cellfast Wilki Krosno 7 8 +2
5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 6 7 -12
6.  Texom Stal Rzeszów 7 4 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź 7 4 -46
8. Energa Wybrzeże Gdańsk 

6

1

-57
Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno   4 6 +18
2.  Trans MF Landshut Devils 5 6 -25
3. Unia Tarnów  4 4 +37
4. Optibet Lokomotiv Daugavpils 5 4 -7
5. OK Kolejarz Opole  4 4 -20
6. Polonia Piła  4 2 --3

 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

1


 

2. Dackarna Malilla 1

3. Indianerna Kumla  1

 

4. Lejonen Gislaved 1

 


5. Piraterna Motala 1

 

6. Rospiggarna Hallstavik 1

7. Smederna Eskilstuna

1SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik  66
2. Jack Holder 54
3. Robert Lambert 53
4.  Jason Doyle 47
5.  Mikkel Michelsen 47
6. Martin Vaculik 47
7.  Fredrik Lindgren 44
8.  Dominik Kubera 39
9. Daniel Bewley 33
10. Leon Madsen 32
11.  Szymon Woźniak 32
12.  Kai Huckenbeck  27
13.  Andrzej Lebiediew 22
14.  Tai Woffinden  17
15.  Jan Kvech  13
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu