eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 134
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  SGP Danii - Kopenhaga: Andersen najlepszy, Polacy słabo (relacja)
 2006-06-25 12:38:00  Kamil Turecki    inf.własna
We wczorajszej, piątej z kolei, rundzie tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix, zwyciężył reprezentant gospodarzy Hans Andersen. Przerwał tym samym triumfy lidera ogólnej klasyfikacji Jasona Crumpa, który zawody zakończył na drugiej pozycji. Polacy wypadli bardzo słabo. Tomasz Gollob, Jarosław Hampel i Piotr Protasiewicz zajęli kolejno trzy ostatnie miejsca. Na sztucznej nawierzchni toru na stadionie Parken w Kopenhadze bardzo dobrze prezentował się również drugi z Duńczyków, Bjarne Pedersen, który stanął na najniższym stopniu podium. Swoją postawą wszystkich zadziwił również Szwed Antonio Lindbaeck. „Rio Rocket”, jak mówią o nim koledzy z toru, był czwarty. W wyścigu finałowym zanotował defekt.

O pechu może mówić Amerykanin Greg Hancock, który z 13 punktami wygrał rundę zasadniczą turnieju, lecz zawody zakończył na fazie półfinałowej. Podobny niefart dotknął Leigh Adamsa. Zawodnik z Antypodów mimo czterech zwycięstw biegowych nie zdołał awansować do ścisłego finału i ostatecznie zajął dopiero szóstą lokatę.

Takie a nie inne zdarzenia powinny dać do myślenia, czy układ wyścigów jest sprawiedliwie skonstruowany. Może należałoby się pozbyć półfinałów i finału? Wówczas o kolejności decydowałaby dyspozycja podczas całego turnieju, a nie jak dotychczas, czasem jeden lub dwa biegi.

Mimo to trzeba się skłonić przed wczorajszym występem Hansa Andersena. Uciszył wszystkich, który go skreślili i udowodnił szefostwu BSI, że należała mu się stała „dzika karta” pozwalająca na start we wszystkich rundach tegorocznego cyklu SGP.

Polacy zaprezentowali się wczoraj bardzo słabo. Z pewnością był to jeden z najgorszych występów tychże zawodników w historii SGP. Wypadli blado na tle swoich rywali. Nie potrafili dopasować swojego sprzętu do panujących warunków. Sami popełniali także wiele błędów na dystansie. Postawa naszych rodaków może budzić niepokój w kontekście zbliżających się rozgrywek Drużynowego Pucharu ¦wiata. Miejmy jednakże nadzieję, że liderzy naszej reprezentacji powrócą do formy jeszcze sprzed kilku tygodni i stawią rywalom duży opór 16-ego lipca podczas zawodów w Rybniku.

Wczorajsze zawody nie należały do najciekawszych. Po raz kolejny życie udowodniło, że zawody na sztucznych torach powinny odejść do lamusa. Często o końcowym układzie wyścigu decydował pierwszy łuk lub, co gorsza, szkolne błędy popełniane na dziurawej nawierzchni. Na stadionie Parken w Kopenhadze zasiadło 25 tys. widzów. Czy to więcej niż na obiektach z naturalnymi torami? Oczywiście, że nie. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli BSI nie zmieni toku myślenia, żużel teoretycznie na najwyższym poziomie straci swój blask i nie zachęci nowych kibiców do przyjścia na stadion…

Wyniki rundy zasadniczej:

1. Matej Zagar - Słowenia (1,t,1,1,1) 4
2. Lee Richardson - Wielka Brytania (3,2,0,1,3) 9
3. Tony Rickardsson - Szwecja (2,u2,0,1,2) 5
4. Jarosław Hampel - Polska (d4,0,2,0,0) 2
5. Antonio Lindbaeck - Szwecja (2,2,2,2,2) 10
6. Nicki Pedersen - Dania (1,1,0,3,1) 6
7. Piotr Protasiewicz - Polska (0,1,0,0,0) 1
8. Scott Nicholls - Wielka Brytania (3,2,1,2,u4) 8
9. Andreas Jonsson - Szwecja (w,0,3,2,2) 7
10. Tomasz Gollob - Polska (0,0,1,0,2) 3
11. Niels Kristian Iversen - Dania (2,3,2,u4,1) 8
12. Jason Crump - Australia (3,1,1,2,3) 10
13. Leigh Adams - Australia (3,3,3,3,0) 12
14. Greg Hancock - USA (2,3,2,3,3) 13
15. Bjarne Pedersen - Dania (0,2,3,1,3) 9
16. Hans Andersen - Dania (1,3,3,3,1) 11
17. Charlie Gjedde - Dania (1) 1
18. Kenneth Bjerre - Dania (1) 1

Bieg po biegu:

1. Richardson, Rickardsson, Zagar, Hampel (d4)
Hampel drugi na pierwszym łuku, ale popełnał błąd, w wyniku którego najpierw spada na trzecią pozycję, później na czwartą. Rickardsson wyprzedza Zagara na dystansie.

2. Nicholls, Lindbaeck, N.Pedersen, Protasiewicz
Bardzo ciasno na pierwszym łuku. Lindbaeck na prowadzeniu, ale na początku drugiego okrążenia Nicholls wyprzedza go przy krawężniku.

3. Crump, Iversen, Bjerre, Gollob
Andreasowi Jonssonowi gaśnie motocykl przed wyścigiem. Na podstawie regulaminu zostaje z biegu wykluczony. W jego miejsce Kenneth Bjerre. Wygrywa Crump z olbrzymią przewagą. Gollob podobnie jak reszta Polaków gubi się na dystansie i traci punktowane pozycje.

4. Adams, Hancock, Andersen, B.Pedersen
Bieg bez większej historii. Jedynie Andersen wyprzedza Pedersena przy krawężniku na wyjściu z pierwszego łuku.

WNIOSKI PO I SERII STARTÓW: Zawodnicy walczą bardziej z torem niż z rywalami. Na razie zawody nie należą do najciekawszych. Polacy nie potrafią sobie poradzić ze sztuczną nawierzchnią w Kopenhadze.

5. Adams, Lindbaeck, Gjedde, Jonsson
Na skutek dotknięcia taśmy startowej Matej Zagar zostaje z wyścigu wykluczony. W jego miejsce Charlie Gjedde.Ze startu zdecydowanie najlepiej Adams. Lindbaeck zbliża się do Gjedde, by w końcu wyprzedzić go przy krawężniku na wejściu w pierwszy łuk trzeciego okrążenia. Duńczyk próbuje się zrewanżować, ale na mecie zabrakło długości motoru.

6. Hancock, Richardson, N.Pedersen, Gollob
Hancock daleko z przodu. Pedersen wyprzedza Golloba na dystansie.

7. Iversen, B.Pedersen, Protasiewicz, Rickardsson (u2)
Rickardsson z ostatniego miejsca awansuje na drugą pozycję wyprzedzając dwókę rywali po zewnętrznej części toru. Podczas śmiałego ataku na pierwszą pozycję Iversena upada, ale szybko podnosi się z toru. Biegu nie przerwano.

8. Andersen, Nicholls, Crump, Hampel
Hampeł na prowadzeniu przez pierwsze okrążenie, ale szkolne błędy kosztują go utratę pierwszego miejsca. Reszta zawodników minęła Polaka jeszcze na tym samym łuku.

WNIOSKI PO II SERII STARTÓW: Tor jest wymagający, ale kibice oglądają coraz więcej walki. Niestety bez udziału Polaków...

9. Andersen, Iversen, Zagar, N.Pedersen
Kiedy wydawało się, że cała trójka Duńczyków "zjadła" Zagara, Pedersen popełnia błąd w tym samym miejscu, gdzie wcześniej Rickardsson i spada na ostatnią pozycję. Andersen pokazuje klasę na trudnej nawierzchni.

10. B.Pedersen, Lindbaeck, Crump, Richardson
Richardson tym razem przegrywa start i nie potrafi dogonić rywali. Lindbaeck jedzie szeroko, Crump przy krawężniku. Młody Szwed skutecznie broni się przed atakami Australijczyka.

11. Jonsson, Hancock, Nicholls, RickardssonHancock czeka na błąd Jonssona, ale Szwed umiejętnie się broni. Rickardsson "zaspał" na starcie. Nie potrafi nawiązać walki z resztą zawodników.

12. Adams, Hampel, Gollob, Protasiewicz
"Polski" wyścig. Start po raz kolejny wygrał Hampel, ale niestety nie ustrzegł się błędu zostawiając Adamsowi miejsce potrzebne do ataku.

WNIOSKI PO III SERII STARTÓW: Na torze jest wiele dziur, zawodnikom jeździ się ciężko, ale nareszcie obserwujemy walkę na całym dystansie. Z Polaków najlepiej prezentuje się Jarosław Hampel, który próbuje ratować twarz polskiej ekipy w SGP Danii.

13. Hancock, Crump, Zagar, Protasiewicz
Atomowy start Protasiewicza, ale techniczny błąd niemalże zatrzymał Polaka. Spada na ostatnie miejsce. Hancock niezagrożenie mknie po 3 "oczka".

14. Adams, Nicholls, Richardson, Iversen (u4)
Odważny atak Iversena na całą trójkę rywali kończy się jego upadkiem. Podnosi się i zjeżdża na murawę. Adams potwierdza po raz kolejny, że będzie jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa.

15. Andersen, Lindbaeck, Rickardsson, Gollob
Bieg bez większej historii. Gollob zupełnie bezbarwny.

16.N.Pedersen, Jonsson, B.Pedersen, Hampel
Dojazd do pierwszego łuku wygrywa Jonsson, ale już na początku drugiego N.Pedersen skutecznie atakuje Szweda pod bandą.

WNIOSKI PO IV SERII STARTÓW: Jednodniowy tor w Kopenhadze sprawia zawodnikom wiele kłopotów. Nieliczne ataki są przy krawężniku. Pod bandą jeżdżą tylko najodważniejsi. Postawę Polaków można określić jednym słowem: fatalna.

17. B.Pedersen, Gollob, Zagar, Nicholls (u4)
Z czwartego pola Gollob po zewnętrznej przedzierał się na drugą pozycję. Za jego plecami trwa walka Zagara z Nichollsem. Anglik upada. Zwycięstwo daje Pedersenowi awans do półfinału.

18. Richardsson, Jonsson, Andersen, Protasiewicz
Zdecydowanie najciekawszy wyścig dnia! Jonsson atakuje Richardsona, jednakże jego desperackie ataki nie kończą się powodzeniem. Na błąd Szweda czeka Andersen, który na pierwszym łuku wyścigu wykonał fantastyczny manewr ścinając do krawężnika niemalże zaprzeczając prawom fizyki.

19. Crump, Rickardsson, N.Pedersen, Adams
Taśma nierówno poszła w górę, ale sędzia nie przerywa wyścigu. Stracił na tym Adams, który przyjeżdża ostatni. Crump deklasuje rywali.

20. Hancock, Lindbaeck, Iversen, Hampel
Zawodnicy dojeżdżają do mety tak jak wystartowali. Problemy ma Hampel i Iversen, którym podnosiło przednie koła.

Półfinały:

Do półfinałów awansowali: Hancock, Adams, Andersen, Crump, Lindbaeck, Richardson, B.Pedersen, Nicholls

21. Crump, B.Pedersen, Hancock, Richardson
Crump daleko z przodu. Za jego plecami trwa walka między Hancockiem a Pedersenem. Duńczyk wchodzi pod łokieć Amerykanina. Ten rewanżuje się tym samym. "Nożycami" popisał się z kolei Pedersen i to on prócz Crumpa awansował do finału!

22. Andersen, Lindbaeck, Adams, Nicholls
Lindbaeck zachował zimną krew. Gdy wydawało się, że obok Andersena, to Adams awansuje do finału, Lindbaeck niespodziewanie zaatakował Australijczyka. Ryzyko się opłaciło. Ku uciesze publiczności bieg wygrywa Andersen.

Finał:

23. Andersen, Crump, B.Pedersen, Lindbaeck (d3)
Na koniec zawodów zawodnicy zaserwowali niemałe emocje. Start wygrywa Andersen. Crump napędza się jadąc bardzo szeroko. Stoczył walkę na łokcie z Pedersenem, który spada na ostatnią pozycję. Defekt na trzeciej lokacie notuje Lindbaeck.

Klasyfikacja końcowa Grand Prix Danii Kopenhaga 2006:
1. Hans Andersen - 25 pkt.
2. Jason Crump - 20 pkt.
3. Bjarne Pedersen - 18 pkt.
4. Antonio Lindbäck - 16 pkt.
5. Greg Hancock - 13 pkt.
6. Leigh Adams - 12 pkt.
7. Lee Richardson - 9 pkt.
8. Scott Nicholls - 8 pkt.
9. Niels-Kristian Iversen - 8 pkt.
10. Andreas Jonsson - 7 pkt.
11. Nicki Pedersen - 6 pkt.
12. Tony Rickardsson - 5 pkt.
13. Matej Zagar - 4 pkt.
14. Tomasz Gollob - 3 pkt.
15. Jarosław Hampel - 2 pkt.
16. Piotr Protasiewicz - 1 pkt.
17. Charlie Gjedde - 1 pkt.
18. Kenneth Bjerre - 1 pkt.


Klasyfikacja generalna Grand Prix (po pięciu rundach):
1. Jason Crump - 115 pkt.
2. Greg Hancock - 74 pkt.
3. Nicki Pedersen - 65 pkt.
4. Tomasz Gollob - 55 pkt.
5. Andreas Jonsson - 50 pkt.
6. Bjarne Pedersen - 48 pkt.
7. Jarosław Hampel - 48 pkt.
8. Leigh Adams - 46 pkt.
9. Matej Zagar - 44 pkt.
10. Tony Rickardsson - 41 pkt.
11. Antonio Lindbäck - 41 pkt.
12. Scott Nicholls - 39 pkt.
13. Lee Richardson - 26 pkt.
14. Niels-Kristian Iversen - 25 pkt.
15. Hans Andersen - 25 pkt.
16. Piotr Protasiewicz - 11 pkt.
17. Fredrik Lindgren - 7 pkt.
18. Krzysztof Kasprzak - 6 pkt.
19. Matej Ferjan - 3 pkt.
20. Simon Stead - 3 pkt.
21. Charlie Gjedde - 1 pkt.
22. Kenneth Bjerre - 1 pkt.
Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu