eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 156
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Rafał Dobrucki zmuszony do zakończenia kariery?
 2011-05-10 10:50:04  Konrad Cinkowski    Przegląd Sportowy

Rafał Dobrucki, zawodnik Stelmet Falubazu Zielona Góra, znowu ma uszkodzony kręgosłup. W tym sezonie 35-letni żużlowiec już nie wystartuje. Być może już nigdy nie wyjedzie na tor w zawodach. - Nie mam wątpliwości, że Rafał po niedzielnym upadku powinien zakończyć karierę - mówi twardo Tomasz Gryczka, lekarz z Leszna, który był przy drugiej operacji kręgosłupa zawodnika w 2005 roku.

- Wszczepiono mu dwa implanty. Wtedy również padło stwierdzenie, że kolejna kontuzja oznaczać będzie koniec przygody z żużlem. Ten moment właśnie nastąpił. Po wypadku w Gorzowie Rafał ma pęknięte kręgi piersiowe, piąty i szósty. Na szczęście uniknął porażenia, więc będzie mógł chodzić, ale w żadnych zawodach nie powinien już uczestniczyć - przekonuje Gryczka.

W szóstym wyścigu derbowego meczu Caelum Stali Gorzów ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra (56:33), Dobrucki atakując rywala wjechał na przyczepną część nawierzchni, stracił panowanie nad motocyklem, zahaczył o bandę i całym impetem uderzył w nawierzchnię. Nie było w tym niczyjej winy, bo takie sytuacje się zdarzają. Problem polega na tym, że wypadek był opłakany w skutkach. Początkowo myślano, że zawodnik ma połamane żebra. Rezonans wykazał uszkodzenie kręgosłupa. To już trzecia poważna kontuzja w karierze wychowanka Unii. - Rafał ma kości jak dziecko. Bardzo kruche i miękkie, stąd ta podatność na kontuzje - wyjaśnia Gryczka.

Krzysztof Cegielski, żużlowiec który musiał zakończyć karierę wskutek poważnej kontuzji, nie chce jednak przekreślać szans Dobruckiego na powrót. - Ważne, jak będzie się czuł psychicznie. Jeśli miałby cały czas myśleć o tym, żeby nic sobie nie zrobić, to dalsza jazda nie ma sensu. Moim zdaniem Rafał musi zrobić poważny rachunek sumienia. Usiąść i przeanalizować wszystkie za i przeciw, a potem zdecydować, czy to ma sens. To jednak musi być jego wybór - podkreśla były zawodnik, który doznał poważnego uszkodzenia kręgosłupa.

Dzisiaj Dobrucki ma być przetransportowany ze szpitala w Gorzowie do Leszna. - Miało to nastąpić już w poniedziałek, ale lekarze wykonali dodatkowe badania, by na ich podstawie wybrać optymalną formę transportu - mówi prezes Falubazu Robert Dowhan. W rachubę wchodzi przelot helikopterem, bądź przejazd karetką. W tej drugiej sytuacji Rafał leżałby na łóżku wodnym.

W najbliższym meczu zielonogórzanie skorzystają z przepisu o zastępstwie zawodnika, więc nie odczują nieobecności Dobruckiego. Na dłuższą metę trudno im będzie poradzić sobie bez tego żużlowca. Grzegorz Zengota, który również leczy kontuzję, ma szansę wrócić za trzy tygodnie. Pojawiły się informacje, że Falubaz rozważa możliwość zakontraktowania Lukasa Drymla.

Prezes Dowhan zapewnia jednak, że na razie jego uwagę zaprząta wyłącznie myśl, by pomóc Dobruckiemu dojść do zdrowia. - Nie ulega dla mnie wątpliwości, że staliśmy się najbardziej pechową drużyną. Zengota był perfekcyjnie przygotowany, a tuż przed startem ligi doznał kontuzji i nie mógł nam pomóc. Teraz mamy problem z Rafałem. Nie chcę jednak dziś rozstrzygać kiedy, i czy w ogóle, wróci on na motocykl. Na razie wiem, że jest przytomny, ale cierpi - kończy Dowhan.

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin  vsInnpro ROW Rybnik

piątek 18:00

 

 Pres Toruń vs Krono Plast Włókniarz Częstochowa

piątek 20:30

BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vs Betard Sparta Wrocław 

niedziela 16:30

Gezet Stal Gorzów vs Stelmet Falubaz Zielona Góra

niedziela 19:15

Metlakas 2 Ekstraliga

 

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

 

FIM Speedway Grand Prix

sobota 19:00

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+40

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 3 6 +36
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 3 2 +18
5 Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  3 2 -2
6.  Innpro ROW Rybnik 3 2 -4
7.  Gezet Stal Gorzów

3

1 -26
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  3

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno 3 6 +24
2.  Fogo Unia Leszno 3 4 +45
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 4 +14
4. Hunters PSŻ Poznań  3 3 +4
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu