POLSKA
W ostatnim czasie, podobnie jak ostatnio przed rozpoczęciem każdego sezonu ligowego dużo mówi się na temat regulaminów w polskim żużlu. Wynika to z faktu, że w zasadzie przed każdym sezonem są proponowane zmiany, zarówno jeśli chodzi o system rozgrywek jak i regulamin finansowy. Przedstawiamy Państwu stanowisko w tej sprawie prezesa KMŻ Lublin - Dariusza Sprawki.
Drodzy Koledzy, Prezesi klubów żużlowych I ligi.
Chciałbym w piśmie tym przedstawić stanowisko Lubelskiego Węgla KMŻ w dyskusji dotyczącej spraw finansowych, regulaminowych i innych w DM I ligi.
Popyt większy od podaży czyli źródło problemów
Naszym zdaniem kłopoty finansowe klubów żużlowych wynikają z faktu, że na rynku zawodniczym popyt zdecydowanie przeważa nad podażą. W tej sytuacji trudno mówić o nadmiernych oczekiwaniach finansowych żużlowców. One wynikają z ww. sytuacji.
Rozwiązań tej niekorzystnej dla klubów sytuacji jest kilka:
- wprowadzenie limitu kontraktów seniorów np. do 8;
- ograniczenie wymaganej liczby polskich zawodników seniorów w kadrze meczowej;
- rozszerzenie instytucji gościa juniora do 21 roku życia;
- wprowadzenie możliwości korzystania z gościa seniora, który będzie zastępował zawodnika awizowanego w składzie (warunek m.in., że musi posiadać KSM równy lub mniejszy od zawodnika zastępowanego)
- rozszerzenie możliwości stosowane ZZ do 5 zawodników (podobnie jak w ekstralidze), z tym, że warto już chyba odejść od tradycyjnego pojmowania ZZ (oświadczenie o niezdolności zawodnika., zwolnienie lekarskie itp.), a uznać, że zawodnik zastępowany nie może startować 9 dni (nie musi być chory).
Fikcja regulaminu finansowego
Opowiadamy się za całkowitym zniesieniem regulaminu finansowego. Jest on w naszych warunkach fikcją z kilku powodów:
- nie ma dowodów na to, że dzięki niemu sytuacja finansowa klubów poprawiła się;
- GKSŻ czy PZMot nie jest w stanie egzekwować jego zapisów, dzięki temu otwarta jest droga do działań pozaprawnych;
- wprowadza uprzywilejowanie klubów, które posiadają wielu małych sponsorów.
Większość poważnych sponsorów, a na pewno żadna gmina, nie podpisze umowy bezpośrednio z zawodnikiem. Nakładanie takich obowiązków na sponsora wydaje się być nieprofesjonalne. Rolą sponsora jest udzielanie wsparcia finansowego dla klubu. Rolą klubu jest staranne świadczenie usług wobec sponsora i sumienne rozliczenie się z wydanych funduszy.
Zapis w regulaminie przyznawania licencji dla klubów mówiący o konieczności spłacenia zobowiązań m.in. wobec zawodników do dnia 30 listopada jest dobrym rozwiązaniem ograniczającym finansowe fantazje sterników klubów. Ze względów organizacyjnych można jedynie rozważyć przesunięcie tej granicznej daty na 31 grudnia.
3 ligi po 8 drużyn
Istotnym zagadnieniem mającym znaczny wpływ na koszty w sporcie żużlowym jest również liczba rozgrywanych meczów. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się nam system rozgrywek oparty o 3 ligi złożone po 8 drużyn.
Powołanie spółki zarządzającej rozgrywkami o DM I i II ligi
Chcemy także zająć stanowisko w sprawie powołania spółki zarządzającej rozgrywkami I i II ligi. Uważamy, że realizacja tej inicjatywy nie przyniesie oczekiwanych skutków. Po pierwsze - doświadczenia związane z funkcjonowaniem spółki zarządzającej ekstraligowymi rozgrywkami nie napawają optymizmem. Po drugie - koszty finansowe i zakres prac organizacyjnych takiego przedsięwzięcia będą bardzo duże. Trzecią i najważniejszą sprawą jest fakt, że nie potrafimy ze sobą współpracować.
Zdajemy sobie sprawę, że inicjatywa ta wynika z niezadowolenia ze współpracy z PZMot i reprezentującej jej GKSŻ. Inaczej mówiąc, wyczuwalny jest brak rzecznika interesów klubów żużlowych wobec centrali. My również jesteśmy zaniepokojeni tym stanem rzeczy. Uważamy jednak, że wina leży po obu stronach. GKSŻ wielokrotnie prosił kluby o zajęcie stanowisko wobec wielu problemów sportu żużlowego. Niejednokrotnie nasza aktywność była niezadawalająca. Zachęcamy do intensywnych wspólnych dyskusji.
Z poważaniem - Dariusz Sprawka
PGE Ekstraliga
Innpro ROW Rybnik vs
Pres Toruń
wtorek 20:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Gezet Stal Gorzów
niedziela 17:00
Betard Sparta Wrocław vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30
Metlakas 2 Ekstraliga
Fogo Unia Leszno vs
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
niedziela 13:00
Cellfast Wilki Krosno vs
Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15
Texom Stal Rzeszów vs
Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs
Autona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 |
6 |
+40 |
2. | ![]() |
3 | 6 | +36 |
3. | ![]() |
2 | 3 | +8 |
4. | ![]() |
3 | 2 | +18 |
5 | ![]() |
3 | 2 | -2 |
6. | ![]() |
3 | 2 | -4 |
7. | ![]() |
3 |
1 | -26 |
8. | ![]() |
3 |
0 |
-58 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 | 6 | +24 |
2. | ![]() |
3 | 4 | +45 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +14 |
4. | ![]() |
3 | 3 | +4 |
5. | ![]() |
2 | 1 | -8 |
6. | ![]() |
1 | 0 | -4 |
7. | ![]() |
1 | 0 | -37 |
8. | ![]() |
2 |
0 |
-38 |
![]() |
||||
1 |
|
2 | 4 | +6 |
2. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
3. | ![]() |
2 | 2 | +12 |
4. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
5. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
6. | ![]() |
2 | 0 | -6 |
7 | Speedway Kraków | 1 | 0 | -14 |
![]() |
||||
1. | Orlen Cellfast Wilki Kroso | |||
2. | Enea Stal Gorzów | |||
3. | Novyhotel Falubaz Zielona Góra | |||
4. | Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno | |||
5. | Motor Lublin | |||
6. | GKM Grudziądz | |||
7. | TAURON U24 Włókniarz Częstochowa | |||
8. | KS Toruń | |||
9. | U24 Beckhoff Sparta Wrocław | |||
![]() |
||||
1. | ![]() |
|
|
|
2. | ![]() |
|||
3. | ![]() |
|
||
4. | ![]() |
|
||
5. | ![]() |
|
||
6. | ![]() |
|||
7. | ![]() |
|
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
![]() |
|
2. |
![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ![]() |
|
17. | ![]() |
|
18. | ![]() |
|
19. | ![]() |
|
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów