eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 257
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  

  Podsumowanie rundy zasadniczej: Unia Leszno
 2006-08-11 23:49:01  Daniel Nowak    inf.własna
Unia Leszno rundę zasadniczą zakończyła na piątym miejscu. Celem włodarzy leszczyńskiego klubu była w tym sezonie pierwsza czwórka. Działacze, zawodnicy, a szczególnie kibice mogą uznać pozycję Leszna za wielką porażkę. Sport jednak rządzi się swoimi prawami i prócz umiejętności, funduszy, czy sprzętu liczy się również odrobina szczęścia.Leszczynianie rozpoczęli sezon bardzo dobrze pokonując na własnym torze Drużynowego Mistrza Polski – Unię Tarnów. Gospodarze na torze jednak mecz ten przegrali, ale błędy w zespole z Tarnowa spowodowały, iż 2 punkty zostały w Lesznie. Nie trzeba było długo czekać i już w drugiej kolejce „Byki” zostały sprowadzone na ziemię. Sromotna porażka w Bydgoszczy dała wiele do myślenia. To był jednak dopiero początek i podkreślano, że to zwykły wypadek przy pracy. Leszczyńska Unia wygrywała dwa kolejne spotkania na własnym torze, pokonując pewnie Adrianę Toruń, a potem gromiąc rzeszowską Marmę. Co nie udało się w Częstochowie, udało się w Rybniku. „Byki” na ciężkim, mokrym torze w Rybniku pewnie zwyciężyły i na ich koncie znalazły się pierwsze dwa oczka wywalczone na wyjeździe. W VII kolejce do Leszna przyjechał Atlas Wrocław. Dla Unii było to bardzo ważne spotkanie. Po kontuzji wracał Krzysztof Kasprzak, jak się okazało o jeden mecz za wcześnie. „Kasper” po kilku wyścigach zrezygnował z zawodów, po czym w brodę pluł sobie Zbigniew Jąder. Było czego żałować, trener długo zastanawiał się co by było gdyby zastosował wtedy „zastępstwo zawodnika” (jak we wcześniejszych meczach). Szanse na awans do czołowej czwórki jednak wciąż istniały.

W rundzie rewanżowej drużyna z Wielkopolski doznała wkalkulowanej porażki we Wrocławiu. Ogromna szansa na wyjazdowe zwycięstwo była w Rzeszowie. Znów jednak zabrakło trochę szczęścia. Stal pokonała Unię 46:44 i leszczynianie musieli zadowolić się punktem bonusowym. Kolejnym meczem, był pojedynek na własnym torze z Włókniarzem Częstochowa. Żużlowcy Unii Leszno cały sezon jeździli w Lesznie na torze bardzo przyczepnym. Na spotkanie z „Lwami” przygotowano „beton”. Miało to być zaskoczenie dla podopiecznych Jana Krzystyniaka. Okazało się jednak, że Włókniarze doskonale sobie poradzili. Goście wygrali pewnie 40:50. Jedną z ostatnich szans Unii było zwycięstwo na trudnym terenie w Toruniu. Sukces był połowiczny – „Byki” wywiozły z grodu Kopernika remis 45:45. Zwycięstwo u siebie z bydgoską Polonią przedłużało nadzieje. Udało się. Ale dwa tygodnie później na Unistów czekało trudniejsze zadanie. Leszno, aby awansować do pierwszej czwórki, musiało wygrać w Tarnowie. Początek spotkania był obiecujący. W dalszej fazie wynik był „na styku”. W końcówce jednak wspaniała postawa Marcina Rempały i Janusza Kołodzieja dała „Jaskółkom” zwycięstwo. Ostatecznie to Tarnów okazał się lepszy, pokonując przyjezdnych 51:39.

Ocena zawodników.

Leigh Adams – śr. bieg. 2,405.
Najkrócej podsumowując, Australijczyk zrobił swoje. Według działaczy Unii Leszno Adams wykonał swoje zadanie i nie można mieć do niego najmniejszych pretensji. Zawodnik w każdym spotkaniu dysponował znakomitym sprzętem w wolą walki. Takiego stranieri pozazdrościć Unii może każdy klub w Polsce. Jak powszechnie wiadomo Adams zapowiedział, że po sezonie 2007 zakończy karierę. Unia będzie miała wtedy nie lada problem, bo takiego zawodnika nie zastąpi nikt.

Damian Baliński – śr. bieg. 1,851.
Damian Baliński miał znakomity początek sezonu. Zanosiło się na powtórkę z roku 2005, kiedy to zawodnik ten miał najlepszy sezon w karierze. Już teraz można powiedzieć, że tak jednak nie będzie. Kapitan „Byków” w drugiej części sezonu jeździł w kratkę. Nie ominęły go też poważniejsze urazy, jak ten którego nabawił się w meczu ligowym w Częstochowie. Na drugi dzień, po wielkiej mobilizacji postanowił wystartować w Rybniku i pomóc kolegom. Zwycięstwa biegowe Unii przychodziły łatwo i Damian postanowił nie ryzykować i oddał swoje biegi Robertowi Miśkowiakowi. Pozostaje wierzyć, że jeszcze w tym sezonie Baliński pokaże sobie takiego, jakiego go znamy.

Krzysztof Kasprzak – śr. bieg. 1,774.
Tak jak w zeszłym sezonie, tak i w tym pech nie ominął Krzysztofa Kasprzaka. „Kasper” starował tylko w ośmiu z czternastu spotkań. Z powodu kontuzji zawodnik musiał zapomnieć także o Grand Prix i finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Wydaje się, że ten sezon dla Krzysztofa w lidze polskiej jest już skończony. Jazda w drugiej czwórce nie przystaje na jego ambicje i talent. Po raz kolejny młody zawodnik Unii Leszno będzie musiał poczekać jeszcze sezon.

Rafał Dobrucki – śr. bieg. 1,750.
Rafał Dobrucki powrócił do żużla po bardzo ciężkiej kontuzji kręgosłupa. Chyba nikt nie spodziewał się, że Rafał będzie w tak dobrej dyspozycji. Zdarzały się mecze słabsze i lepsze, ale zawodnik ten był bardzo ważnym elementem zespołu z Leszna, zarówno w meczach u siebie jak i na wyjeździe. Kibicom najbardziej w pamięci zapadł jego występ w Rzeszowie. Dobrucki kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa. Ostatecznie Unia przegrała minimalnie.

Mark Loram – śr. bieg. 1,625.
Mark Loram zdecydowanie zawiódł. Anglik nie mógł się odnaleźć na torze w Lesznie. Lepiej było w spotkaniach wyjazdowych. Nawet gdy Unia dostawała srogie lanie w Bydgoszczy, Loram punktował. Anglik był jedynym zawodnikiem, który we Wrocławiu pokonał żużlowego giganta w sezonie 2006 – Jasona Crumpa. Trudno szukać przyczyny takiego stanu rzeczy.

Robert Miśkowiak – śr. bieg. 1,433.
Robert Miśkowiak to chyba największa zimowa porażka Unii Leszno. Transfer „Miśka” do Leszna zupełnie nie wyszedł. Zawodnik zaledwie kilka razy pokazał dobrą jazdę. Faktem jest, iż w prawie wszystkich meczach „Misiek” startował spod numeru 8, ale jak twierdzą działacze Unii Leszno dobry zawodnik wyjeżdża na tor i punktuje. Robert absolutnie nie spełnił oczekiwań kibiców leszczyńskich „Byków”.

Norbert Kościuch – śr. bieg. 1,000.
Norbert Kościuch nie miał wielu okazji pojawić się na torze. Odjechał w Ekstralidze zaledwie kilka biegów. A szkoda. ¦miem twierdzić, iż wystawianie w Lesznie Kościucha, a na wyjazdach Lorama przyniosłoby zdecydowanie więcej radości. Szczególnie, gdy Norbert kapitalnie spisywał się w szwedzkiej Allsvenskan i w turniejach poza granicami Polski.

Juniorzy.
Unia Leszno dawno nie miała tak słabej kadry juniorów. Młodzi żużlowcy Unii Leszno znaleźli się co prawda w finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, ale to się ma nijak do Ekstraligi. Można jednak z nadzieją patrzeć w przyszłość. W tym sezonie licencję zdało dwóch utalentowanych juniorów: Sławomir Musielak i Damian Perz. Szkoda tylko, że temu drugiemu przytrafił się tragiczny wypadek i pod wielkim znakiem zapytania stoi jego kariera sportowa. Według mnie oczekiwań nie spełnili Adam Kajoch i Mateusz Jurga. Ciągle narzekania na brak startów się skończyły, a poprawy nie widać. Dobrym ruchem było zakontraktowanie Patricka Hougaarda, ale o dwa lata za wcześnie. Siedemnastolatek z Danii, nie może w powodzeniem walczyć w ekstralidze.

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Innpro ROW Rybnik vs Pres Toruń
w
torek 20:00

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

Krono Plast Włókniarz Częstochowa vsGezet Stal Gorzów 
niedziela 17:00

Betard Sparta Wrocław vsOrlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30

 

Metlakas 2 Ekstraliga

Fogo Unia Leszno vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz 
niedziela 13:00

Cellfast Wilki Krosno vs Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

2

4

+36

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 2 4 +24
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 2 2 +22
5 Innpro ROW Rybnik 2 1 -4
6.  Gezet Stal Gorzów 2 1 -8
7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

2

0 -20
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  2

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 4 +28
2. Cellfast Wilki Krosno 2 4 +10
3. Hunters PSŻ Poznań  2 3 +18
4.  Fogo Unia Leszno 2 2 +31
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu