POLSKA
PGEE: Betard Sparta - Ekantor.pl Falubaz (zapowiedź)
W niedzielę o godzinie 16:30 na stadionie Golęcin w Poznaniu drużyna Betard Sparty Wrocław podejmie zespół Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra. Pojedynek ten określany jest często finałem pocieszenia, albowiem ekipy powalczą w tym starciu o brązowy medal. Który z teamów szybciej otrząśnie się po półfinałowej porażce i udanie rozpocznie rywalizację o trzecie miejsce PGE Ekstraligi?
Dla wrocławian jeden z dwóch ostatnich meczów w tym roku z pewnością nie będzie należał do łatwych. W rundzie zasadniczej, a także w pierwszym pojedynku półfinałowym Spartanami dowodził Piotr Baron, który współpracował z tym zespołem przez 6 lat. Po wysokiej przegranej ze Stalą Gorzów na obiekcie w Poznaniu postanowił zrezygnować z dalszego prowadzenia drużyny. Widać było, że decyzja ta miała niemały wpływ na zawodników reprezentujących klub ze stolicy Dolnego Śląska. Od dawna mówiło się, że to właśnie osoba Barona kreuje korzystną atmosferę, relacje pomiędzy żużlowcami, co pozwala na wytężoną pracę, a w konsekwencji osiąganie korzystnych rezultatów.

Czy w parku maszyn Piotra Barona będzie miał wpływ na postawę Spartan?
Biorąc jednak pod uwagę wszystkie wyniki będące dziełem wrocławian w tym sezonie, nie warto skazywać ich od razu na porażkę. Z pewnością zespół w trudnych momentach poderwie do walki lider Tai Woffinden. Brytyjczyk powinien również liczyć na wsparcie ze strony kapitana Betard Sparty, Macieja Janowskiego. Zagadką może okazać się postawa Vaclava Milika. Czech w rundzie zasadniczej stanowił o sile drużyny, w ostatnich pojedynkach ligowych zanotował jednak zniżkę formy. Czy zdoła się odbudować, by wspomóc zespół w kluczowym momencie roku? Pytanie także brzmi, czy Vaszek w ogóle będzie miał okazję na start w tym spotkaniu. Dzień wcześniej bowiem ma wziąć udział w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy - turniej ten ze względu na prognozy pogody ma status zagrożonego. W przypadku przesunięcia terminu rozegrania tej rywalizacji na niedzielę, wrocławianie powołają do składu Nicka Morrisa. Kolejnym wzmocnieniem Spartan może być występ Maksyma Drabika. Po kontuzji kości udowej u tego młodzieżowca praktycznie nie ma już śladu. Ponadto od paru tygodni Torres intensywnie trenuje na żużlowych owalach, by pod koniec sezonu ponownie wgryźć się w jazdę. Czy jednak otrzyma okazję do startu już w niedzielę?
Przeciwnikiem wrocławian będzie zawsze groźna drużyna Ekantor.pl Falubazu. Brak tego zespołu w finale, w którym stawką jest Drużynowe Mistrzostwo Polski, z pewnością jest zaskoczeniem dla niejednego kibica żużla. Głównym powodem porażki ekipy z grodu Bachusa była wysoka przegrana w pierwszym starciu półfinałowym z Get Well Toruń. Wydaje się, że nauczeni wcześniejszymi spotkaniami podopieczni Marka Cieślaka nie dopuszczą więcej do takiej sytuacji. Ponadto mają do tego mocne argumenty w osobach Patryka Dudka, Piotra Protasiewicza czy też Jasona Doyle. W tym sezonie również Andriej Karpow udowodnił, iż mimo braku doświadczenia ekstraligowego nie jest chłopcem do bicia. To właśnie dzięki dobrym występom Ukraińca zielonogórzanie przechylali szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Karpow jest niewątpliwie tegorocznym objawieniem w zielonogórskich szeregach
Dodatkowym wzmocnieniem zespołu Myszki Miki może okazać się Jarosław Hampel. Polak wprawdzie niedawno powrócił do żużlowej rywalizacji, ale z pewnością nie zapomniał, jak się ścigać. Czy braku atutu własnego toru nie będzie jednak dla Małego zbyt dużym obciążeniem? Jeśli chodzi o kwestię formacji młodzieżowej, na tym polu trener Marek Cieślak także ma kim postraszyć - Krystian Pieszczek jest bowiem w tym sezonie zaraz obok Bartka Zmarzlika najlepszym juniorem tegorocznych rozgrywek.
Przy okazji typowania wyniku starcia pomiędzy Betard Spartą a Ekantor.pl Falubazem warto sięgnąć pamięcią do ligowego spotkania tych drużyn w Poznaniu w rundzie zasadniczej. Wtedy to górą okazali się zielonogórzanie, którzy jako jedni z nielicznych byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z wrocławianami na ich domowym obiekcie. Dość powiedzieć, że przyjezdni odnieśli zwycięstwo w tym meczu, triumfując w stosunku 46:44. Należy jednak wspomnieć, iż w meczu tym w obozie wrocławian słabsze rezultaty zanotowali Tomasz Jędrzejak, a także Szymon Woźniak, zaś Maciej Janowski nie był w tym momencie spasowany z poznańskim owalem, co także miało wpływ na końcowy rezultat klubu ze stolicy Dolnego Śląska. Z kolei po stronie zielonogórzan nieoczekiwanie słabiej dysponowany był Krystian Pieszczek. Czy pojedynek o trzecie miejsce będzie miał podobny przebieg, co ostatnia ligowa potyczka tych zespołów? O tym przekonamy się już w niedzielę.
Awizowane składy:
Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra:
1. Patryk Dudek
2. Jarosław Hampel
3. Jason Doyle
4. Andrij Karpow
5. Piotr Protasiewicz
6. Krystian Pieszczek
Betard Sparta Wrocław:
9. Tai Woffinden
10. Szymon Woźniak
11. Tomasz Jędrzejak
12. Vaclav Milik
13. Maciej Janowski
15. Adrian Gała

Metalkas 2 Ekstraliga
Hunters PSŻ Poznań vs
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
niedziela 19:00
Krajowa Liga Żużlowa
Speedway Kraków vs
LV BET Lokomotiv Daugavpils
sobota 17:30
LV BET Lokomotiv Daugavpils vs
Trans MF Landshut Devils
niedziela 16:00
Sląsk Świętłochowice vs
OK Kolejarz Opole
niedziela 16:00
Speedway European Championship - Zielona Góra
sobota 18:00
![]()
| P | Nazwa | M | PD | PM |
| 1. |
10 |
17 |
+64 |
|
| 2. | 10 | 17 | +70 | |
| 3. | 10 | 16 | +88 | |
| 4. | 10 | 14 | +36 | |
| 5 | |
10 | 14 | +68 |
| 6. | 10 | 10 | +8 | |
| 7. |
10 |
4 | -106 | |
| 8. | 10 |
0 |
-228 | |
| 1. | 10 | 23 | +191 | |
| 2. | 10 | 14 | -42 | |
| 3. | 10 | 14 | +15 | |
| 4 | 11 | 13 | +31 | |
| 5. | 11 | 12 | -1 | |
| 6. | 10 | 10 | -109 | |
| 7. | 10 | 8 | -47 | |
| 8. |
10 |
7 |
-38 | |
| 1 |
|
10 | 19 | +83 |
| 2. |
|
8 | 13 | +5 |
| 3. | |
9 | 12 | +34 |
| 4. | 8 | 9 | +5 | |
| 5. | 10 | 8 | -55 | |
| 6. | 7 | 5 | -28 | |
| 7 | 9 | 4 | -78 | |
| 1. | 8 | 16 | +60 | |
| 2. | 8 | 14 | +90 | |
| 3. | 9 | 14 | +52 | |
| 4. | 8 | 10 | +44 | |
| 5. | 8 | 7 | +8 | |
| 6. | 8 | 7 | -7 | |
| 7. | 8 | 2 | -112 | |
| 8. | 9 | 0 | -135 | |
| 1. |
|
|
||
| 2. | ||||
| 3. |
|
|||
| 4. |
|
|||
| 5. |
|
|||
| 6. | ||||
| 7. |
|
|||
| 1. | 9 | 17 | +42 | |
| 2. | 9 | 14 | +70 | |
| 3. | 8 | 12 | +31 | |
| 4. | 8 | 10 | -16 | |
| 5. | 9 | 9 | +3 | |
| 6. | 8 | 5 | -16 | |
| 7. | 8 | 4 | -49 | |
| 8 | 7 | 3 | -73 |
| 1. | 82 | |
| 2. | 79 | |
| 3. | 63 | |
| 4. | 61 | |
| 5. | 55 | |
| 6. | 50 | |
| 7. | 49 | |
| 8. | 45 | |
| 9. | 40 | |
| 10. | 39 | |
| 11. | 32 | |
| 12. | 20 | |
| 13. | 18 | |
| 14. | |
14 |
| 15. | 12 |
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| 8. | ||
| 9. | ||
| 10. | ||
| 11. | ||
| 12. | ||
| 13. | ||
| 14. | ||
| 15. | ||
| 16. | ||
| 17. | ||
| 18. | ||
| 19. | ||
| 20. |
| 1. |
26 | |
| 2. |
22 | |
| 3. | 22 | |
| 4. | 20 | |
| 5. | 20 | |
| 6. | 20 | |
| 7. | 20 | |
| 8. | 16 | |
| 9. | 15 | |
| 10. | 15 | |
| 11. | 13 | |
| 12. | 12 | |
| 13. | 12 | |
| 14. | 10 | |
| 15. | 6 | |
| 16. | 1 | |
| 17. | 1 | |
| 18. | |
1 |
| 19. | ||
| 20. | ||
| 21. | ||
| 22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów