Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 128
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Artykuły

  Niespodziewane wejścia do czołówki
 2019-08-19 01:01:44  Bartłomiej Florek    inf.własna

Każda dyscyplina sportowa miała w swojej historii zawodników, którzy dość nieoczekiwanie wypłynęli na szerokie wody. Żużel, który w skali światowej jest dość elitarną dyscypliną - potrafi w najmniej spodziewanym momencie zaskoczyć. Kilku zawodników w bieżącym stuleciu dość nieoczekiwanie zabłysnęło i na dłużej pozostało w światowej czołówce.

GREG HANCOCK

Amerykanin co prawda od lat znajdował się w światowej czołówce speedway'a, jednak nikt nie spodziewał się, że zawodnik, który przekroczył barierę 40. roku życia - jeszcze trzykrotnie zostanie mistrzem świata. Popularny "Grin" był mistrzem świata już w 1997 roku. Przez ostatnie lata trzymał wysoki, równy poziom, jednak nie przekładało się to na sukcesy w postaci złotego medalu mistrzostw świata. W latach 1998-2010 pojawił się tylko dwukrotnie na podium klasyfikacji generalnej cyklu Speedway Grand Prix (2004 - brązowy medal, 2006 - srebrny - przyp. aut.). Przed sezonem 2011 można było się spodziewać, że Jankes może ponownie utrzymać się w cyklu, jednak nikt nie przypuszczał, że ponownie będzie czołowym żużlowcem na świecie. 

Reprezentant USA zaskoczył cały żużlowy świat. Cykl SGP ukończył na pozycji lidera mając aż 40 punktów przewagi nad drugim w klasyfikacji - Andreasem Jonssonem. Tym samym pobił wtedy rekord Ivana Maugera, który w 1979 roku stał się najstarszym mistrzem świata, mając na koncie niespełna 40 lat (Hancock miał wówczas 41 lat - przyp. aut.). W kolejnym sezonie co prawda nie obronił tytułu, jednak zakończył sezon z brązowym medalem IMŚ, rok później był z kolei o krok od pudła. "Herbie" stracił 3 punkty do trzeciego wtedy Nielsa Kristiana Iversena. W 2014 roku na szyi Hancocka ponownie pojawił się złoty medal IMŚ. Co prawda Hancock opuścił z powodu kontuzji turniej w Vojens, jednak każdy turniej poza inauguracyjnym - kończył przynajmniej w pierwszej ósemce. 140 punktów wystarczyło, aby wygrać cykl.

W roku 2015 Hancock ustąpił miejsca na podium tylko Tai'owi Woffindenowi, który zdobył kolejny tytuł mistrza świata. Rok później ponownie został mistrzem świata, jednak misja Amerykanina już nie była taka łatwa. Najgroźniejszym konkurentem wiekowego zawodnika okazał się Jason Doyle, który przebojem wdarł się na żużlowe salony. Kontuzja Australijczyka pozwoliła jednak Hancockowi ponownie realizować misję o swoim czwartym, mistrzowskim tytule. W cieniu skandalu wywołanym niesportowym zachowaniem podczas Grand Prix w Melbourne dopełnił swojego dzieła i po raz czwarty został IMŚ.

TAI WOFFINDEN

Brytyjczyk co prawda w stosunkowo młodym wieku (mając 23 lata - dod. aut.) zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, jednak mało kto zakładał, że Woffinden stanie się w przyszłości jednym z najlepszych żużlowców świata.

Zawodnik z Wysp przed sezonem 2013 otrzymał od BSI stałą dziką kartę na starty w cyklu Speedway Grand Prix. Brytyjczycy przez ostatnie lata nie błyszczeli w cyklu, a młody zawodnik miał podzielić los swoich rodaków. Żużlowiec urodzony w Scunthorpe już w przeszłości startował w Grand Prix jako stały uczestnik, jednak rok 2010 zakończył na przedostatnim, czternastym miejscu. Reprezentant Wielkiej Brytanii od początku do końca prezentował wysoki poziom, jednak dość mocno po piętach Brytyjczyka deptał Jarosław Hampel. W kolejnej kampanii ostatecznie przegrał walkę o brązowy medal z Nickim Pedersenem, który pokonał Woffindena w biegu dodatkowym rozegranym w trakcie ostatniej rundy na toruńskiej MotoArenie.

Rok 2015 ponownie ułożył się po myśli "Tajskiego". Anglik punktował na tyle skutecznie, że mógł cieszyć się z kolejnego tytułu jeszcze przed ostatnią rundą. Mimo, że Woffinden zakończył zawody w Toruniu po rundzie zasadniczej, to słaby występ Grega Hancocka pozwolił utrzymać 25-punktową przewagę, która dawała Brytyjczykowi tytuł mistrza świata. Kolejne sezony również spędził na podium, jednak dopiero w 2018 roku sięgnął po swoje, trzecie upragnione mistrzostwo. Tai niemal każdy turniej kończył z dwucyfrową zdobyczą punktową, wskutek czego mógł pewnie zmierzać po tytuł mistrzowski. Niewiele Brytyjczykowi ustępował Bartosz Zmarzlik, jednak Polakowi nie udało się dogonić późniejszego mistrza.

Obecny sezon w Grand Prix nie układa się po myśli Woffindena. Kontuzja w trakcie sezonu oraz małe zdobycze punktowe nie dają Brytyjczykowi gwarancji utrzymania się w cyklu na kolejny rok. Mimo wszystko Brytyjczyk może w kolejnych latach bić się o kolejne tytuły mistrzowskie.

JASON DOYLE

Jeszcze kilka lat temu nikt nie śnił o tym, że Australijczyk będzie indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Doyle był jedną z czołowych postaci brytyjskiej Elite League, jednak rzadko kiedy pojawiał się podczas spotkań I czy II ligi żużlowej.

Australijczyk stosunkowo późno w porównaniu z większością rodaków pojawił się w Europie. "Doyley" miał niespełna 20 lat, kiedy podpisał kontrakt z Isle of Wight Islanders. Zawodnik z Antypodów jednak od początku kariery udowadniał, że ma spory talent do jazdy w lewo. Potencjał dostrzegli działacze Poole Pirates, w którego barwach w 2006 roku zadebiutował w Elite League. Pierwszy kontrakt w Polsce podpisał dopiero 2 lata później, kiedy to zadebiutował w I lidze jako zawodnik Kolejarza Rawicz. Wyniki Doyle'a nie były imponujące, jednak potencjał w nim dostrzegli działacze Startu Gniezno, którzy zaoferowali kontrakt w swojej drużynie. Drogę ku świetnie rozwijającej się karierze przerwała kontuzja ramienia, której doznał zimą 2009 roku w trakcie Indywidualnych Mistrzostw Australii.

Rok później Doyle wrócił na Stary Kontynent i podjął próbę ratowania swojej kariery. Pierwsze lata nie były łatwe, jednak z każdym rokiem notował coraz lepsze wyniki w Elite League. W Polsce nie mógł liczyć na stałe miejsce w składzie klubów I- czy II-ligowych. Prawdziwa eksplozja formy rozpoczęła się w sezonie 2014. Startujący wówczas w barwach Orła Łódź Australijczyk został najskuteczniejszym zawodnikiem I ligi, a także wywalczył awans do cyklu Speedway Grand Prix.

Jako debiutant poradził sobie całkiem przyzwoicie. Sezon 2015 zakończył na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej. Blisko swojego upragnionego tytułu był już rok później. Drogę do celu przerwała kontuzja, której doznał w trakcie przedostatniej rundy SGP w Toruniu. Ówczesny lider cyklu wskutek upadku spowodowanego przez Chrisa Harrisa doznał szeregu kontuzji (złamana ręka, zwichnięty bark, przebite płuco - przyp. aut.). Rok później z kolei złamana stopa również mogła odebrać Doyle'owi marzenia o mistrzostwie świata. Reprezentant Australii postawił jednak wszystko na jedną kartę i dokończył dzieła... Bardzo dobra postawa Doyle'a pozwoliła cieszyć się z upragnionego złota. Ostatnie dwa sezony nie są tak imponujące w wykonaniu Australijczyka, jednak nadal pozostaje groźnym rywalem dla światowej czołówki.

FREDRIK LINDGREN

Szwed w odróżnieniu od wyżej wymienionych zawodników nie posiada tytułu Indywidualnego Mistrza Świata, jednak jeszcze kilka lat temu mało kto się spodziewał się, że "Freddie" stanie na podium cyklu Speedway Grand Prix.

Szwed w latach 2008-2014 był stałym uczestnikiem cyklu SGP, jednak nigdy nie odegrał tam większej roli. Lindgren na ogół kończył rywalizację w cyklu w pobliżu miejsc 8.-10. Reprezentant Szwecji był również podstawowym zawodnikiem ekstraligowych klubów, choć nigdy nie miał przypiętej łatki lidera. Rok 2015 spędził jednak poza SGP i Ekstraligą

Lindgren złapał wiatr w żagle rok później, kiedy skorzystał na niedyspozycji Jarosława Hampela. Hampel od połowy 2015 roku walczył ze złamaniem kości udowej, a to spowodowało, że Szwed jako pierwszy rezerwowy dołączył na stałe do obsady cyklu Grand Prix. Wyniki zawodnika z kraju Trzech Koron nie były porywające, jednak BSI zaufało ponownie Lindgrenowi, czego wynikiem była stała dzika karta. Na usługi Szweda zdecydowali się z kolei działacze ROW-u Rybnik, którzy dostrzegli jego dobre wyniki w barwach Lokomotivu Daugavpils.

To był strzał w dziesiątkę. Lindgren po 10 rundach cyklu zajmował czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej, dzięki czemu miał spore szanse, aby zakończyć sezon z medalem. Kontuzja pleców doznana w trakcie spotkania brytyjskiej SGB Premiership zmusiła żużlowca do szybszego zakończenia sezonu. Mimo, że Lindgren nie uczestniczył w zawodach w Toruniu i Melbourne - to zdobycz punktowa była na tyle duża, aby utrzymać się w czołowej ósemce.

Rok później było już znacznie lepiej. Szwed nie tylko sięgnął po upragniony medal, ale w końcu przekroczył barierę średnię biegopunktowej 2,000 w Ekstralidze. Walka o brąz była jednak ciężka, bowiem Maciej Janowski nie ustępował w walce o miejsce na pudle. Przed ostatnią rundą obaj żużlowcy mieli po 98 punktów na koncie, zatem o medalu decydowała ostatnia runda w Toruniu. Szwed znacznie lepiej poradził sobie od Polaka, dzięki czemu sięgnął po swój pierwszy medal IMŚ.

Szwed aktualnie zajmuje piątą pozycję w klasyfikacji generalnej SGP, dzięki czemu nadal może liczyć się w walce o medale.

LEON MADSEN

Dla Duńczyka jest to dopiero pierwszy sezon w roli stałego uczestnika cyklu Grand Prix, jednak na dzień dzisiejszy to właśnie Madsen ma olbrzymie szanse, aby zostać najlepszym żużlowcem globu w sezonie 2019.

Filigranowy żużlowiec z kraju Hamleta od lat pozostawał jednym z czołowych zawodników Ekstraligi, gdzie zdobywał w barwach tarnowskiej Unii medale Drużynowych Mistrzostw Polski, a jego średnia oscylowała w granicach 2,000. Madsenowi brakowało jednak sukcesów na arenie międzynarodowej. Zawodnik urodzony w Vejle nigdy nie był stałym uczestnikiem cyklu SGP czy SEC, z kolei w barwach reprezentacji Danii nie zdobył żadnego medalu Drużynowego Pucharu Świata, czy później w Speedway of Nations.

Po raz pierwszy Szwed był stałym uczestnikiem cyklu Speedway European Championship w sezonie 2016. Zawodnik zdobył w całym cyklu 37 punktów, tyle samo co Grigorij Łaguta i Antonio Lindbaeck. O pozostaniu decydował na kolejny rok decydował bieg dodatkowy. Reprezentant Danii co prawda przyjechał za plecami Rosjanina, jednak był również lepszy od Szweda; dzięki czemu zajął ostatecznie piątą pozycję, która dała utrzymanie w cyklu na kolejny rok. Kolejny rok był nieudany, bowiem zakończył rywalizację w SEC na 13. miejscu.

Rok 2018 okazał się najlepszym (jak dotychczas) dla Madsena. Duńczyk błyszczał w barwach Włókniarza Częstochowa, gdzie osiągnął średnią 2,443. Skuteczniejszy w lidze był tylko Bartosz Zmarzlik. 30-letni wówczas żużlowiec otrzymał również od One Sport stałą dziką kartę na uczestnictwo w cyklu SEC. Podobnie jak w lidze - imponował świetną formą, czego wynikiem była wygrana w tych rozgrywkach. Duńczyk mieszkający w Wejherowie zakończył cykl z 11 punktoma przewagi nad drugim Jarosławem Hampelem. Świetne wyniki Madsena dostrzegli działacze BSI, którzy obdarowali go stałą dziką kartą na udział w SGP w sezonie 2019.

31-latek nie spoczął na laurach i od początku sezonu udowadnia, że jest w stanie wygrywać z najlepszymi. Po rozegraniu sześciu rund Madsen prowadzi w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix i ma spore szanse ku temu, aby zostać mistrzem świata. Jeszcze kilka lat temu mistrzostwo Duńczyka byłoby odebrane jako mało realne...

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

2

4

+34

2. KS Apator Toruń 2 2 +16
3. ebut.pl Stal Gorzów 2 2 -8
4.  Betard Sparta Wrocław 2 2 +6
5 Novyhotel Falubaz Zielona Góra 2 2 0
6. Fogo Unia Leszno 2 2 -24
7.  Tauron Włókniarz Częstochowa 1 0 -4
8.  ZOOleszcz GKM Grudziądz 2 0 -24
 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno  2 4 +10
2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 2 +7
3. Texom Stal Rzeszów 1 2 +18
4. INNPRO ROW Rybnik 1 2 +6
5. Arged Malesa Ostrów 2 2 +12
6. #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  1 0 -6
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź 1 0 -16
8. Energa Wybrzeże Gdańsk 1

0

-29
Krajowa Liga Żużlowa
1   Polonia Piła 1 2 +18
2.   Trans MF Landshut Devils 1 2 +6
3. Optibet Lokomotiv Daugavpils 1 2 +6
4.  Ultrapur Start Gniezno 1 2 -4
5. Unia Tarnów 1 0 -8
6. OK Bedmet Kolejarz Opole  1 0 -18





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 158
2.  Fredrik Lindgren 150
3. Martin Vaculik 125
4. Jack Holder  123
5. Leon Madsen 111
6. Robert Lambert 108
7. Daniel Bewley 104
8. Jason Doyle 96
9.  Max Fricke 83
10. Patryk Dudek 76
11.  Tai Woffinden 64
12.  Mikkel Michelsen 56
13.  Kim Nilsson 44
14. Maciej Janowski 43
15.  Anders Thomsen 36
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen 52
2.  Leon Madsen 44
3.  Janusz Kołodziej 42
4.  Patryk Dudek 33
5.  Andrzej Lebiediew 33
6.  Dominik Kubera 30
7.  Kai Huckenbeck 30
8.  Kacper Woryna 27
9.  Antonio Lindbeack 25
10.  Dimitri Berge 24
11. Adam Ellis  22
12.  Andreas Lyager 20
13.  Szymon Woźnia6 18
14.  Grzegorz Zengot 16
15.  Vaclav Milik  16
16.  Jan Kvech  13
17.  Niels Kristian Iversen 9
18. Maksym Drabik 9
19.  Timo Lahti 5
20.  Norick Blodorn 3

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu