eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 340
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Martin Vaculik triumfuje w Tarnowie
 2007-10-14 01:40:39  Paweł Haluch    inf.własna
W sobotnie popołudnie na torze w Tarnowie rozegrano Międzynarodowy Turniej Żużlowy pamięci Szczepana Bukowskiego, którego zwycięzcą został zawodnik eSpeedway Temu Martin Vaculik. Kolejne miejsca na podium zajęli Dawid Lampart oraz Kamil Zieliński.Na pożegnanie sezonu 2007 w Tarnowie zorganizowano turniej upamiętniający postać zmarłego niedawno Szczepana Bukowskiego – wieloletniego działacza Unii. Na liście startowej przeważali zawodnicy miejscowego klubu z Jackiem Rempałą na czele. Nasz kraj reprezentowali także Marcel Kajzer z Kolejarza Rawicz oraz Dawid Lampart i Marcin Leś ze Stali Rzeszów. W zawodach wystartowali m.in. egzotyczni dla polskiej publiczności zawodnicy jak np. Arlo Bugeja z Australii czy Simon Nielsen i Peter Juul Larsen z Danii.

W pierwszym biegu pech dopadł Jacka Rempałę oraz Marcela Kajzera. Rempała już na prostej startowej musiał zjechać z toru na skutek defektu motocykla, a Kajzer zanotował defekt na prowadzeniu. Dzięki temu bieg ukończyli jedynie dwaj Duńczycy. W drugiej gonitwie mieliśmy kolejne emocje, a te głownie za sprawą Kamila Zielińskiego, który na dystansie minął dwóch kolegów klubowych. Od startu pewnie prowadził Martin Vaculik, a na ostatnim okrążeniu upadek zanotowali £ukasz Kiełbasa oraz ratujący się przed wpadnięciem w kolegę Szymon Kiełbasa, któremu sędzia Jan Banaszak przyznał jeden punkt. W czwartym wyścigu defekt odebrał Maciejowi Ciesielskiemu dwa punkty.

W piątym wyścigu dnia na starcie został nieco Vaculik, ale szybko uporał się z dwoma rywalami. Nie udało mu się jednak dogonić dobrze dysponowanego Jerneja Kolenko. Po dwóch seriach startów z kompletem punktów prowadzili Dawid Lampart oraz Peter Juul Larsen.

W trzeciej serii punkt stracił Larsen, który przegrał z Kolenką. Swoje biegi wygrali Lampart, Vaculik i Hynek Stichauer, który tracił w tym momencie do lidera dwa punkty. Z zawodów wycofali się już £ukasz Kiełbasa i Szymon Kiełbasa, a po czwartej serii dołączył do nich Maciej Ciesielski.

W czwartej serii doszło do pojedynku czołówki tj. Lamparta, Vaculika, Larsena i Stichauera. Start wygrał Lampart, który pewnie prowadził, a za jego plecami trwała walka pomiędzy Słowakiem a Czechem. Ostatecznie Stichauer nie dał się objechać Vaculikowi, a obaj tracili już do literującego Lamparta po trzy punkty. Kolejne trzy punkty dopisał do swojego dorobku Kolenko, który miał na koncie jedynie porażkę z liderem zawodów.

W piątej serii rzutem na taśmę awans do półfinałów zapewnił sobie m.in. najbardziej doświadczony z całej stawki zawodników Jacek Rempała. Dzięki zwycięstwu biegowemu to on i Marcel Kajzer awansowali do półfinałów, a nie młody Duńczyk Nielsen. Cała trójka zgromadziła po osiem punktów. Defekt na drugiej pozycji odebrał półfinał Anglikowi Lee Smethillsowi. Słabiej niż się spodziewano wypadł Ricky Ashworth, który prezentował nienaganny styl jazdy, ale sprzęt chyba nie był dobrze spasowany na polskie tory. Serię zasadniczą wygrał ostatecznie Dawid Lampart, który uzbierał komplet punktów. W biegu siedemnastym na starcie stanęli tylko wspomniany Lampart i Nielsen. Niespodziewanie przez prawie cały dystans prowadził Duńczyk, by dać się objechać na ostatniej prostej.

Tarnowscy działacze wymyślili ciekawy system zawodów, ale chyba nie do końca przemyślany. Dziwi to, że w pierwszym biegu półfinałowym pojechała najlepsza czwórka fazy zasadniczej, a w drugim zawodnicy z miejsc 5-8. Najbardziej pokrzywdzeni byli Kolenko i Stichauer, którzy pomimo dobrego wyniku w fazie zasadniczej musieli zapomnieć o triumfie w zawodach, gdyż nie dali rady w półfinale Vaculikowi i Lampartowi. Lampartowi biegu tym fantastycznie pojechał Vaculik, który w pierwszym łuku napędzał się tuż przy bandzie i na wyjściu objechał trójkę rywali zahaczając nawet o dmuchaną bandę. Z drugiego półfinału awans uzyskali Kamil Zieliński i Marcel Kajzer.

W finale przewidziano punktację 6-4-2-0, która była doliczana do dorobku z fazy zasadniczej. Bieg rozgrywany był na dystansie sześciu okrążeń. Po starcie szczepili się ze sobą Vaculik i Kajzer, przez co Słowak musiał odrabiać dystans na trasie. Na drugiej prostej minął Kajzera i Lamparta, a z Zielińskim poradził sobie już w kolejnym łuku. Vaculik pewnie prowadził, a za jego plecami trwała walka o drugie miejsce pomiędzy Zielińskim i Lampartem. Rzeszowianin bardzo ambitnie atakował, ale na ostatnim okrążeniu atakując przy bandzie upadł i nie ukończył finału. Ostatecznie w zawodach triumfował Vaculik, który tuż po biegu finałowy podziękował kibicom za gorący doping. Drugie miejsce, dzięki dobremu wynikowi w fazie zasadniczej, zajął Lampart, a trzeci był Zieliński. Po biegu okazało się, że Vaculikowi po starciu z Kajzerem złamała się szprycha, a kilka innych się poluzowało, ale szczęśliwie Słowak dojechał do mety na czele stawki.

Zawody, choć w dużej mierze szkoleniowe, miały kilka ciekawych wyścigów. £adnie jechali Duńczycy Nielsen i Larsen. Dobre wrażenie pozostawili po sobie także Anglicy Ashworth i Smethills, ale jeździli nierówno i nie uzyskali awansu do półfinałów. Genialne akcje przeprowadzali podczas tych zawodów Vaculik i Lampart, którzy mieścili się tam, gdzie wydawałoby się, że nie można się zmieścić.

Wydaje się, że zawodnicy godnie uczcili pamięć ś.p. Szczepana Bukowskiego i miejmy nadzieje zapoczątkowali coroczny turniej upamiętniający postać człowieka, który oddał większą cześć swojego życia dla tarnowskiego klubu.

Wyniki zawodów:
1. Martin Vaculik (3,2,3,1,3) 12 + 6 = 18
2. Dawid Lampart (3,3,3,3,3) 15 + u = 15
3. Kamil Zieliński (2,1,2,2,2) 9 + 4 = 13
4. Marcel Kajzer (d,2,1,3,1) 8 +2 = 10
5. Jernej Kolenko (2,3,3,3,2) 13
6. Hynek Stichauer (2,2,3,2,3) 12
7. Peter Juul Larsen (3,3,2,0,1) 9
8. Jacek Rempała (d,3,2,1,2) 8
9. Simon Nielsen (2,1,1,2,2) 8
10. Ricky Ashworth (0,1,2,3,1) 7
11. Lee Smethills (3,0,1,2,d) 6
12. Marcin Leś (1,2,0,1,0) 4
13. Arlo Bugeja (1,0,1,1,1) 4
14. Szymon Kiełbasa (1,1,-,-,-) 2
15. £ukasz Kiełbasa (u,-,0,-,-) 0
-. Maciej Ciesielski (d,-,-,0,-) 0

Bieg po biegu:
1. Larsen, Nielsen, Kajzer (d1), Rempała (d/start)
2. Vaculik, Zieliński, Sz.Kiełbasa (u4 – 1 punkt), £.Kiełbasa (u3)
3. Lampart, Kolenko, Leś, Ashworth
4. Smethills, Stichauer, Bugeja, Ciesielski (d2)
5. Kolenko, Vaculik, Nielsen, Smethills
6. Lampart, Kajzer, Zieliński, Bugeja
7. Larsen, Leś, Sz.Kiełbasa, Ciesielski (ns)
8. Rempała, Stichauer, Ashworth, £.Kiełbasa (ns)
9. Stichauer, Zieliński, Nielsen, Leś
10. Vaculik, Ashworth, Kajzer, Ciesielski (ns)
11. Kolenko, Larsen, Bugeja, £.Kiełbasa
12. Lampart, Rempała, Smethills, Sz.Kiełbasa
13. Ashworth, Nielsen, Bugeja, Sz.Kiełbasa (ns)
14. Kajzer, Smethills, Leś, £.Kiełbasa (ns)
15. Lampart, Stichauer, Vaculik, Larsen
16. Kolenko, Zieliński, Rempała, Ciesielski
17. Lampart, Nielsen, £.Kiełbasa (ns), Ciesielski (ns)
18. Stichauer, Kolenko, Kajzer, Sz.Kiełbasa (ns)
19. Larsen, Zieliński, Ashworth, Smethills (d2)
20. Vaculik, Rempała, Bugeja, Leś

Półfinały:
21. Vaculik, Lampart, Kolenko, Stichauer
22. Zieliński, Kajzer, Larsen, Rempała

Finał:
23. Vaculik, Zieliński, Kajzer, Lampart (u3)

Sędziował: Jan Banasiak z Częstochowy
Widzów: 500
NCD: Martin Vaculik w biegu 2. 71,31 oraz nieoficjalny Rekord Toru na dystansie 6. okrażeń Martin Vaculik w finale 109,43
Reklama

 


Relacje Live

 

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

10

17

+64

2.  Fogo Unia Leszno 10 17 +70
3.  Pres Toruń 10 16 +88
4. Bayersystem GKM Grudziądz 10 14 +36
5  Orlen Oil Motor Lublin 10 14 +68
6. Gezet Stal Gorzów 10 10 +8
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

10

4 -106
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 10

0

-228
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 9 20 +165
2. Hunters PSŻ Poznań 9 14 +27
3. Innpro ROW Rybnik 10 12 +35
4 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 10 11 -54
5. ŻKS Stal Rzeszów 10 10 -5
6.  Polonia Piła 10 10 -100
7. Moonfin Magnus Ostrów 10 8 -21
8. Cellfast Wilki Krosno

10

4

-47
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

10 19 +49
2.

Ultrapur Start Gniezno

8 13 +39
3.  Trans MF Landshut Devil 8 9 +20
4.  Ok Kolejar Opole 7 7 -11
5.  Speedway Kraków 8 7 -41
6. Lokomotiv Daugavpils 7 5 -28
7  MKS Śląsk Świętłochowice 8 4 -62
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 8 16 +60
2. Indianerna Kumla  8 14 +90
3. Lejonen Gislaved 9 14 +52
4. Vastervik Speedway 8 10 +44
5. Vargarna Norrkoeping 8 7 +8
6. Dackarna Malilla 8 7 -7
7. Rospiggarna Hallstavik 8 2 -112
8. Piraterna Motala 9 0 -135



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  9 17 +42
2. Holsted Tigers 9 14 +70
3. GSK Liga 8 12 +31
4. Team Fjelsted 8 10 -16
5. Esbjerg Vikings 9 9 +3
6. Region Varde Elitesport 8 5 -16
7. Slangerup Speedway 8 4 -49
8 Nordjysk Elite Speedway 7 3 -73

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 82
2.  Brady Kurt 79
3. Robert Lambert 63
4.  Michael Jepsen Jensen 61
5. Jack Holde 55
6.  Max Fricke  50
7. Kacper Woryna 49
8.  Leon Madsen 45
9.  Patryk Dudek 40
10. Jason Doyle 39
11.  Andrzej Lebiediew  32
12.  Dominik Kubera 20
13.  Daniel Bewley 18
14.   Nazar Parnicki  14
15.  Frederik Lindgre 12
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Przemysław Pawlicki
9. r Rasmus Jensen
10.  Mikkel Michelsen
11.  Michael Jepsen Jensen
12.  Kai Huckenebck
13.  Jan Kvech
14.  Mathias Pollestad
15.  Adam Ellis
16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 16
2.
 Piotr Pawlicki 14
3. Maciej Janowski 13
4.  Patryk Dudek 12
5.  Krzysztof Buczkowski 9
6. Dominik Kubera 9
7. Wiktor Przyjemsk 9
8. Tobiasz Musielak 9
9. Kacper Woryna 8
10.  Szymon Woźniak 7
11.  Jakub Jamróg 6
12.  Mateusz Cierniak 6
13. Przemysław Pawlicki 4
14. Jakub Miśkowiak 2
15. Radosław Kowalski 1
16. Antoni Kawczyński 1
17.

18.  
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu