
Wczoraj, 14.09.2006 roku
Ekstraliga Żużlowa sp. o.o. zgłosiła do sądu wniosek o rejestrację Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tym samym została otwarta droga do podpisania umowy o przekazaniu rozgrywek, której treść Spółka wcześniej uzgodniła z Polskim Związkiem Motorowym.
Umowa, która obecnie czeka na zatwierdzenie przez Ministra Sportu, ma wejść w życie od 1 listopada 2006 roku. Od tego momentu Spółka przejmie od Polskiego Związku Motorowego zarządzanie rozgrywkami. To bardzo ważny moment w historii każdej firmy. Przechodzimy z fazy organizacyjnej do pełnoprawnej działalności. Działamy zgodnie z przyjętym harmonogramem przekształceń – powiedział Prezes Zarządu Ryszard Kowalski.
Liga juniorów od 2008 roku!
Wychodząc naprzeciw rozwojowi polskiego sportu żużlowego Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. zwróciła się do Polskiego Związku Motorowego o zmianę warunków nadawania licencji klubu Ekstraligi żużlowej. Od 2008 roku warunkiem otrzymania licencji przez klub Ekstraligi żużlowej będzie posiadanie drużyny młodzieżowej składającej się, z co najmniej 4 zawodników do lat 21 posiadających licencją polską startującej w rozgrywkach ligi juniorów.
Nie została jeszcze ustalona szczegółowa formuła nowych rozgrywek młodzieżowych. Na tą chwilę nie jest przesądzone, czy dojdzie do reformy Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, czy też zaproponujemy inny system rozgrywek. Będziemy w tej sprawie współpracować z Polskim Związkiem Motorowym, aby wypracować optymalne rozwiązanie. Zdajemy sobie sprawę, że kluby Ekstraligi żużlowej oraz Spółka powinny być motorem napędowym całego polskiego sportu żużlowego. Wszyscy Wspólnicy zgodnie potwierdzili, że szkolenie i dopływ młodych zawodników do sportu żużlowego jest jednym z długofalowych celów Spółki – wyjaśnia Prezes Zarządu Ryszard Kowalski
– Jednocześnie daliśmy sobie czas na przygotowanie się do nowych zasad licencyjnych, tak aby każdy klub mógł już obecnie uruchomić odpowiednie mechanizmy szkolenia i w 2008 roku spełnić ustalone wymagania – dodaje.
Komfort i bezpieczeństwo na stadionach żużlowych.
Nie mniej ważną, postulowaną przez Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o., zmianą w warunkach licencyjnych jest wprowadzenie od 2008 roku obowiązku posiadania tablicy świetlnej. Zadanie ulepszania i podwyższania standardów organizacyjnych spotkań Ekstraligi żużlowej jest podstawowym zadaniem Spółki. Wymóg posiadania tablic świetlnych przyczyni się do podwyższenia komfortu oglądania meczów żużlowych na stadionie i pozwoli na uruchomienie nowych atrakcji oraz usług dla kibiców. Przypominamy, że od 2007 roku wszystkie stadiony Ekstraligi będą wyposażone w co najmniej pięć tysięcy krzesełek oraz monitoring widowni. Tym samym Ekstraliga żużlowa potwierdza swoją determinację w zakresie zapewnienia wysokiego komfortu przebywania widzów na stadionach żużlowych. Spółka stawia sobie za podstawowy cel dbałość o ciągłe podwyższanie standardów bezpieczeństwa podczas imprez ligowych. Utrzymanie wizerunku żużla jako „sportu rodzinnego” jest jednym z głównych priorytetów Spółki.
Limit wydatków.
Spółka rozpoczęła prace nad wprowadzeniem limitu wydatków na zawodników kadry klubu Ekstraligi. Limit będzie określał górną granicę wydatków, jakie klub może ponieść na wynagrodzenie swoich zawodników w danym sezonie. Wspólnicy w umowie spółki zobowiązali Radę Nadzorczą oraz Zarząd do stworzenia oprzyrządowania prawnego niezbędnego do wprowadzenia limitu wydatków. Na Zgromadzeniu Wspólników w dniu 6.09.2006 roku odbyła się dyskusja w wyniku której kluby zobowiązały się w ciągu dwóch tygodni wypowiedzieć się co do proponowanej wysokości tegoż limitu, a także co do rodzaju wydatków kwalifikowanych do limitu.
To bardzo złożony prawnie i trudny do rozwiązania problem. Zdajemy sobie sprawę, jakie limit będzie rodził problemy we wdrożeniu, gdyż wymaga zmiany sposobu myślenia w klubach i wśród zawodników. Jego wprowadzenie będzie wiązało się z otwartością finansową każdego klubu, gdyż będzie on kontrolowany finansowo przez Zarząd Spółki. Ponadto wprowadzenie limitu wydatków wiąże się ściśle z ustaleniem wspólnych dla wszystkich klubów Ekstraligi zasad klasyfikacji wydatków i unifikacji rozwiązań księgowych w tym zakresie. Z tego punktu widzenia nie jest jeszcze przesądzone, czy zafunkcjonuje on już przyszłym sezonie, czy będziemy go wprowadzać etapami – powiedział Andrzej Grodzki Przewodniczący Rady Nadzorczej. W związku z pracami nad wprowadzeniem limitu Spółka podjęła także prace nad przygotowaniem wspólnego, wzorcowego kontraktu dla zawodnika Ekstraligi.
Chcielibyśmy, aby był „wspólny” trzon kontraktu, tak aby na ile to będzie możliwe zunifikować pewne zagadnienia dotyczące zatrudniania zawodników w Ekstralidze. Wprowadzenie limitu wydatków niesie za sobą koniczność uporządkowania merytorycznego spraw związanych z procesem kontraktowania – wyjaśnia Ryszard Kowalski.
Badanie marketingowe.
Zarząd Spółki przystąpił do realizacji projektu przeprowadzenia pierwszego w historii sportu żużlowego ogólnopolskiego badania ankietowego, którego wyniki będą punktem wyjścia do opracowania wieloletniej strategii marketingowej Spółki. Badanie będzie polegało na wypełnieniu ankiety umieszczonej na stronie www.ekstraligazuzlowa.pl. W celu rozpropagowania wiedzy o ankiecie kluby Ekstraligi przeprowadzą dystrybucję ulotek informacyjnych podczas dwóch ostatnich kolejek ligowych.
Badanie pozwoli Spółce zdobyć wiedzę dotyczącą preferencji i oczekiwań osób odwiedzających stadiony żużlowe. Uzyskana wiedza posłuży jako materiał do prac nad strategią rozwoju Spółki w latach następnych – podkreśla Ryszard Kowalski.
Zostały przyjęte wewnętrzne wytyczne dla Zarządu Spółki dotyczące prac nad regulaminem sportowym na przyszły sezon. Zwiększenie liczby drużyn Ekstraligi w sezonie 2007 roku, jak również sprawa przyznawania przez Spółkę „dzikich kart” na przyszły sezon nie były przedmiotem obrad Zgromadzenia Wspólników. Spółka nie podjęła żadnych decyzji dotyczących w.w zagadnień.
W chwili obecnej obowiązuje aktualny regulamin dotyczący kształtu poszczególnych lig w sezonie 2007 i nic się w tej sprawie nie zmieniło – informuje Ryszard Kowalski.
Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. została zawiązana w czerwcu bieżącego roku przez kluby występujące w rozgrywkach Ekstraligi żużlowej oraz Polski Związek Motorowy dając tym samym początek powstaniu zawodowej ligi żużlowej. Od przyszłego roku Spółka na mocy umowy o przekazaniu rozgrywek przejmie od Polskiego Związku Motorowego zarządzenie rozgrywkami. Prezesem Spółki został wybrany bydgoszczanin specjalizujący się w prawie sportowym, 32-letni menedżer, Ryszard Kowalski. Funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej pełni Andrzej Grodzki wieloletni były Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego obecnie Wiceprezes Polskiego Związku Motorowego.