eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 148
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Kto królem Ullevi? Grand Prix Szwecji (zapowiedź)
 2010-05-07 09:35:09  Patryk Rojek    inf.własna

Ligowa karuzela ruszyła już na dobre, tempa nabiera także cykl Grand Prix. W najbliższą sobotę na przepięknie położonym Ullevi Stadium w Goeteborgu zostanie rozegrana druga runda Mistrzostw Świata. Czy Jason Crump utrzyma kurs obrany w Lesznie? Czy Tomasz Gollob obudzi się po słabym początku? W końcu, czy Jarosław Hampel potwierdzi przynależność do światowej czołówki? O tym wszystkim przekonamy się w sobotni wieczór.

Trochę historii…
Przez lata Ullevi Stadium był dla kibiców szwedzkich  tym, czym dla fanów angielskich legendarne Wembley.  Jeszcze nim nastała era Grand Prix, Ullevi dziewięciokrotnie gościło najlepszych żużlowców świata. Pierwszy Finał Indywidualnych Mistrzostw Świata odbył się tam w 1964 roku. Zwyciężył wówczas legendarny Nowozelandczyk Barry Briggs. Dwa lata później powtórzył on sukces na tym samym torze. Pałeczkę po Briggsie przejął inny nowozelandzki internacjonał – Ivan Mauger. On także dwukrotnie zwyciężał na Ullevi w 1968 i 1977 roku. Na najwyższym stopniu podium stawali również  Ole Olsen (1971 r.), Michael Lee (1980 r.) i Erik Gundersen (1984 r.). Jedynym Szwedem, który zdołał „odczarować szwedzkie Wembley” był Anders Michanek, uczynił to w 1974 roku. Ostatni finał jednodniowy na Ullevi Stadium rozegrano w 1991 roku. W asyście 25 487 widzów zwyciężył Jan Osvald Pedersen, który w pokonanym polu pozostawił m.in. Hansa Nielsena. Co ciekawe, właśnie na tym magicznym obiekcie rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Tony Rickardssona. To podczas tego pamiętnego finału Szwed po raz pierwszy stanął na podium IMŚ. Niestety po remoncie stadionu zlikwidowano tor żużlowy. Wydawało się, że Ullevi na dobre zamknęło już swoje wrota dla najlepszych żużlowców świata. Pomysł rozgrywania zawodów żużlowych na tym obiekcie powrócił wraz z działaniami firmy BSI. Brytyjczycy dążyli do wprowadzenia Grand Prix „na salony”. To co jeszcze kilka lat wcześniej wydawało się mrzonką stało się faktem! W 2002 roku speedway powrócił do Goeteborga. Ten pierwszy turniej po długiej przerwie szczególnie miło wspomina Leigh Adams, który zwyciężył w tamtych zawodach. To była jego pierwsza wygrana w pojedynczym turnieju Grand Prix. Rok później rywalizacja żużlowców została zepchnięta na drugi plan, a wszystko za sprawą fatalnie przygotowanej nawierzchni. Po raz drugi w historii Grand Prix zawody musiano przełożyć na inny termin. W powtórzonym turnieju zwyciężył Ryan Sullivan przed Scottem Nichollsem i Leigh Adamsem. W 2004 roku najlepszy okazał się Hans Andersen. Po tym sezonie Goeteborg znów zniknął z mapy Grand Prix. Kolejny „come back” Ullevi zaliczyło w 2008 roku. Na dziurawej i niebezpiecznej nawierzchni najlepiej radził sobie Fredrik Lindgren, jednak to nie on cieszył się ze zwycięstwa w tamtych zawodach. W finale fantastyczną szarżą popisał się Rune Holta i to on okazał się zwycięzcą Grand Prix Szwecji 2008. Przed rokiem znów organizatorzy mieli problemy z nawierzchnią - kilku żużlowców zanotowało niebezpieczne upadki. Nie mniej kontrowersji wzbudził wyścig finałowy, w którym sędzia niesłusznie wykluczył Nicki Pedersena.  W powtórce zwyciężył Emil Sajfutdinow, który w pokonanym polu zostawił Jasona Crumpa i Antonio Lindbaecka.

Finał Grand Prix Szwecji z ubiegłego roku na długo zapisze się w historii speedway'a.

Faworyci jadą w kratkę

Grand Prix Szwecji jest dopiero drugim turniejem w tegorocznej batalii o Mistrzostwo Świata. Nic więc dziwnego, że większość zawodników nie ustabilizowała jeszcze swojej formy. Obok dobrych występów zdarzają się im wpadki. Lider cyklu Grand Prix, Jason Crump mocno zawodzi włodarzy Betardu Wrocław. Dopiero w ostatnim meczu z Falubazem pojechał na swoim poziomie. Pierwszy turniej w Lesznie pokazał, że Crumpie, inaczej niż w poprzednich latach, po zdobyciu złotego krążka konsekwentnie dąży do obrony tytułu. Pytanie tylko, jakiego Jasona zobaczymy na Ullevi. Czy będzie to dominator z poprzedniego sezonu? Czy też zawodnik, który przegrywa cztery wyścigi podwójnie na własnym torze?
Odwrotnie jest z Tomaszem Gollobem. Polak błyszczy w rozgrywkach CenterNet Mobile Speedweay Ekstraligi, natomiast kompletnie się pogubił podczas premierowych zawodów w Lesznie. Zawodnik eSpeedway Team ma sporą stratę do odrobienia i musi się mocno napracować, aby utrzymać dystans do czołówki. Problem tylko w tym, że Ullevi nigdy specjalnie nie leżało Gollobowi. Największym sukcesem był awans do półfinału w 2003 i w 2008 roku. Najwyższa już więc pora aby to zmienić!

Nicki Pedersen dobrze rozpoczął tegoroczny sezon. W zasadzie w każdych zawodach jedzie na dobrym poziomie. No właśnie – na dobrym. Pedersen przez ostatnie lata przyzwyczaił wszystkich do kosmicznej wręcz dyspozycji, potrafił seryjnie wygrywać kolejne wyścigi i zawsze był o jeden krok przed pozostałą grupą. W ubiegłym sezonie padł mit niepokonanego Duńczyka. Problemy finansowe i zdrowotne mocno odbiły się na jego dyspozycji. Praktycznie do ostatniego turnieju walczył o utrzymanie w cyklu Grand Prix. W tym roku ma być inaczej, jednak już na starcie Pedersen otrzymał olbrzymi cios od swojego największego sponsora, który wycofał się ze współpracy. Trzykrotnego Mistrza Świata opuścił także jeden z jego najbliższych współpracowników, John Jorgensen. Te zdarzenia nie mogły pozostać bez wpływu na postawę Duńczyka. W Lesznie Power do końca drżał o miejsce w półfinale. Co prawda znalazł się w pierwszej ósemce, jednak to wszystko, na co było go stać tamtego wieczoru. Jak sobie poradzi na Ullevi?

Emil Sajfutdinow był rewelacją ubiegłorocznego cyklu Grand Prix. Niewielu dawało mu szansę na miejsce w pierwszej ósemce, a tymczasem wywalczył brązowy medal. Skoro w debiutanckim sezonie zajmuje się trzecie miejsce to naturalne, że następnym krokiem musi być Mistrzostwo Świata! W tym też kierunku zmierza Rosjanin. W pierwszym turnieju w Lesznie Emil zajął trzecie miejsce, co jest doskonałą pozycją wyjściową. Nadal imponuje niezwykłą walecznością i świetnie przygotowanymi motocyklami. Jeśli nie popełni większych błędów, być może w Goeteborgu będziemy mieli powtórkę z ubiegłego roku. 

Goeteborg lubi niespodzianki
Odkąd cykl Grand Prix powrócił na Ullevi Stadium każdy z turniejów kończył się jakąś niespodzianką. Zazwyczaj na najwyższym stopniu podium stają zawodnicy, którzy nie należą do faworytów imprezy. Wystarczy choćby spojrzeć na listę triumfatorów: Leigh Adams (2002), Ryan Sullivan (2003), Hans Andersen (2004), Rune Holta (2008), Emil Sajfutdinow (2009). Czy tym razem będzie podobnie? Jest wielu zawodników, którzy mogą w sobotę sprawić niespodziankę. Polacy mocno liczą na Jarosława Hampela. "Mały" znakomicie wypadł podczas Grand Prix Europy, pora więc, aby potwierdził swoją wysoką formę na obcym torze. Tylko czy zwycięstwo Hampela byłoby tak dużą niespodzianką? W 2008 roku znakomicie spisywał się Fredrik Lindgren. Szwed wygrał wszystkie wyścigi… poza tym najważniejszym. Jeśli zachował silnik z tamtego turnieju, może być groźny dla najlepszych. Nie bez szans są także triumfatorzy z lat poprzednich czyli Hans Andersen i Rune Holta. Może aktualna dyspozycja nie stawia ich w gronie faworytów, jednak doskonale znają smak zwycięstwa na Ullevi. Gospodarze mocno liczą na wspominanego wcześniej Lindgrena i Andreasa Jonssona. "AJ" będzie chciał się zrehabilitować za słaby występ w Lesznie, a jak sam mów,i nic tak nie motywuje jak jazda przed własną publicznością. Dziką kartę na turniej w Goeteborgu otrzymał – podobnie jak przed rokiem – Antonio Lindbaeck. Trudno jednak oczekiwać, aby Szwed włączył się do rywalizacji o zwycięstwo skoro do ostatnich dni nie wiadomo było czy wystartuje w sobotnim turnieju.

Miejmy nadzieję, że Grand Prix Szwecji będzie prawdziwą ucztą dla kibiców speedway’a. Oby tylko organizatorzy, wzorem ubiegłych lat, nie popsuli widowiska kiepskim przygotowaniem nawierzchni. To będzie dobry egzamin dla nowego dyrektora cyklu Grand Prix - notabene Szweda,Tony Olssona. Relację LIVE z tych zawodów przeprowadzi jak zwykle portal eSpeedway.pl. Początek tradycyjnie o godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy!

Lista startowa Grand Prix Szwecji:
1. Hans Andersen (Dania)
2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
3. Antonio Lindback (Szwecja)
4. Fredrik Lindgren (Szwecja)
5. Rune Holta (Polska)
6. Kenneth Bjerre (Dania)
7. Jarosław Hampel (Polska)
8. Greg Hancock (USA)
9. Jason Crump (Australia)
10. Andreas Jonsson (Szwecja)
11. Emil Sajfutdinow (Rosja)
12. Magnus Zetterstroem (Szwecja)
13. Nicki Pedersen (Dania)
14. Tomasz Gollob (Polska)
15. Chris Harris (Wielka Brytania)
16. Chris Holder (Australia)

17. Simon Gustafsson (Szwecja)
18. Dennis Andersson (Szwecja)

Układ torów – od lewej kask czerwony, niebieski, biały, żółty:
1. H.Andersen, T.Woffinden, A.Lindback, F.Lindgren
2. R.Holta, .Hampel, K.Bjerre, G.Hancock
3. A.Jonsson, E.Sajfutdinow, J.Crump, M.Zetterstrom
4. C.Harris, T.Gollob, C.Holder, N.Pedersen
5. N.Pedersen, H.Andersen, R.Holta, J.Crump
6. T.Gollob, A.Jonsson, T.Woffinden, K.Bjerre
7. E.Sajfutdinow, C.Harris, J.Hampel, A.Lindback
8. F.Lindgren, G.Hancock, M.Zetterstrom, C.Holder
9. K.Bjerre, C.Holder, H.Andersen, E.Sajfutdinow
10. M.Zetterstrom, R.Holta, C.Harris, T.Woffinden
11. G.Hancock, J.Crump, A.Lindback, T.Gollob
12. N.Pedersen, F.Lindgren, A.Jonsson, J.Hampel
13. J.Hampel, M.Zetterstrom, T.Gollob, H.Andersen
14. T.Woffinden, N.Pedersen, G.Hancock, E.Sajfutdinow
15. C.Holder, A.Lindback, A.Jonsson, R.Holta
16. J.Crump, K.Bjerre, F.Lindgren, C.Harris
17. H.Andersen, G.Hancock, C.Harris, A.Jonsson
18. J.Crump, T.Woffinden, J.Hampel, C.Holder
19. A.Lindback, M.Zetterstrom, N.Pedersen, K.Bjerre
20. R.Holta, T.Gollob, E.Sajfutdinow, F.Lindgren

Klasyfikacja po pierwszym turnieju w Lesznie:
1. Jason Crump  19
2. Jarosław Hampel 18
3. Emil Sajfutdinow  14
4. Rune Holta 10
5. Kenneth Bjerre 10
6. Nicki Pedersen 9
7. Chris Harris 8
8. Fredrik Lindgren 8
9. Hans Andersen 8
10. Chris Holder 8
11. Tomasz Gollob 6
12. Andreas Jonsson 5
13. Greg Hancock  4
14. Magnus Zetterstroem 4
15. Tai Woffinden 1

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils


7 Speedway Kraków


 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu