eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 535
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  Jan Konikiewicz: Czwarty finał odbędzie się w Polsce
 2014-03-04 08:53:34  Radosław Wierzchowski    inf.własna

Bez wątpienia najważniejszą żużlową informacją ubiegłego tygodnia była decyzja FIM o zniesieniu zakazu łączenia zawodnikom startów w mistrzostwach świata z rywalizacją w kontynentalnych czempionatach. O tej decyzji oraz o całym cyklu Speedway European Championships rozmawialiśmy z Janem Konikiewiczem.

Na początku lutego cały żużlowy świat obiegła informacja, iż prezydent FIM - Vito Ippolito ogłosił zakaz łączenia zawodnikom jazdy w mistrzostwach świata z uczestnictwem w mistrzostwach kontynentalnych. Choć zakaz obejmował wszystkie kategorie wiekowe i nie tylko zawody żużlowe, to najważniejszym elementem tego zakazu było zabronienie uczestnikom cyklu Grand Prix jazdy w cyklu Speedway European Championships, wbrew ubiegłorocznym zapewnieniom, że taki zakaz nie zostanie wprowadzony w życie. Wszyscy jednomyślnie uważali ten zakaz za absurd i po kilkunastu dniach m.in. medialnej nagonki, a przede wszystkim zdecydowanej reakcji władz One Sport - firmy posiadającej prawa do cyklu SEC - ów zakaz został zniesiony. Przedstawiciele polskiej firmy z uśmiechami na twarzach przyjęli taką decyzję FIM.

- Cieszymy się, że ktoś poszedł po rozum do głowy i zrozumiał, że pomijając już nawet bezprawność wprowadzanych zasad, zrobił to o kilka-kilkanaście tygodni za późno. Konsekwencje tej decyzji byłyby ogromne dla FIM, zresztą BSI także ta decyzja nie była na rękę - to dzięki postawie niektórych zawodników i przede wszystkim - kibiców - mówi Jan Konikiewicz z firmy One Sport w rozmowie z portalem eSpeedway.pl.

Ta sytuacja pokazała, że głos Polaków w środowisku żużlowym nie jest jednak bez znaczenia, co często się powtarza w kontekście walki o wprowadzenie do użytku polskiego tłumika konstrukcji Leszka Demskiego. - Najważniejszy był głos kibiców, którym gorąco dziękujemy, bo wiemy, że wymogli ogromną presję na FIM i BSI, i to również dzięki ich determinacji udało się osiągnąć zawieszenie tego zakazu w sezonie 2014. Pod tym względem z pewnością trzeba się z Polakami liczyć. Jeżeli chodzi o kwestie dyplomatyczne, to na pewno warto zawsze zabiegać o umocnienie własnej pozycji, bo dotyczy ona też spraw mniejszych, a które są równie ważne dla żużlowców, kibiców, organizacji rozgrywek i całego sportu w długofalowym ujęciu - tłumaczy Konikiewicz.

- Cieszę się, że się udało, teraz zewsząd słychać głosy kto odegrał decydującą rolę przy zdejmowaniu tego zakazu - my mamy swój punkt widzenia, w którym każdy element układanki dopełnił całości i pozwolił na doprowadzenie do takiej sytuacji jaką mamy obecnie - dodaje.

Władze One Sport zadowolone są z decyzji FIM, choć pełnię satysfakcji poczują, gdy zakaz zostanie całkowicie anulowany

Władze One Sport są zadowolone z decyzji FIM, choć pełnię satysfakcji poczują, gdy zakaz zostanie całkowicie anulowany

Trzeba jednak pamiętać, iż zakaz został na razie tylko odroczony do 2015 roku, a organizatorzy indywidualnych mistrzostw Europy w pełni zadowoleni będa dopiero wtedy, gdy zostanie on całkowicie anulowany. - Teraz mamy rok, by wytłumaczyć FIM za pomocą naszych prawników i za pomocą innych środków, czy instytucji, że zakaz ten jest niezgodny z prawem, że nie należy go wprowadzać nie tylko w 2015 roku, ale po prostu nigdy. Jestem przekonany, że to nam się uda - twierdzi Konikiewicz. 

W środowisku żużlowym często można usłyszeć, iż walka BSI o zakazanie uczestnikom cyklu Grand Prix jazdy o tytuł najlepszego żużlowca "Starego kontynentu", wynika po prostu z obawy przed konkurencją. - Co do samej konkurencyjności, to jestem przekonany, że w cyklu SEC więcej będzie zawodników spoza SGP, niż tych startujących w indywidualnych mistrzostwach świata, więc ja wolę mówić o równoległych rozgrywkach, niż konkurencji SGP. Zwłaszcza że pojawimy się na zupełnie innych stadionach, w Niemczech, Rosji. Jesteśmy zwolennikami rywalizacji w duchu fair play i tego się trzymajmy, a kibice i środowisko po sezonie będą mogli określić gdzie i kim jesteśmy - mówi przedstawiciel firmy One Sport.

Mimo wszystko włodarze cyklu Speedway European Championships chcieliby, aby w ich zawodach wystąpił m.in. obecny Indywidualny Mistrz Świata, Tai Woffinden. - Proponowaliśmy jesienią dziką kartę Taiowi Woffindenowi, jednak umówiliśmy się, że poczekamy do wiosny i wówczas po analizie kalendarza startów, zobowiązań Brytyjczyka, podejmiemy w późniejszym czasie wspólną decyzję o tym, czy jego udział w SEC będzie możliwy. Moim zdaniem dwie rundy lipcowe, kiedy zawieszone są rozgrywki w Polsce, czy wrześniowy finał, który zostanie rozegrany podczas play-offs Enea Ekstraligi, to nie jest największe obciążenie dla Taia i zakładaliśmy, że dołączy on do naszego cyklu - tłumaczy Konikiewicz.

Tak się jednak nie stanie. Brytyczyk poinformował w ostatnich dniach, że mimo wszystko ma zbyt napięty terminarz startów na jazdę w mistrzostwach Europy. Taka decyzja "Tajskiego" była sporym rozczarowaniem dla organizatorów SEC.

Konikiewicz i o rezygnacji Woffindena: Pewnych rzeczy nie załatwia się w ten sposób
Konikiewicz o Woffindenie: Zakładaliśmy, że dołączy do naszego cyklu

Nie wykluczone jednak, iż jeszcze jakiś stały uczestnik cyklu Grand Prix dołączy do stawki zawodników rywalizujących w Speedway European Championships. Jan Konikiewicz informuje bowiem, że po zakończeniu eliminacji, czyli po turnieju w Debreczynie 9. czerwca, organizatorzy cyklu przyznają jeszcze stałe "dzikie karty" na tegoroczne zmagania. Przypomnijmy, iż dotychczas otrzymali je Tomasz Gollob, Emil Sajfutdinow i Andreas Jonsson. Byt tego ostatniego w tegorocznym cyklu SEC jest jednak niepewny, ponieważ w momencie ogłoszenia zakazu, menadżer Szweda - Dawid Kozioł - od razu zdecydowanie zapowiedział, że Jonsson wybiera cykl Grand Prix. Zakaz został jednak zniesiony, a w obliczu nielojalności Szweda w stosunku do organizatorów mistrzostw Europy ich ostateczna decyzja może być różna. Ci mają się spotkać z samym żużlowcem we wtorek w Eskilstunie i osobiście porozmawiać o całej sprawie. Konikiewicz nie chce jednak zdradzać, jakie rozwiązania wchodzą w grę.

W uzupełnieniu dodajmy, iż prawo startu w tegorocznym cyklu zapewniła sobie czołowa trójka ubiegłorocznego czempionatu - Grigoij Łaguta, Nicki Pedersen oraz jego triumfator - Martin Vaculik. Mistrzostwa Europy ponownie składać się będą z czterech turniejów - na inaugurację 6. lipca w niemieckim Gustrow, a dwa tygodnie później w rosyjskim Togliatti. 9. sierpnia żużlowcy zawitają do Holsted w Danii, zaś indywidualnego mistrza Europy mamy poznać 19. września. Na razie jednak nie wiadomo gdzie. Na chwilę obecną najpoważniejszym kandydatem do organizacji czwartego finału wydaje się być Częstochowa. - Istnieje temat Częstochowy, jednak ja nie chciałbym przesądzać na tą chwilę kto będzie organizatorem finału SEC 2014. Mogę jedynie potwierdzić, że zawody te odbędą się w Polsce - wyjaśnia Konikiewicz.

Firma One Sport to nie tylko cykl Speedway European Championships, ale również rywalizacja narodowych duetów - Speedway Best Pairs Cup. Pierwszy turniej zaplanowano już na 28. marca w Toruniu. Zawody na MotoArenie mają być wielką inauguracją tegorocznego sezonu na świecie. Pierwszy etap sprzedaży wejściówek dobiegł już końca, więc pytamy, jakim zainteresowaniem kibiców cieszyły się one?

- Jak na razie zainteresowanie jest duże, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dopiero od kilku dni managerowie ujawniają składy, w jakich wystąpią ich reprezentacji w Toruniu oraz to, że wszelkiego rodzaju kampanie marketingowe i promocyjne tak naprawdę są dopiero na starcie. Mamy duże oczekiwania względem tego eventu, chcielibyśmy by polscy kibice zaprezentowali się światu na inaugurację sezonu 2014 tak jak potrafią najlepiej, tworząc niepowtarzalną atmosferę przy pełnych trybunach. Myślę, że to będzie wyjątkowy wieczór i warto zaplanować go sobie już teraz, bo walka o końcowe zwycięstwo na pewno będzie zacięta i emocjonująca - powiedział Jan Konikiewicz.

Czy turniej par na MotoArenie będzie godny inauguracji międzynarodowych rozgrywek?
Czy turniej par na MotoArenie będzie godny inauguracji międzynarodowych rozgrywek?

Reklama

 


Relacje Live

PGE Ekstraliga

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs Pres Toruń
niedizela 17:00

Fogo Unia Leszno vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
niedziela 19:30

Metalkas 2 Ekstraliga

Moonfin Magnus Ostrów vs Dakar Development Stal Rzeszów
piątek 19:00


Abramczyk Polonia Bydgoszcz vs Polonia Piła
sobota 16:30


Hunters PSŻ Poznań vs Innpro ROW Rybnik
niedziela 13:00

Cellfast Wilki Krosno vs H. Skrzydlewka Orzeł Łódź
niedziela 15:15

Krajowa Liga Żużlowa

Wybrzeże Gdańsk vsLVBET Lokomotiv Daugavpils  
niedziela 16:00

 Śląsk Świętłochowice vs Trans MF Landshut Devils
niedizela 16:00

Ultrapur Omega Gniezno vs OK Kolejarz Opole
niedziela 18:00

FIM Speedway Grand Prix - Łódź

sobota 19:00

Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

11

20

+66

2.  Pres Toruń 11 17 +107
3.  Fogo Unia Leszno 11 17 +68
4. Orlen Oil Motor Lublin 11 17 +93
5  Bayersystem GKM Grudziądz 11 14 +17
6. Gezet Stal Gorzów 11 10 -17
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

11

7 -96
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 11

0

-228
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 26 +203
2. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 11 14 -42
3. Hunters PSŻ Poznań  11 14 +3
4 Innpro ROW Rybnik 11 13 +31
5. Dakar Development Stal Rzeszów 11 12 -1
6. Polonia Piła 11 10 -109
7. Moonfin Magnus Ostrów 11 8 -47
8. Cellfast Wilki Krosno

11

7

-38
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

11 22 +117
2.

Trans MF Landshut Devi

11 18 +47
3. Ultrapur Start Gniezno 11 15 -6
4. LVBET Lokomotiv Daugavpils 11 13 +10
5.  Ok Kolejar Opole  10 11 -1
6.  Speedway Kraków  11 8 -57
7  MKS Śląsk Świętłochowice 11 6 -110
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 11 21 +77
2. Indianerna Kumla  10 19 +120
3. Lejonen Gislaved 11 16 +48
4. Vastervik Speedway 10 15 +68
5. Vargarna Norrkoeping 10 9 +8
6. Dackarna Malilla 10 9 -41
7. Rospiggarna Hallstavik 11 6 -120
8. Piraterna Motala 11 0 -155



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  9 17 +42
2. Holsted Tigers 9 14 +70
3. GSK Liga 8 12 +31
4. Team Fjelsted 8 10 -16
5. Esbjerg Vikings 9 9 +3
6. Region Varde Elitesport 8 5 -16
7. Slangerup Speedway 8 4 -49
8 Nordjysk Elite Speedway 7 3 -73

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 98
2.  Brady Kurt 93
3. Robert Lambert 81
4.  Michael Jepsen Jensen 66
5. Jack Holde 55
6.  Leon Madsen 55
7. Kacper Woryna 55
8.  Max Fricke 54
9.  Patryk Dudek 51
10.  Andrzej Lebiediew 44
11. Jason Doyle 42
12.  Dominik Kubera 28
13.  Daniel Bewley 18
14.  Nazar Parnicki  16
15.  Frederik Lindgre 12
Klasyfikacja SEC
1.  Leon Madsen 14
2.  Patryk Dudek 14
3.  Mikkel Michelsen 11
4.  Michael Jepsen Jensen 13
5.  Kai Huckenebck 12
6.   Mathias Pollestad 9
7.  Piotr Pawlicki 8
8.  Kacper Woryna 8
9.  Jan Kvech 7
10.  Przemysław Pawlicki 7
11.  Maciej Janowski 6
12.  Andrzej Lebiediew 6
13.  Kim Nilsson 6
14.  Adam Ellis 3
15.  Damian Ratajczak 2
16.  Nazar Parnicki 0
17.

18.

19.

20. r Rasmus Jensen 0

 

Klasyfikacja IMP
1.
Kacper Woryna 26
2.
Maciej Janowski 22
3.  Patryk Dudek 22
4. Bartosz Zmarzlik 20
5.  Piotr Pawlicki 20
6.  Krzysztof Buczkowski 20
7. Wiktor Przyjemsk 20
8.  Jakub Jamróg 16
9. Tobiasz Musielak 15
10. Dominik Kubera 15
11.  Szymon Woźniak 13
12. Przemysław Pawlicki 12
13.  Mateusz Cierniak 12
14.  Maksymilian Pawelczak 10
15. Jakub Miśkowiak 6
16.  Bartosz Jaworski 1
17. Radosław Kowalski 1
18.  Antoni Kawczyński 1
19.

20.

21.

22.  
Klasyfikacja SGP2

1. Wiktor Przyjemski 20
2.  Mikkel Andersen 18
3.  Vilads Nagel 16
4.  William Drejer 14
5.  Kevin Małkiewicz 12
6.  Slater Lightcap 11
7.  Maksymilian Pawełczak 10
8  Beau Bailey 9
9.  William Cairns 8
10.  Rasmus Karlsson 7
11.  Nicolai Heiselberg 6
12.  Antoni Mencel 5
13.  Sven Cerjak 4
14.  Mitchell McDiarmid 2
15.  Adam Bednar 0

Partner

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu