Już w niedzielę 6 lipca, na torze w niemieckim Güstrow rozpocznie się rywalizacja o tytuł tegorocznego Indywidualnego Mistrza Europy. Triumfator zostanie wyłoniony, podobnie jak w poprzednich dwóch latach w cyklu czterech finałów. 3 kolejne turnieje odbędą się w Togliatti, Holsted i Częstochowie.
Wprawdzie to już trzeci sezon, gdzie Indywidualny Mistrz Europy zostanie zwycięzca cyklu finałów, jednak dopiero przed rokiem rozgrywki te nabrały odpowiedniego kolorytu. Dzięki zaangażowaniu firm One Sport i transmisjom przeprowadzanym w Eurosporcie ranga tej imprezy znacznie wzrosła i wydaje się, że z każdym rokiem powinno być już tylko lepiej.
Tytułu wywalczonego we wrześniu ubiegłego roku będzie bronił w tym sezonie Martin Vaculik. Jego obecna forma, jak również chęć ponownego wywalczenia złotego medalu IME stawiają go w gronie faworytów do końcowego triumfu. Z pewnością coś do powiedzenia będzie miał ubiegłoroczny srebrny medalista, Nicki Pedersen, który tytuł w Rzeszowie stracił mając przed ostatnim finałem dosyć wyraźną przewagę. Niestety w stawce turnieju w Güstrow zabraknie brązowego medalisty ubiegłorocznego cyklu, Grigorija Łaguty, któremu odnowiła się kontuzja nogi.
Polscy kibice z pewnością będą ściskać kciuki za czterech naszych reprezentantów. W stawce finalistów będziemy mogli oglądać rutynę Tomasza Golloba, w połączeniu z doświadczeniem Janusza Kołodzieja oraz Adriana Miedzińskiego, jak również z młodością Patryka Dudka. Ta mieszanka powinna w każdym z turniejów spowodować, że reprezentanci Polski będą liczyć się w walce o czołowe lokaty.
Do grona faworytów można z pewnością zaliczyć również Emila Sajfutdinowa. Po zeszłorocznej kontuzji wydaje się już nie być śladu, a ostatnie wyniki osiągane przez Rosjanina są dobrym prognostykiem dla całej rywalizacji w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy. Również Andreas Jonsson będzie chciał udowodnić, że w dalszym ciągu nie można przekreślać jego szans w walce z najlepszymi, dlatego również na Szweda powinni zwrócić uwagę zainteresowani w typowaniach przed rozpoczęciem cyklu. Z pozostałych zawodników szczególnie należy przyjrzeć się Peterowi Kildemandowi, który w tym sezonie spisuje się rewelacyjnie i nada kolorytu całej rywalizacji. Kibice niemieccy z pewnością liczyć będą na dobrą postawę stałego reprezentanta ich kraju, czyli Martina Smolinskiego.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, po rundzie zasadniczej każdego z turniejów rozegrany zostanie "bieg ostatniej szansy". Zawodnicy z miejsc 3-6 będą mieli okazję awansować do finału, gdzie już będzie czekać najlepsza dwójka poszczególnych zawodów. 4 turnieje finałowe, w przeciwieństwie do dużo większej liczby w cyklu Speedway Grand Prix, spowodują, że wszyscy liczący się w stawce, nie będą mogli sobie pozwolić na chwile większej słabości. Po pierwszym turnieju zacznie obrazować się sytuacja w klasyfikacji i będziemy mogli wówczas snuć dalsze wnioski na temat rywalizacji w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy A. D. 2014. Który z zawodników zasiądzie na fotelu lidera w niemieckim Gustrow? Którzy z kolei będą wywierać presję i gonić prowadzącego w klasyfikacji w kolejnych turniejach? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznamy już w najbliższą niedzielę. Początek pierwszego, ekscytującego, tegorocznego turnieju finałowego zaplanowano na godzinę 19:00. Portal eSpeedway.pl serdecznie zaprasza na relację live, którą specjalnie dla Państwa rozpoczniemy w momencie rozegrania pierwszego wyścigu.
Lista startowa 1. Finału Indywidualnych Mistrzostw Europy - Güstrow, 06.07.2014:
1. (1) Martin Vaculik (Słowacja)
2. (21) Maksim Bogdanow (Łotwa)
3. (16) Christian Hefenbrock (Niemcy)
4. (20) Tomasz Gollob (Polska)
5. (313) Kenni Larsen (Dania)
6. (27) Janusz Kołodziej (Polska)
7. (25) Peter Kildemand (Dania)
8. (69) Patryk Dudek (Polska)
9. (84) Martin Smolinski (Niemcy)
10. (13) Jonas Davidsson (Szwecja)
11. (5) Nicki Pedersen (Dania)
12. (89) Emil Sajfutdinow (Rosja)
13. (33) Adrian Miedziński (Polska)
14. (169) Andrzej Lebiediew (Łotwa)
15. (100) Andreas Jonsson (Szwecja)
16. (19) Jurica Pavlic (Chorwacja)
17. (17) Kai Huckenbeck (Niemcy)
18. (18) Tobias Busch (Niemcy)
PGE Ekstraliga
Innpro ROW Rybnik vs
Pres Toruń
wtorek 20:00
Stelmet Falubaz Zielona Góra vs
BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30
Krono Plast Włókniarz Częstochowa vs
Gezet Stal Gorzów
niedziela 17:00
Betard Sparta Wrocław vs
Orlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30
Metlakas 2 Ekstraliga
Fogo Unia Leszno vs
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
niedziela 13:00
Cellfast Wilki Krosno vs
Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15
Texom Stal Rzeszów vs
Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30
H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs
Autona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30
P | Nazwa | M | PD | PM |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 |
6 |
+40 |
2. | ![]() |
3 | 6 | +36 |
3. | ![]() |
2 | 3 | +8 |
4. | ![]() |
3 | 2 | +18 |
5 | ![]() |
3 | 2 | -2 |
6. | ![]() |
3 | 2 | -4 |
7. | ![]() |
3 |
1 | -26 |
8. | ![]() |
3 |
0 |
-58 |
![]() |
||||
1. | ![]() |
3 | 6 | +24 |
2. | ![]() |
3 | 4 | +45 |
3. | ![]() |
3 | 4 | +14 |
4. | ![]() |
3 | 3 | +4 |
5. | ![]() |
2 | 1 | -8 |
6. | ![]() |
1 | 0 | -4 |
7. | ![]() |
1 | 0 | -37 |
8. | ![]() |
2 |
0 |
-38 |
![]() |
||||
1 |
|
2 | 4 | +6 |
2. | ![]() |
1 | 2 | +2 |
3. | ![]() |
2 | 2 | +12 |
4. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
5. | ![]() |
2 | 2 | 0 |
6. | ![]() |
2 | 0 | -6 |
7 | Speedway Kraków | 1 | 0 | -14 |
![]() |
||||
1. | Orlen Cellfast Wilki Kroso | |||
2. | Enea Stal Gorzów | |||
3. | Novyhotel Falubaz Zielona Góra | |||
4. | Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno | |||
5. | Motor Lublin | |||
6. | GKM Grudziądz | |||
7. | TAURON U24 Włókniarz Częstochowa | |||
8. | KS Toruń | |||
9. | U24 Beckhoff Sparta Wrocław | |||
![]() |
||||
1. | ![]() |
|
|
|
2. | ![]() |
|||
3. | ![]() |
|
||
4. | ![]() |
|
||
5. | ![]() |
|
||
6. | ![]() |
|||
7. | ![]() |
|
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
1. | ![]() |
|
2. | ![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
![]() |
|
2. |
![]() |
|
3. | ![]() |
|
4. | ![]() |
|
5. | ![]() |
|
6. | ![]() |
|
7. | ![]() |
|
8. | ![]() |
|
9. | ![]() |
|
10. | ![]() |
|
11. | ![]() |
|
12. | ![]() |
|
13. | ![]() |
|
14. | ![]() |
|
15. | ![]() |
|
16. | ![]() |
|
17. | ![]() |
|
18. | ![]() |
|
19. | ![]() |
|
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów