SGP-SON-U21
Tak emocjonującego finiszu Grand Prix nie mieliśmy już od dawna. Przed ostatnim turniejem zmagań o Mistrzostwo Świata, aż trzech zawodników ma szanse na złoty medal – Jason Crump, Tomasz Gollob i Emil Sajfutdinow. Który z nich będzie świętował sukces? O tym przekonamy się po zakończeniu Grand Prix Polski w Bydgoszczy.
Mówisz Grand Prix w Bydgoszczy, myślisz Gollob!
Kiedy w 1998 roku kierownictwo cyklu Grand Prix po raz pierwszy przyznało Bydgoszczy organizację jednego z turniejów o Mistrzostwo Świata rozpoczęła się pewna era w speedwayu. Śmiało można, bowiem powiedzieć, iż żadne inne zawody Grand Prix nie łączą w sobie tak wspaniałej atmosfery i tylu fantastycznych pojedynków. Bydgoszcz z miejsca stała się jednym z najważniejszych miast organizujących turnieje o Mistrzostwo Świata. Nie bagatelny wpływ na to wszystko ma fakt, iż właśnie z miasta nad Brdą wywodzi się jeden z najlepszych zawodników w historii cyklu Grand Prix – Tomasz Gollob. To za sprawą jego wspaniałych występów Stadion BKS Polonia rokrocznie wypełnia się po same brzegi. Zawodnik eSpeedway Team odwdzięcza się swoim fanom kolejnymi zwycięstwami. Tak było w 1998, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007… i 2008 roku! To swoisty rekord, żaden inny zawodnik nie ma aż tylu wygranych na jednym torze! Oprócz Golloba w Stadionie Polonii zwyciężali jeszcze: Tony Rickardsson (1999), Billy Hamill (2000), Jason Crump (2001), Nicki Pedersen (2007) i Greg Hancock (2008). Z Bydgoszczą związany jest jeszcze jeden ciekawy fakt. Otóż miasto nad Brdą jest jednym miejscem, w którym dwukrotnie w ciągu jednego roku rozegrano turniej Grand Prix. Miało to miejsce przed rokiem, kiedy w atmosferze skandalu przeniesiono ostatni turniej z Gelsenkirchen do Bydgoszczy.
Wyścig finałowy Grand Prix Polski 2007 na stałe zapisze się w historii cyklu.
Crump, Gollob a może Sajfutdinow? Kto założy mistrzowską koronę?
Od lat głównym argumentem przeciwników cyklu Grand Prix jest fakt, iż praktycznie w drugiej połowie sezonu wiadomo, kto zostanie Mistrzem Świata. Tak było m.in. w ostatnich czterech latach. Po raz ostatni o złotym medalu decydował końcowy turniej w 2003 roku, kiedy to walkę o mistrzostwo toczyli, Jason Crump, Nicki Pedersen oraz Tony Rickardsson. Na jeden turniej przed zakończeniem rozgrywek Australijczyk prowadził z przewagą jednego punktu, nad Duńczykiem. „Crumpie” nie wytrzymał jednak presji i przegrał z Pedersenem. Po kilku latach ponownie ostatni turniej zadecyduje o tym, komu przypadnie tytuł Mistrza Świata. Kandydatów jest trzech: Crump, Gollob i Sajfutdinow.
Oczywiście największe szanse ma Australijczyk, który lideruje w klasyfikacji z 17 punktową przewagą nad Gollobem. „Ginger” znakomicie spisywał się praktycznie przez cały sezon. Wydawało się, iż nic nie będzie mu w stanie przeszkodzić w zdobyciu trzeciego w karierze tytułu Mistrza Świata. Jednak sport potrafi być nieprzewidywalny. Kontuzja odniesiona podczas meczu ligi angielskiej mocno skomplikowała sytuację Crumpa. - Miałem sporą przewagę przez większość sezonu i po cichu liczyłem, że uda mi się zapewnić mistrzostwo jeszcze na dwa turnieje przed końcem, jednak po tym jak nabawiłem się tego urazu wszystko uległo zmianie - mówi Jason. „Crumpie” musi w Bydgoszczy zdobyć, co najmniej siedem punktów żeby zapewnić sobie złoty medal. Oczywiście nie jest to zbyt wygórowany pułap dla takiej klasy zawodnika. Jednak zważywszy na to, iż Australijczyk wystartuje po kontuzji oraz, iż nigdy specjalnie nie szło mu na obiekcie Polonii (poza incydentalnym zwycięstwem w 2001 roku) można spodziewać się ciekawej walki do samego końca. Sam Jason nie pozostawia jednak złudzeń Kwestia tytułu mistrzowskiego rozstrzygnie się w tym tygodniu, zrobię wszystko co w mojej mocy, abym to ja stanął na najwyższym stopniu podium - zapowiada Crump.
Co na to bezpośredni rywale Crumpa? Gollob w spokoju przygotowuje się do sobotniego turnieju. Zresztą niewiele musi mówić. Za zawodnikiem eSpeedway Team przemawia siedem zwycięstw na bydgoskim owalu. Tomek uspokaja rozpalone głowy kibiców i wcale nie mówi o pogoni za Crumpem tylko o obronie drugiego miejsca. - Bardziej myślę o Emilu Sajfutdinowie, niż Jasonie Crumpie. Wyprzedzam Rosjanina o dwa punkty, walka jest cały czas na styku. Australijczyka po prostu trzeba zostawić w spokoju. Crump zasłużył na tytuł mistrza świata i pewnie dowiezie tę przewagę do końca. Ja będę pracował, aby zdobyć srebrny medal - zapowiada Polak. Ile jest w tym prawdy, a ile asekuracji? Tego nie wiemy. Wiadomo, iż jeśli ktokolwiek może odrobić 17 punktową stratę do rywala jest to właśnie Tomasz Gollob podczas turnieju w Bydgoszczy. W podobnym tonie wypowiada się jedyny polski Mistrz Świata Jerzy Szczakiel - Tomek w Bydgoszczy jeździ jak szatan i wszystko może zrobić - uważa Szczakiel. - Dla mnie scenariusz, w którym Gollob wygrywa wszystkie biegi, a Crump nie zdobywa więcej niż sześć punktów, jest wielce prawdopodobny. Co prawda Australijczyk już nie będzie tak obolały jak trzy tygodnie temu w Terenzano, ale jemu tor w Bydgoszczy za bardzo nie pasuje - dodaje Mistrz Świata z 1973 roku.
Tomasz Gollob po razx pierwszy od kilku lat ma szansę na złoty medal!
Nieco w cieniu tej dwójki pozostaje „rosyjska torpeda”, Emil Sajfutdinow. Kiedy zimą ubiegłego roku Rosjanin otrzymywał „dziką kartę” wielu znawców twierdziło, iż jest na to za wcześnie. Minęło dziesięć miesięcy i już nikt nie ma wątpliwości, co do słuszności przyznania Sajfutdinowowi zaproszenia do cyklu Grand Prix. Rosjanin przebojem wdarł się na żużlowe salony wprawiając w osłupienie cały żużlowy Świat. Przed ostatnim turniejem Emil wciąż ma jeszcze szanse na złoty medal IMŚ. Oczywiście będzie to niezwykle trudne zadanie, bowiem Rosjanin traci do prowadzącego Crumpa, aż 19 punktów, jednak drugie miejsce jest jak najbardziej w jego zasięgu. - W każdym biegu pojedziemy na maksa, a później zobaczymy, co się wydarzy - mówi menadżer zawodnika Tomasz Suskiewicz. - Wszystko jest możliwe. Do zdobycia są dwadzieścia cztery punkty, a różnica między nimi wynosi dziewiętnaście. Nigdy niewiadomo, co się może zdarzyć - kontynuuje.
„In or out” - walka o przetrwanie w cyklu Grand Prix.
Tylko miejsce w pierwszej ósemce może zagwarantować na sto procent start w przyszłorocznym cyklu Grand Prix. Tradycyjnie już chętnych do otrzymania „dzikiej karty” jest więcej niż samych zaproszeń, nic więc dziwnego, że każdy chce zapewnić sobie miejsce wśród najlepszych bez oglądania się na łaskawy ruch ze strony BSI. Pięciu zawodników walczy o trzy ostatnie miejsca gwarantujące pozostanie w cyklu Grand Prix – Nicki Pedersen, Kenneth Bjerre, Hans Andersen, Fredrik Lindgren i Rune Holta. Różnice punktowe między tym kwintetem są minimalne. Zapowiada się więc niemniej ciekawa walka niż o podział medali mistrzostw Świata. Każdego z tych zawodników stać na bardzo dobry występ trudno, więc prognozować, kto z nich pożegna się z marzeniami o miejscu w pierwszej ósemce.
Diabeł z pudełka, czyli Jonsson zamierza ukraść show
Większość obserwatorów skupia się na rywalizacji o złoty medal oraz na walce o pozostanie w cyklu Grand Prix. Tymczasem jest grupa zawodników, która teoretycznie jedzie już wyłącznie o prestiż, jednak wcale nie znaczy to, że zamierza odpuszczać turniej w Bydgoszczy. Wręcz przeciwnie! Na pierwszy plan wysuwają się tutaj dwa nazwiska: Greg Hancock i Andreas Jonsson. Amerykanin to prawdziwy weteran cyklu Grand Prix, jako jedyny odjechał wszystkie turnieje, jakie dotychczas zostały rozegrane. W ubiegłym sezonie zwyciężył Grand Prix Polski właśnie na torze w Bydgoszczy. Obiekt Polonii wyraźnie sprzyja „Herbiemu” a jazda bez jakiejkolwiek presji może tylko pomóc temu sympatycznemu zawodnikowi.
Apetyt na zwycięstwo ostrzy sobie także Jonsson. „Aj” na co dzień reprezentuje barwy miejscowej Polonii i obiekt, na którym zostanie rozegrane sobotni turniej nie ma przed nim żadnych tajemnic. Andreas mówi wprost - Chcę ukraść show w Bydgoszczy. Interesuje mnie tylko zwycięstwo. Bydgoszcz jest jak mój drugi dom. Mam tutaj wielu sponsorów, którzy przybędą na zawody. Po turnieju planujemy wspólne spotkanie. Więc tym bardziej będę się starał pojechać jak najlepiej - mówi „Aj” - To naturalne, że każdy chce pojechać jak najlepiej w obliczu swoich kibiców i sponsorów. Więc zrobię wszystko żeby tak właśnie się stało - dodaje Szwed. Jonsson niejednokrotnie udowodnił już, iż potrafi wznieść się na wyżyny podczas turniejów Grand Prix. Tak było na przykład podczas sławnego wyścigu po 100 tyś dolarów, dwa lata temu w Gelsenkirchen. Czy i tym razem „Aj” pokrzyżuje plany faworytów? Zobaczymy.
"Adrenalina" zapowiada, że skradnie show w Bydgoszczy!
Jedni przychodzą inni odchodzą, a zostaje i tak tylko Gollob!
Grand Prix Polski będzie pożegnaniem dla dwójki naszych reprezentantów: Sebastiana Ułamka i Grzegorza Walaska. Obydwaj nie zdołali wywalczyć miejsca w pierwszej ósemce. Zanotowali jednak kilka udanych turniejów. Ułamek przez pierwszą część rozgrywek trzymał się blisko czołówki, jednak kontuzja łopatki wszystko zniweczyła. Zawodnik eSpeedway Team po powrocie na tor nie zdołał już powrócić do wcześniejszej dyspozycji. Z turnieju na turniej spisuje się, co raz słabiej i obsuwa się c oraz niżej w klasyfikacji generalnej cyklu. „Seba” jednak zapowiada, iż chce się godnie pożegnać z cyklem Grand Prix. Teraz jedziemy już na luzie. Wiadomo, iż miejsce w pierwszej ósemce nie jest już w moim zasięgu. Chciałbym jednak pokazać się z dobrej strony. Zasłużyli na to moi kibice, sponsorzy oraz cały mój team. Fajnie byłoby pożegnać się z Grand Prix jakimś miłym akcentem. Jak będzie? Przekonamy się w sobotę - mówi zawodnik eSpeedway Team.
W odwrotnym kierunku zmierza Grzegorz Walasek. Zawodnik Falubazu Zielona Góra dość anemicznie rozpoczął rywalizację wśród najlepszych. Z turnieju na turniej radził sobie jednak, co raz lepiej. Apogeum(?) przyszło w Terenzano ,kiedy „Greg” wjechał do wielkiego finału i był o krok od wywalczenia sobie miejsca na podium. Można śmiało, zatem obstawiać, iż godnie będzie chciał się pożegnać ze startami w Grand Prix i również w Bydgoszczy pokaże kilka fajnych wyścigów.
Grand Prix w Bydgoszczy, czyli emocje gwarantowane!
Na tegoroczny cykl Grand Prix składa się jedenaście turniejów rozgrywanych w przeróżnych zakątkach Europy od słoneczne Italii po zimną Szwecję. Nie wszystkie turnieje gwarantowały emocje i pasjonującą walkę na torze. W Malilli czy Krsko wszystko rozstrzygało się praktycznie na wejściu w pierwszy łuk, emocji było jak na lekarstwo. Bydgoszcz od zawsze jest gwarantem wspaniałych pojedynków i zaciętej walki do samego końca. To też nie trzeba specjalnie nikogo namawiać do tego aby śledził wydarzenia z miasta nad Brdą. Ci, którzy nie wybierają się do stolicy kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję śledzić relację live z tego turnieju na łamach portalu eSpeedway.pl! Serdecznie zapraszamy! Początek jak zawsze o godzinie 19:00!
KLASYFIKACJA GRAND PRIX 2009
Msc. | Zawodnik | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Suma |
1. | CRUMP | 14 |
22 | 16 |
22 | 24 | 10 | 18 |
8 | 12 | 4 | 150 |
2. | GOLLOB | 7 |
17 |
7 | 13 | 9 |
16 | 22 |
7 | 12 | 23 | 133 |
3. | SAYFUTDINOV | 17 | 9 | 20 |
14 | 7 | 10 | 5 | 14 | 24 | 11 | 131 |
4. | HANCOCK | 10 | 16 | 5 |
14 | 14 |
20 | 8 | 10 |
9 | 7 | 113 |
5. | JONSSON | 11 |
16 | 12 | 7 |
5 | 6 | 10 | 20 | 5 | 12 | 104 |
6. | PEDERSEN | 12 |
9 | 13 |
10 | 8 | - | 7 | 11 | 10 | 12 | 92 |
7. | BJERRE | 10 | 5 | 8 |
8 | 7 | 15 | 10 | 15 | 7 | 5 | 90 |
8. | ANDERSEN | 6 |
6 | 5 | 6 |
15 | 9 |
14 |
4 |
5 | 18 | 88 |
9. | LINDGREN | 19 | 2 | 9 |
3 | 16 | 6 | 9 | 12 | 6 | 6 | 88 |
10. | HOLTA | 3 | 8 | 11 | 5 | 7 | 7 |
2 | 15 | 19 | 8 | 85 |
11. | ADAMS | 13 | 6 |
3 |
6 | 3 | 11 | 5 | 7 | 9 | 3 | 66 |
12. | WALASEK | 6 | 5 | 6 |
7 | 1 | 6 | 6 | 7 | 6 | 13 | 63 |
13. | HARRIS | 6 | 5 | 5 | 5 | 9 | 5 | 8 | 1 | 4 | 11 | 59 |
14. | UŁAMEK | 5 | 8 |
6 |
8 | 8 | 6 | 5 | 8 | 2 | 3 | 59 |
15. | NICHOLLS | 4 |
1 | 1 | 5 | 6 | 3 | 5 | 3 | 7 | 6 | 41 |
16. | LINDBACK | - |
- |
17 | - | - | - | 10 | - | - |
- | 27 |
17. | IVERSEN | - | - | - | 13 | - | 8 | - | 1 | - |
- | 22 |
18. | HAMPEL | - | 9 | - | - | - | - | - | - | - |
- | 9 |
19. | ZAGAR | - |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
7 | - | 7 |
20. | ŁAGUTA | - | - | - | - | - | 6 | - | - | - |
- | 6 |
21. | KENNETT | - | - | - | - | 4 | - | - | - | - |
- | 4 |
22. | FRANCHETTI | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
2 | 2 |
23. | KUS | 1 | - | - | - | - | - | - | - | - |
- | 1 |
P | Nazwa | M | PD | PM |
PGE Ekstraliga | ||||
1. | Orlen Oil Motor Lublin |
|
|
|
2. | Betard Sparta Wrocław | |||
3. | ebut.pl Stal Gorzów | |||
4. | KS Apator Toruń | |||
5 | Bayersystem GKM Grudziądz | |||
6. | NovyHotel Falubaz Zielona Góra | |||
7. | Krono- Plast Włókniarz Częstochowa |
|
||
8. | Innpro ROW Rybnik |
|
||
Metalkas 2. Ekstraliga |
||||
1. | Arged Malesa Ostrów | |||
2. | Abramczyk Polonia Bydgoszcz | |||
3. | Fogo Unia Leszno | |||
4. | Cellfast Wilki Krosno | |||
5. | #OrzechowaOsada PSŻ Poznań | |||
6. | H. Skrzydlewska Orzeł Łódź | |||
7. | Texom Stal Rzeszów | |||
8. | Unia Tarnów |
|
|
|
Krajowa Liga Żużlowa |
||||
1 | Ultrapur Start Gniezno | |||
2. | Energa Wybrzeże Gdańsk | |||
3. | Polonia Piła | |||
4. | OK Kolejarz Opole | |||
5. | Optibet Lokomotiv Daugavpils | |||
6. | Trans MF Landshut Devils | |||
7 | Speedway Kraków | |||
U24 Ekstraliga | ||||
1. | Orlen Cellfast Wilki Kroso | |||
2. | Enea Stal Gorzów | |||
3. | Novyhotel Falubaz Zielona Góra | |||
4. | Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno | |||
5. | Motor Lublin | |||
6. | GKM Grudziądz | |||
7. | TAURON U24 Włókniarz Częstochowa | |||
8. | KS Toruń | |||
9. | U24 Beckhoff Sparta Wrocław | |||
Bauhaus-Ligan | ||||
1. | Vastervik Speedway |
|
|
|
2. | Dackarna Malilla | |||
3. | Indianerna Kumla |
|
||
4. | Lejonen Gislaved |
|
||
5. | Piraterna Motala |
|
||
6. | Rospiggarna Hallstavik | |||
7. | Smederna Eskilstuna |
|
1. | Bartosz Zmarzlik | |
2. | Robert Lambert | |
3. | Fredrik Lindgren | |
4. | Jack Holder | |
5. | Mikkel Michelsen | |
6. | Martin Vaculik | |
7. | Daniel Bewley | |
8. | Dominik Kubera | |
9. | LAnders Thomsen | |
10. | Brady Kurtz | |
11. | Jason Doyle | |
12. | Kai Huckenbeck | |
13. | Andrzej Lebiediew | |
14. | Jan Kvech | |
15. | Max Fricke |
1. | Mikkel Michelsen | |
2. | Leon Madsen | |
3. | Janusz Kołodziej | |
4. | Patryk Dudek | |
5. | Andrzej Lebiediew | |
6. | Piotr Pawlicki | |
7. | Maciej Janowski | |
8. | Jewgienij Kostygow | |
9. | Kacper Woryna | |
10. | Vaclav Milik | |
11. | Anders Thomsen | |
12. | Dimitri Berge | |
13. | Norick Bloedorn | |
14. | Timo Lahti | |
15. | Rasmus Jensen | |
16. | ||
17. | ||
18. | ||
19. | ||
20. |
1. |
Maciej Janowski | 43 |
2. |
Patryk Dudek | 40 |
3. | Bartosz Zmarzlik | 39 |
4. | Dominik Kubera | 34 |
5. | Piotr Pawlicki | 26 |
6. | Szymon Woźniak | 25 |
7. | Bartłomiej Kowalski | 24 |
8. | Przemysław Pawlicki | 23 |
9. | Kacper Woryna | 21 |
10. | Bartosz Smektała | 19 |
11. | Jarosław Hampel | 18 |
12. | Janusz Kołodziej | 17 |
13. | Krzysztof Buczkowski | 14 |
14. | Robert Chmiel | 11 |
15. | Paweł Przedpełski | 6 |
16. | Mateusz Cierniak | 6 |
17. | Tomasz Gapiński | 5 |
18. | Wiktor Przyjemski | 4 |
19. | Mateusz Szczepaniak |
3 |
20. | ||
21. | ||
22. |
Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.
Więcej wywiadówW niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn.
Więcej felietonówAbsolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.
Więcej artykułów