eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 411
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  I Liga: PSŻ Poznań - Lomotiv Daugavpils 53:38 (relacja)
 2009-04-26 15:18:46  Alicja Rosłan    inf.własna

Po emocjonującym spotkaniu PSŻ Poznań pokonał wczoraj na Golęcinie łotewską drużynę Lokomotiv Daugavpils 53:38. Do zwycięstwa podopiecznych Zbigniewa Jądera poprowadził kapitan zespołu Rafał Trojanowski, zdobywca 14 oczek. Wśród żużlowców gości prym wiódł Grigorij Laguta, który zapisał na swoim koncie aż 16 punktów. Jego koledzy nie potrafili dotrzymać mu kroku i pojechali na dużo niższym poziomie. Poniżej prezentujemy szczegółową relację z tego spotkania.

W biegu juniorskim najlepiej ze startu wyszedł Maksim Bogdanov. Na pierwszym łuku niespodziewanie obróciło motocykl Grzegorzowi Stróżykowi. Młodzieżowiec gospodarzy nie opanował maszyny i upadł na tor. Na szczęście zdołał szybko wstać i bieg nie został przerwany. Trzy punkty dowiózł do mety Maksim Bogdanov. Drugi był Adam Kajoch. Jedno oczko zapisał na swoim koncie Artiom Laguta.

W wyścigu drugim klasą sam dla siebie był Rosjanin z łotewskim paszportem Grigorij Laguta, pokonując cztery okrążenia w najlepszym tego dnia czasie 66,43s. Za jego plecami fantastyczną szarżą po zewnętrznej popisał się najnowszy nabytek Skorpionów Mateusz Szczepaniak, zostawiając w pobitym polu Christiana Hefenbrocka. Z Niemcem poradził sobie także Norbert Kościuch. W gonitwie trzeciej atomowym startem popisała się para gospodarzy Suchecki-Jankowski. Na dystansie nie dali żadnych szans dwójce Ivanow-Korolev. Poznaniacy objęli prowadzenie 10:8.

Bieg czwarty pokazał jak wielki apetyt na jazdę tego dnia miał kapitan żółto-czarnych Rafał Trojanowski. Po wyjściu z pierwszego łuku wcisnął się przy krawężniku najpierw przed Kjastasa Poudżuksa, a następnie przed Maksima Bogdanova. Daleko z tyłu jechał przez cztery okrążenia Adam Kajoch. W wyścigu piątym sam wykluczył się z rywalizacji Łukasz Jankowski. Na drugim łuku podskoczył mu motocykl i popularny Jankes położył się na torze. Bieg został przerwany, a reprezentant gospodarzy wykluczony z powtórki. W drugiej odsłonie tego biegu w ostatnich sekundach regulaminowego czasu przed taśmą pojawił się Zbigniew Suchecki. Nie zdążył się skoncentrować i został na starcie. Wykorzystali to podopieczni Nikołaja Kokina Grigorij Laguta i Christian Hefenbrock, zwyciężając 5:1. Goście po tym biegu objęli prowadzenie 16:14.

Gonitwa szósta została przerwana krótko po jej rozpoczęciu z powodu nierównego startu zawodników. Decyzją sędziego Tomasza Proszowskiego z Tarnowa powtórka odbyła się w czteroosobowym składzie. Genialnie wystartował w niej poznański junior Adam Kajoch. Na dystansie oddał prowadzenie doświadczonemu koledze z drużyny Rafałowi Trojanowskiemu. Skorpiony wróciły do dwupunktowej przewagi nad zespołem z Łotwy. W biegu siódym po raz kolejny start lepiej wyszedł gospodarzom. Mateusz Szczepaniak i Norbert Kościuch zostawili w tyle Maksima Bogdanova i Kjastasa Poudżuksa. Młody Łotysz nie zrezygnował z walki o punkty. Na wyjściu z drugiego łuku zauważył, że Poznaniacy nie jadą parą i wcisnął się między nich. Po tym wyścigu przewaga podopiecznych Zbigniewa Jądera wzrosła do czterech punktów.

Rozpoczęcie biegu ósmego zostało wstrzymane przez sędziego. Żużlowcy gotowi do startu pod taśmą, musieli od niej odjechać z powodu za blisko stojącego przy torze kamerzysty. Adama Kajocha najwidoczniej wytrąciło to trochę z równowagi, bo mimo dobrego startu po wyjściu z drugiego łuku popełnił błąd i dał się wyprzedzić parze Grigorij Laguta-Christian Hefenbrock. Z przodu pędził niezagrożony Rafał Trojanowski. Kapitan żółto-czarnych nie zauważył nawet flagi kończącej gonitwę i na pełnym gazie przejechał dodatkowe okrążenie. Dopiero czerwona flaga przystopowała sympatycznego Trojana.
W wyścigu dziewiątym za Danila Ivanowa pojechać miał młodszy z braci Laguta, Artiom. Pech dopadł juniora gości, ponieważ gdy stał już pod taśmą, zgasł mu silnik. Czasu niestety było za mało, żeby udało się ponownie uruchomić maszynę i reprezentant Lokomotiv Daugavpils został wykluczony za przekroczenie regulaminowego czasu 2 minut. W powtórce jak z procy spod taśmy wyskoczył Mateusz Szczepaniak. Moment startu przespał jego kolega z drużyny Norbert Kościuch. Norbi nie odpuścił i na dystansie wyprzedził Andrieja Koroleva. PSŻ po tym biegu prowadził już 31:23.

Wyścig dziesiąty z ogromną przewagą wygrał lider gości Grigorij Laguta, jadący w miejsce Kjastasa Poudżuksa. Daleko za plecami zostawił Łukasza Jankowskiego i Zbigniewa Sucheckiego. Stawkę zamknął Maksim Bogdanov. W gonitwie jedenastej potwierdził znakomitą tego dnia dyspozycję Rafał Trojanowski. Wygrał start, a tuż za nim jechał Mateusz Szczepaniak. Nadzieje na kolejną wygraną 5:1 odebrał Poznaniakom stranieri gości Christian Hefenbrock. Po zewnętrznej objechał wychowanka Polonii Piła, reprezentującego teraz żółto-czarne barwy. Niemiec próbował dobrać się do skóry także Trojanowi i wcisnąć się po wewnętrznej. Szczwany lis, który przejął pałeczkę liderowania Skorpionom od Adama Skórnickiego, nie dał się złapać i dowiózł trzy oczka do mety. W biegu dwunastym znakomicie z czwartego pola wystartował Łukasz Jankowski. Sprytnie ściął do krawężnika i odskoczył rywalom. Ambitnie gonił go Grigorij Laguta, ale bezskutecznie. Po tym starciu jeden punkt dopisał do swego konta Maksim Bogdanov, przekraczając linię mety przed Adamem Kajochem. W wyścigu trzynastym za Zbigniewa Sucheckiego wyjechał na tor Daniel Pytel. Miejscowy junior dobrze wystartował, ale na dystansie musiał odpierać nieustające ataki Kjastasa Puodżuksa. Gdzie dwóch się bije, tam skorzystał Norbert Kościuch i przesunął się na drugą pozycję. Dzięki zwycięstwie 5:1 w tym biegu, PSŻ Poznań w tym momencie już wygrał to spotkanie. Było 46:32.

W pierwszym wyścigu nominowanym jako złota rezerwa wystartował Maksim Bogdanov, jednak już po starcie wiadomo było, że jego zdobycz punktowa po tym starciu nie poprawi się zbytnio. Para gospodarzy Pytel-Jankowski wystrzeliła spod taśmy i na dystansie była nie do dogonienia. Walki nie podjął Kjastas Poudżuks. W ostatnim biegu ze startu najlepiej wyszedł Rafał Trojanowski. Na trzecim okrążeniu musiał jednak uznać wyższość Grigorija Laguty. Jedno oczko dopisał do swego konta Christian Hefenbrock, a jadący na czwartej pozycji Mateusz Szczepaniak zanotował defekt. Spotkanie wygrali Poznaniacy stosunkiem 53:38.

PSŻ Poznań: 53
9. N. Kościuch (1*,1,2*,2*) 6+3
10. M. Szczepaniak (2,3,3,1,D) 9
11. Ł. Jankowski (2*,W,2,3,2*) 9+2
12. Z. Suchecki (3,1,1*) 5+1
13. R. Trojanowski (3,3,3,3,2) 14
14. A. Kajoch (2,0,2*,0,0) 4+1
15. G. Stróżyk (U) -
16. D. Pytel (3,3) 6

Lokomotiv Daugavpils: 38
1. G. Laguta (3,3,2,3,2,3) 16
2. Ch. Hefenbrock (0,2*,1*,2,1) 6+2
3. A. Korolew (0,1,1,0) 2
4. D. Iwanow (1,0,0) 1
5. K. Puodżuks (2,0,1,0) 3
6. M. Bogdanow (3,1*,2,0,1*,2) 9+2
7. A. Laguta (1,W) 1
8. W. Gieruckis (-) 0 

Bieg po biegu:
1. M. Bogdanow, A. Kajoch, A. Laguta, G. Stróżyk (U) 2:4 (2:4) (67,50s)
2. G. Laguta, M. Szczepaniak, N. Kościuch, Ch. Hefenbrock 3:3 (5:7) (66,43s)
3. Z. Suchecki, Ł. Jankowski, D. Iwanow , A. Korolew 5:1 (10:8) (66,96s)
4. R. Trojanowski, K. Puodżuks, M. Bogdanow, A. Kajoch 3:3 (13:11) (70,24s)
5. G. Laguta, Ch. Hefenbrock, Z. Suchecki, Ł. Jankowski (W) 1:5 (14:16) (66,50s)
6. R. Trojanowski, A. Kajoch, A. Korolew, D. Iwanow 5:1 (19:17) (68,16s)
7. M. Szczepaniak, M. Bogdanow, N. Kościuch, K. Puodżuks 4:2 (23:19) (67,32s)
8. R. Trojanowski, G. Laguta, Ch. Hefenbrock, A. Kajoch 3:3 (26:22) (67,57s)
9. M. Szczepaniak, N. Kościuch, A. Korolew, A. Laguta 5:1 (31:23) (67,77s)
10. G. Laguta, Ł. Jankowski, Z. Suchecki, M. Bogdanow 3:3 (34:26) (67,18s)
11. R. Trojanowski, Ch. Hefenbrock, M. Szczepaniak, A. Korolew 4:2 (38:28) (68,77s)
12. Ł. Jankowski, G. Laguta, M. Bogdanow, A. Kajoch 3:3 (41:31) (67,60s)
13. D. Pytel, N. Kościuch, K. Puodżuks, D. Iwanow 5:1 (46:32) (68,77s)
14. D. Pytel, Ł. Jankowski, M. Bogdanow, K. Puodżuks 5:2 (51:34) (68,55s)
15. G. Laguta, R. Trojanowski, Ch. Hefenbrock, M. Szczepaniak (D) 2:4 (53:38) (68,90s)

Reklama

 


Relacje Live

Speedway European Championship - Zielona Góra
sobota 18:00

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1. Betard Sparta Wrocław

10

17

+64

2.  Fogo Unia Leszno 10 17 +70
3.  Pres Toruń 10 16 +88
4. Bayersystem GKM Grudziądz 10 14 +36
5  Orlen Oil Motor Lublin 10 14 +68
6. Gezet Stal Gorzów 10 10 +8
7. Stelmet Falubaz Zielona Góra

10

4 -106
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 10

0

-228
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 10 23 +191
2. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 10 14 -42
3. Hunters PSŻ Poznań  10 14 +15
4 Innpro ROW Rybnik 11 13 +31
5. Dakar Development Stal Rzeszów 11 12 -1
6. Polonia Piła 10 10 -109
7. Moonfin Magnus Ostrów 10 8 -47
8. Cellfast Wilki Krosno

10

7

-38
 Krajowa Liga Żużlowa
1

Wybrzeże Gdańsk

10 19 +83
2.

Ultrapur Start Gniezno

8 13 +5
3.  Trans MF Landshut Devil 9 12 +34
4.  Ok Kolejar Opole 8 9 +5
5.  Speedway Kraków 10 8 -55
6. Lokomotiv Daugavpils 7 5 -28
7  MKS Śląsk Świętłochowice 9 4 -78
 Bauhaus-Ligan
1. Smederna Eskilstuna 8 16 +60
2. Indianerna Kumla  8 14 +90
3. Lejonen Gislaved 9 14 +52
4. Vastervik Speedway 8 10 +44
5. Vargarna Norrkoeping 8 7 +8
6. Dackarna Malilla 8 7 -7
7. Rospiggarna Hallstavik 8 2 -112
8. Piraterna Motala 9 0 -135



 
SGB Premiership
1. Belle Vue Aces

 


 

2. Ipswitch Witches


3.  Sheffield Tigers

 

4.  Leicester Lions

 


5.  King's Lynn Stars

 

6.  Northampthon Foxes


7.

 



 


SpeedwayLigaen


1. Sønderjylland Elite Speedway  9 17 +42
2. Holsted Tigers 9 14 +70
3. GSK Liga 8 12 +31
4. Team Fjelsted 8 10 -16
5. Esbjerg Vikings 9 9 +3
6. Region Varde Elitesport 8 5 -16
7. Slangerup Speedway 8 4 -49
8 Nordjysk Elite Speedway 7 3 -73

Klasyfikacja SGP
1.  Bartosz Zmarzlik 82
2.  Brady Kurt 79
3. Robert Lambert 63
4.  Michael Jepsen Jensen 61
5. Jack Holde 55
6.  Max Fricke  50
7. Kacper Woryna 49
8.  Leon Madsen 45
9.  Patryk Dudek 40
10. Jason Doyle 39
11.  Andrzej Lebiediew  32
12.  Dominik Kubera 20
13.  Daniel Bewley 18
14.   Nazar Parnicki  14
15.  Frederik Lindgre 12
Klasyfikacja SEC
1.  Patryk Dudek
2.  Andrzej Lebiediew
3.  Leon Madsen
4.  Kacper Woryna
5.  Nazar Parnicki
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Przemysław Pawlicki
9. r Rasmus Jensen
10.  Mikkel Michelsen
11.  Michael Jepsen Jensen
12.  Kai Huckenebck
13.  Jan Kvech
14.  Mathias Pollestad
15.  Adam Ellis
16.

17.

18.

19.

20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Kacper Woryna 26
2.
Maciej Janowski 22
3.  Patryk Dudek 22
4. Bartosz Zmarzlik 20
5.  Piotr Pawlicki 20
6.  Krzysztof Buczkowski 20
7. Wiktor Przyjemsk 20
8.  Jakub Jamróg 16
9. Tobiasz Musielak 15
10. Dominik Kubera 15
11.  Szymon Woźniak 13
12. Przemysław Pawlicki 12
13.  Mateusz Cierniak 12
14.  Maksymilian Pawelczak 10
15. Jakub Miśkowiak 6
16.  Bartosz Jaworski 1
17. Radosław Kowalski 1
18.  Antoni Kawczyński 1
19.

20.

21.

22.  
Partner

 

 

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu