eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 156
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  DANIA

  H. Nielsen: Upewniam się czy to zawody, w których wygrałem
 2015-01-01 14:57:39  Konrad Cinkowski    polsatsport.pl

Hansa Nielsena kibicom czarnego sportu przedstawiać chyba nie trzeba. 22-krotny Mistrz Świata na żużlu (indywidualnie, drużynowo i parowo), były zawodnik Motoru Lublin oraz Polonii Piła - To były niesamowite chwile, pełne trybuny, ogromne emocje związane z moim przyjazdem, w który nikt do końca nie wierzył - przyznaje Profesor z Oxfordu.

Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Posiada trzy siostry i trzech braci, z których Jens Henry również jeździł na żużlu. Miał nawet możliwość zasmakować rywalizacji w lidze polskiej. Wystąpił w dwóch meczach Motoru Lublin przed trzynastoma laty i wywalczył w nich 7 punktów.

Urodzony w 1959 roku w Brovst - Hans Nielsen, swoją przygodę z ligą polską rozpoczął w 1990 roku. Wówczas wystąpił w 4 meczach (20 biegów) i piętnastokrotnie mijał linię mety na pierwszej pozycji, a pięciokrotnie na drugiej. Średnia 2,800 budzi podziw. Kolejny sezon dla przyszłego Mistrza Świata jeszcze bardziej udany - śednia 2,917. Przez jedenaście lat startów w polskiej lidze, najniższą średnią osiągnął w ostatnim roku - 1999, kiedy to w barwach Polonii Piła wykręcił "tylko" 225 punktów i 16 bonusów, co przy 108 biegach dało mu rezultat 2,231. Sukcesów na arenie międzynarodowej nie sposób wymienić wszystkich, ale te 22 złote medale Mistrzostw Świata budzi podziw. Czy gdy sięga po żużlowe archiwa i pokazuje nagrania wideo swojej córce i synowi, pokazuje tylko te turnieje, w których świętował złoto (1986 - Chorzów; 1987 - Amsterdam, 1989 - Monachium; 1995 - cykl dop. red.) czy zdarza mu się także włączać turnieje, w których przegrywał? - Zaręczam cię, że upewniam się przed włożeniem płyty dvd czy to na pewno zawody, w których wygrałem (kaskadowy śmiech taty). Tak, miło się pośmiać po latach. Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie to, że dzieci nie żyją żużlem, bo Daniel miał 3 lata, a Daisy 4 lata kiedy ja kończyłem żużlową karierę. Nigdy tak naprawdę nie oglądali mnie na motocyklu na żywo. Nie pojawiły się w ich głowach zalążki myśli w stylu: ach tak, mój tata był żużlowcem, więc może i ja zostanę żużlowcem - czytamy w obszernym i jakże ciekawym wywiadzie na łamach portalu polsatsport.pl.


Szesnasty bieg finału IMŚ z 1988r. - od krawężnika: H. Nielsen, J. Jorgensen, R. Jankowski i Z. Kasprzak

Duńczyk swoje sukcesy świętował na takich obiektach jak np. Bradford, Chorzów, Amsterdam, Monachium, Pocking czy Liveropool, Londyn, Long Beach. Rywalizował m.in. z Erikiem Gundersenem, Janem Osvaldem Pedersenem, Samem Ermolenko, Shawnem Moranem, Tonym Rickardssonem, Davem Jessupem. Niektórych tych torów już nie ma, są nowe - Cardiff, Kopenhaga czy Toruń - Myślę, że jeśli przyjrzysz się takim stadionom jak Parken w Kopenhadze czy Millennium w Cardiff, to zdajesz sobie sprawę, że na tych obiektach panuje kapitalna atmosfera. Oczywiście, że stare Wembley było czymś wyjątkowym, czymś z innej planety i myślę, że ludzkość już nigdy nie przeżyje tak niezwykłych emocji jak wtedy gdy finały światowe odbywały się na Wembley. Owszem, budzi się we mnie nostalgia kiedy wspominam Wembley. Pamiętam jednak dokładnie jak burzliwe dyskusje toczyły się wtedy gdy zaniechano rozgrywania jednodniowych finałów IMŚ. Mówiono: a, co to za twór to GP, to już nie będzie ten sam klimat co jednodniowy finał, nie będzie tej niezwykłej ekstazy, atmosfery, nie będzie bajkowych wieczorów itd. Tymczasem życie pokazało, że wieczory z Grand Prix mogą być fascynujące nawet z perspektywy sofy. Cardiff po części oddaje atmosferę wielkiego żużlowego święta jakim był jednodniowy finał w Anglii w latach siedemdziesiątych. Uważam, że Grand Prix rozwinęło się, stoi na wysokim poziomie. Czasem aż trudno uwierzyć mi w to, że cykl składa się z 12 turniejów, że co dwa tygodnie serwuje się nam tak doskonałe widowisko telewizyjne. Myślę, że żużel doczekał się ciekawych czasów.

Profesor z Oxfordu był jednym z kilku żużlowców, którzy mieli okazję ścigać się w londyńskim Wembley, zwanym świątynią żużla. Czy w związku z tym czuje się szczęściarzem? - Tak, czuję się szczęściarzem, ale z drugiej strony mogę spojrzeć na to zagadnienie w ten sposób, że nie mam szans, aby pościgać się w Cardiff czy na Parken. Uważam, że współczesna era speedwaya jest równie ciekawa jak czasy kiedy ja jeździłem na żużlu. Chciałbym poczuć jak to jest startować 12 razy w sezonie w turnieju GP, ale wiem też, że finał światowy był czymś z pogranicza kosmicznych doznań, bo wyzwalał niezapomniane emocje. Problem w tym, że był to tylko jeden, wyjątkowy wieczór w roku. Dziś żużlowiec światowego formatu ma możliwość jazdy na pięknych stadionach typu Parken, Millennium czy stadion w Toruniu. Polskie żużlowe stadiony bardzo wypiękniały.


Hans Nielsen: Oczywiście, że stare Wembley było czymś wyjątkowym, czymś z innej planety i myślę, że ludzkość już nigdy nie przeżyje tak niezwykłych emocji jak wtedy gdy finały światowe odbywały się na Wembley

Nielsen zapytany o to, co odpowiedziałby, gdyby ktoś obudził go w środku nocy i zapytał "z czym kojarzy Ci się Polska", mówi - Nie zdążyłbym przetrzeć oczu, a już mówiłbym o pierwszym występie w meczu ligowym w barwach Motoru Lublin. 1990 rok… To były niesamowite chwile, pełne trybuny, ogromne emocje związane z moim przyjazdem, w który nikt do końca nie wierzył. Z pewnością nigdy nie zapomnę finału światowego IMŚ w Chorzowie z 1986 roku. Pamiętam też finał DMŚ w Lesznie w 1984 roku i problemy ekonomiczne z jakimi wówczas borykała się Polska. Spotykałem wielu biednych ludzi z ogromnym sercem, którzy nie poddawali się, choć rzeczywistość nie malowała się w różowych kolorach. Nie zapomnę też startów w Pile.

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin vs Krono Plast Włókniarz Częstochowa
sobota 18:00

BAYERSYSTEM GKM Grudziądz vsInnpro ROW Rybnik
sobota 20:30

Gezet Stal Gorzów  vs Pres Toruń
niedziela 17:00

Betard Sparta Wrocław vs Stelmet Falubaz Zielona Góra
niedziela 19:30

 

Metlakas 2 Ekstraliga

Abrmaczyk Polonia Bydgoszcz vs Texom Stal Rzeszów
sobota 16:15

Cellfast Wilki Krosno vs Fogo Unia Leszno
niedziela 13:00

Hunters PSŻ Poznań vs H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
niedziela 15:15

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

2

4

+36

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 2 4 +24
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 2 2 +22
5 Innpro ROW Rybnik 2 1 -4
6.  Gezet Stal Gorzów 2 1 -8
7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

2

0 -20
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  2

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 4 +28
2. Cellfast Wilki Krosno 2 4 +10
3. Hunters PSŻ Poznań  2 3 +18
4.  Fogo Unia Leszno 2 2 +31
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu