eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 213
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Grand Prix Wielkiej Brytanii dla Crumpa (relacja)
 2008-06-29 15:24:07  Kamil Turecki    inf.własna
Dramatycznie i niebezpiecznie – tak po zawodach zgodnie mówili wszyscy zawodnicy. Niesprawiedliwie – dodałby zapewne Leigh Adams, Andreas Jonsson i Bjarne Pedersen, po tym jak na skutek kontrowersyjnych decyzji sędziego zostali pozbawieni awansu do półfinału i finału. Trudne zawody wygrał Jason Crump, sygnalizując tym samym zwyżkę formy i chęć walki o tytuł Mistrza ¦wiata. Drugie miejsce przypadło Gregowi Hancockowi. Trzeci był Nicki Pedersen. Słabo wypadli Polacy – Rune Holta, Tomasz Gollob i Krzysztof Kasprzak uplasowali się kolejno na 11., 12. i 14. pozycji.Około 45 tysięcy ludzi zasiadło wczoraj na Millennium Stadium, by zobaczyć bardzo dramatyczny przebieg kolejnej z rund walki o tytuł Mistrz ¦wiata. Miejscowi kibice doskonale pamiętali ubiegłoroczny tryumf Chrisa Harrisa, który na ostatniej prostej minął Grega Hancocka. Jak się później okazało, drugi z Brytyjczyków był wczoraj stosunkowo blisko powtórzenia wyczynu Bombera.


Chris Harris wygrał na Millennium Stadium w ubiegłym sezonie. Jak się okazało, wczoraj Scott Nicholls był bliski powtórzenia sukcesu swego rodaka


Pierwszy wyścig dnia był bez większej historii. Na uwagę jedynie należy zwrócić na „atomowy” start Nielsa-Kristiana Iversena z czwartego pola startowego. Duńczyk nie oddał prowadzenia do końca wyścigu.

W drugim biegu najszybszym wyjściem spod taśmy popisał się Rune Holta. Norweg z polskim paszportem również startował spod samej bandy okalającej tor. Na wyjściu z pierwszego łuku odszedł jednak zbyt szeroko od krawężnika i swoją szansę wykorzystał Chris Harris wyprzedzając, ku uciesze Brytyjczyków, rywala i dowiózł cenne trzy punkty.

Kolejna gonitwa potwierdziła tezę, że najlepszym polem startowym w pierwszej fazie zawodów jest czwarte. Jason Crump zdecydowanie wygrywa start i z bezpieczną przewagą zwycięża przed Nicki Pedersenem. Edward Kennett mija Kasprzaka na dystansie.

W czwartej odsłonie pewnie wygrywa Greg Hancock, również startujący z najbardziej zewnętrznego pola. Hans Andersen mija Bjarne Pedersena na dystansie, ten mu się jednak rewanżuje, Hansowi podnosi niebezpiecznie przednie koło i się wywraca. Duńczyk wstał o własnych siłach i kontynuował wyścig. Tymczasem Andreas Jonsson zbliżył się do Pedersena i czyhał na jego aż do samej mety.

Piąty bieg to pościg Adamsa za Hancockiem. Australijczyk przegrał z Herbim na mecie o przysłowiowy "błysk" szprychy. W międzyczasie Harris wyprzedza Kennetta przy krawężniku na drugim okrążeniu.

Szóstą gonitwę pewnie wygrywa Andersena. Gollob stoczył pasjonujący pojedynek z Nicki Pedersenem. Polak ostatecznie lepszy od Duńczyka. W stawce nie liczy się Lukas Dryml

W kolejnym wyścigu kapitalnie wystartował Nicholls. Brytyjczyk "zamknął" rywali na dojściu do pierwszego łuku. Jonsson wykorzystuje błąd Kasprzaka, który odchodzi zbyt szeroko i przesuwa się na drugą pozycję. Polak rewanżuje się Szwedowi tym samym, ale ponownie wyrzucony pod bandę, umożliwił Jonssonowi wykonanie "nożyc", dzięki czemu AJ mija metę na drugim miejscu.

Bjarne Pedersen najszybciej zameldował się na pierwszym wirażu ósmego biegu. Jadący blisko niego Crump czekał na błąd Duńczyka, ale ten rozważnie kontrolował sytuację na torze nie dając szans Australijczykowi. Dalsze miejsca zajął Holta i Iversen.

Ku zaskoczeniu wszystkich, bardzo dobrym startem w dziewiątej odsłonie popisał się Krzysztof Kasprzak, ale podniosło mu niebezpiecznie motor w połowie przeciwległej prostej. Polak ratując się przed upadkiem spadł na ostatnie miejsce. Zwycięża ponownie bardzo dobrze dysponowany B.Pedersen. Drugi w stawce Gollob broni się przed atakami Adamsa.

Bieg zwiastujący połowę zasadniczej rundy zawodów to przede wszystkim perfekcyjny start Crumpa, który wygrywa z przewagą kilkudziesięciu metrów. Bieg bez historii. Jedynie na ostatnim wirażu Jonsson zbliża się do Harrisa, ale Brytyjczyk spokojnie dowozi dwa oczka

W jedenastym wyścigu tryumfuje Holta przed Nichollsem, Andersen i Kennettem. Pierwsza trójka zawodników jechała cały czas blisko siebie. Andersen zaciekle atakował Nichollsa ma całej szerokości toru, ale ten rozważnie jechał przy krawężniku i nie dał sobie wydrzeć dwóch punktów.

Dwunasta gonitwa to wiktoria Hancocka z dużą przewagą nad rywalami. Iversen upada jadąc na trzeciej pozycji. Duńczyk jednak wstaje i kontynuuje bieg. Nicki Pedersen po słabym starcie dobrze rozgrywa pierwszy łuk, wykorzystuje ścieżkę, którą zostawili mu rywale jadący pod bandą i wyprzedza dwóch zawodników przy kredzie. Na trzecim miejscu przyjeżdża Fredrik Lindgren.

Kolejna odsłona odbyła się bez większych emocji. Tym razem jadąc na trzeciej lokacie upada Lindgren. Szwed zostaje wykluczony z powtórki za spowodowanie przerwania wyścigu. Andersen, który w pierwszej odsłonie prowadził, teraz wyszedł najgorzej ze startu i przyjechał trzeci. Zwycięża Crump przed Adamsem.

Następny bieg to czwarta wiktoria Hancocka, który podobnie jak w ubiegłym roku pewnie zmierza do finału. Holta wywieziony pod bandę przez Drymla bez szans na zdobycie punktu. Z batalii dwóch zawodników skorzystał Kasprzak, który zainkasował dwa punkty.

Piętnasta odsłona dnia była jedną z najbardziej emocjonujących wczorajszego wieczora. Jadącego na drugim miejscu N.Pedersena najpierw wyprzedza przy krawężniku Nicholls, później jego śladem jedzie Harris, wyprzedza Duńczyka, ten rewanżuje się mu tym samym, ale na ostatnim wirażu Bomber przycina do krawężnika i zdobywa, ku radości brytyjskich kibiców, jeden punkt!

W gonitwie zamykającej trzecią serię startów okupujący drugą pozycję Gollob popełnia błąd, który kosztował go utratę punktów. Ostatecznie zawodnik Caelum Stali Gorzów notuje defekt motocykla. O zwycięstwo biegowe rywalizował Iversen z Jonssonem. Zawodnicy kilkukrotnie zmieniali się lokatami, ale lepszy okazał się ten pierwszy.

W pierwszym wirażu następnego biegu upada N.Pedersen. Decyzją sędziego, z wyścigu wykluczony zostaje Leigh Adams jako sprawca upadku Duńczyka! Jest to o tyle niezrozumiałe, gdyż nie tylko akcja rozgrywała się na wejściu w pierwszy łuk, ale przede wszystkim warunki dyktuje prowadzący, a był nim Leigh Adams, który nawet nie miał prawa widzieć obrońcę tytułu mistrzowskiego. W powtórce na wyjściu z łuku podnosi Holtę, który uderza w N.Pedersena. Polak zostaje wykluczony, Duńczyk podniósł się i samodzielnie opuszcza tor. W kolejnej odsłonie tego samego biegu pewnie zwycięża Pedersen.


Kontrowersyjna decyzja sędziego pozbawił Leigh Adamsa awansu do półfinału


W osiemnastym wyścigu zdecydowanie wygrał Bjarne Pedersen. Kennett do końca biegu musiał bronić się przed atakami Lindgrena. Po raz kolejny w stawce nie liczył się Lukas Dryml, który miał problemy z torem w Cardiff. Ponadto, był bardzo wolny na dystansie.

W przedostatnim biegu rundy zasadniczej wygrał Crump przed Nichollsem. Na trzeciej pozycji na mecie zameldował się Hancock, który wyprzedził Golloba na trasie. Na ostatnich metrach Crump miał kłopoty z opanowaniem swojego motocykla, odbił się od bandy i na linię kończącą bieg wjechał pod skosem, następnie ratując się przed upadkiem wjechał na murawę. Niewiele brakowało a jadący za nim Nicholls stał się ofiarą Australijczyka. Pierwsza trójka awansowała pewnie do strefy półfinałowej. Gollob musiał pożegnać się z turniejem.

Co udało się uniknąć kilka chwil wcześniej, tego nie udało się ominąć w dwudziestej gonitwie, w której miał miejsce fatalnie wyglądający upadek Iversena i Harrisa. Duńczyk nie potrafił złożyć się w drugim łuku i zahaczył o jadącego szerzej Bombera. Prowadził Andersen. Iversen został wykluczony z powtórki. Iversen udał się do parkingu o własnych siłach, Harris również wstał kilka chwil później. W powtórce Harris mija Kasprzaka po zewnętrznej i zapewnia sobie udział w półfinale. Okazało się, że Brytyjczyk doznał złamania nosa i ma mocno stłuczone kolano, ale mimo tego dostał zezwolenie na dalsze starty, on sam również wyraził chęć dalszej rywalizacji.

Początek pierwszego półfinału był niemalże kopią siedemnastego biegu, z którego wykluczony został Adams za spowodowanie upadku N.Pedersena. Tym razem ofiarą sędziego Wojaczka stał się Bjarne Pedersen. Podobnie jak wcześniej Adams, znalazł się na czele stawki, a N.Pedersen, po przegranym starcie, próbował się założyć na swego rodaka. Ta sztuka mu się jednak nie udała. Zahaczył przednim kołem o tylne koło świetnie dziś jeżdżącego B.Pedersena, który został wykluczony z powtórki! Sędzia Marek Wojaczek po raz kolejny podejmuje kontrowersyjną decyzję pozbawiającą zawodników sportowej walki o kolejne punkty. W powtórce N.Pedersen popisuje się bardzo szybkim wyjściem spod taśmy i bezapelacyjnie zwyciężą. Nicholls wyprzedza Andersena na dystansie.

To nie koniec tragikomicznych wręcz pomyłek polskiego sędziego. Drugi z półfinałów był rozgrywany aż trzykrotnie ze względu na to, że sędzia uważał, iż za sprawą Jonssona miał miejsce nierówny start. Za drugim podejściem ponownie według arbitra należy gonitwę powtórzyć ze względu na nierówne wyjście spod taśmy Jonssona... Telewizyjne powtórki jasno pokazywały jednak, iż Szwed ani za pierwszym, ani za drugim razem nie ukradł startu. Za trzecim razem Jonsson zaspał na starcie i nie dogonił rywali. Hancock wyprzedził Crumpa na dystansie, ale obaj zawodnicy awansowali do ścisłego finału zawodów.

Pod taśmą startową ustawili się kolejno – Hancock, N.Pedersen, Nicholls i Crump. Presji nie wytrzymał Nicholls, który zrywa taśmę. Został z powtórki wykluczony. W powtórzonym biegu przez pierwsze dwa okrążenia trwała ostra walka między Crumpem a Hancockiem o zwycięstwo nie tylko biegowe, ale także w całych zawodach. Na prostej zaczynającej drugie okrążenie niespodziewanie z rytmu jazdy wypadł Pedersen, który uderzył w bandę, odbił się od niej i upadł. Motor tak nieszczęśliwie upadł, że znalazł się na murawie. Mimo że Duńczyk był w stanie kontynuować wyścig, nie mógł tego zrobić, gdyż jego maszyna znajdowała się poza torem. Ostatecznie zwyciężył Crump, przed Hancockiem.


Bjarne Pedersen - jeden z największych pechowców wczorajszych zmagań...


Antybohaterem wczorajszych zmagań był nie tylko dziurawy tor, który z biegiem czasu stawał się coraz to bardziej niebezpieczny i bezwzględny wobec wszelkich błędów kolejnych zawodników, ale przede wszystkich sędzia – Marek Wojaczek. Polski arbiter popełnił wiele błędów, na skutek których ani Adams ani B.Pedersen nie znaleźli się odpowiednio w półfinale i finale. Korzyści z decyzji sędziego płynęły w stronę N.Pedersena, który swoją jazdą zdaniem wielu obserwatorów nie powinien był nawet znaleźć się w strefie półfinałowej. Obrońca tytułu potrafił jednak w pełni wykorzystać gafy Pana Wojaczka i ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium.


Tryumfując w Cardiff, Jason Crump przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Grand Prix 2008


KLASYFIKACJA GRAND PRIX WIELKIEJ BRYTANII:
1. J. Crump (3,2,3,3,3,2,6) 22
2. G. Hancock (3,3,3,3,1,3,4) 20
3. N. Pedersen (2,1,2,0,3,3,U) 11
4. S. Nicholls (1,3,2,2,2,2,T) 12
5. B. Pedersen (2,3,3,3,3,W) 14
6. Ch. Harris (3,1,2,1,2,1) 10
7. H. Andersen (U,3,1,1,3,1) 9
8. A. Jonsson (1,2,1,2,2,0) 8
9. L. Adams (2,2,1,2,W) 7
10. N.K. Iversen (3,0,U,3,W) 6
11. R. Holta (2,1,3,0,W) 6
12. T. Gollob (0,2,2,D,0) 4
13. E. Kennett (1,0,0,1,2) 4
14. K. Kasprzak (0,1,0,2,1) 4
15. F. Lindgren (1,0,1,W,1) 3
16. L. Dryml (0,0,0,1,0) 1
17. T. Woffinden () -
18. S. Stead () -

Bieg po biegu:
1. N.K. Iversen, L. Adams, S. Nicholls, L. Dryml
2. Ch. Harris, R. Holta, F. Lindgren, T. Gollob
3. J. Crump, N. Pedersen, E. Kennett, K. Kasprzak
4. G. Hancock, B. Pedersen, A. Jonsson, H. Andersen (U)
5. G. Hancock, L. Adams, Ch. Harris, E. Kennett
6. H. Andersen, T. Gollob, N. Pedersen, L. Dryml
7. S. Nicholls, A. Jonsson, K. Kasprzak, F. Lindgren
8. B. Pedersen, J. Crump, R. Holta, N.K. Iversen
9. B. Pedersen, T. Gollob, L. Adams, K. Kasprzak
10. J. Crump, Ch. Harris, A. Jonsson, L. Dryml
11. R. Holta, S. Nicholls, H. Andersen, E. Kennett
12. G. Hancock, N. Pedersen, F. Lindgren, N.K. Iversen (U)
13. J. Crump, L. Adams, H. Andersen, F. Lindgren (W)
14. G. Hancock, K. Kasprzak, L. Dryml, R. Holta
15. B. Pedersen, S. Nicholls, Ch. Harris, N. Pedersen
16. N.K. Iversen, A. Jonsson, E. Kennett, T. Gollob (D)
17. N. Pedersen, A. Jonsson, R. Holta (W), L. Adams (W)
18. B. Pedersen, E. Kennett, F. Lindgren, L. Dryml
19. J. Crump, S. Nicholls, G. Hancock, T. Gollob
20. H. Andersen, Ch. Harris, K. Kasprzak, N.K. Iversen (W)

PÓ£FINA£Y:
21. N. Pedersen, S. Nicholls, H. Andersen, B. Pedersen (W)
22. G. Hancock, J. Crump, Ch. Harris, A. Jonsson

FINA£:
23. J. Crump, G. Hancock, N. Pedersen (U3), S. Nicholls (T)

Widzów: ok. 45 000
Sędziował: Marek Wojaczek

KLASYFIKACJA GENERALNA GRAND PRIX 2008
Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu