eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 187
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Grand Prix Europy w Lesznie (relacja)
 2008-05-11 00:08:41  Patryk Rojek    inf.własna
Leigh Adams zwyciężył Grand Prix Europy w Lesznie. Australijczyk w pokonanym polu zostawił Grega Hancocka, Nicki Pedersena oraz Jarosława Hampela. Pozostali Polacy spisali się przeciętnie. Tomasz Gollob po bardzo dobrym początku słabo wypadł w końcówce, zawiedli natomiast Holta i Kasprzak. Szczelnie wypełnione trybuny stadionu im. Alfreda Smoczyka wspaniała atmosfera i wielkie oczekiwania wobec „Biało Czerwonych”. Polscy kibice mocno liczyli zwłaszcza na Tomasza Golloba, który po zawodach w Krsko przewodził w klasyfikacji Grand Prix. Spodziewano się dobrego wyniku Krzysztofa Kasprzaka, któremu leszczyński tor miał pomóc w osiągnięciu tego celu. Najlepiej spośród naszych zawodników wypadł jednak ten, który na codzień zawody Grand Prix ogląda jedynie w telewizjii – mowa oczywiście o Jarosławie Hampelu. Jednak to nie „Mały” był gwiazdą turnieju w Lesznie. Ten wieczór należał do Leigh Adamsa, który spełnił swoje marzenie i zdobył Wielką Nagrodę Europy w mieście, które śmiało można określić jego drugim domem. Australijczyk bowiem przez trzynaście długich lat broni barw miejscowej Unii.

Premierowy wyścig Grand Prix Europy bezproblemowo zwycięża Nicki Pedersen, który tuż po starcie „zakłada” się na swych rywali. W drugiej gonitwie było znacznie ciekawiej Hampel przez trzy okrążenia „scigał” Grega Hancocka jednak Amerykanin nie pozwolił wydrzeć sobie trzecz oczek. W III i IV wyścigu polscy kibice przeżywali huśtawkę nastrojów. Najpierw Krzysztof Kasprzak spadł z drugiej pozycji na trzecią, bieg później Tomasz Gollob fantastycznym atakiem „wszedł” pomiędzy Nichollsa i Iversena wysuwając się tym samym na pierwsze miejsce. Biegi V i VI kończą się zwycięstwami faworytów Adamsa i Jonssona. W VII gonitwie znakomicie ze startu rusza Greg Hancock początkowo drugi jedzie Pedersen, ładnym atakiem przy krawężniku po pisauje się jednak Kasprzak. Cóż z tego jednak skoro kilka metrów dalej „Kasper” po pełnia błąd i spada na ostanią lokatę. Drugą serię kończy „bratobójczy” pojedynek Golloba z Hampelem. Zwycięża niezwykle szybki w tej częśći zawodów wychowanek bydgoskiej Polonii.

Trzecia kolejka startów rozpoczyna się od kolejnej „trójki” Golloba, który w pokonanym polu zostawia Crumpa i Kasprzaka. W biegu XI spotykają się Hampel (4 pkt.), Pedersen (5 pkt.) i Adams (5 pkt.) stawkę uzupełnia Niels K Iversen. Ku uciesze polskiej publiczności zwycięża Hampel niespodziewanie za jego plecami zjawia się Iversen, Adams po błędzie na jednym z wiraży spada na czwarte miejsce. Po trzech seriach startów na czele znajdowali się Gollob i Hancock którzy zgromadzili po 9 punktów, trzecią lokatę „okupywali” wspólnie Hampeli Jonsson 7 pkt. Kasprzak i Hola mieli na koncie zaledwie po dwa oczka.

Znakomitą passę podtrzymuje Greg Hancock, który zwycięża w XIII biegu. Kolejne trzy oczka notuje również Hampel. „Mały” stoczył wspaniały pojedynek z Rune Holtą, który po dwóch słabych startach w kolejnych zdobywa po dwa oczka. W XV wyścigu spotykają się Gollob, Pedersen i Jonsson. Niestety Polak wyraźnie przegrywa start i zostaje zamknięty przez rywali. Ostatecznie o długość motocykla przyjeżdża na metę trzeci przed Andreasem Jonssonem. Warto dodać, iż Gollob zmienił mtocykl przed tym wyścigiem. XVI gonitwę zwycięża Leigh Adams, imponując bardzo szybką jazdą.

Ostatnia seria przed biegami finałowymi znakomicie rozpoczęła się dla Biało Czerwonych. Bieg XVII wygrywa bowiem Hampel, który w tym momencie ma 13 punktów na koncie! Niestety w kolejnym biegu znów słabo spisuje się Tomek Gollob. „Chudy” zostaje wypchnięty na zewnętrzną przez Grega Hancocka i spada na ostanie miejsce, szybko uporał się jednak z Harrisem ale kończy ten wyścig z jednym tylko oczkiem. Bieg ten wygrywa Leigh Adams, który jako pierwszy pokonuje dziś Hancocka. Bardzo ciekawie było w XIX biegu. Bezdyskusyjnie wygrywa go co prawda Nicki Pedersen, jednak za plecami Duńczyka toczyła się nisamowita walka między trzema pozostałymi zawodnikami – Holtą, Andersenem i Crumpem. Karkołomna pogoń Australijczyka kończy się sukcesem „Crumpie” przesuwa się z czwartej pozycji na drugą zapewniając sobie tym samym udział w półfinałach! Szkoda, iż tak słabo pojechał Rune Holta, ewentualna wygrana w tej odsłonie dawała mu jeszcze nadzieje nawet na walkę o Wielki Finał. Ostatni wyścig przed biegami fianłowymi kończy się zwycięstwem Nielsa K. Iversena. Znów nie popisuje się Krzysztof Kasprzak, który zdobywa tylko jeden punkt wyprzedzając jedynie Lukasa Drymla.

Po zasadniczej części turnieju najlepszy okazał się Greg Hancock, który zdobył 14 punktów, za nim znaleźli się Jarosław Hampel (13 pkt.), Pedersen (12 pkt.), Adams i Gollob po (11 pkt.). Pierwszy z biegów półfinałowych kończy się zwycięstwem Adamsa o drugą lokatę zaciekle walczyli Hancock i niespodziewanie Iversen! Lepszy okazał się bardziej doświadczony Amerykanin. W drugim z półfinałów mieliśmy dwójkę naszych reprezentantów. Zdecydowanie korzystniejszy tor miał Jarek Hampel, który wybrał pierwsze pole. Gollbowi przypadł tor czwarty. Obok Biało Czerwonych w biegu tym brali udział Nicki Pedersen oraz Jason Crump. Znakomicie spod taśmy „wystrzelił Hampel i to on niezagrożenie mknął po zwycięstwo. Z tył działo się bardzo wiele. Początkowo drugi jechał Pedersen o trzecią pozycję walczyli Gollob i Crump. Australijczyk jakimś cudem „przebił się” przed Polaka i stawiając wszystko na jednał kartę odważnie „wszedł” na wejściu w ostatni wiraż pod Nicki Pedersena. Manewr powiódł się, jednak Crump atakując Nickiego lekko uderzył w maszynę Duńczyka, ten tylko czekał na taki obrót sprawy i w tym momencie „położył motocykl”. Sędzia „dał się nabrać” na tą zagrywkę Pedersena i wykluczył Australijczyka przyznając drugie miejsce Mistrzowi ¦wiata. Na nic zdały się tłumaczenia Jasona, sędzia pozostał nieugięty i podtrzymał swoją ocenę wyścigu.

Do Finału „dojechali” więc Jarosław Hampel, Leigh Adams, Greg Hancock i Nicki Pedersen. W takiej też kolejności ustawili się na starcie Wielkiego Finału. Niestety dla polskich kibiców tym razem „Mały” przespał moment startowy, na pierwsze miejsce wysunał się Adams i mimo licznych ataków Hancocka nie oddał go już do samej mety, trzeci dojechał Pedersen.

Turniej o Wielką Nagrodę Europy przeszedł już do historii. Wspaniale zapisał się w niej Leigh Adams, który ziścił swoje marzenia – zwyciężył turniej Grand Prix na torze w Lesznie. Był to siódmy triumf Australijczyka w zawodach o Mistrzostwo ¦wiata. Czy jest to początek drogi Adamsa na żużlowy Olimp? Zobaczymy. Polscy fani Jeszcze długo będą zapewne rozpatrywać przyczyny słabszej postawy Biało Czerwonych. Szkoda, że po tak ładnym początku w drugiej części zawodów „zagubił się” gdzieś Tomasz Gollob. Jarek Hampel znów nie wykorzystał olbrzymiej szansy na odniesienie pierwszego zwycięstwa w cyklu GP. Nad wynikiem Kasprzaka i Holty należy spuścić zasłonę milczenia. Sami zawodnicy i ich teamy muszą wyciągnąć wnioski z tych dwóch pierwszych turniejów by w kolejnych zaprezentować się znacznie korzystniej.

Klasyfikacja generalna:
1. L. Adams (2,3,0,3,3,3,6) 20
2. G. Hancock (3,3,3,3,2,2,4) 20
3. N. Pedersen (3,2,1,3,3,2,2) 16
4. J. Hampel (2,2,3,3,3,3,0) 16
5. T. Gollob (3,3,3,1,1,1) 12
6. N. K. Iversen (2,0,2,2,3,1) 10
7. A. Jonsson (3,3,1,0,2,0) 9
8. J. Crump (0,2,2,2,2,W) 8
9. F. Lindgren (1,1,1,2,2) 7
11. H. Andersen (0,1,3,1,1) 6
10. Ch. Harris (2,1,2,1,0) 6
12. R. Holta (0,0,2,2,0) 4
13. K. Kasprzak (1,0,1,0,1) 3
14. L. Tomicek (0,2,0,0,1) 3
15. S. Nicholls (1,1,0,0,D) 2
16. L. Dryml (1,0,0,1,0) 2
17. D. Baliński NS
18. K. Buczkowski NS

Bieg po biegu:
1. N. Pedersen, Ch. Harris, L. Dryml, L. Tomicek
2. G. Hancock, J. Hampel, F. Lindgren, J. Crump
3. A. Jonsson, L. Adams, K. Kasprzak, H. Andersen
4. T. Gollob, N. K. Iversen, S. Nicholls, R. Holta
5. L. Adams, L. Tomicek, F. Lindgren, R. Holta
6. A. Jonsson, J. Crump, Ch. Harris, N. K. Iversen
7. G. Hancock, N. Pedersen, S. Nicholls, K. Kasprzak
8. T. Gollob, J. Hampel, H. Andersen, L. Dryml
9. T. Gollob, J. Crump, K. Kasprzak, L. Tomicek
10. H. Andersen, Ch. Harris, F. Lindgren, S. Nicholls
11. J. Hampel, N. K. Iversen, N. Pedersen, L. Adams
12. G. Hancock, R. Holta, A. Jonsson, L. Dryml
13. G. Hancock, N. K. Iversen, H. Andersen, L. Tomicek
14. J. Hampel, R. Holta, Ch. Harris, K. Kasprzak
15. N. Pedersen, F. Lindgren, T. Gollob, A. Jonsson
16. L. Adams, J. Crump, L. Dryml, S. Nicholls
17. J. Hampel, A. Jonsson, L. Tomicek, S. Nicholls (D)
18. L. Adams, G. Hancock, T. Gollob, Ch. Harris
19. N. Pedersen, J. Crump, H. Andersen, R. Holta
20. N. K. Iversen, F. Lindgren, K. Kasprzak, L. Dryml

Półfinały:
21. L. Adams, G. Hancock, N. K. Iversen, A. Jonsson
22. J. Hampel, N. Pedersen, T. Gollob, J. Crump (W)

Wielki FINA£:
23. L. Adams, G. Hancock, N. Pedersen, J. Hampel
Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu