
Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski 2006 przeszedł z dniem dzisiejszym do historii, podobnie jak triumfator tych zawodów, zawodnik Unii Tarnów – Tomasz Gollob, który po raz siódmy już w swojej karierze założył legendarną „czapkę Kadyrowa”.Po raz drugi z rzędu organizatorem Finału IMP była tarnowska Unia. Tegoroczny Finał był co prawda uboższy o kilku czołowych żużlowców Kraju, na starcie nie pojawił się obrońca tytułu Janusz Kołodziej, jednak poziom dzisiejszych zawodów był niezwykle wysoki. Przed zawodami do ścisłego grona faworytów zaliczano: sześciokrotnego Mistrza Polski, zawodnika eSpeedway Team – Tomasza Golloba, Piotra Protasiewicza, Sebastiana Ułamka, oraz Wiesława Jagusia. Przewidywania fachowców się potwierdziły i ta czwórka zawodników należała do „głównych aktorów” dzisiejszych zawodów.
W biegu otwarcia zwyciężył Tomasz Gollob, który w pokonanym polu zostawił Jabłońskiego, Słabonia i Adama Skórnickiego. Drugi wyścig również bez historii, po dobrym starcie i rozegraniu pierwszego łuku z przodu znalazł się Rafał Dobrucki, który zwyciężył w tym biegu m. in. Jarosława Hampela. III bieg dostarczył większych emocji, po przegranym starcie fantastyczną „akcją” popisał się Sebastian Ułamek, który atakiem „po szerokiej” objechał wszystkich rywali zdobył trzy punkty. W wyścigu kończącym pierwszą serię wygrał Wiesław Jaguś, początkowo jednak prowadził Jacek Krzyżaniak, zbyt kurczowo „trzymał się” krawężnika co wykorzystał „Jagoda”.
Druga seria rozpoczęła się od zwycięstwa Jarosława Hampela, który skutecznie zablokował atak tuż przy bandzie przypuszczony przez S. Ułamka. W kolejnym wyścigu oglądaliśmy ciekawą walkę Jabłońskiego z Chrzanowskim, zajęci sobą nie zorientowali się iż „po dużej” wyprzedził ich Wiesław Jaguś, który ostatecznie zwyciężył ten wyścig przed J. Gollobem oraz wspomnianą wcześniej dwójką. Siódmą gonitwę zwycięża po „atomowym” starcie Protasiewicz, za jego plecami ciekawą walkę toczyli ze sobą Skórnicki z Jędrzejakiem. VIII wyścig to jeden z najładniejszych w całych zawodach. Z czwartego toru niczym z katapulty „wystrzelił” Jacek Rempała, „zamknięty” na starcie został Tomasz Gollob, którzy przez chwilę jechał nawet na czwartej pozycji! „Chudy” szybko uporał się z Balińskim i Dobruckim ruszając w szaleńczą pogoń za Rempałą, jednak ten cały czas umiejętnie bronił swojej pozycji, blokując wszelkie ataki Golloba. Wyścig zakończył się więc niespodzewaną wygraną zawodnika TŻ-u Sipma Lublin. Po dwóch kolejkach na czele klasyfikacji znajdował się Jaguś z kompletem 6 punktów, jedno oczko mniej mieli Ułamek, Gollob i Hampel.
IX odsłona rozpoczęła się od kolejnego świetnego startu Jacka Rempały, tym razem jednak wychowanek tarnowskiej Unii, nie zdołał obronić pierwszego miejsca, bowiem fantastycznie zaatakował Protasiewicz i na wyjściu z pierwszego łuku prowadził już Bydgoszczanin. Sensacyjnie rozpoczął się dziesiąty wyścig, po znakomitym starcie prowadził Baliński, za jego plecami trwała walka pomiędzy Jabłońskim i Sucheckim, czwarty natomiast jechał Jarosław Hampel! Dobrze jadący w tych zawodach Jabłoński nie oddał drugiej pozycji Sucheckiemu, mimo iż przez chwilę Zielonogórzanin jechał drugi. Tymczasem „podrażniony” całą sytuacją Hampel na czwartym okrążeniu zaczął się zbliżać do Sucheckiego, zawodnik Atlasu przypuścił decydujący atak na ostatnim łuku, wykonując klasyczne „nożyce” obydwaj zawodnicy wpadli na metę niemal równo, dzięki telewizyjnym powtórkom sędzia przyznał jedno oczko Sucheckiemu. W następnym biegu „wpadkę” zaliczył inny z faworytów – Sebastian Ułamek. Częstochowianin został zablokowany na pierwszym łuku przez Dobruckiego i później niewiele już mógł zrobić, wyścig zwyciężył Jaguś, który tym samym po trzech seriach był ciągle niepokonany. Niezwykle interesujący przebieg miał dwunasty bieg. Start wygrał Jędrzejak, jednak już na wyjściu z drugiego łuku skutecznym atakiem tuż przy bandzie popisał się T. Gollob, w dalszej części wyścigu kapitalną akcję wykonał Chrzanowski i również wyprzedził Ostrowianina.
Wyścig numer XIII okazał się pechowy dla dotychczasowego lidera – Wiesława Jagusia. Torunianin „zaspał” start, próbował nadrobić tę stratę już na pierwszym łuku, jednak postawiło motocykl „Jagody”. W tym momencie wydawało się, iż Jaguś będzie kolejnym z faworytów, który zaliczy czwarte miejsce. Nic bardziej mylnego. Zawodnik Adriany Toruń już na drugim okrążeniu wyprzedził słabiutkiego dziś Słabonia, na kolejnym okrążeniu był już przed Balińskim, na wyprzedzenie Jędrzejaka brakło jednak czasu. XIV i XV wyścig wygrywają zawodnicy na co dzień ścigający się w cyklu Grand Prix – P. Protasiewicz i J. Hampel. W XVI gonitwie drugiej porażki w dzisiejszych zawodach doznaje Tomasz Gollob. Zawodnik tarnowskiej Unii źle wyszedł ze startu i początkowo jechał nawet czwarty, szybko wyprzedził starszego brata – Jacka, i rozpoczął „pościg” za Z. Sucheckim, który wcale nie ułatwiał zadania Gollobowi i długo bronił się przed atakami najlepszego polskiego żużlowca, kiedy Gollob wreszcie wyprzedził Sucheckiego starta do Ułamka była już zbyt duża i to Częstochowianin wygrał ten bieg.
Przed ostatnią serią startów prowadził ciągle Jaguś 11 pkt. przed T. Gollobem 10 pkt, za tą dwójką znajdowała się grupa zawodników z ośmioma oczkami.
Bieg XVIII miał duże rozstrzygnąć, który z zawodników jadących w tej gonitwie zdobędzie medal Mistrzostw Polski. Szansę taką mieli Ułamek, Rempała i Jabłoński. Stawkę tego wyścigu uzupełniał Jędrzejak. Najlepiej ze startu ruszyli Rempała i Ułamek. Częstochowianin był jednak minimalnie szybszy przy wejściu w pierwszy wiraż i „założył” Rempałę. Zawodnik TŻ-u próbował gonić Ułamka jednak, skutecznie zaatakował drugą pozycję Damian Baliński i wyprzedził Rempałę, który po błędzie na kolejnym okrążeniu „spadł” na czwarte miejsce. Bieg zwyciężył Ułamek i ukończył zawody z dorobkiem 11 punktów, o tym jednak jaki medal przypadnie dla zawodnika Złomrexu zadecydować miał ostatni XX wyścig. Na starcie do tego biegu stanęli: Hampel (8 pkt.), Jaguś (11 pkt.), Protasiewicz (8 pkt.) i T. Gollob (10 pkt.). Dzięki znakomitemu wyjściu z pod taśmy na czele stawki znalazł się zawodnik Unii Tarnów, jak cień podążał za nim Hampel, trzeci natomiast jechał Jaguś. Mimo, iż cała trójka jechała w niewielkich odległościach kolejność nie uległa już zmianie. Tym samym Gollob zdobył 13 punktów i tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, tytuł wicemistrza Kraju przypadł Jagusiowi, a trzecie miejsce zdobył Sebastian Ułamek.
Wyniki tegorocznego Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski nie są zaskakujące. Tytuł trafił w ręce ciągle najlepszego żużlowca w Polsce, który dzisiejszym osiągnięciem zaprzeczył pojawiającym się „głosom”, iż „czas Tomasza Golloba dobiega końca”. Póki co Gollob niepodzielnie panuje na krajowym „podwórku”, inni zawodnicy próbują co prawda „gonić” zawodnika Unii Tarnów, jednak ciągle jeszcze to właśnie On jest Najlepszym żużlowcem Polski. Srebrny medal trafił „w ręce” W. Jagusia, który prezentował się dziś znakomicie, zabrakło naprawdę niewiele do tego by pokonać Tomasza Golloba. Brązowy medal pojechał do Częstochowy, była szansa na więcej, jednak „wpadka” jaka przydarzyła się S. Ułamkowi w XI bieg przekreśliła szansę na wyższą lokatę.
Niezwykle ciekawe i obfitujące w wiele wyprzedzeń zawody mogły się podobać licznie zgromadzonej publiczności, koronację najlepszych zakończył wspaniały pokaz sztucznych ogni.
Klasyfikacja IMP 2006:
1. Tomasz Gollob - Unia Tarnów (3,2,3,2,3) - 13
2. Wiesław Jaguś - KS Toruń (3,3,3,2,1) - 12
3. Sebastian Ułamek - Włókniarz Częstochowa (3,2,0,3,3) - 11
4. Jarosław Hampel - Atlas Wrocław (2,3,0,3,2) - 10
5. Krzysztof Jabłoński - GKŻ Gdańsk (2,1,2,3,2) - 10
6. Rafał Dobrucki - Unia Leszno (3,1,2,0,3) - 9
7. Piotr Protasiewicz - Budlex Bydgoszcz (1,3,3,1,0) - 8
8. Jacek Rempała - TŻ Lublin (1,3,2,2,0) - 8
9. Damian Baliński - Unia Leszno (2,0,3,1,2) - 8
10. Tomasz Jędrzejak - Intar Lazur Ostrów (1,2,1,3,1) - 8
11. Jacek Gollob - Unia Tarnów (0,2,1,0,3) - 6
12. Jacek Krzyżaniak - GTŻ Grudziądz (2,1,0,2,1) - 6
13. Zbigniew Suchecki - Kronopol Zielona Góra (0,0,1,1,2) - 4
14. Tomasz Chrzanowski - Marma PF Rzeszów (0,0,2,0,1) - 3
15. Adam Skórnicki - PSŻ Poznań (0,1,1,1,0) - 3
16. Krzysztof Słaboń - KS Toruń (1,0,0,0,0) - 1
Bieg po biegu:
1. T.Gollob, Jabłoński, Słaboń, Skórnicki
2. Dobrucki, Hampel, Jędrzejak, J.Gollob
3. Ułamek, Baliński, Protasiewicz, Chrzanowski
4. Jaguś, Krzyżaniak, J.Rempała, Suchecki
5. Hampel, Ułamek, Krzyżaniak, Słaboń
6. Jaguś, J.Gollob, Jabłoński, Chrzanowski
7. Protasiewicz, Jędrzejak, Skórnicki, Suchecki
8. Rempała, T.Gollob, Dobrucki, Baliński
9. Protasiewicz, J.Rempała, J.Gollob, Słaboń
10. Baliński, Jabłoński, Suchecki, Hampel
11. Jaguś, Dobrucki, Skórnicki, Ułamek
12. T.Gollob, Chrzanowski, Jędrzejak, Krzyżaniak
13. Jędrzejak, Jaguś, Baliński, Słaboń
14. Jabłoński, Krzyżaniak, Protasiewicz, Dobrucki
15. Hampel, J.Rempała, Skórnicki, Chrzanowski
16. Ułamek, T.Gollob, Suchecki, J.Gollob
17. Dobrucki, Suchecki, Chrzanowski, Słaboń (d4)
18. Ułamek, Jabłoński, Jędrzejak, J.Rempała
19. J.Gollob, Baliński, Krzyżaniak, Skórnicki
20. T.Gollob, Hampel, Jaguś, Protasiewicz
R1. Krzysztof Buczkowski - Polonia Bydgoszcz (NS)
R2. Karol Ząbik - KS Toruń (NS)
NCD: Jarosław Hampel w biegu V (71,37)
Sędzia: Andrzej Terlecki
Widzów: 10600