
W najbliższy wtorek tj. 15 sierpnia 2006 zostanie rozegrany 58 Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Podobnie jak rok temu finał krajowego czempionatu odbędzie się na torze aktualnych Drużynowych Mistrzów Polski – zespołu Unii Tanów. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski należy do najbardziej prestiżowych imprez w naszym kraju. Pierwsze zawody z cyklu IMP zostały rozegrane w 1932 roku w Mysłowicach, wówczas jeszcze zawodnicy startowali na odpowiednio zmodyfikowanych motocyklach szosowych, oraz z podziałami na klasy w zależności od pojemności silnika. W turnieju tym zwyciężył Alfred Weyl (KM Unia Poznań). Od 1949 roku rozgrywki o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski odbywają się pod patronatem Polskiego Związku Motorowego według zasad zbliżonych do tych jakie obowiązują współcześnie. Zdobywcy tego trofeum na trwałe wpisują się w annały polskiego sportu żużlowego. Najwięcej tytułów Indywidualnego Mistrza Polski posiada Tomasz Gollob, który zwyciężał w tych rozgrywkach sześciokrotnie. Zawodnik tarnowskiej Unii staje więc przed okazją do wywalczenia siódmego tytułu Mistrza Polski, najpierw jednak musi pokonać plejadę najlepszych krajowych zawodników, którzy wywalczyli awans do tarnowskiego finału.
Niestety, jak to często w sporcie żużlowym bywa na starcie tej imprezy zabraknie kilku czołowych żużlowców. Pomimo wywalczonego wcześniej awansu do czołowej 16-tki, we wtorkowym finale zabraknie Adriana Miedzińskiego, który doznał kontuzji podczas Finału MIMP w Toruniu. Do końca nie jest pewny także udział w tej imprezie obrońcy tytułu mistrzowskiego – zawodnika eSpeedway Team Janusza Kołodzieja, ostateczną decyzję zawodnik podejmie tuż przed zawodami. W turnieju tym nie wystąpią również z różnych przyczyn, tak znakomici zawodnicy jak: Rune Holta, Grzegorz Walasek czy Krzysztof Kasprzak.
Faworytem numer jeden tej imprezy jest najlepszy aktualnie polski zawodnik – Tomasz Gollob. Dodatkowym atutem młodszego z braci Gollobów jest fakt, iż zawody te zostaną rozegrane na doskonale mu znanym torze w Tarnowie. W roku ubiegłym Gollob był bardzo bliski wywalczenia tytułu mistrzowskiego, jednak trofeum to „zgarnął mu z przed nosa” Janusz Kołodziej, który po fantastycznym wyścigu pokonał swojego starszego kolegę. Obok T. Golloba w walce o medale winni się liczyć Piotr Protasiewicz, Sebastian Ułamek czy Jarosław Hampel.
Oto sylwetki uczestników 58. Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski:
1.
Krzysztof Słaboń (Adriana Toruń) – Występ w tarnowskim finale będzie debiutem dla tego zawodnika w imprezie tej rangi. Żużlowiec słynący z niesłychanej waleczności może „namieszać” w tych zawodach, jeśli spasuje się z torem może sprawić niespodziankę.
Æwierćfinał: I m. 15 pkt
Półfinał: IV m. 10 pkt.
Starty w Finale: debiut
2.
Krzysztof Jabłoński (GKŻ Gdańsk) – Jeden z dwójki finalistów, który startuje na co dzień w drugoligowym zespole. Dla Jabłońskiego będzie to pierwszy występ w tej imprezie, nie ma więc nic do stracenia, aczkolwiek wydaje się, iż w starciu z zawodnikami ekstraligowymi będzie mu bardzo trudno osiągnąć korzystny wynik.
Æwierćfinał: VIII m . 8 pkt.
Półfinał: IV m. 10 pkt.
Starty w Finale: debiut
3.
Adam Skórnicki (PSŻ Poznań) – Reprezentant drugoligowego PSŻ-u należy do najoryginalniejszych żużlowców w kraju. Na co dzień występuje również w Oxford Cheetahs, oraz Bajen Speedway Sztokholm. W finale będzie miał okazję zmierzyć swoje umiejętności z zawodnikami z wyższych lig. Nie powinien jednak odegrać większej roli w tych zawodach
Æwierćfinał: IV m. 11 pkt.
Półfinał: III m. 11 pkt.
Starty w Finale: debiut
4.
Tomasz Gollob (Unia Tarnów) – Ikona polskiego sportu żużlowego. Medalista Mistrzostw ¦wiata i multimedalista Mistrzostw Polski. Faworyt numer jeden całej imprezy. Ostatni raz tytuł mistrzowski wywalczył cztery lata temu w Toruniu. Mimo upływających lat ciągle uważany za najlepszego żużlowca w Polsce
Półfinał: V m. 10 pkt.
Starty w Finale: III m. 12 pkt., III m. 12 pkt., IV m. 9 pkt., I m. 14 pkt., I m . 15 pkt., I m. 14 pkt, I m. 14+3 pkt., IV m. 11 pkt., III m. 11 pkt., II m. 13 pkt., II m. 14+w pkt., I m. 14 pkt., I m. 11 pkt., II m. 14 pkt., VI m. 9 pkt., II m. 14 pkt.
5.
Jarosław Hampel (Atlas Wrocław) – „Numer dwa” w polskim speedway’u. Przez wielu uważany za „następcę” T. Golloba. Mimo młodego wieku zdążył już zdobyć dwukrotnie srebrny medal IMP było to w Pile 2000 r., oraz w Częstochowie 2004 r. Czas więc na „złoto”. Będzie to jednak niezwykle trudne zadanie, gdyż Hampel nie czuje się najlepiej na tarnowskim owalu.
Półfinał: I m. 13 pkt.
Starty w Finale: II m. 9pkt., VIII m. 7 pkt., IX m. 4 pkt., V m. 10 pkt., II m. 13+2 pkt.
6.
Jacek Gollob (Unia Tarnów) – Starszy z braci Gollobów był już w swojej karierze dwukrotnie Indywidualnym Mistrzem Polski. W roku ubiegłym zajął trzecie miejsce obok Janusza Kołodzieja i swojego brata – Tomasza. Trudno jednak wymieniać osobę J. Golloba w gronie faworytów, gdyż obecny sezon należy do najgorszych na przestrzeni całej jego kariery.
Półfinał: V m. 9 pkt.
Starty w Finale: XII m. 4 pkt., VIII m. 7 pkt., XIII m. 4 pkt., V m. 10 pkt., I m. 14 pkt., IV m. 11 pkt., I m. 12 pkt., XII m. 4 pkt., III m. 13 pkt.
7.
Tomasz Jędrzejak (KM Ostrów) – Popularny „Ogór” w roku 2003 odniósł chyba największy sukces indywidualny, bowiem na torze w Bydgoszczy wywalczył brązowy krążek IMP. Dwa kolejne występy kończyły się jednak zupełną klapą. Jędrzejak ma więc okazję by poprawić swoje osiągnięcia.
Æwierćfinał:II m. 13 pkt.
Półfinał: VII m. 9 pkt.
Starty w Finale: III m. 12 pkt., XVI m. 3 pkt., XVI m. 1 pkt.
8.
Adrian Miedziński (Adriana Toruń) – Najprawdopodobniej „Miedziak” nie wystąpi 15 sierpnia w Tarnowie. Wielka szkoda, gdyż jest to obecnie jeden z najlepszych juniorów w kraju. Potrafi znakomicie dopasować się do trudnego tarnowskiego toru, co potwierdził podczas ubiegłorocznego spotkania Unii i Adriany w rundzie zasadniczej.
Æwierćfinał: II m. 12 pkt.
Półfinał: VI m. 9 pkt.
Starty w Finale: debiut
9.
Sebastian Ułamek (Złomrex Włókniarz Częstochowa) – Jeden z liderów częstochowskiego zespołu. Ostatnio notuje znakomite występy w rozgrywkach angielskiej Elite League i szwedzkiej Elitserien. Ubiegłoroczny finał nie będzie najmilej wspominał po dwóch pierwszych zwycięstwach, w następnych wyścigach dojeżdżał do met na czwartych miejscach.
Æwierćfinał: V m. 10 pkt.
Półfinał: II m. 13 pkt.
Starty w Finale: VII m. 8 pkt., VI m. 9 pkt., VII m. 7 pkt., III m. 13+2 pkt. X m. 6 pkt.
10.
Tomasz Chrzanowski (Stal Rzeszów) – Wychowanek toruńskiego klubu, obecnie zawodnik Stali Rzeszów. Do tej pory dwukrotnie wystąpił w finale krajowego czempionatu, jednak bez większych sukcesów, być może tarnowski finał będzie dla „Chrzanka” szczęśliwy?
Æwierćfinał: VI m. 9+2 pkt.
Półfinał: VI m. 10 pkt.
Starty w Finale: XIII m. 5 pkt., VIII m. 7 pkt
11.
Piotr Protasiewicz (BTŻ Polonia Bydgoszcz) – „Pepe” zaliczany jest do ścisłego grona faworytów 58. Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski. Protasiewicz zna już „smak” tytułu mistrzowskiego w 1999 roku na torze w Bydgoszczy zdobył swój pierwszy i jedyny złoty medal IMP. Podczas meczu ligowego w Tarnowie zaliczył fantastyczny występ uwieńczony 17 punktową zdobyczą.
Półfinał: III m. 10 pkt.
Starty w Finale: VI m. pkt., VII m. 9 pkt., I m. 14+u, XIV m. 2 pkt., XIII m. 4 pkt., V m. 8 pkt., XI m. 6 pkt., X m. 6 pkt., IV m. 11 pkt.
12.
Damian Baliński (Unia Leszno) – Dla 30-letniego zawodnika leszczyńskiej Unii będzie to już IX występ w tej prestiżowej imprezie. Jak dotychczas nie udało mu się wywalczyć żadnego z krążków, najczęściej udział w Finale kończył na pozycjach w środku stawki. Jeśli będzie miał „swój dzień” może zaskoczyć rywali.
Æwierćfinał: III m. 12 pkt.
Półfinał: II m. 12 pkt.
Starty w Finale: IX m. 8 pkt., IX m. 6 pkt., VI m. 9 pkt., X m. 5 pkt., XII m. 3 pkt., VII m. 7 pkt., IX m. 6 pkt., XI m. 5 pkt.
13.
Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) – We wspaniałym stylu wywalczył tytuł mistrzowski w ubiegłym roku pozostawiając w pokonanym polu między innymi samego Tomasza Golloba. Ten sezon dla młodego Tarnowianina jest strasznie pechowy. Dwa tygodnie temu odniósł drugą juz kontuzję obojczyka w tym roku. O tym czy wystartuje dowiemy się tuż przed zawodami.
Półfinał: VIII m. 9 pkt.
Starty w Finale: I m. 15 pkt.
14.
Wiesław Jaguś (Adriana Toruń) – Jeden z najlepszych żużlowców w kraju, jednak jak dotychczas nie miał szczęścia do zawodów o IMP. Największy sukces odniósł w 1998 na torze w Bydgoszczy kiedy w dodatkowym biegu pokonał M. Staszewskiego i wywalczył brązowy medal. Æwierćfinał i półfinał ukończył bez straty punktu, wygrywając wszystkie swoje starty. Czy powtórzy wyczyn J. Kołodzieja i w finale zwycięży z kompletem punktów?
Æwierćfinał: I m. 15 pkt.
Półfinał: I m. 12 pkt.
Starty w Finale: III m. 11+3 pkt., XV m. 3 pkt., XV m. 2 pkt., VII m. 8 pkt., IV m. 10 pkt., XIV m. 4 pkt.
15.
Zbigniew Suchecki (ZKŻ Zielona Góra) – Młody Zielonogórzanin będzie debiutował w tej imprezie. Trudno oczekiwać od niego większych sukcesów, już sam fakt znalezienia się w gronie 16-tki najlepszych żużlowców w kraju to olbrzymi sukces dla tego zawodnika.
Æwierćfinał: VI m. 10 pkt.
Półfinał: VII m. 9 pkt.
Starty w Finale: debiut
16.
Jacek Rempała (TŻ Lublin) – Wychowanek tarnowskiej Unii, obecnie startujące w pierwszoligowym TŻ-cie Lublin. Najstarszy z klanu Rempałów będzie chciał się zapewne pokazać z jak najlepszej strony na doskonale znanym sobie tarnowskim torze. Może okazać się „czarnym koniem” całych zawodów.
Æwierćfinał: VI m. 10+3 pkt.
Półfinał: VIII m. 8+3pkt.
Starty w Finale: VI m. 10 pkt., VI m. 9 pkt., XI m. 6 pkt., V m. 8 pkt., XII m. 5 pkt., XIV m. 3 pkt., XIV m. 3 pkt., XI m. 5 pkt., X m. 6 pkt., XV m. 2 pkt., XIV m. 2 pkt. <
Rezerwowi:
17.
Krzysztof Buczkowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) – Krzysztofowi nie udała się co prawda sztuka awansu do czołowej 16-tki, jednak wobec kontuzji Adriana Miedzińskiego, występ tego 21-letniego zawodnika jest wielce prawdopodobny. Stać go na dobry wynik.
Æwierćfinał: VII m. 9+1 pkt.
Półfinał: IX m. 8+2 pkt.
Starty w Finale: debiut
18.
Rafał Dobrucki (Unia Leszno) – Podobnie jak w przypadku Buczkowskiego, istnieje szansa, iż wystąpi w Finale. Wszystko zależeć będzie od tego jaką decyzję podejmie Janusz Kołodziej. Potrafi wygrywać z każdym, jeśli odpowiednio dopasuje sprzęt do toru może „napsuć krwi” faworytom.
Æwierćfinał: III m. 10 pkt.
Półfinał: IX m. 7+3 pkt.
Starty w Finale: IX m. 7 pkt., III m. 11+3 pkt., XII m. 5 pkt., VII m. 5 pkt., VIII m. 7 pkt.