eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 190
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  FINA£ Indywidualnych Mistrzostw Polski (zapowiedź)
 2006-08-14 13:03:09  Patryk Rojek    inf.własna
W najbliższy wtorek tj. 15 sierpnia 2006 zostanie rozegrany 58 Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Podobnie jak rok temu finał krajowego czempionatu odbędzie się na torze aktualnych Drużynowych Mistrzów Polski – zespołu Unii Tanów. Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski należy do najbardziej prestiżowych imprez w naszym kraju. Pierwsze zawody z cyklu IMP zostały rozegrane w 1932 roku w Mysłowicach, wówczas jeszcze zawodnicy startowali na odpowiednio zmodyfikowanych motocyklach szosowych, oraz z podziałami na klasy w zależności od pojemności silnika. W turnieju tym zwyciężył Alfred Weyl (KM Unia Poznań). Od 1949 roku rozgrywki o tytuł Indywidualnego Mistrza Polski odbywają się pod patronatem Polskiego Związku Motorowego według zasad zbliżonych do tych jakie obowiązują współcześnie. Zdobywcy tego trofeum na trwałe wpisują się w annały polskiego sportu żużlowego. Najwięcej tytułów Indywidualnego Mistrza Polski posiada Tomasz Gollob, który zwyciężał w tych rozgrywkach sześciokrotnie. Zawodnik tarnowskiej Unii staje więc przed okazją do wywalczenia siódmego tytułu Mistrza Polski, najpierw jednak musi pokonać plejadę najlepszych krajowych zawodników, którzy wywalczyli awans do tarnowskiego finału.

Niestety, jak to często w sporcie żużlowym bywa na starcie tej imprezy zabraknie kilku czołowych żużlowców. Pomimo wywalczonego wcześniej awansu do czołowej 16-tki, we wtorkowym finale zabraknie Adriana Miedzińskiego, który doznał kontuzji podczas Finału MIMP w Toruniu. Do końca nie jest pewny także udział w tej imprezie obrońcy tytułu mistrzowskiego – zawodnika eSpeedway Team Janusza Kołodzieja, ostateczną decyzję zawodnik podejmie tuż przed zawodami. W turnieju tym nie wystąpią również z różnych przyczyn, tak znakomici zawodnicy jak: Rune Holta, Grzegorz Walasek czy Krzysztof Kasprzak.

Faworytem numer jeden tej imprezy jest najlepszy aktualnie polski zawodnik – Tomasz Gollob. Dodatkowym atutem młodszego z braci Gollobów jest fakt, iż zawody te zostaną rozegrane na doskonale mu znanym torze w Tarnowie. W roku ubiegłym Gollob był bardzo bliski wywalczenia tytułu mistrzowskiego, jednak trofeum to „zgarnął mu z przed nosa” Janusz Kołodziej, który po fantastycznym wyścigu pokonał swojego starszego kolegę. Obok T. Golloba w walce o medale winni się liczyć Piotr Protasiewicz, Sebastian Ułamek czy Jarosław Hampel.

Oto sylwetki uczestników 58. Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski:

1. Krzysztof Słaboń (Adriana Toruń) – Występ w tarnowskim finale będzie debiutem dla tego zawodnika w imprezie tej rangi. Żużlowiec słynący z niesłychanej waleczności może „namieszać” w tych zawodach, jeśli spasuje się z torem może sprawić niespodziankę.
Æwierćfinał: I m. 15 pkt
Półfinał: IV m. 10 pkt.
Starty w Finale: debiut

2. Krzysztof Jabłoński (GKŻ Gdańsk) – Jeden z dwójki finalistów, który startuje na co dzień w drugoligowym zespole. Dla Jabłońskiego będzie to pierwszy występ w tej imprezie, nie ma więc nic do stracenia, aczkolwiek wydaje się, iż w starciu z zawodnikami ekstraligowymi będzie mu bardzo trudno osiągnąć korzystny wynik.
Æwierćfinał: VIII m . 8 pkt.
Półfinał: IV m. 10 pkt.
Starty w Finale: debiut

3. Adam Skórnicki (PSŻ Poznań) – Reprezentant drugoligowego PSŻ-u należy do najoryginalniejszych żużlowców w kraju. Na co dzień występuje również w Oxford Cheetahs, oraz Bajen Speedway Sztokholm. W finale będzie miał okazję zmierzyć swoje umiejętności z zawodnikami z wyższych lig. Nie powinien jednak odegrać większej roli w tych zawodach
Æwierćfinał: IV m. 11 pkt.
Półfinał: III m. 11 pkt.
Starty w Finale: debiut

4. Tomasz Gollob (Unia Tarnów) – Ikona polskiego sportu żużlowego. Medalista Mistrzostw ¦wiata i multimedalista Mistrzostw Polski. Faworyt numer jeden całej imprezy. Ostatni raz tytuł mistrzowski wywalczył cztery lata temu w Toruniu. Mimo upływających lat ciągle uważany za najlepszego żużlowca w Polsce
Półfinał: V m. 10 pkt.
Starty w Finale: III m. 12 pkt., III m. 12 pkt., IV m. 9 pkt., I m. 14 pkt., I m . 15 pkt., I m. 14 pkt, I m. 14+3 pkt., IV m. 11 pkt., III m. 11 pkt., II m. 13 pkt., II m. 14+w pkt., I m. 14 pkt., I m. 11 pkt., II m. 14 pkt., VI m. 9 pkt., II m. 14 pkt.

5.Jarosław Hampel (Atlas Wrocław) – „Numer dwa” w polskim speedway’u. Przez wielu uważany za „następcę” T. Golloba. Mimo młodego wieku zdążył już zdobyć dwukrotnie srebrny medal IMP było to w Pile 2000 r., oraz w Częstochowie 2004 r. Czas więc na „złoto”. Będzie to jednak niezwykle trudne zadanie, gdyż Hampel nie czuje się najlepiej na tarnowskim owalu.
Półfinał: I m. 13 pkt.
Starty w Finale: II m. 9pkt., VIII m. 7 pkt., IX m. 4 pkt., V m. 10 pkt., II m. 13+2 pkt.

6. Jacek Gollob (Unia Tarnów) – Starszy z braci Gollobów był już w swojej karierze dwukrotnie Indywidualnym Mistrzem Polski. W roku ubiegłym zajął trzecie miejsce obok Janusza Kołodzieja i swojego brata – Tomasza. Trudno jednak wymieniać osobę J. Golloba w gronie faworytów, gdyż obecny sezon należy do najgorszych na przestrzeni całej jego kariery.
Półfinał: V m. 9 pkt.
Starty w Finale: XII m. 4 pkt., VIII m. 7 pkt., XIII m. 4 pkt., V m. 10 pkt., I m. 14 pkt., IV m. 11 pkt., I m. 12 pkt., XII m. 4 pkt., III m. 13 pkt.

7.Tomasz Jędrzejak (KM Ostrów) – Popularny „Ogór” w roku 2003 odniósł chyba największy sukces indywidualny, bowiem na torze w Bydgoszczy wywalczył brązowy krążek IMP. Dwa kolejne występy kończyły się jednak zupełną klapą. Jędrzejak ma więc okazję by poprawić swoje osiągnięcia.
Æwierćfinał:II m. 13 pkt.
Półfinał: VII m. 9 pkt.
Starty w Finale: III m. 12 pkt., XVI m. 3 pkt., XVI m. 1 pkt.

8. Adrian Miedziński (Adriana Toruń) – Najprawdopodobniej „Miedziak” nie wystąpi 15 sierpnia w Tarnowie. Wielka szkoda, gdyż jest to obecnie jeden z najlepszych juniorów w kraju. Potrafi znakomicie dopasować się do trudnego tarnowskiego toru, co potwierdził podczas ubiegłorocznego spotkania Unii i Adriany w rundzie zasadniczej.
Æwierćfinał: II m. 12 pkt.
Półfinał: VI m. 9 pkt.
Starty w Finale: debiut

9. Sebastian Ułamek (Złomrex Włókniarz Częstochowa) – Jeden z liderów częstochowskiego zespołu. Ostatnio notuje znakomite występy w rozgrywkach angielskiej Elite League i szwedzkiej Elitserien. Ubiegłoroczny finał nie będzie najmilej wspominał po dwóch pierwszych zwycięstwach, w następnych wyścigach dojeżdżał do met na czwartych miejscach.
Æwierćfinał: V m. 10 pkt.
Półfinał: II m. 13 pkt.
Starty w Finale: VII m. 8 pkt., VI m. 9 pkt., VII m. 7 pkt., III m. 13+2 pkt. X m. 6 pkt.

10. Tomasz Chrzanowski (Stal Rzeszów) – Wychowanek toruńskiego klubu, obecnie zawodnik Stali Rzeszów. Do tej pory dwukrotnie wystąpił w finale krajowego czempionatu, jednak bez większych sukcesów, być może tarnowski finał będzie dla „Chrzanka” szczęśliwy?
Æwierćfinał: VI m. 9+2 pkt.
Półfinał: VI m. 10 pkt.
Starty w Finale: XIII m. 5 pkt., VIII m. 7 pkt

11. Piotr Protasiewicz (BTŻ Polonia Bydgoszcz) – „Pepe” zaliczany jest do ścisłego grona faworytów 58. Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski. Protasiewicz zna już „smak” tytułu mistrzowskiego w 1999 roku na torze w Bydgoszczy zdobył swój pierwszy i jedyny złoty medal IMP. Podczas meczu ligowego w Tarnowie zaliczył fantastyczny występ uwieńczony 17 punktową zdobyczą.
Półfinał: III m. 10 pkt.
Starty w Finale: VI m. pkt., VII m. 9 pkt., I m. 14+u, XIV m. 2 pkt., XIII m. 4 pkt., V m. 8 pkt., XI m. 6 pkt., X m. 6 pkt., IV m. 11 pkt.

12. Damian Baliński (Unia Leszno) – Dla 30-letniego zawodnika leszczyńskiej Unii będzie to już IX występ w tej prestiżowej imprezie. Jak dotychczas nie udało mu się wywalczyć żadnego z krążków, najczęściej udział w Finale kończył na pozycjach w środku stawki. Jeśli będzie miał „swój dzień” może zaskoczyć rywali.
Æwierćfinał: III m. 12 pkt.
Półfinał: II m. 12 pkt.
Starty w Finale: IX m. 8 pkt., IX m. 6 pkt., VI m. 9 pkt., X m. 5 pkt., XII m. 3 pkt., VII m. 7 pkt., IX m. 6 pkt., XI m. 5 pkt.

13. Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) – We wspaniałym stylu wywalczył tytuł mistrzowski w ubiegłym roku pozostawiając w pokonanym polu między innymi samego Tomasza Golloba. Ten sezon dla młodego Tarnowianina jest strasznie pechowy. Dwa tygodnie temu odniósł drugą juz kontuzję obojczyka w tym roku. O tym czy wystartuje dowiemy się tuż przed zawodami.
Półfinał: VIII m. 9 pkt.
Starty w Finale: I m. 15 pkt.

14. Wiesław Jaguś (Adriana Toruń) – Jeden z najlepszych żużlowców w kraju, jednak jak dotychczas nie miał szczęścia do zawodów o IMP. Największy sukces odniósł w 1998 na torze w Bydgoszczy kiedy w dodatkowym biegu pokonał M. Staszewskiego i wywalczył brązowy medal. Æwierćfinał i półfinał ukończył bez straty punktu, wygrywając wszystkie swoje starty. Czy powtórzy wyczyn J. Kołodzieja i w finale zwycięży z kompletem punktów?
Æwierćfinał: I m. 15 pkt.
Półfinał: I m. 12 pkt.
Starty w Finale: III m. 11+3 pkt., XV m. 3 pkt., XV m. 2 pkt., VII m. 8 pkt., IV m. 10 pkt., XIV m. 4 pkt.

15. Zbigniew Suchecki (ZKŻ Zielona Góra) – Młody Zielonogórzanin będzie debiutował w tej imprezie. Trudno oczekiwać od niego większych sukcesów, już sam fakt znalezienia się w gronie 16-tki najlepszych żużlowców w kraju to olbrzymi sukces dla tego zawodnika.
Æwierćfinał: VI m. 10 pkt.
Półfinał: VII m. 9 pkt.
Starty w Finale: debiut

16. Jacek Rempała (TŻ Lublin) – Wychowanek tarnowskiej Unii, obecnie startujące w pierwszoligowym TŻ-cie Lublin. Najstarszy z klanu Rempałów będzie chciał się zapewne pokazać z jak najlepszej strony na doskonale znanym sobie tarnowskim torze. Może okazać się „czarnym koniem” całych zawodów.
Æwierćfinał: VI m. 10+3 pkt.
Półfinał: VIII m. 8+3pkt.
Starty w Finale: VI m. 10 pkt., VI m. 9 pkt., XI m. 6 pkt., V m. 8 pkt., XII m. 5 pkt., XIV m. 3 pkt., XIV m. 3 pkt., XI m. 5 pkt., X m. 6 pkt., XV m. 2 pkt., XIV m. 2 pkt. <

Rezerwowi:

17. Krzysztof Buczkowski (BTŻ Polonia Bydgoszcz) – Krzysztofowi nie udała się co prawda sztuka awansu do czołowej 16-tki, jednak wobec kontuzji Adriana Miedzińskiego, występ tego 21-letniego zawodnika jest wielce prawdopodobny. Stać go na dobry wynik.
Æwierćfinał: VII m. 9+1 pkt.
Półfinał: IX m. 8+2 pkt.
Starty w Finale: debiut

18. Rafał Dobrucki (Unia Leszno) – Podobnie jak w przypadku Buczkowskiego, istnieje szansa, iż wystąpi w Finale. Wszystko zależeć będzie od tego jaką decyzję podejmie Janusz Kołodziej. Potrafi wygrywać z każdym, jeśli odpowiednio dopasuje sprzęt do toru może „napsuć krwi” faworytom.
Æwierćfinał: III m. 10 pkt.
Półfinał: IX m. 7+3 pkt.
Starty w Finale: IX m. 7 pkt., III m. 11+3 pkt., XII m. 5 pkt., VII m. 5 pkt., VIII m. 7 pkt.

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Innpro ROW Rybnik vs Pres Toruń
w
torek 20:00

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

Krono Plast Włókniarz Częstochowa vsGezet Stal Gorzów 
niedziela 17:00

Betard Sparta Wrocław vsOrlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30

 

Metlakas 2 Ekstraliga

Fogo Unia Leszno vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz 
niedziela 13:00

Cellfast Wilki Krosno vs Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+40

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 3 6 +36
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 3 2 +18
5 Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  3 2 -2
6.  Innpro ROW Rybnik 3 2 -4
7.  Gezet Stal Gorzów

3

1 -26
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  3

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno 3 6 +24
2.  Fogo Unia Leszno 3 4 +45
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 4 +14
4. Hunters PSŻ Poznań  3 3 +4
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu