eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 159
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Detronizacja Crumpa? - zapowiedź SGP Włoch
 2010-09-23 22:06:08  Stanisław Wrona    inf.własna

Cykl Grand Prix 2010 powoli zbliża się ku końcowi. Do rozegrania pozostały jeszcze tylko dwie rundy w Terenzano i w Bydgoszczy. Pierwsza z tych imprez już w najbliższą sobotę o godzinie 20:00. Być może właśnie wówczas dojdzie do detronizacji ubiegłorocznego Mistrza Świata - Jasona Crumpa.

26 września 2009 roku, późne godziny wieczorne. Tomasz Gollob po walce na dystansie pokonuje Hansa Andersena i zwycięża w pierwszym Grand Prix Włoch, które odbywa się w Terenzano (poprzednie GP Włoch odbywały się w Lonigo), zdobywając 23 punkty. Jason Crump, startujący pomimo bólu po niedawnej kontuzji, zdobywa tylko 4 punkty, tym samym Gollob wciąż zachowuje matematyczne szanse na Indywidualne Mistrzostwo Świata w ostatnim turnieju, który ma odbyć się w Bydgoszczy. Mistrzem Świata zostaje oczywiście Australijczyk, Polak na pocieszenie zdobywa srebrny medal.
25 września najlepsi żużlowcy globu po raz drugi zawitają do Terenzano, aby rywalizować ze sobą w Grand Prix Włoch. Mija więc dokładnie rok od tamtego turnieju, a scenariusz wydarzeń na żużlowych torach podczas serii Grand Prix w sezonie 2010 jest zgoła odmienny. Powtórzenie wyniku sprzed roku, przy słabszej postawie Crumpa, zapewni Tomaszowi Gollobowi upragniony tytuł Mistrza Świata już w najbliższą sobotę. Ba, zdobycie w Grand Prix Włoch sześciu oczek więcej, niż utytułowany Australijczyk i jednocześnie pięciu więcej niż trzeci w klasyfikacji Jarosław Hampel, pozwoli Chudemu do ostatniego turnieju w Bydgoszczy przystąpić w roli nowego mistrza globu. Wszystko w teorii wygląda pięknie, jednak sport znany jest ze swojej nieprzewidywalności. Czy Ginger i Mały definitywnie zrezygnowali z walki o tytuł w tym roku? Z pewnością nie. Czy z kolei pozostała trzynastka zawodników zamierza bez walki oddać punkty Tomaszowi Gollobowi? Tu odpowiedź również jest negatywna. Po jego kapitalnym występie w duńskim Vojens, każdy zapewne będzie chciał jak najlepiej zaprezentować się na tle obecnego lidera klasyfikacji Grand Prix, złotego medalu IMŚ nie można więc Gollobowi na szyi wieszać już przed sobotnimi zawodami.

Jason Crump po GP Nordyckim dość kurtuazyjnie ocenił swoje szanse na tytuł i powiedział: - Tomasz jest w takiej formie, że nie uda mi się go powstrzymać, myślę że nikomu się to nie powiedzie. Ile w tym prawdy, wie tylko on sam, na pewno po cichu myśli jeszcze o mistrzostwie, jednak najprawdopodobniej czeka go większa batalia o srebrny medal. Tracący do Australijczyka zaledwie jeden punkt Jarosław Hampel zapowiada walkę do samego końca. Co prawda wystartuje on na torze w Terenzano po raz pierwszy, jednak przed rokiem na tym torze debiutował…Tomasz Gollob, wygrywając zawody z dużym rozmachem. Marzeniem Małego byłoby powtórzyć wyczyn Golloba, jednak na pewno będzie on usatysfakcjonowany, gdy zdobędzie więcej punktów niż Crump.

Tuz za plecami Hampela plasuje się Kenneth Bjerre. Duńczyk był bardzo zadowolony po zawodach w Vojens, gdzie udało mu się zająć drugie miejsce, na pewno nie spoczął jednak na laurach i zapewne marzy o ponownym wskoczeniu na podium. Po słabszych występach w Chorwacji i Danii o rehabilitacji myśli zapewne Norweg z polskim paszportem Rune Holta. W minionym tygodniu walnie przyczynił się on do wygrania dwumeczu o baraże w polskiej Ekstralidze przez Włókniarz Częstochowa oraz do awansu swojej szwedzkiej drużyny Dackarny do półfinału Elitserien. Holta prezentuje więc stabilną formę, należy jednak pamiętać, że w zawodach w Vojens zaliczył on nieprzyjemny upadek, jego występ w sobotę będzie więc sporą zagadką.

Wiele ciekawego zapewne będzie działo się w bezpośredniej rywalizacji o pierwszą ósemkę cyklu Grand Prix. Szanse na utrzymanie w serii zachowuje nadal, zajmujący trzynaste miejsce Magnus Zetterstroem. Zorro występem w półfinale w Vojens przedłużył swoje nadzieje, jednak aby realnie myśleć o zajęciu miejsca w ósemce, musi on znaleźć się w ścisłej czołówce sobotniego turnieju. Wydaje się, że do gry powrócił Nicki Pedersen, który po występie w finale Grand Prix Nordyckiego do ósmego miejsca traci już tylko 9 oczek, z całą pewnością będzie więc on chciał przynajmniej zbliżyć się do swojego ostatniego wyniku.

Ósmego w klasyfikacji Chrisa Harrisa i jedenastego Fredrika Lindgrena dzieli zaledwie 6 punktów różnicy, walka o każdy punkt na włoskim „lotnisku” (dł. 400 m) zapowiada się więc niezwykle interesująco. Bomber z pewnością będzie chciał poprawić się po słabszym występie w Danii, wydaję się, że planem minimum dla niego jest półfinał, który osiągnął na tym torze w zeszłym roku. Lindgren natomiast po dwukrotnym pojawieniu się w finale (Malilla i Gorican) w Vojens wypadł blado. Należy jednak pamiętać, że występował on tam po kontuzji, a w pierwszym swoim starcie zapoznał się on z nawierzchnią duńskiego toru i z całą pewnością będzie chciał się zrehabilitować za ten występ. W zeszłym roku zdobył on w Terenzano tylko 6 punktów, na pewno nie zadowoli się podobnym wynikiem, można więc liczyć na ambitną postawę na torze w jego wykonaniu.

Mogłoby się wydawać, że w sobotę w dość uprzywilejowanej sytuacji będzie Hans Andersen, który przed rokiem w Tereznano przegrał tylko z Gollobem. Postawa Ugly Ducka w ostatnich turniejach pozostawia jednak wiele do życzenia, więc nie do końca można być pewnym wyniku, jaki osiągnie on w Grand Prix Włoch. Andreas Jonsson z całą pewnością również nie złożył broni w walce o ósemkę, nie można być więc zaskoczonym, jeśli powtórzy on wynik sprzed roku, gdzie otarł się o finał. O miejsce w przyszłorocznym cyklu wciąż walczą Chris Holder oraz Greg Hancock. Mają oni nieco większą przewagę nad pozostałymi zawodnikami, występ (co najmniej) w sobotnim półfinale znacznie przybliżyłby ich do pozostania w cyklu na przyszły sezon.

Trudno oczekiwać jakiegoś rewelacyjnego rezultatu po Taiu Woffindenie. Brytyjczyk niejednokrotnie powtarzał, że nie brakuje mu ambicji i woli walki, jednak jego wyników osiąganych w tym sezonie podczas rywalizacji z najlepszymi zawodnikami globu, delikatnie rzecz ujmując, nie można nazwać rewelacyjnymi. Ze stałych uczestników cyklu wyprzedza on jedynie kontuzjowanego niemal cały sezon Emila Sajfutdinowa, występ Taia w sobotnim półfinale można więc będzie nazwać niespodzianką i jednocześnie sporym sukcesem. Najprawdopodobniej po raz ostatni w tym sezonie w Grand Prix zobaczymy Australijczyka Daveya Watta, który po raz kolejny zastąpi wyżej wymienionego Rosjanina. Miał on startować jako rezerwowy do końca sezonu, jednak po ogłoszeniu przez pierwszego rezerwowego cyklu Piotra Protasiewicza chęci wystąpienia w Grand Prix w Bydgoszczy, Watta najprawdopodobniej tam nie zobaczymy. Po dość przyzwoitych występach w Cardiff i Gorican w Vojens zdobył on tylko jedno oczko, będzie on zapewne chciał się poprawić i w ładnym stylu pożegnać z cyklem. "Dziką kartę" na sobotnie zawody dostał Mattia Carpanese. Trudno się spodziewać, żeby odegrał on rolę inną niż marginalną, gdyż w GP Włoch zawsze zajmował miejsce w końcu stawki, jednak w sporcie niespodzianki się zdarzają. Rezerwę toru sobotnich zawodów stanowić będą Mattia Caviccholi i Andrea Maida.

Przed nami kolejne niezwykle interesujące zawody, ponieważ do końca serii zostały tylko dwa turnieje, zapowiada się niesamowita walka o każdy centymetr włoskiego toru. Niestety po raz kolejny prognozy pogody na sobotę (dla pobliskiego Udine) nie są korzystne, pozostaje mieć nadzieję, że się one nie sprawdzą. Wszyscy bowiem, którzy wybierają się do Tereznano liczą przede wszystkim na ciekawe zawody, a nie na loterię, w której jedną z głównych ról odgrywa deszcz. Czy w sobotę poznamy nowego Mistrza Świata, czy walka będzie się toczyła do ostatniego turnieju w Bydgoszczy? Kto w Tereznano zapewni sobie utrzymanie w cyklu, kto ostatecznie pogrzebie swoje szanse, a kto będzie zmuszony toczyć bój do samego końca? Czy po raz kolejny aura pomiesza szyki organizatorom, czy uda się odjechać zawody bez problemów? Odpowiedzi na te pytania poznamy najwcześniej w sobotę późnym wieczorem. Portal eSpeedway.pl oczywiście zaprasza na relację na żywo z zawodów o Grand Prix Włoch.


           Ubiegłoroczne Grand Prix Włoch zakończyło się olbrzymim sukcesem Golloba

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils


7 Speedway Kraków


 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu