eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 103
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  ICE Speedway

  Bez Pucharu Sanoka w tym roku
 2013-01-15 23:07:10  Artur Pisarek    inf.własna

Coroczny turniej Ice Racing Sanok Cup, a szczególnie jego pierwsza edycja, była bezsprzecznie motorem napędowym reaktywacji wyścigów motocyklowych na lodzie nad Wisłą. Zawody pod patronatem burmistrza Wojciecha Blecharczyka rozgrywane były w każdego stycznia nieprzerwanie od 2007 roku. Niestety, siódma edycja będzie musiała poczekać co najmniej rok.

Odkąd Sanokowi przyznano organizację DMŚ nie było tajemnicą, że podtrzymanie tradycji będzie  dla organizatorów wyzwaniem. Ostatecznie podjęto decyzję o zrezygnowaniu z rozgrywania w tym roku VII edycji Pucharu Sanoka - Przepisy FIM mówią, że bieg mógłby być rozegrany dopiero 45 minut po zakończeniu zawodów. Nas na to nie stać, aby czekać - wyjaśnia promotor polskiego ice racingu, Paweł Ruszkiewicz, w rozmowie z eSpeedway.pl.

Przypomnijmy, że pierwszy raz specjaliści od ekscytujących wyścigów na torach lodowych zawitali na tor lodowy Błonie 13 i 14 stycznia 2007 roku. Wówczas niepokonany w dziesięciu swoich startach był Indywidualny Wicemistrz Świata z 2000 roku, Franz Zorn. Austriak od razu został okrzyknięty „Królem Sanoka”. Drugie miejsce zajął jego rodak, Harald Simon, a trzecie Czech Jan Klatovský. Jedynym Polakiem, który wziął udział w turnieju był Zdzisław Żerdziński, który uplasował się na ostatnim, siedemnastym miejscu.

Rok później w stawce zadebiutowali Rosjanie. Będący na Podkarpaciu głównie z myślą o rywalizacji w Indywidualnych Mistrzostwach Europy poprzedzonych Pucharem Sanoka, Roman Akimienko, Nikołaj Riabokoń i Nikita Aleksiejew nie byli jednak w stanie pokonać fenomenalnego Franza Zorna. Na podium obok Austriaka stanął Fin Antti Aakko i wspomniany wcześniej Akimienko.

W 2009 roku do Sanoka nie dotarł awizowany wcześniej w składzie dwukrotny triumfator turnieju. Pod nieobecność Zorna dzielili i rządzili bracia z Milevska – na najwyższym stopniu podium stanął Antonín Klatovský jr. Drugie miejsce zajął jego młodszy brat Jan, a trzecie Holender Sven Holstein.

Następne lata to kolejne wielkie nazwiska dopisane do listy uczestników coraz bardziej prestiżowego Ice Racing Sanok Cup. W 2010 roku przy ulicy Królowej Bony 4 pojawili się tacy zawodnicy jak bracia Daniił i Iwan Iwanow, Andriej Szyszegow czy sam Nikołaj Krasnikow. Tym razem nasi wschodni sąsiedzi nie mieli sobie równych. Najlepszy okazał się Daniił Iwanow przed Krasnikowem i Szyszegowem.

Rok później triumf święcił wówczas „zaledwie” piętnastokrotny Mistrz Świata, Nikołaj Krasnikow. Drugie miejsce wywalczył Igor Kononow, a tym razem trzeci był Daniił Iwanow. Warto zwrócić uwagę na zawodnika, który uplasował się na szóstej pozycji. Był nim dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata, wtedy sześćdziesięciotrzyletni Per-Olof Serenius.

W ostatniej, szóstej edycji najlepszy okazał się ponownie Nikołaj Krasnikow, który dołączył do samotnego do tej pory Franza Zorna na listę zawodników mających na koncie więcej niż jedno zwycięstwo w Pucharze Sanoka. Drugie miejsce zajął Dmitrij Kołtakow, a trzecie znów Daniił Iwanow. Wśród uczestników nie zabrakło także Dmitrija i Witalija Chomicewiczów, którzy zajęli odpowiednio czwartą i piątą pozycję. Odnotować należy siódme miejsce Grzegorza Knappa, które jest najlepszym rezultatem Polaka w sześcioletniej historii turnieju.

Przez sześć lat kibice mogli oglądać różne tabele biegowe według których był rozgrywany Ice Racing Sanok Cup. Od znanego z IMŚ programu czterdziestobiegowego, poprzez stosowaną w żużlowej Grand Prix formułę z „eliminatorami” aż po schemat dla dwudziestu zawodników z dodatkowymi półfinałami i biegiem finałowym. Pod taśmą przez minione sześć lat stanęło 71 zawodników: Antti Aakko, Roman Akimienko, Nikita Aleksiejew, Stanisław Archipow, Günther Bauer, Junir Baziejew, Martin Behal, Johan Brückner, Thomas Cavigelli, Dmitrij Chomicewicz, Witalij Chomicewicz, Mirosław Daniszewski, Andrey Divis, Oleg Dosajew, Tommy Flyktmann, Florian Fürst, Claude Gadeyne, Simon Gartmann, Heinz Goldi, Graham Halsall, Ronny Harring, Piotr Hejnowski, Robert Henderson, Sven Holstein, Radek Hutla, Daniił Iwanow, Iwan Iwanow, Peter Jansson, Fredrik Johansson, Siergiej Karaczincew, Christoph Kirchner, Antonín Klatovský jr, Jan Klatovský, Petr Klauz, Grzegorz Knapp, Peter Koij, Dmitrij Kołtakow, Igor Kononow, Tomasz Kopik, Nikołaj Krasnikow, Marian Kreklau, Jozsef Krezuberger, Kai Lehtinen, Martin Leitner, Per-Anders Lindström, Johan Lundqvist, Henri Malinen, Fredrik Olsson, Jan Pečina, Stefan Pletschacher, Martin Posch, Simon Reitsma, Nikołaj Riabokoń, Lukas Rosti, Jo Sætre, Mario Schwaigner, Jouni Seppänen, Per-Olof Serenius, Harald Simon, René Stellingwerf, Paweł Strugała, Stefan Svensson, Andriej Szyszegow, Dmitri Tschatschin, Johnny Tuinstra, Mark Uzzel, René Verhoef, Johan Webber, Michał Widera, Franz Zorn i Zdzisław Żerdziński.


Nikołaj Krasnikow dwukrotnie zdobywał Puchar Sanoka...


... podobnie jak Franz Zorn, który triumfował w dwóch pierwszych edycjach.

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. ebut.pl Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów


2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 

6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils







 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



 

 

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu