eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 150
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Aktualności

  61. Zlata Prilba łupem Rune Holty (relacja)
 2009-10-05 12:59:44  Patryk Rojek    inf.własna

W niedzielę, w czeskich Pardubicach odbyła się 61. Zlata Prilba. Zawody okazały się bardzo szczęśliwe dla Polaków. Po raz pierwszy w historii na najwyższym stopniu stanął zawodnik reprezentujący barwy biało-czerwone. Zaszczyt ten dostąpił Rune Holtę, który w finale pokonał m.in. Grzegorza Walaska oraz Davey Watt’a.

Tradycyjnie już na koniec sezonu odbył się doroczny turniej pod nazwą Zlata Prilba. Rozgrywki te liczą już sześćdziesiąt jeden lat, co czyni je najstarszym turniejem żużlowym na Świecie. Niepowtarzalny klimat tej imprezy oraz oryginalna formuła zawodów sprawiają, iż rokrocznie do Pardubic ściągają tłumy kibiców. Nie inaczej było tym razem. Na starcie zabrakło co prawda kilku czołowych zawodników Świata (Nicki Pedersena, Grega Hancocka czy Andreasa Jonssona), którzy musieli wypełnić swoje obowiązki startowe względem polskich zespołów. Jednak mimo to organizatorzy zgromadzili całkiem ciekawą stawkę uczestników.

Turniej rozpoczął się od rywalizacji w eliminacjach. Dwudziestu czterech zawodników zostało podzielonych na cztery grupy. Awans do kolejnego etapu uzyskiwała najlepsza trójka. Najciekawiej było w grupach drugiej i czwartej, o końcowym rezultacie zadecydowały dopiero ostatnie biegi. Niespodzianką było odpadnięcie Magnusa Zetterstroema, który zgromadził tylko cztery oczka. Na usprawiedliwienie można dodać, iż „Zorro” trafił do stosunkowo najmocniejszej grupy na tym etapie.

Prawdziwa rywalizacja rozpoczęła się w ćwierćfinałach, gdzie czekali wcześniej rozstawieni zawodnicy. Najmocniej obsadzone były grupa pierwsza i czwarta. W tej pierwszej jedynie Andersen po dwóch wyścigach mógł być pewny awansu. Duńczyk imponował szybkimi startami i pewnie zwyciężył w dwóch pierwszych gonitwach. Pozostała czwórka (poza Roberto Hauptem) do końca musiała drżeć o miejsce w półfinałach. Przed ostatnim startem w najlepszej sytuacji był Sebastian Ułamek, który miał na swoim koncie 6 punktów. Niestety w tym decydującym wyścigu zawodnik eSpeedway Team „przespał” start i znalazł się na końcu stawki. Po dwóch okrążeniach zjechał z toru na skutek defektu. Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Gizatullin i Lindgren. Ostatecznie górą był Szwed, jednak to „Giza” awansował do kolejnej rundy.

Niemniej ciekawie było w grupie czwartej. Dopiero ostatni wyścig zadecydował o tym, którzy z zawodników uzyskają awans do półfinałów. Swoją szansę wykorzystał Rune Holta. Przed tym startem Polak miał na swoim koncie sześć oczek, jednak w decydującym biegu po pasjonującej walce, najpierw z Kusem, a później z Adamsem przyjechał na metę jako drugi. Obok „Holtańskiego” awans wywalczyli też Kenneth Bjerre i ku wielkiemu zaskoczeniu Matej Kus. Zawodnik gospodarzy popisał się nie lada wyczynem – „wypchnął za burtę” trzykrotnego triumfatora Zlatej Prilby, Leigh Adamsa.

W pozostałych dwóch grupach triumfowali faworyci. Świetnie prezentował się Grzegorz Walasek, który w jednym z wyścigów przebił się z ostatniej pozycji na... pierwszą! Zawiedli żużlowcy miejscowego klubu ZP Pardubice – bracia Drymlowie. Kompletnie nie potrafili odnaleźć się na swoim torze - Mocno przygotowywaliśmy się do tej imprezy. Sprowadziliśmy najlepsze silniki. Niestety były one za mocne na ten tor. Nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek było tutaj, aż tak twardo. Stąd nasze niepowodzenie - tłumaczył po zawodach Lukas Dryml. Pechowo zawody zakończył triumfator Zlatej Prilby z 1996 roku – Tomas Topinka. Na ostatnim okrążeniu XXIII wyścigu Topinka złapał zbyt dużą przyczepność i uderzył prosto w bandę. Na domiar złego spowodował jeszcze upadek swojego kolegi z reprezentacji, Josefa Franca. Niestety nie obyło się bez pomocy lekarskiej, Topinka został odwieziony do szpitala. Na chwilę obecną nie jest jeszcze znany jego stan.

W cieniu upadku Topinki rozpoczęła się rywalizacja w półfinałach. W pierwszej grupie „rządził i dzielił” Davey Watt. Australijczyk imponował znakomitymi startami i na dystansie był praktycznie „nie do ugryzienia”. Nic więc dziwnego, że zrezygnował ze swojego ostatniego startu. Ciekawa walka toczyła się natomiast o pozostałe miejsca. Zaskoczył Denis Gizatullin, który nie przestraszył się znacznie bardziej utytułowanych kolegów i dzielnie walczył o awans do Wielkiego Finału. W ostaniem swoim starcie popełnił jednak błąd na drugim łuku pierwszego okrążenia i dojechał na metę jako czwarty. Rozczarowaniem była też postawa ubiegłorocznego zwycięzcy Hansa Andersena. Duńczyk w niczym nie przypominał zawodnika, który w ćwierćfinałach odniósł dwa zwycięstwa. - W dwóch pierwszych startach odniosłem łatwe zwycięstwa. Później zmieniły się warunki na torze zdecydowaliśmy się więc na zmianę motocykla ale to okazało się błędem. Mimo usilnych starań nie potrafiliśmy znaleźć odpowiednich ustawień. Dopiero przed Małym Finałem powtórnie wziąłem ten pierwszy motocykl i odniosłem łatwe zwycięstwo - tłumaczył „Hansior”. Awans finału wywalczyli więc wspomniany wcześniej Davey Watt oraz Rune Holta i Kenneth Bjerre. Polak wraz z Duńczykiem przypieczętowali swój sukces dopiero w ostatnim biegu. Bjerre szczególnie  mocno musiał się napocić, aby wyprzedzić swojego kolegę z reprezentacji Hansa Andersena.

W drugiej grupie półfinałowej znakomicie radził sobie Ryan Sullivan. Zwycięzca Zlatej Prilby z 2002 roku już po dwóch startach zapewnił sobie awans do finału. Australijczyk zrezygnował z ostatniego biegu czym pomógł ... Grzegorzowi Walaskowi. Zielonogórzanin po dwóch pierwszych biegach miał zaledwie cztery oczka i nie mógł być pewny startu w Finale. W ostatniej gonitwie „Walas” był bezkonkurencyjny i zdobył pięć bezcennych punktów. Drugi na metę wpadł Darcy Ward. Świeżo upieczony mistrz Świata juniorów stoczył pasjonujący bój z Chrisem Holderem, stawką był właśnie awans do Wielkiego Finału.

Nim na tor wyjechała najlepsza szóstka 61. Zlatej Prilby, rywalizację o miejsca 6-12 stoczyli Ci, którym nie udało się awansować do Wielkiego Finału. Emocji nie było, wszystko rozstrzygnęło się praktycznie tuż po starcie. Ten element najlepiej wykonał Hans Andersen o to on zwyciężył w Małym Finale. Niespodziewanie, wysokie trzecie miejsce zajął Matej Kus. Zawodnik gospodarzy przyjechał za faworyzowanymi Andersenem i Holderem. Najciekawszą walkę stoczyli o czwarte miejsce Matejowie Zagar i Ferjan. Górą był bardziej utytułowany Zagar.

Na starcie finałowego wyścigu stanęli: Holta, Walasek, Watt, Sullivan, Bjerre i Ward. Ze startu niczym z katapulty wystrzelił Grzegorz Walasek. Polak pewnie prowadził, za jego plecami rywalizowali Holta, Watt i Ward. Zwycięsko z tego boju wyszedł „Polski-Norweg”, wydawało się jednak, iż to wszystko na co będzie go stać w tym wyścigu. Tymczasem na piątym okrążeniu błędy zaczął popełniać Walasek. Holta odrobił sporo dystansu i na ostatnim okrążeniu znalazł się tuż za plecami Walaska. „Rysiek” zaatakował na prostej i jako pierwszy wjechał w ostatni łuk szóstego okrążenia. Holta nie pozwolił sobie wydrzeć już zwycięstwa i jako pierwszy przeciął linię mety. Zawodnik gorzowskiej Stali przeszedł do historii, stał się bowiem pierwszym w historii żużlowcem z Polski, który zwyciężył w Zlatej Prilbie. - W końcu udało mi się zwyciężyć w tym turnieju. Startowałem tutaj wielokrotnie, jednak nigdy nie dane mi było stanąć na najwyższym stopniu podium (...) Powiem szczerze nie myślałem, że będę w stanie dogonić go dogonić (G. Walaska – dop. autora). Po czterech okrążeniach miałem sporą stratę, jednak później zaczął popełniać błędy, wjechał w dziury i dostrzegłem możliwość ataku. Na piątym okrążeniu bardzo się zbliżyłem, a na ostatnim poszedłem z wiatrem i wyprzedziłem Grzegorza - powiedział na konferencji prasowej Rune.

Eliminacje:
I. Grupa:         
1. Chris Holder (4,5,-) 9
2. Matej Ferjan (5,4,-)    9
3. Tomáš Topinka (2,3,5) 8
---------------------------------
4. Hynek Štichauer (1,0,4) 5
5. Izak Šantej (3,2,1) 5
6. Mathias Schultz (d,1,3) 4
res Jaroslav Petrák (-,-,2) 2
 
II. Grupa:
1. Matěj Kůs (5,3,4( 9
2. Denis Gizatulin (4,5,0) 9
3. Davey Watt (2,1,5) 7
-----------------------------------
4. Christian Hefenbrock (3,4,3) 7
5. Magnus Zetterström (0,2,2,) 4
6. Jan Jaroš (1,0,1) 2
 
III. Grupa:     
1. Matej Žagar (5,5,d,) 10
2. Jesper B. Monberg (4,2,6) 9
3. Roberto Haupt (3,3,4) 7
--------------------------------
4. Tomáš Suchánek (2,4,1) 6
5. Filip Šitera (1,1,3) 4
6. Fritz Wallner (0,0,2) 2
 
IV Grupa:          
1. Ryan Sullivan (5,5,-) 10
2. Josef Franc (0,3,5) 8
3. Renat Gafurov (4,1,4) 8
--------------------------------
4. Kenneth Hansen (2,4,3) 7
5. Martin Málek (3,2,2) 5
6. Alessandro Milanese (-,0,1) 1
res Václav Milík (1,-,-) 1
 
Ćwierćfinały:
I. Grupa:        
1. Hans N. Andersen (5,5,-) 10
2. Chris Holder (4,1,5) 9
3. Denis Gizatulin (1,4,3) 7
-----------------------------------
4. Fredrik Lindgren (2,2,4) 6
5. Sebastian Ulamek (3,3,d) 6
6. Roberto Haupt (0,0,2) 2
res Jaroslav Petrák (-,-,1) 1
 
II. Grupa:       
1. Ryan Sullivan (5,1,5) 10
2. Davey Watt (1,5,4) 9
3. Matej Ferjan (4,2,3) 7
------------------------------
4. Chris Harris (3,4,2) 7
5. Václav Milík (0,3,0) 3
6. Aleš Dryml (2,0,1) 3
 
III. Grupa:         
1. Grzegorz Walasek (4,5,5) 10
2. Matej Žagar (5,4,-) 9
3. Darcy Ward (2,3,3)6
----------------------------
4. Josef Franc (1,d,4) 5
5. Tomáš Topinka (2,3,w) 5
6. Lukáš Dryml (0,1,2) 3
res Jaroslav Petrák (-,-,1) 1
 
IV Grupa:           
1. Kenneth Bjerre (4,5,5) 10
2. Matěj Kůs (5,2,1) 7
3. Rune Holta (3,3,4) 7
-----------------------------
4. Leigh Adams (2,4,3) 7
5. Jesper B. Monberg (1,1,2) 3
6. Renat Gafurov (0,0,d) 0
 
Półfinały
I Grupa         
1. Davey Watt (5,5,-) 10
2. Rune Holta (4,2,5) 9
3. Kenneth Bjerre (0,3,4) 7
--------------------------------
4. Denis Gizatulin (2,4,1) 6
5. Hans N. Andersen (3,1,3) 6
6. Matej Žagar (1,0,2) 3
 
II Grupa:           
1. Ryan Sullivan (5,5,-) 10
2. Grzegorz Walasek (1,3,5) 8
3. Darcy Ward (4,2,4) 8
------------------------------
4. Chris Holder (2,4,3) 7
5. Matěj Kůs (3,0,2) 5
6. Matej Ferjan (d,1,d) 1
 

Mały Finał miejsca 6-12:      
1. Hans N. Andersen           
2. Chris Holder           
3. Matěj Kůs           
4. Matej Žagar           
5. Matej Ferjan           
6. Denis Gizatulin      
 
Wielki Finał miejsca 1-6:       
1. Rune Holta           
2. Grzegorz Walasek       
3. Davey Watt           
4. Darcy Ward           
5. Kenneth Bjerre           
6. Ryan Sullivan

Reklama

 


Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

14

31

+162

2.  Betard Sparta Wrocław 14 19 +30
3. ebut.pl Stal Gorzów 14 19 -37
4.  KS Apator Toruń 14 15 -7
5  ZOOleszcz GKM Grudziądz 14 14 -58
6.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra  14 13 -33
7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

14

12 -50
8. Fogo Unia Leszno 14

11

-87
 2. Speedway Ekstraliga
1.  Arged Malesa Ostrów 14 28 +128
2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 27 +162
3. Innpro ROW Rybnik 14 23 +63
4. Cellfast Wilki Krosno 14 19 -20
5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  14 18 -16
6.   H. Skrzydlewska Orzeł Łódź 14 13 -54
7. Texom Stal Rzeszów 14 9 -80
8. Energa Wybrzeże Gdańsk 

14

3

-182
Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno   10 21 +94
2.  Unia Tarnów  10 15 +55
3.  Polonia Piła 10 11 +18
4.  OK Kolejarz Opole 10 11 -39
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 10 10 -23
6. Trans MF Landshut Devils 10 6 --105





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

1


 

2. Dackarna Malilla 1

3. Indianerna Kumla  1

 

4. Lejonen Gislaved 1

 


5. Piraterna Motala 1

 

6. Rospiggarna Hallstavik 1

7. Smederna Eskilstuna

1



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik  111
2. Robert Lambert 90
3.   Fredrik Lindgren 88
4.  Jack Holder 87
5. Mikkel Michelsen 87
6. Martin Vaculik 75
7. Daniel Bewley 73
8.  Dominik Kubera 68
9. Leon Madsen 60
10.  Szymon Woźniak 50
11.  Jason Doyle 47
12.  Kai Huckenbeck  43
13.  Andrzej Lebiediew 43
14.  Jan Kvech  28
15.  Tai Woffinden  23
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski 43
2.
Patryk Dudek 40
3.  Bartosz Zmarzlik 39
4. Dominik Kubera 34
5.   Piotr Pawlicki 26
6. Szymon Woźniak 25
7.  Bartłomiej Kowalski 24
8. Przemysław Pawlicki 23
9.  Kacper Woryna 21
10.  Bartosz Smektała 19
11. Jarosław Hampel  18
12.  Janusz Kołodziej 17
13. Krzysztof Buczkowski 14
14.  Robert Chmiel 11
15.  Paweł Przedpełski 6
16.  Mateusz Cierniak 6
17. Tomasz Gapiński 5
18.   Wiktor Przyjemski 4
19.  Mateusz Szczepaniak
3
20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu