eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 121
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  60. Memoriał Smoczyka: Tak było przed rokiem...
 2010-03-27 13:37:52  Adam Gbiorczyk    inf.własna

26. kwietnia 2009 roku na leszczyńskim stadionie przy słonecznej pogodzie spotkało się szesnastu znakomitych żużlowców, którzy już 59. raz upamiętnili tragiczną śmierć Wielkiego Freda z małego Leszna. Pretendentów do memoriałowego tytułu było wielu, ale tylko jeden mógł zwyciężyć. Szczęśliwcem okazał się być Ryan Sullivan, który przy okazji przeszedł do historii, jeszcze nigdy dwóch zawodników zagranicznych nie wygrało Memoriału rok po roku.

Bez Nicki Pedersena i Jasona Crumpa, ale za to z genialnym Emilem Sayfutdinovem, który pokazał, że ułańska fantazja rosyjskich żużlowców jest rzeczą zupełnie nautralną. Dużo walki i wspaniałe emocje, to najlepsze podsumowanie 59. już Memoriał Alfreda Smoczyka. Triumfował Australijczyk Ryan Sullivan, drugie miejsce zają Jarosław Hampel, trzecie Damian Baliński a czwarte rewelacja turnieju Tomasz Gapiński.

Początek rodem z Grand Prix. Wszyscy zawodnicy na motocyklach, ustawili się wzdłuż linii startu i mety, i nastąpiła prezentacja. Każdy domniemywał, kto może wygrać Puchar w tym roku, Adams? Hampel? a może Sayfutdinov? Mimo, że Ryan dobrze znany jest leszczyńskim kibicom, to nie był brany pod uwagę przez większość z nich, jako kandydat do końcowego sukesu. Ale los lubi sprawiać niespodzianki i tak było tym razem.

Pierwsza seria zawodów, mimo iż bez większych mijanek, wskazywała na to, że wzorem kilku lat ubiegłych, ton rywalizacji nadawać będą leszczyńscy zawodnicy. Zwycięstwa biegowe odnieśli: Kasprzak, Hampel i Pavlic a Adams był drugi. Drugi w wyścigu, który przeszedł do historii memoriałowych zmagań, gdyż właśnie wtedy były zawodnik Unii Leszno, Sebastian Ułamek, ustanowił oszałamiający czas 59,08 sekundy i jak się później okazało został bezapelacyjnym triumfatorem klasyfikacji najlepszych czasów z imprezy. W zamian za to, popularny Seba otrzymał Puchar ufundowany przez portal eSpeedway.pl.

Prawdziwe ściganie powoli zaczęło się od drugiej rundy startów. Sygnał do ataku dał Emil Sayfutdinov, który podrażniony niepowodzeniem z pierwszej serii startów, bardzo chciał wygrać piąty bieg. Rosjanin przegrał start i na wejściu w łuk był ostatni, ale cóż to za problem dla triumfatora Speedway Grand Prix w Pradze? Emil rozpędził się po szerokiej i wyprzedził dwójkę rywali. O mało co, udało by mu się także pokonać Damiana Balińskiego, którego próbował wypchnąć na drugim wirażu. Trafiła jednak kosa na kamień, doświadczony Baliński, mim iż trochę wolniejszy od Rosjanina, obierał dokładnie ten sam tor jazdy, co on i nie dał mu najmniejszej możliwości ani okazji, na przeprowadzenie ataku. Chwilę później doskonałym startem popisał się Leigh Adams, który już z przewagą prawie 30 metrów przyjechał na metę przed Sullivanem, Kasprzakiem i Pavlicem. Kolejną znakomitą akcję wykonał wyścig później Adam Shields. Pobratyniec Adamsa i Sullivana, przez trzy okrążenia ścigał Karola Ząbika. Torunianin dobrze się bronił, ale popełnił kardynalny błąd, na który tylko czekają zawodnicy z Bykiem na plastronie. Wychowanek Apatora, poszerzył wejście w drugi wiraż trzeciego okrążenia, chcąc wyjść na szeroką i nabrać prędkości, co skrzętnie wykorzystał Shieldy, wchodząc pod koło dwudziestotrzylatka.

Pojedynek dziewiąty to walka Batchelora z Sullivanem, którą wygrał starszy z Australijczyków. W dziesiątym cała czwórka zawodników walczyła o prowadzenie, przez moment nawet nie można było dokładnie stwierdzić, który z czwórki: Andersen, Hampel, Shields i Kasprzak, jadą na pierwszej czy drugiej pozycji. Z całych opersji obronną ręką wyszli zawodnicy znający obiekt przy Strzeleckiej jak własną kieszeń: Hampel i Kasprzak, którzy wykorzystywali walkę pozostałych rywali na szerokiej, i przy krawężniku wychodzili na czoło stawki. W gonitwie dwunastej po drugą trójkę pomknął Sebastian Ułamek, zawodnik Unii Tarnów musiał jednak bacznie przyglądać się Adrianowi Miedzińskiemu, któremu najwyraźniej pasowała nawierzchnia leszczyńskiego toru i po całej jego szerokości próbował wyprzedzić Częstochowianina.

Trzynasty, pechowy dla Adamsa, będzie napewno wyścigiem, który Przemysław Pawlicki zapamięta na bardzo długo. Pawliś, po nienajgorszym starcie, tradycyjnie przy krawężniku wmieszał się w walkę Balińskiego z Adamsem i rozdzielił dwóch zwaśnionych zawodników. Młodzian jednak, tak mądrze obierał tor jazdy, że wyprzedzić nie mógł go sam Leigh Adams, któremu ten bieg mocno minimalizował szanse na końcowy sukces. Bieg czternaty, już idealnie spasowany, wyraźnie najlepszy zawodnik końcówki zawodów, Tomasz Gapiński wygrał przed Ułamkiem, Ząbikiem i Kasprzakiem, który tym samym, podobnie do Leigh, pożegnał się z pierwszym stopniem podium. W gonitwie piętnastej Troy Batchelor zasygnalizował, że nie ma zamiaru cały sezon grzać ławę i w brawurowy sposób pokonał Rafała Dobruckiego. Popularny Trojek, najpierw po szerokiej, a później po wewnętrznej, na prostej start-meta wyprzedzał Dobruckiego, by ostatecznie dowieźć do mety druga lokatę.

Ostatnia seria startów i aż sześciu zawodników, którzy ostatecznie mogli zwyciężyć w zawodach. Damian Baliński, Jarosław Hampel, Ryan Sullivan i Sebastian Ułamek mieli na koncie po dziewięć oczek, a Tomasz Gapiński i Leigh Adams osiem. Pierwszy szane na złoto stracił Balon, który przegrał z Gapą w biegu siedemnastym. Tomasz, mocno skoncentrowany, czekał na rozstrzygnięcia kolejnych wyścigów, które mogły dać mu laur zwycięzcy. W gonitwie osiemnastej startowali zawodnicy, którzy nie mieli już szans na sukces, aczkolwiek zwycięstwo Krzysztofa Kasprzaka, które dawało mu dziewięć punktów, narobiło leszczynianinowi wielki niedosyt. Wszystko nadejść miało w dwoma ostatnimi biegami. Ryan Sullivan, przy radości kibiców Unibaksu nie dał szans Ułamkowi, Dobruckiemu i Andersenowi, i zwyciężył, zostając samodzielnym liderem tabeli. Wiktorię odebrać mógł mu tylko Hampel, który potrzebowałby jednak do tego aż dwóch wyścigów. Najpierw musiałby okazaC się najlepszy w biegu dwudziestym, a później jeszcze w dodatkowej gonitwie pokonać samego Australijczyka. Ku rozpaczy leszczyńskich kibiców, bardzo dobrze ze startu wyszedł Miedziński, który wygrał Puchar Sullivanowi, nie dając się wyprzedzić Jarkowi. Wygrał Ryan Sullivan, jako czwarty obcokrajowiec w historii.

Klasyfikacja:
1. R. Sullivan (2,2,3,2,3) 12
2. J. Hampel (3,0,3,3,2) 11+3
3. D. Baliński (2,3,1,3,2) 11+2
4. T. Gapiński (0,2,3,3,3) 11+1
5. A. Miedziński (1,3,2,1,3) 10
6. S. Ułamek (3,1,3,2,0) 9
7. K. Kasprzak (3,1,2,0,3) 9
8. L. Adams (2,3,2,1,1) 9
9. A. Shields (1,3,0,3,1) 8
10. T. Batchelor (0,1,2,2,2) 7
11. E. Sayfutdinov (2,2,1,W,1) 6
12. P. Pawlicki (1,1,1,2,0) 5
13. J. Pavlic (3,0,0,0,D) 4
14. K. Ząbik (1,2,0,1,0) 4
15. R. Dobrucki (0,0,0,1,2) 3
16. H. Andersen (0,0,1,0,1) 2
17. S. Musielak - nie startował

Bieg po biegu:
1. K. Kasprzak, D. Baliński, A. Miedziński, R. Dobrucki
2. J. Hampel, R. Sullivan, P. Pawlicki, T. Gapiński
3. J. Pavlic, E. Sayfutdinov, K. Ząbik, H. Andersen
4. S. Ułamek, L. Adams, A. Shields, T. Batchelor
5. D. Baliński, E. Sayfutdinov, S. Ułamek, J. Hampel
6. L. Adams, R. Sullivan, K. Kasprzak, J. Pavlic
7. A. Shields, K. Ząbik, P. Pawlicki, R. Dobrucki
8. A. Miedziński, T. Gapiński, T. Batchelor, H. Andersen
9. R. Sullivan, T. Batchelor, D. Baliński, K. Ząbik
10. J. Hampel, K. Kasprzak, H. Andersen, A. Shields
11. T. Gapiński, L. Adams, E. Sayfutdinov, R. Dobrucki
12. S. Ułamek, A. Miedziński, J. Pavlic, P. Pawlicki
13. D. Baliński, P. Pawlicki, L. Adams, H. Andersen
14. T. Gapiński, S. Ułamek, K. Ząbik, K. Kasprzak
15. J. Hampel, T. Batchelor, R. Dobrucki, J. Pavlic
16. A. Shields, R. Sullivan, A. Miedziński, E. Sayfutdinov (W)
17. T. Gapiński, D. Baliński, A. Shields, J. Pavlic (D)
18. K. Kasprzak, T. Batchelor, E. Sayfutdinov, P. Pawlicki
19. R. Sullivan, R. Dobrucki, H. Andersen, S. Ułamek
20. A. Miedziński, J. Hampel, L. Adams, K. Ząbik
Bieg o drugą lokatę: J. Hampel, D. Baliński, T. Gapiński

 

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Innpro ROW Rybnik vs Pres Toruń
w
torek 20:00

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

Krono Plast Włókniarz Częstochowa vsGezet Stal Gorzów 
niedziela 17:00

Betard Sparta Wrocław vsOrlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30

 

Metlakas 2 Ekstraliga

Fogo Unia Leszno vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz 
niedziela 13:00

Cellfast Wilki Krosno vs Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+40

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 3 6 +36
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 3 2 +18
5 Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  3 2 -2
6.  Innpro ROW Rybnik 3 2 -4
7.  Gezet Stal Gorzów

3

1 -26
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  3

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno 3 6 +24
2.  Fogo Unia Leszno 3 4 +45
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 4 +14
4. Hunters PSŻ Poznań  3 3 +4
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu