eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 123
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  60. Memoriał Smoczyka: 9. Jurica Pavlic
 2010-03-24 06:04:59  Adam Gbiorczyk    inf.własna

Numer dziewięć na memoriałowej liście startowej, to jeden z największych żużlowych talentów ostatnich lat, reprezentant Unii Leszno, Chorwacki indywidualny wicemistrz świata juniorów- Jurica Pavlic

Czternastego czerwca 1989 roku na Świat w granicznej z Węgrami małej miejscowości Gorican przyszedł Jurica Pavlic, syn Zvonko Pavlica, byłego żużlowego reprezentanta Jugosławii. Mały Jurica już od najmłodszych lat interesował się motocyklami. Miłość do czarnego sportu odziedziczył do swego ojca, który specjalnie dla syna wybudował jeden z nielicznych i pierwszy w Gorican profesjonalny tor żużlowy, który otrzymał FIMowską licencję, tak, że mogą się na nim odbywać turnieje wysokiej rangi turnieje międzynarodowe.

Pavlic bardzo wcześnie zaczął jeździć na motocyklach i trenować sport żużlowy, posiadając idealne warunki treningowe, własny stadion i zaplecze, mógł do woli pracować nad techniką jazdy i płynnym pokonywaniem wiraży. Już w wieku piętnastu lat młody zawodnik Unii Leszno nie miał sobie równych w łączonych mistrzostwach Chorwacji, Austrii i Słowacji. Na tle dorosłych żużlowców ze swego i granicznych Chorwacji krajów wypadał nader dobrze, tak, że wzbudzał podziw nie tylko lokalnej widowni, ale również wielu obserwatorów z całego żużlowego Świata. Jeszcze przed ukończeniem siedemnastego roku życia wypytywali się o niego przedstawiciele polskich klubów, efektem tego był pierwszy profesjonalny kontrakt Juricy w TŻ Sipma Lublin.

Mimo wielkiej zainteresowania mediów żużlowych i kibiców, Pavlic nie znalazł szerszego uznania w oczach działaczy i trenera z Lublina, który wstawił go do składu wyłącznie w jednym meczu. Jurek robił, co mógł, ale zdołał uzbierać zaledwie jeden mały punkt w trzech startach, to i tak lepiej niż wielu mistrzów Świata, którzy w debiutach na ligowych torach, przyjeżdżali daleko za pozostałymi uczestnikami biegu. Pozostałą część sezonu młodzian przesiedział na ławce Lublinian. W międzyczasie, Pavlic zdobył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, który rozegrany został na jego rodzinnym torze w Gorican. Chorwat nie dał szans rywalom, pozostawiając w pokonanym polu takich zawodników, jak: Andriej Karpow, Adrian Gomólski czy Mateusz Szczepaniak. W seniorskiej edycji turnieju już tak kolorowo nie było, ale dwunasta lokata siedemnastolatka to znakomity występ, zważywszy, że w turnieju startowali zawodnicy z ogromnym doświadczeniem, zdobytym przez lata występów na europejskich obiektach.

U progu sezonu 2007 rodzina Pavliców zdecydowała się zaufać działaczom z Leszna i parafować kontrakt z tamtejszą Unią, która po wzmocnieniu w postaci Jarosława Hampela, była jednym z kandydatów do końcowego sukcesu w lidze. Jurek był prawdziwym objawieniem sezonu 2007 nie tylko w Lesznie, ale i w całej Polsce. Chorwat zachwycał wszystkich kibiców, ze wszystkich ośrodków żużlowych nad Wisłą, swą dojrzałą, bardzo dobrą technicznie i waleczną jazdą, jaką prezentował na torach, których nigdy dotąd nawet nie widział. Znakomity sezon i walne przyczynienie się do pierwszego po osiemnastu latach złotego medalu w Drużynowych Mistrzostwach Polski Unii Leszno (średnia biegowa 0,98 na bieg). Indywidualnie Jurica osiągał również coraz większe sukcesy, srebro IMEJ, złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Europy seniorów, gdzie Pavlic pokonał m.in. Sebastiana Ułamka oraz czwarta lokata w finale IMŚJ w Ostrowie, były tylko ozdobą dla pierwszego występu młodego zawodnika z Bykiem na plastronie w barwach Chorwacji w turnieju z cyklu Speedway Grand Prix. 22. września 2007 roku Jurica Pavlic wystartował w SGP Słowenii w Krsko, zdobywając 5 punktów i zajmując ostatecznie trzynastą lokatę. Młodzian wygrał nawet jeden z wyścigów i stał się ówcześnie najmłodszym uczestnikiem SGP w historii, miał wtedy 18 lat i 100 dni.

Sezon 2008 to dalszy dynamiczny rozwój młodego wychowanka Unii Gorican. Drugi sezon z rzędu Chorwat występował w barwach Unii Leszno, ponadto w połowie sezonu podpisał kontrakt ze Swindon Robins, gdzie ścigali się m.in. Leigh Adams, Troy Batchelor i Travis McGowan, którzy również byli zawodnikami Unii Leszno. Jurica stał się etatowym juniorem leszczyńskiego klubu, który coraz śmielej poczynał sobie w rywalizacji na torach Speedway Ekstraligi. W inauguracyjnej kolejce SE 2008, broniąca tytułu Unia Leszno podejmowała w obecności 22-óch tysięcy widzów żelaznego kandydata do korony w tym sezonie Włókniarza Częstochowa. Pavlic nie zląkł się wielkich nazwisk i zgromadził 10 punktów i 2 bonusy w czterech startach, dzięki czemu Uniści mogli świętować zwycięstwo nad Włókniarzami 51:42. Na zakończenie sezonu Jurek legitymował się średnią 1,64 na bieg, co było siódmą średnią w klubie. Do kolejnych sukcesów młodzieżowiec Unii i Swindon może dołożyć na pewno srebro w DMP, 3. lokatę w finale IMŚJ w Pardubicach, gdzie przegrał bieg barażowy o srebro z Australijczykiem Chrisem Holderem, jak i wykręcenie super-maksa (siedem kolejnych zwycięstw biegowych w jednym meczu ligowym) w barwach Swindon Robins w meczu Elite League przeciwko The Lakeside Hammers.

W sezonie, który miał należeć wyłącznie do Chorwackiego złotego dziecka speedway’a wszystko, co tylko mogło poszło w zupełnie innym kierunku niż oczekiwali tego sam Pavlic, włodarze wszystkich klubów, w których startował i przede wszystkim kibice. Jurica za główny cel roku 2009 postawił sobie złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, rozgrywanych na jego rodzinnym torze w Gorican. Kto mógłby wygrać ten finał, jak nie Pavlic, któremu rady na własnym stadionie nie dawali tacy zawodnicy, jak Holder, Zagar czy Kasprzak. Niestety po sezonie klęsk, kiedy Jurek stracił miejsce w składzie ligowych zespołów w Anglii i Szwecji. I prawdopodobnie gdyby nie trudna batalia Unii Leszno w awansie do półfinałów ligi, co zresztą się nie udało, pewnie nie jeździłby i w Polsce, Pavlic pojechał na finał juniorski i dopiero po biegu barażowym zajął w nim drugą lokatę. Srebro było wielkim sukcesem dwudziestolatka, jednak patrząc przez pryzmat całego sezonu, był to przede wszystkim utracony tytuł mistrzowski.

Jurica Pavlic w sezonie 2010 wystartuje w trzech ligach. W Polsce bronił będzie barw Unii Leszno, w Szwecji VMS Elit Vetlandy a w Danii Holsted.

 

Reklama

 


Relacja Live

PGE Ekstraliga

Innpro ROW Rybnik vs Pres Toruń
w
torek 20:00

Stelmet Falubaz Zielona Góra vs BAYERSYSTEM GKM Grudziądz
piątek 20:30

Krono Plast Włókniarz Częstochowa vsGezet Stal Gorzów 
niedziela 17:00

Betard Sparta Wrocław vsOrlen Oil Motor Lublin
niedziela 19:30

 

Metlakas 2 Ekstraliga

Fogo Unia Leszno vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz 
niedziela 13:00

Cellfast Wilki Krosno vs Hunters PSŻ Poznań
niedziela 15:15

 Texom Stal Rzeszów vs  Moonfin Malesa Ostrów
sobota (3maj) 16:30

 

 H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vsAutona Unia Tarnów
niedziela (4 maj) 14:30

Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+40

2.   Bayersystem GKM Grudziądz 3 6 +36
3.  KS Apator Toruń  2 3 +8
4. Betard Sparta Wrocław 3 2 +18
5 Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  3 2 -2
6.  Innpro ROW Rybnik 3 2 -4
7.  Gezet Stal Gorzów

3

1 -26
8. Stelmet Falubaz Zielona Góra  3

0

-58
 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosno 3 6 +24
2.  Fogo Unia Leszno 3 4 +45
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3 4 +14
4. Hunters PSŻ Poznań  3 3 +4
5. Texom Stal Rzeszów 2 1 -8
6. Moonfin Malesa Ostrów 1 0 -4
7. Unia Tarnów 1 0 -37
8. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

2

0

-38
Krajowa Liga Żużlowa
1

 Ultrapur Start Gniezno

2 4 +6
2.  Polonia Piła 1 2 +2
3.  OK Kolejarz Opole 2 2 +12
4.  Wybrzeże Gdańsk  2 2 0
5. Optibet Lokomotiv Daugavpils 2 2 0
6. Trans MF Landshut Devils 2 0 -6
7 Speedway Kraków 1 0 -14
 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu