Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php:1) in /home/lubuspor/domains/espeedway.pl/public_html/index.php on line 4
  eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 172
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Spektakl pora rozpocząć – Inauguracja cyklu Grand Prix
 2009-04-23 21:16:50  Patryk Rojek    inf.własna

Ligowa karuzela rozhuśtała nam się na dobre. Za nami już trzy kolejki rywalizacji na wszystkich trzech frontach. Czego więc brakuje, aby sezon żużlowy 2009 w pełni uznać za otwarty? Oczywiście rozgrywek cyklu Grand Prix. Inauguracja zmagań o Tytuł Mistrz Świata zbliża się jednak wielkimi krokami. Już w najbliższą sobotę, na praskiej Markecie rozpoczęcie tegorocznego cyklu Grand Prix.

Piętnastolecie cyklu
W tym sezonie mija piętnastolecie cyklu Grand Prix. 20 Maja 1995 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu rozegrano pierwszy turniej o Mistrzostwo Świata. W tych pamiętnych zawodach zwyciężył... Tomasz Gollob. Od tego czasu, rozegrano 110 turniejów Grand Prix. W trakcie przerwy zimowej, cykl nie przeszedł jakiś rewolucyjnych zmian Jedynym novum w regulaminie są nominacje dla sędziów, będą one przyznawane tuż przed zawodami, podobnie będzie z losowaniem numerów startowych. Zawodnicy będą obecni w trakcie procedury, która odbędzie się na dzień przed turniejem. Zmiany te mają na celu zapobieganie jakimkolwiek nieprawidłowościom w rozgrywaniu zawodów.

Gelsenkirchen przechodzi do historii
W tym sezonie nie usłyszymy już ryku motocykli na słynnej Veltins Arena w Gelsenkirchen. Po wpadce z ubiegłorocznym turniejem, Niemcy pożegnali się z organizacją Grand Prix. Lukę po Veltins Arena wypełni kameralne Vojens Speedway Center. Historia zatoczył koło i po sześciu latach jeden z turniejów o Mistrzostwo Świata wraca na stadion Ole Olsena. Tym razem jednak pod inna nazwą, nie będzie to już Grand Prix Danii, ale Grand Prix Nordyckie. Z organizacją turnieju pożegnali się także działacze z Lonigo. Nie znaczy to jednak, że w kalendarzu zabraknie Grand Prix Włoch. Tym razem jednak odbędzie się ono w Terenzano. Niestety, nic nie wyszło z szumnie zapowiadanego powrotu Grand Prix do Australii. Nie zanosi się także na to, że zawody te odbędą się tam w przyszłym roku. O wiele bardziej prawdopodobna jest natomiast ekspansja cyklu na wschód. Pierwszym krokiem było przyznanie „dzikiej karty” Emilowi Sayfutdinovi.

Nowe twarze, – czyli powroty i debiuty
Od lat, głównym zarzutem krytykantów cyklu Grand Prix jest fakt, iż w walce o Tytuł Mistrza Świata biorą udział wciąż Ci sami zawodnicy. Stosunkowo mało jest nowych twarzy, które odświeżyłyby nieco cykl Grand Prix. Tegoroczne rozgrywki nieco odbiegają od tej normy, w stawce uczestników pojawili się czterej nowi zawodnicy.

Najpierw, słów kilka o absolutnych debiutantach, a takimi właśnie są Duńczyk Kenneth Bjerre i Rosjanin Emil Sayfutdinov. Bjerre od lat pukał do bram cyklu Grand Prix ciągle jednak „coś” stawało mu na drodze, a to kontuzja, a to jakiś nieszczęśliwy splot wypadków. W końcu, w ubiegłym sezonie, Duńczyk wywalczył sobie przepustkę do walki o tytuł Mistrza Świata i teraz będzie startował, jako pełnoprawny uczestnik Grand Prix. Czy jest jednak w stanie skutecznie rywalizować z najlepszymi? Jego dotychczasowe doświadczenia z Grand Prix - pokazują, że potrafi się ścigać z czołówką światową. Bjerre pięciokrotnie dostawał „dziką kartę” na turnieje w Danii. Co ciekawe, praktycznie za każdym razem plasował się w czołówce turnieju (jedynie w 2005 zakończył zawody z jednym punktem). Pytanie, czy równie udanie będzie się prezentował, jako pełnoprawny uczestnik cyklu? Wydaje się, iż miejsce w pierwszej ósemce to szczyt możliwości filigranowego Duńczyka.



                  Kenneth Bjerre będzie chciał zawojować cykl Grand Prix.


Drugim nowicjuszem obok Bjerre jest Emil Sayfutdinov. Rosjanin to jeden z największych talentów ostatnich lat. Znakomicie spisuje się w rozgrywkach ligowych. Jako pierwszy zawodnik w historii, zdołał obronić tytuł Mistrza Świata Juniorów. Ciągła progresja wyników sprawiła, że Emila dostrzegli organizatorzy cyklu Grand Prix i „zaprosili” go do rywalizacji z najlepszymi żużlowcami globu. Rosjanin będzie absolutnym debiutantem w Grand Prix. Nigdy wcześniej nie brał udziału w tej imprezie nawet, jako zawodnik z „dziką kartą”. Czy swoją bezkompromisową postawą na torze zawojuje cykl Grand Prix? Trudno powiedzieć, z pewnością, jako debiutant będzie miał nieco pod górkę. Ponadto, będzie musiał uważać by nie zakończyć rywalizacji w Mistrzostwach Świata, jak swego czasu Lukas Dryml. Młodszy z braci Drymlów, prezentował równie ofensywny styl jazdy, co Rosjanin, jednak okupił to przykrą kontuzją, która zatrzymała jego karierę. Atutem Emila może być fakt, iż opiekuje się nim były mechanik Tony Rickardssona – Tomasz Suskiewicz.

Do cyklu Grand Prix powracają też „dawni znajomi” – Grzegorz Walasek i Sebastian Ułamek. Obydwaj mieli już okazję zasmakować startów w Grand Prix.. Ułamek debiutował w 1998 roku. Niestety nie był to udany sezon, wychowanek częstochowskiego Włókniarza nie zdołał się utrzymać w gronie najlepszych i wypadł z rywalizacji. Powrócił w 2002 roku jednak i tym razem bez większych sukcesów. Po roku startów pożegnał się z cyklem. Drugi z naszych reprezentantów, Grzegorz Walasek startował w Grand Prix w latach 2001-02. Później poza incydentalnym startem w 2004 roku, nie miał okazji by rywalizować z najlepszymi. Czy nasi reprezentanci odnajdą się w cyklu GP? Przemawia za nimi ogromne doświadczenie, jednak czy to wystarczy, aby odnieść choćby pojedynczy sukces? Zobaczymy.



         Sebastian Ułamek wraca do cyklu Grand Prix po sześciu latach przerwy.

Stara gwardia trzyma się mocno
Jeśliby zapytać przeciętnego kibica o to, Kto był jego faworytów do zwycięstwa w cyklu Grand Prix w 2004 roku i o to, Kto jest jego faworytem w bieżącym sezonie, to odpowiedzi niewiele by się różniły, może poza tym, iż obecnie nie startuje już multimedalista Mistrzostw Świata Tony Rickardsson. Od wielu lat mamy tych samych zawodników w czołówce cyklu. Mowa o pokoleniu wywodzącym się z lat 70-tych, począwszy od Grega Hancocka, poprzez Leigh Adamsa, Tomasza Golloba, Jasona Crumpa, a skończywszy na Nicki Pedersenie. Wydaje się, że nie ma mocnych na ten kwintet i to właśnie między Tymi zawodnikami rozstrzygnie się kwestia medalów w tegorocznym Grand Prix. Jakiekolwiek inne rozwiązanie będzie sporym zaskoczeniem. Kto ewentualnie może pokrzyżować plany „Wielkiej Piątki”? Najpoważniejszym kandydatem jest z pewnością Hans Andersen. W ubiegłym sezonie Duńczyk był o krok od brązowego medalu, na jego drodze stanęli jednak Tomasz Gollob i Greg Hancock. Ostatecznie, Hans ukończył rywalizację na piątym miejscu. „Kąsać” faworytów mogą także Andreas Jonsson, Rune Holta i Scott Nicholls. Pozostali uczestnicy skupią się raczej na walce o utrzymanie w cyklu Grand Prix, choć mogą się pokusić o pojedyncze „wyskoki”

Zaczynamy od Markety
Tegoroczny cykl Grand Prix rozpoczyna się od zawodów na praskiej Markecie. Tym samym, Praga powróciła do miana turnieju otwierającego rozgrywki w danym sezonie. W latach 1997-2000 to właśnie stolica Czech jako pierwsza inaugurowała rywalizację w cyklu Grand Prix. Dla Kogo Marketa okaże się szczęśliwa? Faworytem do zwycięstwa jest Nicki Pedersen. Aktualny Mistrz Świata zwyciężał Grand Prix Czech w dwóch ostatnich sezonach. Wyraźniej więc „leży” mu tamten tor. Największym rywalem dla Duńczyka może być Jason Crump. Australijczyk, aż sześciokrotnie stawał na podium GP Czech, w tym trzykrotnie zwyciężał w tej imprezie. Kto może pokrzyżować szyki w/w dwójki? Z pewnością Leigh Adams. Australijczyk, znakomicie rozpoczął tegoroczny sezon, jest zdecydowanym liderem Unii Leszno i angielskiego Swindon Robins. Co ciekawe jednak, Adamsowi ciężko się jeździ na Markecie, dobitnie świadczy o tym fakt, iż Leigh nigdy jeszcze nie stanął na podium Grand Prix Czech.

Czego możemy się spodziewać po naszych reprezentantach? Gdyby startował Jarosław Hampel niemal w ciemno można by obstawić jego występ w Wielkim Finale. Niestety, „Mały” nie zakwalifikował się do tegorocznego cyklu i może liczyć jedynie na „dziką kartę”. Polscy kibice z pewnością chcieliby powtórki z 1999 roku, kiedy to zwyciężył Tomasz Gollob. „Chudy” poza wpadką w Lesznie prezentuje wysoką formę u progu sezonu i być może zajedzie wysoko w pierwszym turnieju. Pozostała trójka Polaków będzie miała trudne zadanie. Rune Holta jest daleki od swojej optymalnej dyspozycji. Dodatkowo, nabawił się urazu w trakcie sparingu w Szwecji. Znając jednak upór „Holtańskiego” można śmiało obstawiać, że w Pradze da z siebie sto dwadzieścia procent. Dla Ułamka Walaska i będzie to pierwszy poważny sprawdzian po powrocie do cyklu Grand Prix. Obydwaj, ostrożnie wypowiadają się na temat swoich szans. - Przed zawodami wszyscy mamy równe szanse. Ja na pewno pojadę na luzie, zobaczymy jak wyjdzie i gdzie jest moje miejsce. Mówiąc szczerze to w całej swojej karierze w Pradze startowałem może dwukrotnie, tak, więc można powiedzieć, że tamten tor jest mi zupełnie obcy - mówi Ułamek.



                 Czy Tomasz Gollob ponownie stanie na podium Grand Prix?

Wszystkie plany i prognozy zostaną zweryfikowane już w najbliższą sobotę. Wtedy to poznamy pierwszego triumfatora w tegorocznym cyklu Grand Prix. Oczywiście, relację LIVE z tego turnieju przeprowadzi portal eSpeedway.pl. Serdecznie Zapraszamy – początek zawodów o godzinie 19:00.

Lista startowa:
1. Tomasz Gollob
2. Leigh Adams
3. Sebastian Ułamek
4. Nicki Pedersen
5. Chris Harris
6. Andreas Jonsson
7. Greg Hancock
8. Fredrik Lindgren
9. Kenneth Bjerre
10. Emil Sajfutdinov
11. Matej Kus
12. Jason Crump
13. Scott Nicholls
14. Hans Andersen
15. Rune Holta
16. Grzegorz Walasek
17. Lubos Tomicek
18. Adrian Rymel

Reklama

 


Relacja Live

Metalkas 2. Ekstraliga

H. Skrzydlewska Orzeł Łódź vs  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
wtorek 18:00

Innpro ROW Rybnik vs  Texom Stal Rzeszów
wtorek 18:00

 

PGE Ekstraliga

 Krono - Plast Włókniarz Częstochowa vs Betard Sparta Wrocław
wtorek 20:30

Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

3

6

+50

2. Betard Sparta Wrocław 3 5 +22
3. ebut.pl Stal Gorzów 3 4 -2
4.  NovyHotel Falubaz Zielona Góra 3 3 0
5 Fogo Unia Leszno 3 3 -24
6.  KS Apator Toruń  3 2 0
7.  Krono- Plast Włókniarz Częstochowa

3

1 -10
8.  ZOOleszcz GKM Grudziądz 3 0 -36
 2. Speedway Ekstraliga
1. Cellfast Wilki Krosn 3 6 +22
2.  Abramczyk Polonia Bydgoszcz  3 4 +31
3. INNPRO ROW Rybnik  2 4 +18
4.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  3 3 +1
5. Arged Malesa Ostrów  3 2 0
6. Texom Stal Rzeszów 3 2 -3
7. Energa Wybrzeże Gdańsk 3 1 -29
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź 3

0

-49
Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils 2 4 +11
2.  Ultrapur Start Gniezno 3 4 -2
3. Polonia Piła  2 2 +16
4.  Optibet Lokomotiv Daugavpils  3 2 0
5.  OK Bedmet Kolejarz Opole  1 2 -12
6. Unia Tarnów  1 0 -13





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Jack Holder  20
2. Jason Doyle 18
3.  Fredrik Lindgren 16
4.  Bartosz Zmarzlik  14
5. Robert Lambert 12
6.  Kai Huckenbeck 11
7. Leon Madsen 10
8.  Dominik Kubera 9
9.  Mikkel Michelsen 8
10. Martin Vaculik 7
11.  Szymon Woxniak 6
12.  Jan Kvech 5
13.  Andrzej Lebiediew 4
14. Daniel Bewley 3
15.  Tai Woffinden 1
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Dominik Kubera
7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu