eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 120
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  POLSKA

  SE: Piekielna maszyna Romana Jankowskiego (relacja)
 2010-06-13 22:20:00  Adam Gbiorczyk    inf.własna

To powoli przechodzi ludzkie pojęcie. Unia Leszno, jakby jej nie wystarczało wyrywanie spotkań w CenterNet Mobile Speedway Ekstralidze, musi doprowadzać do rozpaczy prezesów i trenerów drużyn przeciwnych. Leszczynianie gonią legendę lat 80-tych, tym razem miażdżąc Unibax Toruń 63:27. Najwięcej punktów dla Unistów zgromadził lider Speedway Grand Prix - Jarosław Hampel, komplet z bonusem. Postawę torunian najlepiej przykryć milczeniem.

Dziś leszczynianie upokorzyli Unibax do tego stopnia, że wszyscy zawodnicy z Torunia, jak jeden mąż, bili rekord świata w biegu na sto metrów do szatni ze spuszczoną głową. Nie jest to rzeczą jednak dziwną. Adrian Miedziński przed spotkaniem wspominał, że chciałby napsuć krwi leszczynianom a z Leszna wywieźć niską porażkę, aby na MotoArenie powalczyć o bonus. Można zatem zrozumieć żal zawodnika po tym, jak został ośmieszony przez wszystkich, nawet młodzieżowych zawodników drużyny przeciwnej.

Przed zawodami nastąpiła bardzo bojowa i zrobiona z rozmachem oprawa leszczyńskich Ultras Unia Leszno, pod dyktando Roty Marii Konopnickiej. Przed  meczem ultrasowcy wręczyli całemu sektorowi siedzącemu na napisie LESZNO białe i czerwone kwadratowe odblaskowe kartki, które okalały wielką sektorówkę przywołującą na myśl bitwę pod Grunwaldem. W której to, sprzymierzone wojska Władysława Jagiełły i Wielkiej Księcia Witolda wsparte najemnymi wojskami tatarskimi rozgromiły, jak dziś Unia, żołnierzy Wielkiego Księcia Jungingena, dowodzącego armią Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, czyli mówiąc potocznie Krzyżakami, którymi od lat obwołują się kibice i zawodnicy z Torunia.

Spotkanie rozpoczęło się kilka minut po godzinie osiemnastej. Jak zwykle w najwyższej klasie rozgrywkowej, otworzył je pojedynek najmłodszych zawodników w biegu juniorskim. Ten padł łupem króla pierwszej gonitwy na leszczyńskim owalu Chorwata Juricy Pavlica, który kontrolując przebieg jazdy bezpiecznie dowiózł do mety trójkę, przywożąc za plecami Darcy Warda, Sławomira Musielaka i Emila Pulczyńskiego. Chwilę później na torze zaprezentowali się Jarosław Hampel i Troy Batchelor, którzy postanowili rozpocząć mecz z wysokiego C i dać popalić parze Miedziński- Holder. Mały wygrał start, jak wszystkie dzisiaj, ściął go krawężnika i bezpiecznie prowadził, gdy błąd zawodników Unibaksu wykorzystał Batchelor, który po nie najlepszym wyjściu spod taśmy pojechał kurczowo przy kredzie i minął obu rywali.

Jeden z bardziej emocjonujących wyścigów miał miejsce w Lesznie w trzeciej odsłonie dnia. Janusz Kołodziej, jak nie Kołodziej, źle wyszedł spod taśmy i jechał chwilę czwarty, by wyprzedzić szybko Andersena i rzucić się w pogoń za Sullivanem, który był już kilkanaście dobrych metrów z przodu. Janek dysponujący fenomenalnym sprzętem w tym sezonie, zniwelował tę stratę do metra, już na wejściu w drugi wiraż, ale w tym właśnie momencie dało się wyczuć, że coś jest nie tak z jego motocyklem. Kołodzieja bardzo niebezpiecznie pociągnęło na środku wirażu. Janusz wylądował na środku toru i zbliżył się do niego Duńczyk. Szybka kontra, nienaganny balans i już popularny Koldi siedział na tylnym kole Australijczyka. Kołodziej zabierał się już za atak, gdy motocykl zgasł, prysły marzenia o śrubowaniu średniej biegowej i podwójnej wygranej dla Unii.

Czwarty bieg. Sześć punktów dla Unii, szykuje się zacięty, albo przynajmniej pojedynek z groźną do ostatnich biegów ekipą z Grodu Kopernika. Nic z tych rzeczy. Znowuż ruszyła piekielna maszyna Roamana Jankowskiego, która, jak na zawołanie wygrywa w tym roku podwójnie swoje wyścigi. Trzy kolejne dublety, potem poprawka i kolejne dwa biegowe zwycięstwa. Chwila oddechu i remis w gonitwie dziewiątej za sprawą Ryana Sullivana i Hansa Andersena, który bardzo ładnym atakiem na wejściu w drugi wiraż trzeciego okrążenia, właśnie tak, jak atakuje się w Lesznie, by wysunąć się przed przeciwnika, popisał się drugi z wymienionych zawodników dawnego Apatora. Pierwszy na metę przyjechał Hampel, na którego już chyba nikt nie patrz podczas biegu, bo jasnym jest, że go po prostu wygra. A czwarty Troy Batchelor, który był bardzo zły na siebie, że dał tak łatwo minąć się Brzydkiemu Kaczątku.

Pojedynek numer dziesięć i znowu pięć do jednego dla biało-niebieskich. Rozgniewany i nieomylny do końca Kołodziej wspomagany Balińskim, który przeżywa drugą młodość nie tylko na torze, ale i mentalnie, gdyż, jak sam przyznał w wywiadzie w trakcie meczu Tomaszowi Lorkowi, jest młodym chłopakiem i wszystko jeszcze przed nim. Trzeci na kresce zameldował się Darcy Ward a po raz kolejny strasznie rozczarował Wiesław Jaguś. Po biegowym remisie w gonitwy jedenastej, znów dręczyć przyjezdnych wygranymi zaczęli pary leszczyńskich bianco-celesti

Do wyścigów nominowanych Uniści prowadzili już różnicą trzydziestu dwóch punktów z aktualnym wicemistrzem Polski. Mistrzem sprzed dwóch lat i srebrnym medalistą sprzed trzech. Rzecz nie do wyobrażenia, ale ta przepaść pogłębiła się jeszcze bardziej już w biegu czternastym. Fenomenalnego Balińskiego, który nie zaznał smaku porażki dzisiaj zastąpił Troy Batchelor, któremu wiodło się dziś słabiej. Popularny Trojek, nie zawiódł wygrał, a że za nim na linię start-meta wpadł Kołodziej, Unia prowadziła już 60:24. Batchelor zgromadził najmniej punktów spośród zawodników Unii, bo siedem i dwa bonusy. Było to jednak więcej niż u najlepszego zawodnika drużyny przeciwnej Chrisa Holdera, który miał ich na kącie tylko osiem w sześciu startach. Bieg ostatni dopełnił dzieła, remis, po świetnej walce Sullivana z Adamsem, ale remis dając zatrważająco wysoką wygraną miejscowych 63:27.

Może cała sprawa ma drugie dno? Być może zawodnicy wszystkich drużyn przeciwnych Unii w Ekstralidze, umówili się, że nie ma, co walczyć z Unią na torze, bo jest za silna a spróbować wykończyć ją finansowo? Józef Dworakowski, prezes dwunastokrotnych mistrzów Polski, niedawno mówił, że jak tak dalej pójdzie, to będzie musiał sięgnąć po głębokie rezerwy. A warto wspomnieć, że Unia ma najwięcej meczów na własnym obiekcie, co będzie, gdy przyjdzie czas na nadrabianie zaległości i odjechanie trzech wyjazdów w miesiącu? To oczywiście żarty. Ale fakty są takie, że na dzisiaj, tytuł zdobyć może tylko jedna drużyna w lidze, jest nią Unia Leszno.

Unia Leszno: 63
9. J. Hampel (3,3,3,2*,3) 14+1
10. T. Batchelor (2*,1,0,1*,3) 7+2
11. J. Kołodziej (D,2*,3,3,2*) 10+2
12. D. Baliński (3,3,2*,3) 11+1
13. L. Adams (3,3,3,2,0) 11
14. J. Pavlic (3,2*,2*,1,1) 9+2
15. S. Musielak (1) 1

KS Unibax Toruń: 27
1. A. Miedziński (1,0,0) 1
2. Ch. Holder (0,1,2,3,0,2) 8
3. R. Sullivan (2,T,2,0,1*) 5+1
4. H. Andersen (1,1,1*,0) 3+1
5. W. Jaguś (0,2,D,1,0) 3
6. D. Ward (2,1,0,1,2,1) 7
7. E. Pulczyński (0,0) 0

Bieg po biegu:
1. J. Pavlic, D. Ward, S. Musielak, E. Pulczyński 4:2 (4:2)
2. J. Hampel, T. Batchelor, A. Miedziński, Ch. Holder 5:1 (9:3)
3. D. Baliński, R. Sullivan, H. Andersen, J. Kołodziej (D) 3:3 (12:6)
4. L. Adams, J. Pavlic, D. Ward, W. Jaguś 5:1 (17:7)
5. D. Baliński, J. Kołodziej, Ch. Holder, A. Miedziński 5:1 (22:8)
6. E. Pulczyński, L. Adams, J. Pavlic, H. Andersen 5:1 (27:9)
7. J. Hampel, W. Jaguś, T. Batchelor, D. Ward 4:2 (31:11)
8. L. Adams, Ch. Holder, J. Pavlic, A. Miedziński 4:2 (35:13)
9. J. Hampel, R. Sullivan, H. Andersen, T. Batchelor 3:3 (38:16)
10. J. Kołodziej, D. Baliński, D. Ward, W. Jaguś (D) 5:1 (43:17)
11. Ch. Holder, L. Adams, T. Batchelor, R. Sullivan 3:3 (46:20)
12. J. Kołodziej, D. Ward, J. Pavlic, Ch. Holder 4:2 (50:22)
13. D. Baliński, J. Hampel, W. Jaguś, H. Andersen 5:1 (55:23)
14. T. Batchelor, J. Kołodziej, D. Ward, W. Jaguś 5:1 (60:24)
15. J. Hampel, Ch. Holder, R. Sullivan, L. Adams 3:3 (63:27)

Reklama

 


Tabele ligowe

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

 


 

2.  Betard Sparta Wrocław


3. Gezet Stal Gorzów


4.  KS Apator Toruń


5  Bayersystem GKM Grudziądz


6.  Stelmet Falubaz Zielona Góra 


7. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa 

 



8. Innpro ROW Rybnik

 


 Metalkas 2. Ekstraliga
1. Moonfin Malesa Ostrów


2. Abramczyk Polonia Bydgoszcz


3.  Fogo Unia Leszno


4. Cellfast Wilki Krosno


5. Hunters PSŻ Poznań 

6. H. Skrzydlewska Orzeł Łódź


7. Texom Stal Rzeszów


8. Unia Tarnów 

 

 


Krajowa Liga Żużlowa
1  Ultrapur Start Gniezno  


2.  Energa Wybrzeże Gdańsk 


3.  Polonia Piła


4.  OK Kolejarz Opole


5. Optibet Lokomotiv Daugavpils


6. Trans MF Landshut Devils


7 Speedway Kraków


 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

 


 

2. Dackarna Malilla


3. Indianerna Kumla 

 

4. Lejonen Gislaved

 


5. Piraterna Motala

 

6. Rospiggarna Hallstavik


7. Smederna Eskilstuna

 



Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik 
2. Robert Lambert
3.   Fredrik Lindgren
4.  Jack Holder
5. Mikkel Michelsen
6. Martin Vaculik
7. Daniel Bewley
8.  Dominik Kubera
9. LAnders Thomsen
10.  Brady Kurtz
11.  Jason Doyle
12.  Kai Huckenbeck 
13.  Andrzej Lebiediew
14.  Jan Kvech 
15.  Max Fricke
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.  Anders Thomsen
12.  Dimitri Berge
13.  Norick Bloedorn
14.  Timo Lahti
15.  Rasmus Jensen
16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
 Maciej Janowski
2.
Patryk Dudek
3.  Bartosz Zmarzlik
4. Dominik Kubera
5.   Piotr Pawlicki
6. Szymon Woźniak
7.  Bartłomiej Kowalski
8. Przemysław Pawlicki
9.  Kacper Woryna
10.  Bartosz Smektała
11. Jarosław Hampel 
12.  Janusz Kołodziej
13. Krzysztof Buczkowski
14.  Robert Chmiel
15.  Paweł Przedpełski
16.  Mateusz Cierniak
17. Tomasz Gapiński
18.   Wiktor Przyjemski
19.  Mateusz Szczepaniak

20.

21.

22.  
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu