eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 85
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  SGP-SON-U21

  Grand Prix Szwecji (zapowiedź)
 2009-05-29 12:26:43  Patryk Rojek    inf.własna

Po trzech tygodniach przerwy powraca rywalizacja o Mistrzostwo Świata. W najbliższą sobotę, w Goeteborgu zostanie rozegrany trzeci z tegorocznych turniejów. Grand Prix Szwecji, bo tak nosi nazwa tych zawodów odbędzie się na słynnym i jakże zasłużonym dla speedwaya Ullevi Stadium. Początek zawodów tradycyjnie o godzinie 19:00.

Trochę historii…
Jeszcze za nim nastała era Grand Prix, Ullevi dziewięciokrotnie gościła najlepszych żużlowców Świata. Pierwszy Finał IMŚ, na tym przepięknym obiekcie odbył się w 1964 roku, zwyciężył wówczas legendarny Nowozelandczyk Barry Briggs. Powtórzył on swój sukces dwa lata później, kiedy najlepsi żużlowcy Świata ponownie zjechali do Goeteborgu. Pałeczkę po Briggsie przejął inny nowozelandzki internacjonał – Ivan Mauger. On także dwukrotnie zwyciężał na Ullevi w 1968 i 1977 roku. W przeszłości na Ullevi zwyciężali także Ole Olsen (1971 r.), Michael Lee (1980 r.) i Erik Gundersen (1984 r.). Jedynym Szwedem, który zdołał „odczarować szwedzkie Wembley” był Anders Michanek, uczynił to w 1974 roku. Ostatni finał jednodniowy rozegrano w 1991 roku. W asyście 25 487 widzów zwyciężył Jan Osvald Pedersen, który w pokonanym polu pozostawił m.in. Hansa Nielsena. Co ciekawe właśnie na Ullevi rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Tony Rickardssona. Podczas tego pamiętnego finału, Szwed po raz pierwszy stanął na podium IMŚ. Po zawodach w 1991 roku Ullevi przeszło remont, po którym nie znalazło się już miejsce dla speedwaya. Tor żużlowy został zlikwidowany i wydawało się, że ten słynny stadion zamknął już swoje wrota dla najlepszych żużlowców Świata. Dzięki parciu kierownictwa BSI do rozgrywania zawodów Grand Prix na wielkich arenach, przypomniano sobie o Ullevi i w 2002 roku speedway powrócił do Goeteborga. Ten pierwszy turniej szczególnie miło wspomina Leigh Adams. Australijczyk tam, bowiem zwyciężył pierwsze zawody Grand Prix w swojej karierze. Rok później rywalizacja żużlowców została zepchnięta na drugi plan. Wszystko za sprawą fatalnego przygotowania nawierzchni. Po raz drugi w historii musiano przełożyć zawody na inny termin niż wcześniej planowano. W powtórzonym turnieju zwyciężył Ryan Sullivan przed Scottem Nichollsem i Leigh Adamsem. W 2004 roku najlepszym okazał się Hans Andersen. Po tym sezonie Goeteborg znów zniknął z mapy Grand Prix. Kolejny „come back” Ullevi zaliczyła w 2008 roku. Na dziurawej i niebezpieczniej nawierzchni najlepiej radził sobie Fredrik Lindgren, jednak to nie on cieszył się ze zwycięstwa w tych zawodach. W finale fantastyczną szarżą popisał się Rune Holta i to okazał się najlepszy podczas Grand Prix Szwecji 2008. Jak będzie w tym roku?

Faworytami Crump i Jonsson
Po dwóch dotychczas rozegranych turniejach, na pierwszych dwóch miejscach znajdują się Jason Crump i Andreas Jonsson. Klasyfikacja cyklu Grand Prix, wiernie oddaj obecną dyspozycję obydwu zawodników. Zarówno Australijczyk jak i Szwed świetnie poczynali sobie we wtorkowych meczach Elitserien. „Besita powróciła” tak chyba można opisać ostatnie wyczyny Jasona Crumpa. Australijczyk znów jeździ ze wspaniałą skutecznością, odzyskał dawny wigor i chyba na dobre wyszło mu pożegnanie z Elite League. Dowody? Proszę bardzo. W ostatnim meczu Speedway Ekstraligi, w Lesznie „Crumpie” wywalczył „duży” komplet punktów. We wtorek, w pojedynku na szczycie ligi szwedzkiej zdobył 16 punktów i był najskuteczniejszym zawodnikiem w swoim zespole. Andreas Jonsson nieco słabiej spisał się w Speedway Ekstralidze, ale to już można powiedzieć norma. „Aj” od początku sezonu nie może przełamać się na polskich torach i trudno go nazwać liderem z prawdziwego zdarzenia, doskonale wiedzą o tym w Bydgoszczy. Na szczęście dla samego zawodnika to, co nie udaje mu się w Polsce świetnie realizuje w rodzimej Szwecji. Jego Dackarna, co prawda zgubiła w ostatnich meczach dwa oczka, jednak chyba najmniejsze pretensje można mieć do Jonssona. We wtorkowym meczu z Vastervik, Andreas „uratował” dla swojego zespołu cenny remis. Ogółem, w tym spotkaniu wywalczył 14 punktów, przegrywając tylko raz i to nie byle, z Kim bo z samym Tomaszem Gollobem.


                 Jason Crump od początku sezonu imponuje wysoką formą.

Wydaje się, więc, że właśnie między tą dwójką powinna się rozegrać walka o zwycięstwo w tym turnieju. Kto może pokrzyżować plany Crumpa i Jonssona? Jest kilku zawodników, których stać na sukces, jednak na pierwsze miejsce wysuwa się kandydatura wciąż aktualnego Mistrza Świata, Nicki Pedersena. Duńczyk, co prawda ostatnio mówił otwarcie o swoich problemach z motocyklami i tym, że ucieka mu światowa czołówka, jednak trudno sobie wyobrazić żeby nie spróbował powalczyć o zwycięstwo w Goeteborgu. Tym bardziej, iż jeśli marzy o obronie tytułu mistrzowskiego musi wziąć się do pracy. Na chwilę obecną traci, bowiem do Crumpa już 15 punktów, a jak wiadomo z każdym turniejem będzie, co raz ciężej rywalizować z Australijczykiem.  Swoje „trzy grosze” do rywalizacji o czołowe lokaty dołażą zapewne powracający do wysokiej dyspozycji Hans Andersen oraz rutyniarze Greg Hancock i Leigh Adams.

„Czarny koń” tradycją na Ullevi?
Do ciekawych wniosków można dojść patrząc na listę dotychczasowych zwycięzców zawodów w Goeteborgu. Otóż, żaden(!) z czwórki triumfatorów tego turnieju nie stanął na podium klasyfikacji generalnej cyklu na koniec danego sezonu. Najbliżej był zwycięzca z 2002 roku, czyli Leigh Adams. Ostatecznie, Australijczyk uplasował się na czwartym miejscu w klasyfikacji cyklu. Można, więc powiedzieć, iż jeśli gdziekolwiek ma zwyciężyć zawodnik z poza czołówki Grand Prix to właśnie Goeteborg jest do tego świetnym miejscem. Kto mógłby pójść w ślady Andersena, Sullivana czy Holty? Groźny może być Fredrik Lindgren, który w ubiegłym roku „fruwała” wręcz na torze Ullevi. Z dobrej strony będzie się chciał pokazać powracający do grona najlepszych żużlowców Świata Antonio Lindback . Nie można też wykluczyć powtórki z Pragi, czyli zwycięstwa najmłodszego w całej stawce Emila Sayfutdinova. Pewnym utrudnieniem dla Rosjanina może być jednak uraz kolana, który ostatnio, co raz bardziej daje mu się we znaki.

Czy Polacy przerwą złą passę?
Goeteborg to nie jest najszczęśliwsze miasto dla polskich żużlowców – nie licząc „wybryku” Rune Holty z ubiegłego roku. Trudno jednak uznać zwycięstwo tego zawodnika za polski sukces.  Dość powiedzieć, iż w ciągu czterech turniejów, jakie rozegrano na Ullevi żaden z naszych zawodników nie stanął na podium, ba nawet nie wszedł do wielkiego finału. Najwyższe miejsce wywalczył, przed rokiem Tomek Gollob. Zawodnik eSpeedway Team był szósty, choć trzeba przyznać, iż były to dla niego wybitnie pechowe zawody. Celem Tomka, na te zawody jest minimum udział w półfinale. Po słabym starcie na inaugurację w Pradze, Gollob „obudził się” w Lesznie i był blisko zwycięstwa na Stadionie im. Alfreda Smoczyka. Chcąc powtórzyć brązowy medal z ubiegłego sezonu, Tomek musi dobrze pojechać w Goeteborgu. Ostatnie starty nie napawają, co prawda optymizmem, jednak wyniki z wtorkowej Elitserein (Gollob wywalczył 11 punktów) mogą być pewnym światełkiem w tunelu. Co z resztą naszych zawodników? Dla Sebastiana Ułamka i Grzegorza Walaska będzie to pierwszy kontakt ze sztuczną nawierzchnią od kilku lat. Czy poradzą sobie na tym specyficznym torze? Na pewno nie będzie łatwo jednak obydwoje są już na tyle doświadczonymi zawodnikami, iż przy odrobinie szczęścia mogą awansować do półfinałów. Czwarty z naszych reprezentantów to wspomniany już wcześniej Rune Holta. W ubiegłym sezonie „Polski Norweg” zaskoczył wszystkich zwyciężając turniej w Goeteborgu. Bardzo trudno będzie mu jednak powtórzyć ten sukces. W tym roku Rune nie prezentuje się już tak dobrze jak w poprzednim. Kłopoty z motocyklami i własną dyspozycją przekładają się na słabsze wyniki w lidzie polskiej, szwedzkiej i w … cyklu Grand Prix.


        W ubiegłym sezonie Tomasz Gollob zajął szóste miejsce w Goeteborgu.

Wszystkie analizy i prognozy zostaną zweryfikowane już w sobotni wieczór. Oby tylko nie było powtórki z 2003 roku. Ponoć, organizatorzy zadbali jednak o to, aby nawierzchnia była przygotowana należycie. Sam tor jest ułożony już od dwóch tygodni i czeka tylko na przyjazd najlepszych żużlowców Świata. Miejmy nadzieję, że znów powróci czar wielkich finałów, jakie w przeszłości rozgrywano na tym przepięknym obiekcie.

Lista satartowa:
1 C.Harris (11) GBR
2 G.Hancock (4) USA
3 J.Crump (2) AUS
4 E.Sayfutdinov (15) RUS
5 S.Ulamek (14) POL
6 L.Adams (6) AUS
7 S.Nicholls (9) GBR
8 K.Bjerre (12) DNK
9 A.Lindback (16) SWE
10 A.Jonsson (7) SWE
11 T.Gollob (3) POL
12 N.Pedersen (1) DNK
13 R.Holta (8) POL
14 H.Andersen (5) DNK
15 F.Lindgren (10) SWE
16 G.Walasek (13) POL

Rezerwowi:
17 R.Kling (17) SWE
18 T.Jonasson (18) SWE

Bieg po biegu:
1. C.Harris (11) G.Hancock (4) J.Crump (2) E.Sayfutdinov (15)
2. S.Ulamek (14) S.Nicholls (9) L.Adams (6) K.Bjerre (12)
3. A.Jonsson (7) T.Gollob (3) A.Lindback (16) N.Pedersen (1)
4. F.Lindgren (10) H.Andersen (5) G.Walasek (13) R.Holta (8)
5. R.Holta (8) C.Harris (11) S.Ulamek (14) A.Lindback (16)
6. H.Andersen (5) A.Jonsson (7) G.Hancock (4) L.Adams (6)
7. T.Gollob (3) F.Lindgren (10) S.Nicholls (9) J.Crump (2)
8. E.Sayfutdinov (15) K.Bjerre (12) N.Pedersen (1) G.Walasek (13)
9. L.Adams (6) G.Walasek (13) C.Harris (11) T.Gollob (3)
10. N.Pedersen (1) S.Ulamek (14) F.Lindgren (10) G.Hancock (4)
11. K.Bjerre (12) A.Lindback (16) J.Crump (2) H.Andersen (5)
12. R.Holta (8) E.Sayfutdinov (15) A.Jonsson (7) S.Nicholls (9)
13. S.Nicholls (9) N.Pedersen (1) H.Andersen (5) C.Harris (11)
14. G.Hancock (4) R.Holta (8) K.Bjerre (12) T.Gollob (3)
15. G.Walasek (13) J.Crump (2) A.Jonsson (7) S.Ulamek (14)
16. A.Lindback (16) L.Adams (6) E.Sayfutdinov (15) F.Lindgren (10)
17. C.Harris (11) K.Bjerre (12) F.Lindgren (10) A.Jonsson (7)
18. A.Lindback (16) G.Hancock (4) S.Nicholls (9) G.Walasek (13)
19. J.Crump (2) N.Pedersen (1) R.Holta (8) L.Adams (6)
20. S.Ulamek (14) H.Andersen (5) T.Gollob (3) E.Sayfutdinov (15)

Aktualna Klasyfikacja GRAND PRIX

Msc. Zawodnik 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Suma
1. CRUMP 14
 22      
          36
2. JONSSON 11  16    
   
      27
3. HANCOCK 10
 16  
           
26
4. SAYFUTDINOV 17
 9            
    26
5. GOLLOB 7 17              
  24
6. PEDERSEN 12
9
       
        21
7. LINDGREN 19 2                   21
8. ADAMS 13 6
                19
9. BJERRE 10 5
                  15
10. UŁAMEK 5
8                   13
11. ANDERSEN 6 6
                  12
12. HOLTA 3 8                   11
13. HARRIS 6
5
                  11
14. WALASEK 6 5                   11
15. HAMPEL - 9








9
16. NICHOLLS 4
1                   5
17. KUS 1 -








1

 

Reklama

 


Relacja Live

 PGE Ekstraliga

Orlen Oil Motor Lublin vs Novyhotel Falubaz Zielona Góra
piątek 18:00

Betard Sparta Wrocław vs  Fogo Unia Leszno
piątek 20:30

ebut.pl Stal Gorzów vs  ZOOleszcz GKM Grudziądz
niedziela 16:30

Krono - Plast Włókniarz Częstochowa vs KS Apator Toruń
niedziela 19:15

Metalkas 2. Ekstraliga

Arged Malesa Ostrów vs  H. Skrzydlewska Orzeł Łódź
sobota 16:30

 Texom Stal Rzeszów vs  Energa Wybrzeże Gdańsk
sobota 16:30

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań vs Abramczyk Polonia Bydgoszcz
niedziela 14:00

Innpro ROW Rybnik vs Cellfast Wilki Krosno
niedziela 14:00

Speedway Grand Prix
FIM Speedway Grand Prix
sobota 19:00

Tabele ligowe

 

P Nazwa M PD PM
 PGE Ekstraliga
1.  Orlen Oil Motor Lublin

4

8

+62

2. ebut.pl Stal Gorzów 4 6 +6
3. Betard Sparta Wrocław 4 5 +8
4.  KS Apator Toruń  4 3 +14
5 NovyHotel Falubaz Zielona Góra  4 3 -8
6.  Fogo Unia Leszno 4 2 -43
7.   ZOOleszcz GKM Grudziądz

4

2 -17
8. Krono- Plast Włókniarz Częstochowa  4 1 -22
 2. Speedway Ekstraliga
1.  Cellfast Wilki Krosn 4 8 +42
2.  Innpro ROW Rybnik  4 8 +68
3. Abramczyk Polonia Bydgoszcz  4 6 +37
4.  Arged Malesa Ostrów 4 4 +4
5.  #OrzechowaOsada PSŻ Poznań  4 3 - 19
6. Texom Stal Rzeszów 4 2 -7
7. Energa Wybrzeże Gdańsk 4 1 -35
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łodź

4

0

-60
Krajowa Liga Żużlowa
1  Trans MF Landshut Devils 2 4 +11
2.  Ultrapur Start Gniezno 3 4 -2
3. Polonia Piła  2 2 +16
4.  Optibet Lokomotiv Daugavpils  3 2 0
5.  OK Bedmet Kolejarz Opole  2 2 -12
6. Unia Tarnów  2 0 -13





 U24 Ekstraliga
1. Orlen Cellfast Wilki Kroso


2. Enea Stal Gorzów


3. Novyhotel Falubaz Zielona Góra


4. Duda Development Cieśiółka Auto Group Unia Leszno


5. Motor Lublin


6. GKM Grudziądz


7. TAURON U24 Włókniarz Częstochowa


8. KS Toruń


9. U24 Beckhoff Sparta Wrocław
 
Bauhaus-Ligan
1. Vastervik Speedway

1


 

2. Dackarna Malilla 1

3. Indianerna Kumla  1

 

4. Lejonen Gislaved 1

 


5. Piraterna Motala 1

 

6. Rospiggarna Hallstavik 1

7. Smederna Eskilstuna

1



SGB Premiership

1. Oxfrod Spires  7  +8
2.  Ipswich Witches  2  +12
3.  Leicester Lions  1  2  +5
4.  Sheffield Tigers  1  2  -4
5.  Birmingham Brummies   1  1  -4
6.  King's Lynn Stars  1 -5
7.  Belle Vue Aces  0 -12

 

Klasyfikacja SGP
1. Bartosz Zmarzlik  50
2. Jack Holder 48
3. Jason Doyle 47
4. Robert Lambert 41
5.  Mikkel Michelsen 36
6. Daniel Bewley 28
7. Martin Vaculik 27
8.  Fredrik Lindgren 26
9.  Dominik Kubera 25
10. Leon Madsen 25
11.  Kai Huckenbeck 25
12.  Szymon Woźniak 24
13.  Tai Woffinden 16
14.  Andrzej Lebiediew 13
15.  Jan Kvech  10
Klasyfikacja SEC
1.  Mikkel Michelsen
2.  Leon Madsen
3.  Janusz Kołodziej
4.  Patryk Dudek
5.  Andrzej Lebiediew
6.  Piotr Pawlicki
7.  Maciej Janowski
8.  Jewgienij Kostygow
9.  Kacper Woryna
10.  Vaclav Milik
11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.  
20.

 

Klasyfikacja IMP
1.
Bartosz Zmarzlik 50
2.
Maciej Janowski 35+3
3. Patryk Dudek 35+2
4. Jarosław Hampel 30
5. Janusz Kołodziej 28
6. Oskar Fajfer 25
7. Szymon Woźniak 25
8.  Kacper Woryna 23
9. Krzysztof Buczkowski 19
10. Przemysław Pawlicki 17
11. Dominik Kubera 15
12. Wiktor Lampart 14
13. Piotr Pawlicki 14
14. Wiktor Przyjemski 14
15. Wiktor Jasińsk 11
16. Mateusz Cierniak 10
17.  Jakub Miśkowiak 6
18.  Marcin Nowak 6
19. Adrian Gała 1
20. Mateusz Świdńicki  1
21. Bartłomiej Kowalski 1
22.  Hubert Łęgowik  0
Partner

 

 

http://atlantistsl.com

Ostatni wywiad
   Sam Masters: Prezes Knop sam zakupił mi silnik

Sam Masters w sezonie 2023 w Polsce będzie zdobywał punkty dla GTM Startu Gniezno. Australijczyk, po raz kolejny udowodnił swoją wartość i kolejny rok z rzędu był w czołówce zawodników pod średnią biegową w 2. Lidze Żużlowej. Specjalnie dla eSpeedway.pl, zawodnik opowiedział nam o swoich początkach na żużlu oraz o kontrowersyjnej wypowiedzi Sławomira Knopa.

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Pierwszy sezon bez Rosjan w polskich ligach (felieton)

W niedzielę oficjalnie zakończył się sezon żużlowy 2022 w Polsce. Tegoroczne rozgrywki były szczególne. Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego spowodowała, że na polskich torach zabrakło rosyjskich zawodników, którzy zostali zawieszeni w prawach zawodnika. Taka decyzja na pewno nie zadowoliła Betard Sparty Wrocław oraz For Nature Solutions Apatora Toruń, ponieważ Rosjanie najprawdopodobniej byliby liderami swoich drużyn. 

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Niezbędnik Żużlowy już w sprzedaży

Absolutna gratka dla fanów żużla! Dostępny jest już „Niezbędnik Żużlowy" - 196 stron o wszystkich rozgrywkach na rok 2023. Składy, terminarze, tabele, wywiady, felietony oraz przewodniki, a nawet więcej! Wszystko, czego potrzebuje kibic żużla na nowy sezon.

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu