eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 169
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Inne

  Zmarł były włoski zawodnik, Gaetano Bressan
 2017-11-12 12:32:17  Stanisław Wrona    inf. własna

Smutna wiadomość dotarła do nas z Włoch. Pod koniec października zmarł bowiem jeden z byłych zawodników, uprawiających sport żużlowy w tym kraju, Gaetano Bressan. Odszedł on wskutek nagłego ataku serca, mając 61 lat. Włoski sport żużlowy pogrążył się zatem w żałobie po utracie kolejnego członka swojej społeczności.

Gaetano Bressan urodził się 25 stycznia 1956 w Montagnanie, w prowincji Padwa i szybko zapałał miłością do sportu. Jako młody chłopak był częstym i regularnym gościem na torze w Montagnanie, a następnie, na początku lat 70., postanowił rozpocząć swoją przygodę ze speedway’em.

Karierę rozpoczął dokładnie w 1975 roku, razem z Luciano Lorenzim i Giannim Famarim, z którym miał krótki epizod w Halifax na Wyspach Brytyjskich, w latach 80. Na przełomie wspomnianych dwóch dekad żużel był we Włoszech sportem bardzo popularnym, a kilku zawodników było sławnych na arenach międzynarodowych. Wśród nich byli m.in. Francesco Biginato, Paolo Noro, Giuseppe Marzotto (obecny szef GM Engines), Giovanni Brizzolari, Mauro Ferraccioli, Luigi Bazan, Sandro Pastorelli, Ottaviano Righetto oraz Armando Terenzani.


Gaetano Bressan w plastronie zespołu MC Dueville.

Gaetano Bressan zaliczył kilka dobrych sezonów na krajowym szczeblu, rywalizując z wymienionymi zawodnikami, którzy w tamtych czasach zdominowali włoskie mistrzostwa na ponad dekadę. W czasie swojej kariery startował dla kilku klubów, takich jak MC Malo, MC Dueville, MC Due Torri Rovigo, MC del Montagnanesse oraz MC La Favorita, który był jego drugim domem przez większość czasu, w którym się ścigał. W późniejszym okresie jeździł również dla AM Fruliana, klubu z Tarcento, w prowincji Udine, gdzie umocniła się jego relacja z innym jeźdźcem, Giovannim Cragnolini, który stał się jednym z jego najlepszych przyjaciół, również poza torem. Bressan z dumą przywdziewał włoskie barwy, występując w zmaganiach międzynarodowych, biorąc udział w kontynentalnych ćwierćfinałach oraz zawodach parowych.


Gaetano Bressan przed zawodami, ze swoim przyjacielem, Giovannim Cragnolini (z lewej).

Przez większość swojego życia mieszkał w Lonigo, również w ostatnim czasie, kiedy odszedł na emeryturę w swojej pracy. Był regularnym gościem na obiektach w Badia Callavena i we wspomnianym Lonigo. 28 października Gaetano Bressan zmarł, wskutek ataku serca, w drodze powrotnej do domu. Jego śmierć miała miejsce w ten sam dzień, w którym przed 4 laty (w 2013) odszedł były zawodnik Eastbourne Eagles, Ottaviano Righetto.


Gaetano Bressan na torze w Lonigo.

Pogrzeb odbył się 31 października 2017 w kościele Świętych Piotra i Pawła w Almisano, na przedmieściach Lonigo. Gaetano zostawił po sobie, pogrążone w żałobie, żonę Giancarlę i córkę Emanuelę.

Informacje przekazał członek Włoskiej Federacji Motocyklowej, Giorgio Lazzari.

Relacje Live
TARCZA DOBROCZYNNOŚCI
Belle Vue Aces - Swindon Robins
poniedziałek, godzina 20:30

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno


2. Betard Sparta Wrocław


3. Cash Broker Stal Gorzów


4. Falubaz Zielona Góra


5. forBET Włókniarz Częstochowa


6. MrGarden GKM Grudziądz7. Get Well Toruń8. Grupa Azoty Unia TarnówNice 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


3. Lokomotiv Daugavpils


4. Orzeł Łódź


5. Polonia Piła


6. Arge Speedway Wanda Kraków


7. Car Gwarant Start Gniezno


8. Speed Car Motor Lublin2. Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów

 


2. Polonia Bydgoszcz3. Ostrovia Ostrów


4. Naturalna Medycyna PSŻ Poznań

 5. KSM Krosno


6. Kolejarz Opole


7. Stainer Unia Kolejarz Rawicz


SGB Premiership
1. Swindon Robins


2. Wolverhampton Wolves3. Belle Vue Aces


4. Poole Pirates5. Rye House Rockets6. Somerset Rebels7. King's Lynn Stars


8. Leicester Lions


Elitserien
1. Smederna Eskilstuna


2. Vetlanda Speedway3. Masarna Avesta


4. Dackarna Målilla


5. Lejonen Gislaved


6. Rospiggarna Hallstavik


7. Indianerna Kumla


8. Västervik Speedway


Klasyfikacja SGP
1.  Jason Doyle  
2.  Patryk Dudek  
3.  Tai Woffinden  
4.  Maciej Janowski  
5.  Bartosz Zmarzlik  
6.  Emil Sajfutdinow  
7.  Matej Žagar  
8.  Fredrik Lindgren  
9.  Martin Vaculík  
10.  Chris Holder  
11.  Greg Hancock  
12.  Nicki Pedersen  
13. Przemysław Pawlicki  
14. Artiom Łaguta  
15. Craig Cook  
Partnerzy
 
Ostatni wywiad
   Marcin Nowak: Najważniejsze zdrowie, reszta przyjdzie sama

Sezon 2017 okazał się bardzo udany dla Marcina Nowaka. Niespełna 23-letni zawodnik wywalczył awans z Car Gwarant Startem Gniezno do Nice 1. Ligi Żużlowej, będąc przy tym jednym z liderów drużyny. W rozmowie z Nami opowie Nam o swoich przygotowaniach i celach na najbliższy sezon. Zapraszamy do lektury!

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Dobre zmiany czy złośliwy kaprys?

Większość kibiców żużla w Polsce, właściwie 90, a może nawet i 95% kibiców speedway'a znad Wisły skupia się na ogół na śledzeniu wyników wyłącznie polskich rozgrywek ligowych, cyklów Speedway Grand Prix i Speedway European Championship oraz Speedway World Cup, które w tym roku zostanie zastąpione Speedway of Nations. Każdy kto śledzi wieści ekstraligowe - głowi się nad sensem niektórych punktów płynących z regulaminu.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Historia pewnego krawca... czyli o Maliniaku

Dziś przytoczymy Państwu historię największego producenta kombinezonów żużlowych - firmy Maliniak Design z Leszna. Firma ta zaczęła swoją działalność w 1992 r. Przez wszystkie lata działalności przewinęło się w niej wiele twarzy. Z usług tej firmy korzystało wiele zawodników, w tym kilkukrotni mistrzowie świata. Zapraszamy do lektury!

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu