eSpeedway.pl | To co kochasz - żużel
eSpeedway.pl - Współpraca - Reklama - Redakcja
Kibiców online: 450
eSpeedway.pl - Ogólnopolski Portal Żużlowy
eSpeedway Team
Reklama
Xtreme fitness
#MistrzJestJeden
Reklama
Współpraca

  Felietony

  Quo vadis, Ekstraligo?
 2018-03-14 18:17:23  Bartłomiej Florek    inf.własna

W przeciągu ostatnich kilku godzin żużlowy Internet obiegła wiadomość o tym, że ekstraligowe kluby zmuszone są zaopatrzyć zawodników swojego klubu w plastrony, o ile zawodnicy nie posiadają kombinezonów używanych przez klub w minionym lub bieżącym sezonie. Do noszenia plastronów zawodnicy są zmuszeni podczas przedsezonowych treningów lub sparingów.

O ile używanie plastronów, zeszłorocznych lub tegorocznych kombinezonów podczas sparingów jest słuszne, to jednak nie widzę sensu, aby podczas sesji treningowych zawodnicy musieli używać plastronów. Dlaczego? Celem treningów jest, aby zawodnicy sprawdzili swoje maszyny, poprawić mankamenty w swojej jeździe czy testować warunki na torze. Piedestałem dla zawodników powinno być to, aby treningi odbywały się zdrowo i bezpiecznie, a nie to w jakim kombinezonie wyjechał na tor. Na sparingach idea ta jest zrozumiała, ponieważ na stadion przychodzi już znacznie więcej osób niż na treningi, a z racji tego, że treningi punktowane odbywają się według ściśle określonego schematu – posiadanie klubowego kevlaru lub specjalnego plastronu – ułatwi widzom identyfikację danego zawodnika.

W związku, iż tak naprawdę o obowiązku trenowania wyłącznie w ubraniach klubowych lub odpowiednich znacznikach dowiedzieliśmy się w ostatnich godzinach – to jak potraktujemy część zawodników Torunia czy drużynę Leszna, która do treningów podchodziła bez wiedzy (przynajmniej w moim mniemaniu) o obowiązku płynącego z regulaminu?

To jeszcze nie wszystko. Zapewne zauważyli Państwo, że zawodnicy czy trenerzy na obchody toru przed zawodami, konferencje prasowe, eventy medialne wychodzą w klubowych softshellach lub koszulkach. Już w zeszłym roku inne wzory posiadali zawodnicy i szkoleniowcy, teraz mają obowiązek produkować trzecią wersję ubrań dla osób funkcyjnych. Tym razem nie chodzi mi o to, że źle, iż chodzą oni ubrani. Czy jednak jest sens, aby wydawać multum pieniędzy na specjalnie spersonalizowane ubrania? Owszem, w wielu dyscyplinach – np. w piłce nożnej kluby mają specjalne dresy do treningów, konferencji, casualowe etc. Jednak są one poświęcone zawodnikom, trenerom czy np. masażyście. 

Czy jest sens ustalać coraz to nowsze, mało istotne ograniczenia tylko po to, by coś uchwalać? Może jednak powinniśmy pomyśleć nad tym co zrobić, aby tory były bezpieczniejsze, przyciągnąć młodych entuzjastów sportów motorowych do trenowania? Już kiedyś na Naszym portalu jeden z byłych redaktorów w swoim materiale wytaczał buble w regulaminie. 

Jeszcze trochę, a przyjdzie nam doczekać czasów, kiedy to dajmy na to - wapń używany do zaznaczania linii startowych będzie musiał mieć odpowiednią granulację, stroje podprowadzających nie będą mogły mieć krótszych rękawów niż do połowy ramienia czy prezenter zawodów nie będzie mógł przyjść do pracy w niczym innym niż kompletnym garniturze. Oby takie decyzje nie odbiły się kiedyś czkawką…

Relacje Live
TARCZA DOBROCZYNNOŚCI
Belle Vue Aces - Swindon Robins
poniedziałek, godzina 20:30

Reklama
 
Tabele ligowe
 PGE Ekstraliga
1.. Fogo Unia Leszno


2. Betard Sparta Wrocław


3. Cash Broker Stal Gorzów


4. Falubaz Zielona Góra


5. forBET Włókniarz Częstochowa


6. MrGarden GKM Grudziądz7. Get Well Toruń8. Grupa Azoty Unia TarnówNice 1. Liga Żużlowa
1. ROW Rybnik2. Zdunek Wybrzeże Gdańsk


3. Lokomotiv Daugavpils


4. Orzeł Łódź


5. Polonia Piła


6. Arge Speedway Wanda Kraków


7. Car Gwarant Start Gniezno


8. Speed Car Motor Lublin2. Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów

 


2. Polonia Bydgoszcz3. Ostrovia Ostrów


4. Naturalna Medycyna PSŻ Poznań

 5. KSM Krosno


6. Kolejarz Opole


7. Stainer Unia Kolejarz Rawicz


SGB Premiership
1. Swindon Robins


2. Wolverhampton Wolves3. Belle Vue Aces


4. Poole Pirates5. Rye House Rockets6. Somerset Rebels7. King's Lynn Stars


8. Leicester Lions


Elitserien
1. Smederna Eskilstuna


2. Vetlanda Speedway3. Masarna Avesta


4. Dackarna Målilla


5. Lejonen Gislaved


6. Rospiggarna Hallstavik


7. Indianerna Kumla


8. Västervik Speedway


Klasyfikacja SGP
1.  Jason Doyle  
2.  Patryk Dudek  
3.  Tai Woffinden  
4.  Maciej Janowski  
5.  Bartosz Zmarzlik  
6.  Emil Sajfutdinow  
7.  Matej Žagar  
8.  Fredrik Lindgren  
9.  Martin Vaculík  
10.  Chris Holder  
11.  Greg Hancock  
12.  Nicki Pedersen  
13. Przemysław Pawlicki  
14. Artiom Łaguta  
15. Craig Cook  
Partnerzy
 
Ostatni wywiad
   Marcin Nowak: Najważniejsze zdrowie, reszta przyjdzie sama

Sezon 2017 okazał się bardzo udany dla Marcina Nowaka. Niespełna 23-letni zawodnik wywalczył awans z Car Gwarant Startem Gniezno do Nice 1. Ligi Żużlowej, będąc przy tym jednym z liderów drużyny. W rozmowie z Nami opowie Nam o swoich przygotowaniach i celach na najbliższy sezon. Zapraszamy do lektury!

  Więcej wywiadów
Ostatni felieton
   Quo vadis, Ekstraligo?

W przeciągu ostatnich kilku godzin żużlowy Internet obiegła wiadomość o tym, że ekstraligowe kluby zmuszone są zaopatrzyć zawodników swojego klubu w plastrony, o ile zawodnicy nie posiadają kombinezonów używanych przez klub w minionym lub bieżącym sezonie. Do noszenia plastronów zawodnicy są zmuszeni podczas przedsezonowych treningów lub sparingów.

  Więcej felietonów
Ostatni artykuł
   Historia pewnego krawca... czyli o Maliniaku

Dziś przytoczymy Państwu historię największego producenta kombinezonów żużlowych - firmy Maliniak Design z Leszna. Firma ta zaczęła swoją działalność w 1992 r. Przez wszystkie lata działalności przewinęło się w niej wiele twarzy. Z usług tej firmy korzystało wiele zawodników, w tym kilkukrotni mistrzowie świata. Zapraszamy do lektury!

  Więcej artykułów
Design by Danno - Copyright by eSpeedway.pl - Engine by wmaster.eu